След Дивия Запад - по Централния Север

Модератори: bobopeli, sapuna

docenta
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1066
Регистриран на: Съб Фев 11, 2006 6:35 pm
Местоположение: София

След Дивия Запад - по Централния Север

Мнение от docenta »

Здравейте колеги,

Стана така, че след риболовните ми премеждия по Дивия Запад на Америка, имах и доста любопитни приключения с въдица в ръка и у нас след завръщането ми. В два последователни уикенда сам или с приятели успях да се разходя по няколко реки в този район на България, който условно може да се нарече Централен Север.
Първо се озовах в прекрасния Град на люляците - Ловеч.Люляците отдавна бяха прецъфтели, но пък липите ухаеха в пълното си великолепие, а прекрасната река Осъм бе пълноводна и покриваше цялото си корито, но без да е мътна.Държа да подчертая, че целта на риболовния експеримент , който щях да проведа е да пробвам в нашенски условия множеството изкуствени примамки - воблери, попери, блесни, силиконки и разни други гагаляги, закупени от мен в Съединените щати. Затова носех само примамките и една телескопична блеснарка 2,40 м дълга с акция 15-50 грама.
Първият ден в късния следобед, когато горещината вече бе поносима се курдисах по левия бряг на Осъм точно след величествения покрит мост на Кольо Фичето.

Изображение

Над мене един дядо с двете си внучета се опитваше да лови кленове на плод от черница, но резултатът бе нулев.

Под мен имаше перспективен бент и прораснали в реката храсталаци.

Изображение
Нагазих леко там и пробвах минимум 20 различни примамки, единствено на една бяла блесна със заешки косми на тройката имах подгонване, но не и удар.

Тогава видях, че в талвега гази един местен добре екипиран риболовец, който ловеше на плуваща бомбарда без антена с повод около 70 см и стръв местна жива рибка. Това момче за нула време извади пред очите ми три прилични клена, точно от перспективното място.Явно трябваше да променям и аз тактиката, но го оставих за следващата сутрин.

Станах много рано сутринта и още в 6 часа бях вече на десния бряг на реката на нещо като рампа, но вече над моста на Кольо Фичето.

Изображение
Такова бе положението под мен -красота!

Изображение
А над мен бяха надвисналите дървета

Изпробвах още 15 други примамки, включително и силиконки, но пак ударих гредата. Видях обаче, че на една от рапалките ми за пъстърва имаше подгонване от приличен клен, но се отказа като доближи брега.Тогава реших да пробвам един американски трик, прилаган успешно от янките за лов на крапита. Просто на половин метър над воблера прикрепих една малка бомбарда и метнах на границата на бързото и обратното течение и започнах леко да придърпвам на тласъци. На третото мятане се закачи добър клен, а до края на риболова още два по-малки. Всичките риби естествено ги пуснах, но нямах сгода да ги снимам освен първия клен, защото бях сам.

Изображение
Кленчето, което удари на излизане от бавното обратно течение

Следващият уикенд с приятеля ми Александър решихме да посетим Янтра и Росица в региона на Севлиево. От София тръгнахме късно и в района на ВЕЦ "Янтра" пристигнахме след 17 часа. Там е една истинска пустош, бреговете на реката са изключително трудно достъпни, но пък красотата е поразителна.

Изображение
По тесния път към веца, който е строен още по Тошово време трудно могат да се разминат две коли.

Но пък ни посрещна една хубава сърна и ни позволи да я доближим на десет метра преди грациозно да избяга в гъсталаците. Едвам намерихме пролука да слезем до реката, но този път бях без ботуши, което много ме затрудни и в риболова. Сашо запраши с блеснарката си нагоре срещу течението, а аз останах на едно сравнително открито място между два вира и надвиснали дървета.

Изображение
Тук свършва горния вир, следва праг и после е долният вир.

Изображение
А това е горният вир, по-скоро дебел бързей.

Там явно реката не е депресирана и оспинигована, защото слуката дойде бързо - още при третия пробван воблер. Ударът бе категоричен, а рибата около 30 сантиметра, с много изразителни цветове!

Изображение
Моля за извинение за качеството на снимката и за идиотската ми кривогледо-щастлива физиономия, но така се прави селфи в екстремни условия на смрачаване, като искаш бързо да пуснеш и рибока...

После в другия вир отдолу на същата примамка се закачиха още две риби, но не можах да ги прекарам през прага на реката, а вече ставаше и полутъмно. Прибрахме си такъмите и задрапахме като кози нагоре по обраслата урва, пък то един къпинак, накрая трябваше да го сгазя като танк. Дясната ми ръка бе цялата в кръв, както и глезените ми, голям екшън.

На следващата сутрин решихме да идем по горното течение на Росица до Батошево и Стоките. Речено - сторено. Преди Батошево ни порази един според Сашо новопоявил се величествен водопад, може би от спукан водопровод. Трудно намерихме място да паркираме колата в Стоките и се върнахме към Батошево при едни хубави орехи. Там реката има доста живописен вид, а когато слязох на брега една пъстърва се жлътна с бясна скорост покрай брега. Да, ама пустата пъстърва не ще да руча железа и дървье, та накрая премонтирах блеснарката с една американска офсетова кука 8 номер с ухо, кръгъл самозакачащ се пластмасов маркер и няколко цепени сачми. Сложих за стръв единственото, което имах като стръв под ръка - един червей торен да се гърчи неуморен. Получава се доста ефектен монтаж, защото маркерът има задържащо действие и стръвта винаги се движи отпред. След десетина изтичания клъвна една маломерна балканска пъстърва, добре че куката бе голяма и не беше нагълтала дълбоко.
След това се появи и Сашо и с бяла въртяща блесна започна да мята успоредно на бента.
Изображение

Много добро място - там той последователно закачи и извади 3 хубави клена, с което риболовът приключи, а ние изморени и доволни се завърнахме в адската жега в София, която приличаше на крематориум, след рая, който посетихме.

Изображение
На тази снимка се вижда по-добре размерът на кленчетата, които Сашо хвана.

Изображение
А пейзажът наистина е като в Рая.

Ами това е, братлета, американските тактики, макар и с променлив успех действат и у нас, стига риба да има!
Наслука!
Мъдете здрави,
па другото ще се оправи!


Риболовна академия "Негован"
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: След Дивия Запад - по Централния Север

Мнение от lusienn »

Идеално,нови риболовни полета.

Много обичам,да преслушвам непознати за мен места.

С твоя репортаж,и аз пътешествам браво.

Тия дни Искър е бистър,преслушай го,има активност

На клен.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Аватар
кирил великий
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 983
Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 2:22 pm

Re: След Дивия Запад - по Централния Север

Мнение от кирил великий »

:supz: :fishing2: :supz:

Който си обича работата, все си я върши!
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Lupo
новобранец
новобранец
Мнения: 52
Регистриран на: Пет Фев 22, 2008 9:40 pm

Re: След Дивия Запад - по Централния Север

Мнение от Lupo »

Страхотен репортаж :D ,много добра слука.
d.n.mihaylov
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 206
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 5:50 pm

Re: След Дивия Запад - по Централния Север

Мнение от d.n.mihaylov »

Браво ! Хубав репортаж , беше се изгубил напоследък , дано направиш още!
Тъкмо хванах една голяма и хубава риба и червеят взе, че я изяде!
Аватар
radogagov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 354
Регистриран на: Пон Юни 15, 2009 9:59 pm
Местоположение: Габрово / Ловеч

Re: След Дивия Запад - по Централния Север

Мнение от radogagov »

docenta написа:
Изображение
Такова бе положението под мен -красота!

Изображение
А над мен бяха надвисналите дървета
Замъчи ме носталгия :cry: Там направих първите си стъпки в риболова. Единствената разлика беше, че по онова време се строеше, поддържаше и чистеше, а сега е толкова обрасло и диво.
Изображение Изображение Изображение
Аватар
Красимир Атанасов
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5903
Регистриран на: Пет Май 01, 2009 4:24 pm
Местоположение: Stockholm

Re: След Дивия Запад - по Централния Север

Мнение от Красимир Атанасов »

Толкова добре написано,че няма нужда от снимки!
Когато хващаш рибата, губиш стръвта. Това е необходима загуба.
Аватар
Skellington
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 205
Регистриран на: Сря Сеп 21, 2011 12:08 pm
Местоположение: София

Re: След Дивия Запад - по Централния Север

Мнение от Skellington »

Супер разказ и излети. Друго си е сред природата :) Ние тук си се печем по софийско...
Аватар
Rex Hunt_2
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 138
Регистриран на: Сря Апр 04, 2012 2:10 pm
Местоположение: София

Re: След Дивия Запад - по Централния Север

Мнение от Rex Hunt_2 »

:smt023
Поздрави,
Rex Hunt_2
Аватар
mrenka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 483
Регистриран на: Чет Апр 09, 2015 12:09 am

Re: След Дивия Запад - по Централния Север

Мнение от mrenka »

docenta написа: Там явно реката не е депресирана и оспинигована, защото слуката дойде бързо - още при третия пробван воблер.
А-а-а, гарантирано няма да е за дълго :lol:

Поздравления за джърнито :)
desi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 608
Регистриран на: Нед Авг 31, 2008 11:59 am

Re: След Дивия Запад - по Централния Север

Мнение от desi »

На това се вика - почивка в рая. Страхотен репортаж.
Аватар
Vesko1
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2352
Регистриран на: Нед Яну 28, 2007 8:50 pm
Местоположение: Кърджали

Re: След Дивия Запад - по Централния Север

Мнение от Vesko1 »

Браво Доценте!
ИзображениеИзображение
http://daewoo-chevrolet.com
Пичка всеки може да си хване...но 22 килограмов амур хващат само ..майсторите.
Аватар
MITKO70
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2830
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:37 pm
Местоположение: София

Re: След Дивия Запад - по Централния Север

Мнение от MITKO70 »

Здрасти Доценте,драго ми е да те видя!Както винаги ,пак си с интересен репортаж! :)
Всичко може,но не всеки го можe.
Изображение
Аватар
Ачо ♣
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5826
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 10:45 pm

Re: След Дивия Запад - по Централния Север

Мнение от Ачо ♣ »

Поредния прекрасен репортаж, даващ много настроение!!! :smt023
Не можеш да отложиш неизбежното. Защото рано, или късно стигаш до мястото, където неизбежното просто седи и чака.!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Моят риболовен излет”