Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Модератори: bobopeli, sapuna

Публикувай отговор
borislav bonev
новобранец
новобранец
Мнения: 74
Регистриран на: Пет Авг 19, 2016 10:28 am

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от borislav bonev »

В сряда на стената стана някакъв риболов. Рибата стоеше на места, смених четири дистанций докато е намеря . Този на път лових с по лека храна и успех да сваля рибите на дъното и да ловя в някакъв ритъм. Заради силния насрещен вятър и високата вълна имах и доста нереализирани кълванета.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

borislav bonev написа:В сряда на стената стана някакъв риболов...
Браво Боби! Даже по едно време беше в серия от няколко бързи вземания :)

Бих добавил, че и стръвта имаше някакво значение. Аз лових само на бял (нямах пинки) и от пет - шест кълванета за деня реализирах само едно. Също бях поизгрубял с куката - пробвах едни нови по-дебели и здрави куки (но и по-тежки) и сигурно и това е имало някакво значение.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

tonkatabg написа:...Имам чувството, че или времето на форумите умря, което ме съмнява, или хората са тук само, за да вземат инфо без да дадат, което е доста грозно...
Тонка, мисля си и още нещо - форумите загубиха позиция и заради слаба модерация (оставянето на писане на заядливи, арогантни и безполезни коментари от разни смотаняци). Форумите загубиха много - толкова, че вече няма да са така активни, както преди време. На стойностните хора им писна да пишат и после някакви идиоти да осират темите. Затова и спряха да пишат. А като няма качествено съдържание, все по-малко хора влизат във форумите. Аудиторията се насочи се към Facebook групите и Youtube каналите.

Иначе по дефиниция форумите съществуват, за да изграждат общности за споделяне и взаимопомощ. Ама това е определение по учебник. На практика тая работа и тея принципи за колегиално, добронамерено, приятелско отношения и нагласа за даване (информация, знание, опит и т.н.) са неща дето виреят в подходяща среда. Няма ли я тази среда, нещата не се получават.
borislav bonev
новобранец
новобранец
Мнения: 74
Регистриран на: Пет Авг 19, 2016 10:28 am

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от borislav bonev »

Аз лових само с пинки като имах доста и в храната. Куката с ,която започнах беше funa 18 с дебелина ф 0,33 но понеже ловя без гъм и с бърза пръчка имах откачени риби и минах на funa 16 с ф 0,37 и стана по добре поне нямах толкова откачания.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Предвид зимната обстановка нека продължим със зимните постове :)

Последните 2/3 години ползвах аератор за почва като косачка за водорасли. Бях го вързал с едно 15 метрово въже и го замятах и издърпвах. Беше доста ефективно.
Косачка.jpg
Косачка.jpg (19.53 KiB) Преглеждано 2143 пъти
За цялото време на ползване само 2 пъти съм го закачал по-сериозно. Единият път бе близо до брега и успях да спася косачката, но последния път закачих лошо някакъв по-голям камък и косачката остана завинаги под вода.

Сега се чудя какво ново и по-добро да измисля така, че при закачане да се откача. Това, което ми дойде на ум е да ползвам единично гребло за листа, като изкривя на обратно през един шиповете (да има има шипове в двете противоположни посоки).
Нов модел косачка.jpg
Нов модел косачка.jpg (56.88 KiB) Преглеждано 2143 пъти
Този материал изглежда като да не е много здрав/твърд и сигурно ще се изправя при закачане на някой камък.

Другото, което си мислех е да си поиграя повече и да сдвоя две гребла. Ама май ме мързи повече и сигурно ще пробвам първия вариант с огъването на шипове.

А пък може и пак да взема един аератор и като го замятам да не го чакам да падне на дъното, а малко преди това да започвам да го вадя и така да няма шанс да се закачи.
tonkatabg
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Апр 29, 2012 8:34 pm

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от tonkatabg »

Аз ползвам "котва" тройка - подобна на кука тройка , само че по-голяма . Има и малко бетон около тялото да може да върви напред.

Там където има камъни не я ползвам , че ще замине ,но за песъчливи места е перфектна... чисти и прави мътилка и рибите идват за проверка .
borislav bonev
новобранец
новобранец
Мнения: 74
Регистриран на: Пет Авг 19, 2016 10:28 am

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от borislav bonev »

Преди ползвах гребло, но заради закачките в каманите, теглото , звука от цопването във водата и невъзможност да го хвърля на далеч се отказах от него. Сега ползвам двоина коса за водорасли , която работи перфектно . Недостатъкът й е малкия размер порди , който се налагат и повече презамятания.
Хрумна ми обаче ,че могат да се вземат остриетата от два сърпа и една фтулка ,да се завърят едно за друго и така да стане подобна коса ,но с по голям размер.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Може също да се заимства една хитринка от връзването на котвите - там за да се направи възможно откачането на котва при по-сериозно закачане се ползва тази схема на връзване:
Откачане на котва.jpg
Откачане на котва.jpg (170.78 KiB) Преглеждано 2057 пъти
Въжето е вързано за носа на котвата и после е фиксирано към края на стеблото на котвата. Така при закачане и силно дърпане се къса тази слаба връзка и котвата се изтегля не от към края, а от към носа.

Като разглеждах различните опции за леки котви (дето са около половин кило), попаднах на котва с меки шипове (като се закачи някъде, просто шиповете се изправят и се вади лесно). Което изглежда като някаква опция за ползване на такава лека и мека котва като косачка.
Котва.png
Котва.png (72.35 KiB) Преглеждано 2057 пъти
А пък ако някой има под ръка някаква тъкна арматура, може и сам за си направи такава мека котва-косачка за водорасли.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Голямото застудяване приключи, по-рано от предвиденото (е с три дни по-рано, но все пак...):
Февруари.PNG
Февруари.PNG (18.88 KiB) Преглеждано 1888 пъти
Което сигурно означава, че и по-рано ще се раздвижат рибите в месец март:
Март.PNG
Март.PNG (20.15 KiB) Преглеждано 1888 пъти
Но кога? Така като гледам графиката бих предположил, че след 12ти март ще си струва да се пробва.
borislav bonev
новобранец
новобранец
Мнения: 74
Регистриран на: Пет Авг 19, 2016 10:28 am

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от borislav bonev »

Попаднах на една интересна карта.
Прикачени файлове
68-banjata.pdf
(26.25 KiB) Свалено 118 пъти
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

borislav bonev написа:Попаднах на една интересна карта.
Значи трябва да се внимава да не се закачи къщата на Янко Ганьов :)
Аватар
s0n3x
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 129
Регистриран на: Чет Юли 09, 2009 3:17 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от s0n3x »

Издирваме подобна риба в района на Панчарево. За правдоподобна информация относно актуалното ѝ местоположение е обявена награда от АМНАЙСЕ лв.
bream.PNG
:arrow: Take pictures, not throphies.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Бре какъв крокозъбел :)
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Едно интересно видео на Джейми Харисън за тяхното им Дамфласко Панчарево и изненадващото място, където след известно търсене намира рибите и лови в януари:



Този подход (да се търсят платиките преди осезаемото затопляне на водата на средни дълбочини в по-горните участъци, от където влиза водата и има движение на водните слоеве) си мисля, че ще сработи и при нас в това време на годината, ако не на Панчарево, то със сигурност на яз. Искър.

Та, за да не си приказваме празни приказки само, мисля да проверя тази хипотеза на 6ти или 7ми март на Искъра.
Petar Naydenov
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Чет Дек 28, 2017 9:26 am

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Petar Naydenov »

Здравейте Колеги ,
днес от 08 до 11:30 без пипане на бъбрека от към язовира , търсих уклей и бабушка , но явно още не е там и не е активна . Лових с директна осмица и пинки със съвсем малко захранка . Малко странен риболов вървеше на малкото гьолче от другата страна на пътя - много малко вода и десетина петнадесет плувки една до друга постоянно оплитащи се , колегите хващаха риби с колосалните размери от 5 до 10 см . и всичко прибираха - така не се пави колеги ! И още нещо, на брега намерих полуумряла щучка прегизала повода на някой колега , след откачане на рибата и лека реанимация рибата отплува , надявам се да оцелее . Тези колеги които не знаят че в момента щуката се размножава е хубаво да го разберат и да я оставят за малко на мира .
Публикувай отговор

Обратно към “Моят риболовен излет”