Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Модератори: bobopeli, sapuna

Публикувай отговор
glmv
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 310
Регистриран на: Съб Юли 14, 2012 9:15 pm

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от glmv »

Днес беше тегав риболов под базата с лодките от страната на гората. За 3 часа имам десетина риби. Интересното беше, че излязоха 3 кленчета. Водата бистра и ледена.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

glmv написа:...Водата бистра и ледена...
И на мен така ми се стори. Въпреки топлото време, водата беше супер студена. Утре ще ходя на поправителен към дълбоките части за типичен зимен риболов.
glmv
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 310
Регистриран на: Съб Юли 14, 2012 9:15 pm

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от glmv »

Днес ударих още една греда. Тъмната храна не подобри риболова. Инцидентни бабушки и две платички. Бях от страната на гората, под базата.
KOSIO669
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Май 11, 2013 4:47 pm

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от KOSIO669 »

На стената се прави някакъв риболов, но са педарки. В тази ледена вода не знам дали не ги предобрих с храната. Добавих и 200гр изпънат на 4кг от сутринта до обяд, после много напече, домързя ме и събрах цирка.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Поздравления момци за ентусиазма :)

Да разкажа и аз какви ги свърших днес.

Реших да направя следобеден излет. Реално чак в три следобед бях на бъбрека на мястото най-близко до моста. Мястото си го знаете - шум, мизерия, неудобно. Единственият плюс е, че има сянка.
IMG_20210523_164150_1_compress55.jpg
От към тактика бях решил да ловя с фина храна с добавка пасирана на каша сладка млечна царевица. Почвам да вкарвам царевица в играта, щото мисля, че вече му е време да се връщат от хвърляне на хайвер по-едрите платики (не че това се случи, ама то и това ще стане по някое време тази година).
IMG_20210523_144246_6_compress44.jpg
Рибите, които се ловиха бяха дребни. Ето такива:
IMG_20210523_152326_7_compress44.jpg
И такива (тази ми се стори по-едричка, а сега като я гледам на снимката - то няма разлика :) Трябва да поясня, че имаше и доста по-дребни, ама не ги снимах):
IMG_20210523_154343_2_compress31.jpg
Лових на 28м дистанция с максимално фин такъм. Може би най-важното беше да се ползва супер лека и супер малка кука.

Интересното на излета бе, че имаше горе-долу интензивен риболов от 3 до 4 часа, като казвам интензивен - имаше кълванета на всяко замятане в рамките на минута, минута и половина. След това нещата се поуспокоиха и кълванетата минаха в по-бавно темпо с изчакване от три до пет минути. Към шест и половина и след това активността още намаля, повисях още малко и реших да приключвам излета за деня.
Аватар
bogno
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 284
Регистриран на: Пон Яну 27, 2014 11:30 pm
Местоположение: софия

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от bogno »

Здравейте колеги.Извинете ме че се намесвам така грубо при вас.Искам да помоля някой да сподели имал ли е среща с каракуди или шарани на Панча.Просто се чудя тотално ли изчезнаха тези видове.Благодаря и успех.
Жена ми мисли,че съм на работа, шефът мисли, че съм болен, приятелите знаят, че съм НА РИБА!
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

bogno написа:... някой да сподели имал ли е среща с каракуди или шарани...
Аз лично съм ловил каракуди, в късна пролет - единични бройки, на плиткажа, горе до устието, с голямо чакане. Не може да се каже дори, че е било риболов - просто един загубен ден във висене с няколко каракуди. Това преди няколко години. Тази и по-миналата година съм пробвал само по един път с целенасочен излет и то без успех. А шарани се ловиха и се ловят традиционно есен на стената. Пак единични, случайни бройки. Това са ми наблюденията над обикновените риболовци. Не съм видял някой специалист шаранджия да пробва на Пънча, както си му е ред, със сериозно захранване, родподи, сигнализатори и т.н. Със сигурност продължава да си ги има и шараните и каракудите, но са малки популации и няма да се развъдят повече от това, не само заради изместването им от платиката, но най-вече заради това, че масово уловените каракуди и шарани се прибират за ядене.
Petar Naydenov
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Чет Дек 28, 2017 9:26 am

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Petar Naydenov »

Здравейте Колеги ,
да ви кажа за шараните и каракудите на Панчарево , миналия септември направих незабравим риболов на стената точно срешу кулата . За няколко часа хванах 4 платики всяка по над 1.5кг и два шарана по около 2 кг. имах и две късания , риболова беше на щека . Ползвах платикарска храна на MVD и царевица + шарански пелети / не мога кача снимки , нещо не мога се оправя със сайта / . Истината е че имах инфо от местни , че около стената и по-точно местата около кулата се навъртат шарани и едри платики и морунажи . Такъма беше съвсем прост основно влакно 0.14 , повод 0,12 флоро,кука 14 и плувка 0.7гр. Едрите риби кълваха до около 11:00 , след това на петното дойдоха много риби , но дребни платички и морунажчета . Тайната беше в лежането на повода на дъното и атракторите на MVD за шарани . Относно каракудите , тези риби в топлата част на годината седят в плитката част на язовира/устието/, но там риболова е много проблемен заради водораслите , в късна есен се изтеглят в дълбокото , трудни са защото са малко , местните ги ловят на трохи .
Мога да кажа ,че познавам язовира отлично , държи доста сериозни риби но си искат тяхното .
Принципно не обичам много да пиша ,защото във форумите има доста хора които не заслужават да бъдат информирани , специално тази тема я следя и мисля че е доста полезна за всички съвестни колеги за което поздравления за автора и всички активни колеги .

Пп Не съм задържал нито една от тези страхотни риби които хванах , надявам се все още да си плуват спойно и да са станали още по-големи .
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Petar Naydenov написа:...Принципно не обичам много да пиша, защото във форумите има доста хора които не заслужават да бъдат информирани, специално тази тема я следя и мисля че е доста полезна за всички съвестни колеги...
Благодаря адаш за споделянето и жеста към съвестните колеги. Хубаво е, че тази тема се превръща в пример за това, как една тема във форум може да бъде от полза - за научаване, за взаимопомощ, и дори за забавление с разказване на всички комични неуспехи и грешки, и най-вече за изграждане на общност от хора с адекватно, съвременно отношение към спортния риболов като хоби.
Аватар
naso
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 392
Регистриран на: Пон Мар 10, 2008 11:51 am
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от naso »

През миналата година (2020), мисля че началото на юни, беше извършено зарибяване с 400кг шаран. Рибите бяха между 0.5 и 1 кг.
KOSIO669
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Май 11, 2013 4:47 pm

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от KOSIO669 »

naso написа:През миналата година (2020), мисля че началото на юни, беше извършено зарибяване с 400кг шаран. Рибите бяха между 0.5 и 1 кг.
Всичките които съм виждал да вадят и съответно да прибират по пликчетата са били над 1,5кг. Панчаревската школа няма шанс да им прости!
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Между другото бих искал да кажа на четящите тази тема колеги, които до сега на са писали тук, че темата е отворена и всеки може да се включи със споделяне, коментари и въпроси свързани с риболова на Панчарево.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Така продължаваме с експертиментите, докато чакаме завръщането на големите платики. Не един път сме си говорили как платиката реагира добре на захранка за бабушки. В този ред на мисли реших да проверя дали всичко, което знаем за риболова на бабушки е работещо и за риболова на платики.

Днес нивото бе на абсолютния мамксимум и трябваше да застана на стената, колкото и да не ми се искаше.
IMG_20210526_091923_8_compress54.jpg
Първия час мина неусетно в скубане на водорасли. Чудесна фитнес тренировка се получава между другото. Тия водорасли са супер тежки и довлачването и изваждането им си е тежък физически труд.

И сега най-важното в смелия ми тест - захранката и метода на ловене. Бях си наумил да проверя дали прословутата гълъбова тор, която е неустоима за бабушките, ще въздейства така и на платиките.
IMG_20210526_091917_0_compress59.jpg
По спомен знам, че това чудо не слепва хич, та бях взел и една фина специализирана захранка, за да мога все пак да я метна и сваля тази тор на 35м дистанция и 9м дълбочина.

За да е пълна бабушкаро-платикарската стратегия, монтажът бе с 1,5м дължина на повода - да видим дали платиките ще вземат на пропадане, както обичат да правят бабушките.

Оказа се, че платиките не се кефят на гълъбовата тор. Не се получи и риболов на пропадане. Пробвах по-къси поводи, където поне почукванията и кълванетата на платичките се виждаха по-добре и по-отрано в сравнение с дългия повод.

Бях останал също с голямата заблуда, че гълъбовата тор прави облак / пушилка. Да ама не:
IMG_20210526_105037_3_compress90.jpg
И при много суха смес и при нормално овлажнена захранка, облак не се получаваше. Храната се разтваряше бързо, но нямаше никакво замътване и оцветяване на водата около захранката.

Реално настоявах и експериментирах около два часа и половина, за което време хванах точно 10 такива платички, един размер всичките.
IMG_20210526_095759_2_compress71.jpg
Лових на 35м дистанция през цялото време, като само последния половин час минах на 45м, но нямаше разлика към подобрение.

Нямах нито една хваната бабушка при тази супер специална комбинация и целенасочен подход. Може би бабушките вече са се изтеглили напълно към плитчините и в близост до бреговете и затова не се завъртяха на мястото, дистанцията и дълбочината, където лових.

Изводите и научените уроци от днешния излет са: 1) платиката не харесва особено гълъбова тор 2) гълъбовата тор не прави облак / пушилка на дъното.
KOSIO669
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Май 11, 2013 4:47 pm

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от KOSIO669 »

Не я харесват....... е за 2 часа 10 бр. колко да не я харесват. Смятай в пропадане и пълнене само колко време имаш хахаха. Много харесвам хора, които с фидер знаят каква е дълбочината ( не като последния колега, който да ме прощава........питам го на шипока колко е дълбоко, той ми казва 1,5-2м, аз разпъвам сергията и установявам 60см ) Онзи ден като ходих дадох всичко от себе си от към храна ( както казва Калоян в последното филмче от снощи ''високо състезателна'' хахаххах, но не се получи. Не съм експериментирал, заложих на сигурно ( рецептата си е моя и ми е давала отлични резултати ), само добавих една нова за мен галета да пробвам, но нямаше ефект. Просто едрите не са там или не им се яде сега.......всъщност варианти доста, но както и да е. Ти знаеш каква марка храни ползвам, аз нарочно не ги споделям поради ред причини. Направих 2 петна на същите като твоите дистанции, нито на тях, нито в страни не дойде нищо по-едро.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

KOSIO669 написа:... ''високо състезателна''... не дойде нищо по-едро...
Хехе, как Белополски го изръси това за "високо състезателна"-та захранка :) Ще има шеги и закачки.

Може би се е присетил за цените на GST състезателната серия на популярния бранд, който внася, където цената си е височка - 8,50 лв. килото.

Иначе за потръгването на риболова на по-големите риби си мисля, че както казваш има варианти, обаче ми се струва, че тази година има и нещо ново - струва ми се, че веца работи с по-голям дебит и пуска повече вода. Не знам дали си въобразявам, ама ми се струва, че като тръгне студената вода направо целия гьол се изтудява изцяло до температурата на водата дето влиза ударно.
Публикувай отговор

Обратно към “Моят риболовен излет”