Щуки с мухарка

Модератори: bobopeli, sapuna

BIGVAS13
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 124
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 12:43 am

Re: Щуки с мухарка

Мнение от BIGVAS13 »

Много красива атака направи щуката.Според мен те изненада и направо и издърпа стримера от устата :)
Заради такива моменти си струва всяка минутка на реката ...
Herkules
новобранец
новобранец
Мнения: 99
Регистриран на: Чет Апр 02, 2015 6:37 am

Re: Щуки с мухарка

Мнение от Herkules »

Мноо са хубави ще търся материали и куки да се занимавам ,че всичко е в лед в България Дунава и Марица имат
ледоходи . Мерси за снимките весели риболови през новата година . :rock:
Кефят ма клиповете оценявам труда ти и субтитри си им сложил .
Браво !
Аватар
dunavski
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1457
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 3:03 pm
Местоположение: Rugby - UK
Обратна връзка:

Re: Щуки с мухарка

Мнение от dunavski »

Едно крактко видео от днес. Деня започна като първо посетих реката от последният излет, но се оказа, че тя беше вдигнала малко нивото и водата беше значително по-мътна и пак се наложи да приложа план 'Б' и отидох на езерата от къдято бях хванал предните щуки. Там нещата бяха коренно различни. Кристално чиста вода и обширни участацъ лед, но в крайна сметка хванах една хубава щука и един дребосък
Член на - Canal Lure Anglers, Birmingham Anglers Assoociations, Angling Trust, International Flyfishing Federation
Изображение
pike13
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 262
Регистриран на: Чет Май 21, 2009 11:18 am
Местоположение: Пловдив

Re: Щуки с мухарка

Мнение от pike13 »

Бравос ,мастър си.
Покажи на ти я хора как се прави. :D

Поздрави и по :fishing6:
РИБКА СИ ХВАНИ И БЪРЗО ТИ ПУСНИ
Аватар
dunavski
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1457
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 3:03 pm
Местоположение: Rugby - UK
Обратна връзка:

Re: Щуки с мухарка

Мнение от dunavski »

Днес пак ходих на местните езера да тествам новите стримери, които навързах вчера. Голям студ -1 градуса, по едно време прехвърчаше сняг, шнурове и водачи всичко замръзваше. Стримерите плуваха добре, но щуките само ги следваха без да ги ядат, даже по едно време видях две щуки едновеременно да следват стримера и в последния момент като ме видяха и се обърнаха назад. Сложих една по-малка муха и щуките започнаха да атакуват доста по-уверено. Батерията на гопрото по едно време падна и не ми се занимаваше в студа да сменям батерията така че този път направих само няколко снимки
Изображение
Изображение
Изображение
Ей тоя малкия дребосък направо хвана стримера във въздъха та чак ма уплаши докато се готвех да презаметна :fish15:
Изображение
Член на - Canal Lure Anglers, Birmingham Anglers Assoociations, Angling Trust, International Flyfishing Federation
Изображение
Аватар
dunavski
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1457
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 3:03 pm
Местоположение: Rugby - UK
Обратна връзка:

Re: Щуки с мухарка

Мнение от dunavski »

Да опресня малко темата тука, че гледам от доста време не съм писал :fishing2:
Качвам няколко излета в хронологичен ред от тази година.

27.02.17
Днес следобеда набързо скочих до реката да тествам едни нови стримери и даже успях да хвана едно щукле на бяло/розов стример. Прави ми впечетление, че белият цват работи добре за щуките.
Изображение

22.03.17
Днес докато се опитвах да хвана шарани с имитация на червеи вместо шараните ей тая щука налапа червейчето. Беше се закачила точно за върха на устата и не успя да прегризе флурокарбона. Между другото това е най-голяма щука, която съм хващал.
Изображение

22.04.17
Днес ходих до един нов язовир да търся бабушки и костур на нимфи. С тая мухарка бях голяма атракция на язовира, чак двама инспектора дойдоха да ме проверят, че не били виждали друг да лови с мухарка там. Сложих една заешка нимфа и един хирономус, но типичното английско време пак беше гадно,с едни сиви облаци и студен вятър. Помятах няколко часа и в крайна сметка закачих нещо, което се оказа малка щука. Беше взела хирономуса. Тъй като не очаквах да хвана нещо нито кепа ми беше зглобен, нито имах кохер да откача куката. На всичото отгоре докато се опитвах да откача куката щуклето се преметна и ми захапа пръста :twisted: и така станахме кръвни братя. С шуртяща кръв пуснах рибата обратно и се върнах до колата да си приложа първа помощт. Привечер вятъра поутихна и видях няколко лина ядяха миджове на повърхностт, но тъй като зад мен имаше дига ми ограничаваше дистанцията и неможах да ги стигна.
Изображение

05.10.17
Ето че есента дойде и официално започна новият щукарски сезон, и днес грабнах мухарката и газ към водоема. Още след първите няколко замятания закачих хубава щука, която последва мухата до брега и я взе под краката ми :D. Оказа се 14lb (6кг).
За останалата част от деня имах още две риби които нападнаха мухата и не можах да ги засека, но все пак приличен старт на сезона :fish15:
Изображение

18.11.17
Общо 4 щуки днес от местното язовирче, като тази се оказа най-голямата. Не очаквах да хвана риба и исках само да тествам едни нови мухи, но в крайна сметка се оказа доста продуктивен ден. На брега срещнах един колега, който се опитваше да лови бабушки на фидер, но се оплака, че имало някаква щука пред него, която му крадяла рибите и ме помоли ако мога да я хвана и да я преместя. Още на първото подаване щуката се изтреля от дъното, но неможа да се закачи, на второто подаване отново атакува, но този път се откачи и вече на третия път се набоде стабилно и я измъкнах на брега. Колегата беше много благодарен, че вече можел да си лови бабушките.
Изображение
Изображение

19.11.17
Ден втори.
Днес условията бяха тотално различни от вчера - ясно небе, ярко слънце и ниски температури. Риболова се оказа труден и щуките нещо нещяха да кълват. След няколко часа безрезултатно мятане накрая от едно място изкарах две щуки в рамките на 10 минути :fish15: Не бяха големи, но все пак оттървах капото.
Изображение
Изображение

04.12.17
Миналата седмица Четвъртък ходих да обикалям по река Ейвън в района на град Стратфорд, родното място на Шекспир. Цялата седмица темперетурите бяха ниски с ясно и слънчево небе. Рано сутринта се отправих към реката и след около 40мин борба със сутрешният трафик паркирах на безплатният паркинг точно на брага на реката. Самата река е може би около 15-20м широка, кристално чиста вода и ниско ниво :( :( . На брега имаше няколко чичака, които мятаха на фидери. Помятах около два часа без апсолютно никаква следа от щуки и реших да се преместя в сямия град, където уж се събирали пасажи от бабушки да зимуват и щуките ги следвали там, надявах се също да е и малко по-дълбоко. Самият участък минава през някакъв парк където през цялото време се разхождат хора и бягат кучета. Трябваше да гледам зад мен през цялото време докато мятам от страх да не закача някого. В същото време пред мен се събираха лебеди и патици очаквайки, че ще им хвърля нещо за ядене, но след като видяха, че мятам само пера и косми се разотидоха. Иначе самата река беще също толкова бистра и маловодна като предишня участък. В крайна сметка една малка щука направи атака, но неможах да я закача. Закачих един лебед докато гледах зад себеси и хвърлих шнура напред взех, че улучих лебеда :lol: :lol: . Успях да го издърпам до мен въпреки, че се бореше и шляпаше с криле, откачих го и започнах да се моля да не се появи полиция от някаде и да ме обвинят, че тормозя лебедите особенно ако разберат, че съм източно европеец въри обяснявай, че нямаш сестра :lol: :lol: Тука ако видят източно европеец с въдица в ръка хората автоматично си мислят, че се опитваш да хванеш нещо за ядене. Даже днес изслушах поредната лекция за поляци пълнещи багажници с шаран и ловящи патици с арбалети. :roll: след като един чичка ме заговори и забеляза акцента ми. Иначе бай Шекспир не ме удостои с риба и реших да се преместя на друг участък от реката където знаех, че е по-дълбоко, но и там ударих греда. Вече започваше да се стъмва и порядъчно измръзнал реших да си ходя.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Прес уикенда времето се задържа облачно и нощите не бяха толкова мразовити. Температурите се покачиха с няколко градуса и реших, че това ще активира щуките. Днес за няколко часа ходих до местния язовир и успях да хвана една щука за около два часа риболов.
Изображение
Изображение
Изображение

09.12.17
Тая сутрин си седя у нас, сърбам си кафета и си чета новата кника
Изображение
И на една от страниците гледам ........ а аз тоя човек го знам ве :lol: :lol: :lol:
Изображение

Докато си пиех кафето и размишлявах дали въобще си струва да ходя за риба днес :roll:. Снощи валя снаг и температурите днес бяха около нулата знаех, че ще труден ден, но все пак реших че ще по-добре отколкото седя у нас да гледам телевизия. Отидох до едно от местните езера и все още имаше сняг по земята и половината езеро беше замръзнало.
Видях една хубава щука, която само следваше мухата ми и хванах един мъник, който спаси капото.
Изображение

14.12.17
От миналата година насам се чудех как да придам плаваемост на големите щукарски мухи и тази година попаднах на една книга където прочетох за муха с глава от дунапренова пяна, която се слага на потъващт шнур и така мухата се презентира близо до дъното.
Теорията е следната: През зимата щуките мигрират към по-дълбоките участъци на водоема и лежат плътно на дъното, което се познава по това че имат пиявици залепени по тях и където температурата на водата е по-стабилна. С плуващт или синк-тип шнур трудно се презентира мухата близо до дъното, а с бавно потъващт шнут при бавно водене мухата евентуално потъва до дъното и започва да закача, и така стигаме до плуваща муха и потъващт шнур с къс лидер. Предимствата на тази техника е, че мухата ни е винаги близо до дъното и позволява супер бавно водоне на мухата без мухата да оре по дъното. Фактически това е същатата техника, която се ползва за пъстърви в язовир с бууби муха само че в по-голям мащаб.
Така това е на теория и сега трябваше да се тества в полеви условия. Това е по-лесно да се каже от колкото да се направи тъй като времето се влоши значително даже Неделя заваля около 10см сняг и хвърли англичните в шок и ужас. Ако си мислите, че само в България не чистят сняг и зимата винаги ги изненадва се лъжете. Незнам защо реших, че ще ходя за щуки в снега :roll: :roll: и така след около 20 минути боксуване и пързаляне успях да излеза от паркинага :lol: и се запътих към язовира по неизчистените пътища. В крайна сметка стигнах жив след като едва не се врязох в един стълб като колата поднесе на един завой. На язовира имаше само едни деца, които се пързаляха с шейни на стената на язовира, а аз вече се чудех чии дедов го диря тука и изведнъж нещо натежа. Усетих тласъци на риба, но след няколко секунди видях как щуката проблясна под водата и се откачи :evil: :evil: Това беше капката, която преля чашата и реших, че няма нужда повече да упорствам като вече не си усещах пръстите, а и все повече натежваше въпроса как ще се прибера след като не спря да вали цял ден и никой не чистеше снега, но бано и внимателно каране успях да се прибера.
Изображение
Изображение

През седмицата тепературите се качиха малко и снега за няколко дена се стопи. Вързах няколко експериментални стримера, а за плаваемост им сложих дунапренови попер глави вързани на обратно на куката и днес пак бях на водоема. Сложих бързо-потъващият шнур и още на второто подаване удари една малка щука, която се оказа и последната. Мятах мятах още два часа, но без резултат. По-важното беше, че техниката с потъващт шнур и плуваща муха работеше и си направих няколко извода относно самата конструкция на мухата.
Дори малките щуки въобще не се поколебават да атакуват големи мухи :fish15:
Изображение

Така изглежда мухата. Главата я покрих с 5мин смола смесена с червен брокат а тялото има две куки. Главата придава доста плаваемост на мухата, че даже вдига и шнура от дъното, но също така придава доста активна джиговидна игра на мухата.
Изображение
Член на - Canal Lure Anglers, Birmingham Anglers Assoociations, Angling Trust, International Flyfishing Federation
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Моят риболовен излет”