Скимърси на Пънча

Модератори: bobopeli, sapuna

Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Скимърси на Пънча

Мнение от Garbolino »

Здравейте,

Мисля, че се заформя нова тенденция в риболова на Панчарево - риболов на скимърси (дребни платики).

Ако си спомняте, тази зима на бъбрека между уклеите се ловяха едни 4-5 сантиметрови платички. Те сега са попораснали и са с размери около 12 - 15 см. Тук е мястото да благодарим на онези добри хора, които през годините са зарибявали от Искъра с платики (както и от други места). Редно и да порицаем и онези лоши хора, които от няколко години ловят целенасочено и прибират едрите платики на Пънча, които са във фертилна възраст.

И сега накратко (този път снимки нямам), как се случват нещата. Знаете платики се ловят добре на места, които едновременно отговарят на две условия:
- бряг срещу вятъра
- колкото по-дълбоко, толкова по-добре и колкото по-далеко, по-добре

На Пънча ми се струва, че подходящи места са:
Fishing.PNG
Fishing.PNG (128.48 KiB) Преглеждано 5222 пъти
Аз бях на място номер 7. Лових на фидер, 30 гр. хранилка, с 70 см, повод. Тук идват особеностите:
- гоних максимална дистанция - трябват си поне 40 метра
- предвид факта, че става дума за риболов на малки рибки, такъмът е максимално фин - повод 0.10
- хранилка за голяма дистанция (с утежнение на страната с по-малка площ) - лових с такава
Feeder.jpg
Feeder.jpg (27.82 KiB) Преглеждано 5222 пъти
Относно стръвта - пробвах и на торен и на бял червей. По-добре вземаше на бял, по един. На два червея имаше по-редки кълванета и повече празни вземания.

Относно куките - на торен малките платики вземаха добре на кука 14, а на бял ги лових на 18ка.

Относно захранката - тук всеки може да си прецени, как да подходи. Лично мое мнение, че храните на MVDE и Sensas работят много добре. От по-достъпните - нещата на Traper са супер.
Bait.jpg
Bait.jpg (174.2 KiB) Преглеждано 5222 пъти
Важно при овлажняването на храната беше да се търси плътност, която да позволи по-сериозно замятане и по-бавно разтваряне, защото ако храната се разтвaря докато излита след мощно замятане или докато потъва на 7-8 метра дълбочина, ефектът няма не е този, който се търси.

Ще се радвам, някой да сподели в идните седмици, дали риболовът на дребни платики е успешен и дали се заформя нова тенденция на Пънча.
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Скимърси на Пънча

Мнение от lusienn »

Не са се размножили много все още,аз съм пуснал една Бака от латекс-последно 2014,

Но преди мен има около 5,6 човека които също са пуснали по кофа,за толкова знам.

Иначе си я има и от полепналите по птиците хайверни зърна-те най-пренасят.

Има екземпляри по 3 кг,още от преди 3 години хванати на местата които са до Топлата вода в близост.

Не го посещавам за риболов от 30 години,но като ученик-ми беше редовна дестинация.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
boci_
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 482
Регистриран на: Чет Юли 02, 2009 10:41 am

Re: Скимърси на Пънча

Мнение от boci_ »

Повече от 5-6 човека са пускали, но последните години май никой или почти никой не пуска. Мисля, че моите бяха около 70 риби от 300 до 700 гр, пуснати преди 6-7 години. Лошото е, че едни пускат, а други пържат. Това е и причината толкова дълго време да не може да се завиди там платиката според мен. Но мисля, че ще стане просто трябва още малко време. Призовавам всички, които хванат платики там да ги пускат. А който има желание да носи от Искъра, да пренася и да пуска, било то и по 5-6-10 риби.

Друга причина според мен са многото дребни костури, които съсипват популациите на мирните риби. Преди 10 години бабушки се ловяха в големи количества, сега като че ли и те поизчезнаха.
Аватар
pampasa
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1382
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2007 2:32 pm
Местоположение: София

Re: Скимърси на Пънча

Мнение от pampasa »

Мдаа , Аз също съм пускал - може би , около 50-60 риби / дори и да има помпичка за въздух -трудно се опазват живи , за двайсетте минути път - от Искъра до Панчерево/. :oops: :oops:

В последните години Бабушката намаля драстично ,за сметка на дребния Костур и Слънчевката.
Един ден , ще накарам България да се гордее с мен .......
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Скимърси на Пънча

Мнение от lusienn »

За пренос макс по 10 минути,

И се сменя водата,аз сменях на щъркела,

После на Пасарел.

Носих 30 риби около 15,20 см бройката.

Каракуди се пренасят без вода,

Покрити с мокра кърпа,самите риби

Са слузести и слузта им отива в хрилете,

Много бързо.

Едра риба по добре по една в кофа.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
boci_
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 482
Регистриран на: Чет Юли 02, 2009 10:41 am

Re: Скимърси на Пънча

Мнение от boci_ »

Пренасял съм преди забраната и през лятото. Преди забраната се карат по-лесно, защото е студено и рибите издържат повече. Лятото в жегите е много по-трудно да се опазят живи. По спомен мисля, че по 15 бройки карах и нито една не ми умря.
Аватар
Kire 50
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 246
Регистриран на: Нед Яну 24, 2016 6:10 pm
Местоположение: София

Re: Скимърси на Пънча

Мнение от Kire 50 »

:smt024 На ли не се размножаваше платичката ? Платички имаше много преди колеги правещи филми на яз.Искър , и след това ги пускаха в Пънчака, но се ловяха инцидентно. След година две това ще е преобладаващата риба на Пънчака, както и лина, дай Боже. Лично платички не съм пускал в Пънча , но щяха да ме пребият,че направих забележка на едни ,, КОЛЕГИ ,, че слагат дребни платички в торбетата. Но това e минало време. Скимърси бабушки и други рибета, нека да ги има, че в Соф. водоеми друго не остана. :fishing7:
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Скимърси на Пънча

Мнение от lusienn »

Платика има по всички водоеми,

Много бързо се прихваща.

Птиците най много разнасят хайвер лятно време,по въздушен път може би е 5 минути

От водоем до водоем,щом има и Чайки в София сметайте.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
desi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 608
Регистриран на: Нед Авг 31, 2008 11:59 am

Re: Скимърси на Пънча

Мнение от desi »

Браво за полезната тема и подробната информация за риболовния излет на автора.
В тази връзка през последните 2-3 години в края на есента, комшиите редовно имаха слука на едра платика в района под банята - на дънни монтажи.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Скимърси на Пънча

Мнение от Garbolino »

Само да кажа, че днес ходих отново на Пънча да си проверя стратегията - и о! чудо сработи.

В началото полека лека започнах да хващам само бабушки. Викам си тая работа с платиките няма да стане. Към края на първия час взех да имам много празни добри вземания. Увеличих размера на куката и нещата си дойдоха на мястото - почнаха да излизат само платички. Беше се завъртяло ятото и стана добър риболов.

Храна MVDE Gold Pro Bream - червена. Дистанция 40 м. Хранилка 30 гр. Повод 50 см.
Хванати риби: бабушки от 10 до 20 см и платички от 15 до 35 см
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Скимърси на Пънча

Мнение от lusienn »

Пънча е източен и рибата е групирана,

Не че е много и е неква стратегия.

Вдясно от гъбата е всичката риба.

На дебел пасаж всяка есен.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Скимърси на Пънча

Мнение от Garbolino »

lusienn написа:Пънча е източен
Пънча вече е пълен до-горе. Проверено днес. Лично.
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Скимърси на Пънча

Мнение от lusienn »

Ти не лежи на тая с нивото.

То се мени всяка седмица.

Миналата минах от там.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Публикувай отговор

Обратно към “Моят риболовен излет”