1800 километра с въдица и фото

Модератори: bobopeli, sapuna

docenta
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1066
Регистриран на: Съб Фев 11, 2006 6:35 pm
Местоположение: София

1800 километра с въдица и фото

Мнение от docenta »

Здравейте, колеги!
Най-сетне и на мен ми се удаде да имам малко по-голяма отпуска от 20 календарни дни, та затова си яхнах новозакупеното автомобилно железо Гошо Хубавеца, както съм нарекъл един Голф 3 дизел комби от 1994 година и тръгнах на една обиколка из България да си видя приятелите, па и да хвана някоя риба, колкото даде Господ. То нова кола на 23 години, никак не прилича на ново гадже на 23, ама туй е друга тема.
Първо се упътих към Северна България да видя моя приятел Данчо в мездренското село Старо село, та за по-пряко минах по река Златна Панега, но не там, където всички се бутат за пъстърва, а в местността Синдиката, надолу по течението, с надежда да ковна някой кефал или бяла мряна. Местата са величествени и труднодостъпни дори за германското автомобилостроене, затова ходих доста пеша. Ето вижте:

Изображение

Изображение

Изображение

Мъчих да ловя кефали на спининг, на плувка и т.н. ,но накрая опънах един фидер уж за бяла мряна с подходяща стръв, а то почнаха внезапно да излизат едни пъстърви балканки от добър калибър и видях доста зор да ги откачам навреме и да ги пускам обратно. Е, за това иде реч:
Изображение

Бутам царевица за стръв, за да се хване кефал или мряна, а то налита балканка, гаче ли съм в Америка.
Изображение
Изображение

След третата поредна балканка от едно и също място, просто си прибрах въдиците, щото там режимът е "Хвани-пусни!" и не исках повече да се нервя. Пък и бях абсолютно сам в тая пустош. Не върви на селфита с въдица в ръка!

После си дигнахме дърмите към Старо село, където Даньо и буля Даньовица вече бяха напреднали с материала.
Изображение
Изображение

А кака Цона бе завъртяла и едни мекици, ум да ти зайде:
Изображение

Вечерта като понаправихме главите Данчо влезе в ролята на фризьор и ми избичи една прическа тип скинхедс.
Изображение

С тая късметлийска прическа на следващия ден се озовахме на брега на великата река Искър, която е на пет-шест километра, на един прекрасен вир, където захранихме и след недълго тръгнаха едни прилични морунажчета - за три часа половин кофичка.
Изображение
Изображение
После Валя, жената на Данчо ги изчисти и си хапнахме хубава искърска рибка, че даже остана.
Изображение

А наоколо е като в приказките, но бяхме там само 4 дни. После - обратно за София, преспахме една вечер и на другата ден по обяд започнах едно дълго пътуване до Созопол. Спирах на всеки час за почивка, защото колата е стара, а пък и аз не съм първа младост. Пристигнахме привечер в града, където "Аполония" бе в разгара си, тоест отиваше към кулминация и финал. Първо естествено огледах пристанището, да видя как е хавата.

Изображение

А там един щастлив турчин на име Айдън дърпаше по две попчета на въдица.
Изображение
На следващия ден опитах и аз сутринта, но беше пълен карък не само за мен. Ходих дори и на Алепу до "Дюни", но и там ударих греда, а тези до мен хванаха по две-три платерини на дъно.

Изображение
От цялото висене само ми се опекоха краката.

Но в Созопол животът продължаваше с бясно темпо - ядене, пиене и културак. Тази последната дума я чух от някаква силиконова мадама, която бе седнала до нас на концерта на Васил Петров, така каза на приятелката си по телефона "Муцка, тук съм малко на културак с Васето Петров!" Гаче с Васил Петров са били заедно още в детската ясла.
Изображение

Този Урал е като динозавър от соца - това е генератор за електрически ток на БНТ, които снимаха концерта на Васил Петров, а след два дни и юбилейния концерт "50 години Щурците". Бяхме и на него, но отвън на една кръчма защото не ми се даваха 30 лева за правостоящ билет. Накрая пак влязохме, де , за биса и да направя малко снимки.
Изображение

Бяхме в Созопол пет дни и се накултурачихме яко, а въдиците ги бях забравил. На 5 септември свърши "Аполония"-та, а на 6-ти на националния празник пътувахме вече към Варна, където ни чакаше друг един мой приятел, пак Йордан. Ето каква гледка се открива от техния блок към морето:

Изображение
Настръхнах целият от възхищение - да гледаш това необятно величие!

А Йордан ни почерпи с два велики деликатеса - пържена цаца на клечка от метла с магданоз,чесън и лимонов сок и панирани миди с подправки. Облизахме си пръстите. Рецептите ще ги дам отделно, но не в този пост.
Изображение

В един от следващите дни ходихме до Аладжа манастир, нос Калиакра, Тузлата и Балчик и навсякъде времето беше като по поръчка.
Изображение
Тук 30 лодки дърпат сафрид пред нос Калиакра
Изображение
А това е крайната точка на България!
И после на 9 септември участвах в едно голямо зрелище на Аспаруховия мост във Варна. 83-годишната Пенка Балева ме покани да направя репортаж за вестник "Минаха години" от нейния юбилеен 40-ти бънджи скок. Невероятна жена с исполински дух! Ето ни двамата на моста:

Изображение

Изображение
Тук добивате представа каква е височината.

Изображение

Скочи, без да й мигне окото!

После пак ядене, пиене и екскурзии, ама нали съм риболовец, най-сетне намерих по-пресни морски червеи и на 11 септември към 17 часа чучнах на една буна на "Златни пясъци" ужким за платерина. След като до десетата минута не ми клъвна на дъно, забелязах, че водата около буната се изпълни с дребосък, който подскачаше, а отгоре се извиха чайки и гларуси. Скочи сърце юнашко - типичен джурум на метри от брега. Веднага смених въдицата и закачих хубаво сафридско чепаре от ешилбаш и малко ламе. Още с първото хвърляне усетих удар и измъкнах два прилични сафрида.

Изображение

Един руснак Николай с приятелката си се засука край мен, бил риболовец и той и като начало му дадох да снима с апарата, защото усещах, че предстоеше голямо зрелище. На второто хвърляне прътът се огъна на макс и на чепарето се забодоха цели десет сафрида. Вижте началото на изтеглянето:

Изображение

Ето ги красавците, но няма как да ги хване камерата всичките!
Изображение

И така - екшънът трая още 50 минути, два пъти закачах по дъното с пълни чепарета, изморих се зверски, дадох и на Николай да вади и да се изкефи и накрая като почнаха пак да излизат по един-два, разбрахме, че пасажът си тръгва, то си личеше и по птиците, а наблизо почнаха да се гмуркат два делфина и изгониха сафрида. Така има няма за час наскубах две кила прекрасен сафрид.
Изображение

Вечерта, естествено го изядохме пържен и с много студено бяло вино с приятели.

Последната снимка, която направих във Варна е Дървото на кормораните - намира се на Морския бар под Дома на журналистите и изглежда доста зловещо.
Изображение

После минахме през Севлиево и крепостта "Хоталич", както и се качихме на Крушунските водопади, но там риби нямаше, а само културак и природак.Вир вода станах и на двете места.

Изображение
Изображение
Изображение

И оттам след почти три седмици се прибрахме по живо по здраво в крематориума, наречен София, а като погледнах километража се оказа, че сме навъртели 1805 километра по прекрасната ни Родина. Пожелавам на всеки да може да си позволи подобна разходка и да има такива емоции.

Наслука, колеги! И умната. Може и с русата, ама аз бях с една симпатична брюнетка.
Последно промяна от docenta на Сря Сеп 27, 2017 8:13 pm, променено общо 1 път.
Мъдете здрави,
па другото ще се оправи!


Риболовна академия "Негован"
HAZART
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1288
Регистриран на: Нед Окт 23, 2005 9:51 pm
Местоположение: Васко Бояджиев/ПЛОВДИВ/АСЕНОВГРАД/ДЕВИН/

Re: 1800 километра за няколко риби

Мнение от HAZART »

Много,много приятни изживявания си имал,(да даде Бог още много такива) и поднесени по един прекрасен и увлекателен начин.
ТОВА,ЧЕ БРАКОНИЕРИТЕ СА НА СВОБОДА,НЕ Е ТЯХНА ЗАСЛУГА А Е НАША ГРЕШКА.

Изображение
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: 1800 километра за няколко риби

Мнение от lozzy.68 »

:smt023 Браво,супер прекарано време !!! Поздрави за подробния и изчерпателен репортаж!Много добре си направил,че си отворил нова и твоя тема!!! Ако бе споделил в друга ,подобна вече,би бил и оплют,художествено от ,,разбирачи,, !Много здраве,слука и късмет Ти желая и дай Боже още по-хубави репортажи !!! :drinkers:
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: 1800 километра за няколко риби

Мнение от lusienn »

Браво много хубав репортаж,

Балкански нямам нито една тая

Година,а ти на един излет 3 на фидер,

Не издавай мястото на никой,

Да има пак.

Сафридите са ти от най едрите,

Мазни и много вкусни,за скара

Трепач,ловили сме по едно

И също време,ти на север аз на юг.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Аватар
emo vasilev
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1943
Регистриран на: Пон Окт 02, 2006 8:05 pm
Местоположение: Перник

Re: 1800 километра за няколко риби

Мнение от emo vasilev »

Остави ги километрите , виж само с колко приятели си се видял и колко места си посетил ! Та какво му трябва повече на човека !
docenta
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1066
Регистриран на: Съб Фев 11, 2006 6:35 pm
Местоположение: София

Re: 1800 километра с въдица

Мнение от docenta »

Прав си, Емо, благодаря.
Мъдете здрави,
па другото ще се оправи!


Риболовна академия "Негован"
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: 1800 километра с въдица и фото

Мнение от Don4o_62 »

Много добре си прекарал и увлекателно го написа :D :drinkers:
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14811
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: 1800 километра с въдица и фото

Мнение от G.Petkov »

Аз пък много се зарадвах на чувството за хумор на Доцента ! :D

Много харесвам тънкия майтап !

На "културак" се смях от сърце ! :D

Ама и риба е хванал - много и различна !

Хубава тема, дано има още такива !
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: 1800 километра с въдица и фото

Мнение от garfield_90 »

Скоро не бях чел подобна интересна и представена нагледно история. Пожелавам ти още много такива риболовни екскурзии.
djavarnik
новобранец
новобранец
Мнения: 63
Регистриран на: Пет Май 04, 2012 5:54 pm
Местоположение: Варна

Re: 1800 километра с въдица и фото

Мнение от djavarnik »

Чудна почивка и чудно представена. Има все хубави неща-природа, риболов, културак :D , вечери с приятели.
Благодаря за споделянето!
Петър Недев
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 590
Регистриран на: Сря Май 04, 2005 10:01 am
Местоположение: Кърджали
Обратна връзка:

Re: 1800 километра с въдица и фото

Мнение от Петър Недев »

Абе Човек. Ти го съживи този форум ! Благодаря за уникално представената почивка.
Когато няма риба.......не кълве!
Аватар
Бай Иван
фен клуб-скобар
Мнения: 639
Регистриран на: Пет Май 09, 2008 9:18 am
Местоположение: НДК
Обратна връзка:

Re: 1800 километра с въдица и фото

Мнение от Бай Иван »

Майсторът на късия разказ, а и не само, се прояви за сетен път.

Никиииии, мерси за споделянето. :wink:
emdi
новобранец
новобранец
Мнения: 55
Регистриран на: Пет Мар 02, 2012 5:11 pm

Re: 1800 километра с въдица и фото

Мнение от emdi »

Заради такива преживявания си струва да се живее.Благодаря,че ни направи съпричастни.Да си жив и здрав!
Аватар
Златев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1192
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 2:10 pm
Местоположение: Варна

Re: 1800 километра с въдица и фото

Мнение от Златев »

Чудесен пътепис, Доценте!
С една огромна забележка! На 200м от мен да дойдеш и да не пишеш да се видим!
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
emilizmirliev
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Сеп 28, 2017 1:42 pm

Re: 1800 километра с въдица и фото

Мнение от emilizmirliev »

Който си може - може си го, нали Светльо! Талантлив и затрогващ репортаж... :)
Публикувай отговор

Обратно към “Моят риболовен излет”