Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Модератори: bobopeli, sapuna

Публикувай отговор
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Малко съм изоставил темата, ама изчаквам да захладнее времето и не ходя на Пънча.

Сега, за да съм полезен с нещо все пак на верните фенове на тази тема, ще разкажа с всички тайни как се прави успешен излет на Мало Бучино, щото първо това хич не е лесно и второ това е може би едно от добрите близки места за платен риболов около Софето.

Тази година направих там няколко неуспешни и няколко успешни фидер излета там и съответно съм напипал работещия подход.

Тайните за успех са:

1. Място - ако не се вредите на това място, което ще ви покажа, изобщо не упорствайте на друго място - разликата в улова е 10-20 пъти. Ако сте на точното място може да направите 40 кг улов за ден, а ако сте някъде другаде на същия водоем може с мъка да направите 2 кг улов за ден. И така мястото е едни 30 метра непосредствено до входа на вип къщата. Има две големи дървета и около тях има 3 места удобни за риболов. Това е. Имайте предвид, че събота и неделя ще ви вземат допълнителна така (10 лв.) за наем на бесетка 1, ако сте пред нея. Малко е измекярско това условия, ама това е положението с тея собственици там.

2. Специална захранка. Ако искате да ловите само шаранчета (масовите риби са около кило, кило и половина) то ви трябва много силен фишмил. От този дето като го помиришите ви става лошо и привлича мухите като да не казвам какво. Пример за бюджетен вариант е новата серия на Респект. Пуснали са няколко разновидности чист фишмил. Аз лично пробвах сладкия вариант с аромат на ягода и слива (реално се усеща аромата само на слива) на място и наистина мога да потвърдя, че тая гняз е отвратителна и работи отлично. Прогонва на 95% всички други видове риба и целенасочено привлича шаранчетата. Ако искате да ловите и шаранчета и каракуди (масовите риби - каракуди са около 300 гр, но има и доста често приятни изненади) то тогава ви трябва слаб фишмил. Бюджетен вараинт е сладкия фишмил на Митерсон. Това ми е любима захранка. Суровината е внос и качеството е наистина много високо. Ароматизирана е отлично и няма и помен от гадния дъх и мирис на обикновеното нискокачествено рибно брашно. Необходимото количество захранка за целодневен излет е приблизително 2 кг, а ако дохранвате по-щедро е добре да имате още 1 кг.

3. Начин на дохранване. Ако ловите със силен фишмил времето на изчакване е средно 15 мин и е необходимо задължително да дохранвате. Ако не дохранвате регулярно и разчитате на храната, която вкарвате с фидер кошничката - нещата няма да се получат. Реално трябва да вкарвате обем храна еквивалент на презамятане през 5 мин, което може да постигнете със захранване със средна стиска захранка на 15 мин или стреляне на фишмил пелети през 15 мин.
Ако ловите със слаб фишмил каракуди и шаранчета - няма нужда от дохранване, ако ловите със средна по размер кошница, защото ще имате кълванета на често и съответно постоянно ще сте в регулярна серия от презамятане. Все пак ако се случи период за повече време без кълване, прилагайте схемата за изчакване и презамятане на не повече от 15 мин.

4. Дистанция. 20м е оптималната дистанция, ако около вас е шумно, а ако е спокойно може да минете на 15м. Няма нужда от гонене на дистанции, защото рибите точно на това място са свикнали да са в близост до брега. Ако случайно искате да гоните големите екземпляри шарани от по 5+ кг и сте ОК да висшите часове в очакване, то тогава ви трябва 70+ метра дистанция, но това вече не е фидер риболов и няма смисъл да ви разказвам за особеностите на силовия дънен риболов там.

Като резултат с този подход съм постигал следното:
- по-миналата седмица - риболов със слаб фишмил - 50-60 каракуди и 8 шаранчета
- тази седмица - риболов със силен фишмил - 7-8 каракуди и 22 шаранчета
KOSIO669
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Май 11, 2013 4:47 pm

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от KOSIO669 »

Много усилия си изхабил за гьол, който ври от риба. С един директен и 100гр бял резултатите ти ще са в пъти по-добри! Още в началото на годината минах през твоите терзания и го установих на 2-3 риболов. Рибите там взимат много по-трудно от дъното, а храната по-скоро има обратен ефект ( особено в по-голямо количество ) За 3 часа няма да можеш да си извадиш живарника.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Бахти гадното време днес. Сутринта не спря да вали. Аз се бях подготвил за някакво преваляване, ама то си валя как си требе.

От доста време не бях стъпвал на стената на Пънча. И като отидох направо се изненадах от това колко много са се увеличили водораслите. Реално цялата стена е без нито едно чисто място.

Поиграх си един час да си направя някаква просека. Искарах бая материал, ама то няма свършване.
IMG_20210829_093951_0_compress42.jpg
Нещата щяха да са някак си ОК ако след това имах и някакво кълване. Но за съжаление за час и половина висене нямах пипане.
IMG_20210829_094049_7_compress34.jpg
Жалко как стената от някакво удобно място стана невъзмижно за ловене на фидер, мач, директен.
IMG_20210829_094006_6_compress42.jpg
borislav bonev
новобранец
новобранец
Мнения: 74
Регистриран на: Пет Авг 19, 2016 10:28 am

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от borislav bonev »

Днес на Панчарево шарен риболов на средни платички, бабушки и костур. Бах от към гората срещу гребната база, нивото е високо и удобните места са малко.
borislav bonev
новобранец
новобранец
Мнения: 74
Регистриран на: Пет Авг 19, 2016 10:28 am

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от borislav bonev »

Днес бях на същото място от към гората. Стана приличен риболов на бабушки и средни платички както излязоха и няколко боноса. Има подводен пояс водорасли и ваденето на рибата е малко тегаво.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Боби, а нивото все така високо ли е?
borislav bonev
новобранец
новобранец
Мнения: 74
Регистриран на: Пет Авг 19, 2016 10:28 am

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от borislav bonev »

Нивото беше високо.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Ок, благодаря. Ще пробвам тогава някое от класически, лесно достъпни места при високо ниво.
borislav bonev
новобранец
новобранец
Мнения: 74
Регистриран на: Пет Авг 19, 2016 10:28 am

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от borislav bonev »

Днес на стената имаше шарен риболов на платички, бабушки и костури .
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

borislav bonev написа:Днес на стената имаше шарен риболов на платички, бабушки и костури .
Здрасти Боби, а как са водораслите? Има просеки/чисти места или са паднали на дъното?
borislav bonev
новобранец
новобранец
Мнения: 74
Регистриран на: Пет Авг 19, 2016 10:28 am

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от borislav bonev »

Има няколко горе долу чести места, но си трябва косене има и пояс под водата и рибите трябва да се вдигат над него.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

След доста дълго отлагане, най-накрая направих излет на Пънча. Днес времето бе слънчево, но доста ветровито, като вятъра на стената беше насрещен и това доста затрудни риболова. За мен конкретно беше невъзможно да хвана риби, защото не бях подготвен с подходяща въдица, която да достигне необходимата дистанция в силен насрещен вятър, но колегите около мен, които бяха оборудвани подходящо хванаха риби.

Като цяло риболовът е доста слаб. Ловят се дребни платички, чат-пат някоя бабушка и някое случайно костурче.

Особеното на днешния есенно/зимен риболов бе необходимостта от достигане на правилната дистанция. Рибите вече са групирани и не се завъртат при захранване на по-близко разстояние. Правилният подход за момента се оказа риболов на 60 метра. Рано сутринта се хванаха единични бройки на дистанция 45-50м, но след това рибите се изтеглиха навътре. През останалата част от деня кълванетата се случваха при замятане на 60м дистанция.
Pancharevo.PNG
Pancharevo.PNG (126.71 KiB) Преглеждано 5356 пъти
Има доволно водорасли, но все пак има няколко места. от които може да се лови. Очаквано се ловеше с фини такъми, като рибите трябваше от ранно да се вдигат, за да не се набиват във водораслите при вадене.

От гледна точка на избор на работеща захранка, днес най-добре се представи храна на основата на Champion Feed - Wonder Black.
borislav bonev
новобранец
новобранец
Мнения: 74
Регистриран на: Пет Авг 19, 2016 10:28 am

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от borislav bonev »

Вчера на стената стана добър риболов на бабушки, костур и платики всякакви размери плюс и две трофеини. Дистанция около 50 метра
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Бахти, загубил съм тренинг за Пънча или толкова си мога. Със сигурност е второто. Отивам днес на стената, от сутринта до обяд и правя безапелационно капо. Без каквато и да е индикация или кълване. Може би щях да си намеря някакво приемливо оправдание, ако никой друг на стената не хващаш, ама не. Имаше колеги, които за половин ден хванаха по 3/4/5 риби, предимно средни по размер платики.

Това с което мога да съм полезен е да споделя, че тази комбинация не работи. Май предобрих с ароматизатора. Бях си намислил супер яката стратегия да ловя на затворен булет с храна с много силен аромат. С тази затворена хранилка и силен аромат щях да привличам рибите без да ги прехранвам. Да ама не. След първите 3 часа упорстване, смехих хранилката с отворена - мрежест дистънс. И така си до казах, че проблема е определено в ароматизатора или храната или и двете.
IMG_20211205_073421_2.jpg
borislav bonev
новобранец
новобранец
Мнения: 74
Регистриран на: Пет Авг 19, 2016 10:28 am

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от borislav bonev »

Днес на стената типичен зимен риболов на дребни платички.
Публикувай отговор

Обратно към “Моят риболовен излет”