В търсене на английските шарани

Модератори: bobopeli, sapuna

Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: В търсене на английските шарани

Мнение от hshopov »

chirusa_bg написа:Мани ги тие тъпи шарани :) Искам да ми хванеш една платика, ама черна и грозна. Нещо около 8лб ще свърши работа:)
Ъъх ти па си Ален Делон... :D
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
NikolaiManolov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Чет Юни 24, 2010 7:53 pm

Re: В търсене на английските шарани

Мнение от NikolaiManolov »

Колеги, през 2008 г., когато и аз бях в Англия, в самият Лондон, един англичанин хвана около 3 кг. платика пред мен, на фидер.
kevlar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:12 pm

Re: В търсене на английските шарани

Мнение от kevlar »

NikolaiManolov написа:Колеги, през 2008 г., когато и аз бях в Англия, в самият Лондон, един англичанин хвана около 3 кг. платика пред мен, на фидер.
Колега,погледни в галерията ми и ще видиш няколко хубави риПки.
По-голямата платика е мъжка и е 3кг,само на фидер!
''Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме'' - Васил Левски
Аватар
dunavski
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1457
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 3:03 pm
Местоположение: Rugby - UK
Обратна връзка:

Re: В търсене на английските шарани

Мнение от dunavski »

Няма никакъв проблем да се ловят големи на фидер особенно в Англия намерих един водоем близо до мен уж имало големи платики. Ще отида тия дни да го проверя
Член на - Canal Lure Anglers, Birmingham Anglers Assoociations, Angling Trust, International Flyfishing Federation
Изображение
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: В търсене на английските шарани

Мнение от hshopov »

dunavski написа:Няма никакъв проблем да се ловят големи на фидер особенно в Англия намерих един водоем близо до мен уж имало големи платики. Ще отида тия дни да го проверя
Иди,че Чируса чака черната :)
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
Аватар
dunavski
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1457
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 3:03 pm
Местоположение: Rugby - UK
Обратна връзка:

Re: В търсене на английските шарани

Мнение от dunavski »

И така след като прекарах ранната пролет с мухарство и риболов на пъстърви реших, че крайно време да изровя фидерите. Реших да направя малко разузнаване за новия сезон. Няма кой знае какво за разказване, но все пак може да ви е интересно.
Ден първи Мейкинс. Това е комплекс от около 5-6 езера зарибени с най-различни видове риби. Специланото на този водоем е, че тук Анди Финдли е изобретил метод фидера във вида, който го знаем днес. По-обяд бях на водоема, без особенна подготовка само с някакви пелети в сака.
Прилагам няколко снимки
Изображение
Изображение
Реших да тествам новите метод хранилки на Гуру и набързо вързах една с кука на косъм и накиснах налко микро пелери за захранка.
Изображение
Почнах да мятам плътно до този остров, но рибата нещо нещеше да кълве. Имах доста фалшиви кълванета, но рибата не взимаше стръвта.
Изображение
В крайна сметка един скимер налапа пелетата и в знак на благодарност се изцвъка върху мене.
Изображение
Викам си на късмет ще да е, но повече риби нямаше, а към 5 часа започна да вали и стана студено и реших да си ходя.
Ден втори Дрейтън. Мат Хейс имаше едно ДВД за фидер риболов снимано на този язовир. Спомням си как с интерес го гледах преди няколко годни и ето, че сега имах шанса да ловя на живо там.
Но шараните нещо нещяха да кълват и приключих деня с тотално капо.
Духаше вятър и се настаних в едно заливче на завет.
Изображение
Изображение
Нагласих стола и този път реших да се запася с малко по разнообразна стръв. Като бях в магазина незнам какво ми прищтрака и купих месо, пепарами даже миди :shock: :shock:
Изображение
Захранка халибут с малко добавка крил + пелети крил и царевица.
Изображение
Захранвах точно пред ей тия клони с надеждата, че ще държат някава риба, но нищо не се случи.
Изображение
Дайвата готова за бой, тая пръчка ми харесва все повече с всеки изминал ден, имах голям мерак да я пробвам на големи шарани.
Изображение
Ей тука зад дървенната пътека има плитък залив където скачаха големи шарани, но там не е разрешено да се лови. Явно шараните вече се ориентират към плитчините да хвърлят хайвер и не се хранят толкова много. Около мен имаше шаранджии, които също нищо не хващаха.
Изображение
И накрая минава горския да събере таксата и ми вика кво ловиш? И аз отговарям еми търся шарани, а карп дюшек вика имаш ли? Викам къв дюшек то няма риба и той ми отговаря няма значение това са правилата следващия път да знаеш. Та сега и карап дюшек трябва да купувам, тя не е една.
Еми това е резултата от два дена обикаляне, не е кой знае какво, но поне се разкарах.
Член на - Canal Lure Anglers, Birmingham Anglers Assoociations, Angling Trust, International Flyfishing Federation
Изображение
Аватар
dunavski
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1457
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 3:03 pm
Местоположение: Rugby - UK
Обратна връзка:

Re: В търсене на английските шарани

Мнение от dunavski »

Днес реших да оползотворя не обичайно слънчевото време и направих един следобеден риболов на местното язорирче. След няколко минути вече бях на място и разпънах сергията. Тука искам да вмъкна огромното предимство на мухарския и спининг риболова тъй като не се налага да мъкнеш багаш като при фидера. Забърках малко захранка на Marukyu F нещо си с добавка Old ghost krill и малко Dynamite baits Source. Оставих захранката да поеме водата и приготвих стола и пръчката. Монтажа беше хеликоптер останал от последния риболов тъй като ме мързеше да направя нов. Заметнах три кошници в средата на язовира и седнах да чакам. В началото нещата не потръгнаха много добре тъй като за час и половина нямах пипане. От двете ми страни имаше тръстики и в началото бях хвърлил по една шепа пелети от двете ми страни като резервен план. По едно време видях как тръстиките се люшкаха очевидно от хранеща се риба. Преработих монтажа на бомб и сложих 7гр олово зада не пляскам много и да плаша рибата. Заметнах пред тръстиките на около два метра от мен и тактиката проработи. След няколко минути се борех с първия шаран за деня.
Тука се снимах със самоснимачката и съм хванал малко клони.
Изображение

И разбира се редовните лебеди. Супер досадни :smt076 :smt076 , нямат никакъв страх от хората идват и директно ти ядят захранката, плуват ти върху влакното и се гмуркат да ядят всичко което хвърляш във водата. По едно време ми идеше да взема дръжката на кепа и да и изтреща един у главата :smt067 :smt067 , но трябваше да и платя глобата след това.
Изображение

Реших да зарежа петното в средата на водоема и да се съредоточа върху тръстиките като почнах да редя двете петна от двете ми страни като през няколко минути мятах по 4-5 пелети Dynamite baits krill. Скоро след първия шаран закачих втори, но ми скъса повода, вързах нов повод 0,15мм и заметнах пак пред тръстиките. След няколко минути клъвна третия шаран, които се изтреля към средата на язовира и разви около 30-40м аванс. Последва няколко минути борба като фидера се огъна U-образно. Параболичния фидер, който работи по цялата си дължина е огромно предимство при риболов на големи шарани с малки куки и тънки поводи тъй като ерфектно абсорбира напъните на рибата.
Изображение

И това е втората риба за деня, прекрасен люспест шаран. Нямах кантар така че назнам колко килограма е, но се бореше доста ожесточено.
Изображение

След няколко минути го последва трети шаран, като изтървах още няколко. Като в крайна сметка започна да се свечерява и трябваше да тръгвам.
Изображение

Ето как изглежда брега от дясно
Изображение
И от ляво, като шараните кълвяха на педя от тръстиките.
Изображение
Изкарах един страхотен следобед като времето беше хубаво и представете си не заваля, какво безобразие :lol: :lol:
Член на - Canal Lure Anglers, Birmingham Anglers Assoociations, Angling Trust, International Flyfishing Federation
Изображение
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: В търсене на английските шарани

Мнение от hshopov »

Браво! Добре си ги наскубал!
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
Аватар
dunavski
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1457
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 3:03 pm
Местоположение: Rugby - UK
Обратна връзка:

Re: В търсене на английските шарани

Мнение от dunavski »

Еми не са шарани, но последните няколко дена пробвах малко различен риболов и зада не пускам нова тема ще напиша няколко реда тук. От известно време започнах да посещавам един канал близо до мен в търсене на хищници като пробвах различни изкуственни примамки също така мъртви рибки тъй като живи риби за стръв са забранени.
Това са зборни снимки от послендите няколко дена.
Типичното английско време, дъжд и студ. Това представлява канала където ловя. Не е особенно дълбок и е доста мътен тъй като плуват корабчета по него и размътват водата.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

И тука една сулка хваната на мъртва бабушка
Изображение

втора сулка пак хваната на мътрва бабушка
Изображение

И малко костурчета хванати на лек джиг
Изображение
Изображение
Член на - Canal Lure Anglers, Birmingham Anglers Assoociations, Angling Trust, International Flyfishing Federation
Изображение
Аватар
dunavski
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1457
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 3:03 pm
Местоположение: Rugby - UK
Обратна връзка:

Re: В търсене на английските шарани

Мнение от dunavski »

След като през уикенда се капотирах докато търсех шарани днес реших да посетя местния канал стопанисван от моя клуб и реших да проложа една по-различна тактика за хищници. Подготвих две пръчки като една беше с класически монтаж за мъртва риба на плувка с две тройки на метален повод и втората пръчка с единична кука и затворена фидер кощница за червеи. Плана беше на плувката да търся бели риби и щуки с мъртва рибка, а на фидер монтажа да търся костур и кефали с накълцани червеи и скариди. Излета беше привечер като рибите бяха сравнително активни, като хванах още няколко сулки бебета, които не съм снимал. Ето малко снимки
Тази сулка клъвна моментално на мъртва бабушка
Изображение

Тази змиорка я хванах на фидер монтажа на скарида. Преди нея закачих още една риба, но прегриза повода и си замина. Наложи се да сложа метален повод, който не притесняваше змиорката :fishing5: . Супер слузесто и по-хлъзгаво от лубрикант на Дюрекс :lol: :lol:
Изображение

И една добра бяла риба, която я закачих и откачих два пъти и тя си седеше на същото място и третия път вече я извадих. Кълвеше моментално още със замятането.
Изображение
Всички риби си плуват обратно във водата.

п.п. Ще помоля мдератора да преименува темата тъй като вече не става въпрос само за шарани. Благодаря предварително.
Член на - Canal Lure Anglers, Birmingham Anglers Assoociations, Angling Trust, International Flyfishing Federation
Изображение
Аватар
dunavski
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1457
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 3:03 pm
Местоположение: Rugby - UK
Обратна връзка:

Re: В търсене на английските шарани

Мнение от dunavski »

Днес реших да направя един риболов за няколко часа зада тествам новите плуващи хранилки. Водоемчето е стандартен английски рибарник с островче по средата. Времето беше спокойно и слънчево и се виждаха голямо количество шарани плуващи на повърхността. Понеже е забранено да се ползва захранка накиснах малко микропелети на Ringers + ароматизатор Source, преовлажних ги до гъста каша и сложих малко цавевица вътре.
Зареждането на хранилката е доста лесно като само се загребва с хранилката от легена и се мята. При леко замятане на къса дистанция сместа не пад от хранилката и във водата прави ароматен облак без да прехранва рибата. Най-успешната стръв се оказа едно зърно царевица на косъм.

Това ми беше монтажа. Като си плащах билета дъртия ме засили, че имало големи шарани в езерото реших да се презастраховам с 0,19мм повод Престън рефло и кука 12 QM1 на гуру. Пресукано клупче и вирбел фиксиран със силиконови стопери.
Изображение

В началото рибата не показа особен итерес и започнах да кспериментирам с дълбочината даже смених и хранилката. Скъсих дистанцията и започнах да дохранвам от ръка и явно това сработи.
Първия шаран хванат с багинг ваглера на Матрикс.
Изображение
Но тъй като кашата от пелети трудно се оформяше около хранилката реших да се върна на плуващата кошница. През това време дохранването от ръка явно беше събрало шараните и риболова започна да става доста по-интересен.
Изображение
Изображение
Даже изкарах две дърти бабушки, които нямаха никакъв проблем да налапат жаревицата и да потопят кошницата.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

И тука по едно време гледам две очи втренчени в мен. Някакво шаранче ме зяпаше от водата и маи искаше само да влезе в кепа :twisted: :twisted:
Изображение

И всичко това за около 2-3 часа риболов като към два и половина трябваше да тръгвам. Тактиката се оказа доста успешна и се получи динамичен риболов. Няколко пъти пробвах с празна кошница, но нямаше никакъв интерес просто рибата искаше постояно хранене и голямо количество храна зада се задържат пред мен. Също така липсата на големи частици в храната означава, че единственното голямо парче е на куката ми плюс две три заърна царевица падащи от кошницата като по този начин кълванетата следваха почти моментално.

п.п. Кепа, който виждате на снимките ми е даден от рибарника тъй като намам право да ползвам мой кеп защото можело да внеса зарази от други водоеми :lol: :lol: английска му работа.
Член на - Canal Lure Anglers, Birmingham Anglers Assoociations, Angling Trust, International Flyfishing Federation
Изображение
Аватар
dunavski
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1457
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 3:03 pm
Местоположение: Rugby - UK
Обратна връзка:

Re: Разни риболовни излети от Ангия

Мнение от dunavski »

Да кача и аз малко снимки от изминалата седмица.
Понеделник започна с риболов на бяла риба на местния канал. Стръвта беше само и единственно мъртва бабушка срязана на половина рибата нещеше да пипа нищо друго. Имаше доста дребни риби на снимките са по-едрите.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

През седмицата, редовните излети с мухарката на местния язовир като успях да хавана няколко рибки и там като една доста добра дъгова пъстърва над 50см.
Изображение
Изображение
Член на - Canal Lure Anglers, Birmingham Anglers Assoociations, Angling Trust, International Flyfishing Federation
Изображение
Аватар
dunavski
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1457
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 3:03 pm
Местоположение: Rugby - UK
Обратна връзка:

Re: В търсене на английските шарани

Мнение от dunavski »

Днес реших да посетя едно ново за мен езеро, сравнително близо до мен. Деня беше облачен и ветровит, който в късния следобед утихна и тогава рибата се активизира най-много.
Тактиката беше подвижен булет фидер, захранка 50/50 Dynamite baits swim stim 6mm пелети и Bait thech Super G с добавка сладка царевица и кастери. Започнах с три кошници стартово захранване на четвъртата сложих около 35см 0,17мм повод. Тъй като незнаех как ще реагират рибите реших да не бухам много захранка в началото.
Риболова започна бавно като имах доста побутвания на кошницата и влакното, но рибата не взимаше стръвта.
В крайна сметка хванах едно малко скимерче и реших да променя тактиката
Изображение
Клъвна два торни на косъм
Изображение

Смених на метод фидер. Кълванетата станаха доста по-уверени, но все малки скимерчета.
Изображение

Отново смених монтажа с инлайн хранилка на Матрикс с къс методски повод и нещата потръгнаха.
Рибте взимаха добре на едно зърно царевица на косъм и станаха по-едри
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Дози монтаж работеше много добре и в същото време можех да храня с царевица и кастери, но ловях като на метод и кълванетата бяха доста отчетливи. Защочнах да пръскам кошницата с Stikybaits krill и това наистина доста активизира рибите и започнаха да излизат все по-едри платики. Водата беше замътена и явно смърдящият атрактант помагаше на рибата да локализира храната по-бързо.
Изображение

Уафтър пелетите на чичо Рингър също работеха много добре. На бяла пелетка хванах около пет шест риби без да сменят стръвта.
Изображение
Изображение

А ей това беше най-голямата платика за деня
Изображение

Привечер вятъра съвсем спря, езерото утихна и започнаха да се появяват и шараните.
Изображение

Член на - Canal Lure Anglers, Birmingham Anglers Assoociations, Angling Trust, International Flyfishing Federation
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Моят риболовен излет”