Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Модератори: bobopeli, sapuna

Публикувай отговор
Gosheto
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 228
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 5:47 pm

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Gosheto »

Една от най-полезните теми в целия форум! Благодаря, колега!
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Днес и вчера направих два излета за тест на тази храна - Trabucco GNT Match Expert Breme Competiion Black. Храната изключително много прилича на Sensas Clib 3000 Bremes Noir. Единствената осезаема разлика според мен е, че в храната на Trabucco има добро количество по-едри частици коноп. Има много добра текстура за фидер риболов - не слепва и не поема много вода/не е тежка.

Бях се вдъхновил от последните репортажи на Иван (outsider) в другия форум (ако някой, не е попадал на неговите репортажи - препоръчвам с две ръце - човекът има уникален талант; тук може да следите последните постове http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... &start=450). Та реших да пасирам млечна царевица и за още по-голям ефект да добавя есенция ванилия. Напазарувах това:
3.jpg
3.jpg (47.81 KiB) Преглеждано 3575 пъти
4.jpg
4.jpg (77.82 KiB) Преглеждано 3575 пъти
и бях готов
1.jpg
В бутилката от 500 мл се побира идеално една консерва пасирана млечна царевица с добавка съвсем малко вода. Есенцията (две части) сложих в пасираната каша. В деня на риболова вкарах в сместа и малко останал ароматизатор на Mondial F.

Стана много ароматна захранка, която прогонва платиките на километри. За три часа не хванах нито една. Добре, че бабушките имат по-висока поносимост към силната есенция и успях да хвана няколко, колкото да не е без хич. Като цяло стана много слаб риболов с два основни извода: 1) Добавянето на пасирана млечна царевица прави храната по-лепкава 2) добавянето на есенция трябва да става на препоръчания минимум на опаковката (1 част : 1 кг)

На следващия ден отново бях за риба, на същото място с идеята да проверя как ще сработи храната без пасирана царевица и добавена в повече есенция. Имах под ръка един ароматизатор и реших да добавя съвсем малко от него.
2.jpg
Не се получи особено добър риболов, като разликата беше, че този път хванах две платики в самото начало и след това само бабушки. Може би смяната на времето и предстоящото застудяване утре имат някакво значение и рибите се изнасят по-навътре /по-надълбоко.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Ето малко тайна информация :) от днешния (15.09.2019) риболовен излет на Пънча. Накратко направих най-силния си излет там. Хванах над 50 бабушки за няколко часа. Рибите бяха с такъв размер:
Pancharevo 15.09.2019.jpg
Миксът на храната беше 1/4 VDE Super Match, черна, 1/4 VDE Abletta, червена и 1/2 Traper Winter Feeder.

А най-големите тайни оставям за финал:
- степента на овлажняване на микса е от критично значение - не трябва да е много сух, за да не събере улеите и те да вземат стръвта в първите метри от пропадането на хранилката; миксът не трябва да е твърде овлажнен, защото трябва да се разпръсне в последните 2 метра от пропадането на хранилката и да образува облак, който да се носи над дъното (затова е и VDE Abletta в микса)
- лови се на пропадане с дълъг повод - аз лових с 1.7м метра и тази дължина бе напълно достатъчна, за да има вземане на стръвта в първите 30 секунди
- ако до 40-50-60 секунди няма кълване, се презамята
- лови се с подвижен монтаж (не харесвам фиксираните и полуфиксираните монтажи, защото не са спортменски - така рибата се самозасича и ролята на риболовеца става никаква)
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Така..., да споделя малко информация и за таз годишните ми експерименти по темата.

В един сравнително кратък период от време тествах 4 вида храни на Sensas. В няколко поредни излета през ден/два, без никакви други добавки към харната, на едно и също място, при един и същ монтаж, се получи следното класиране:

- Място 4: Sensas 3000 Match Range Bremes - Жълта - 22 уловени риби за 4 часа
- Място 3: Sensas 3000 Match Range Lake - Кафява - 26 уловени риби за 4 часа
- Място 2: Sensas 3000 Match Range Bremes - Черна - 28 уловени риби за 4 часа
- Място 1: Sensas 3000 Brune Gardons - Кафява - 37 уловени риби за 4 часа

Всички тези храни имаха много добра структура - не слепваха и най-важното имаха много силен аромат. Сравнявам ги с популярните захранки на MVDE и мога да кажа, че разликата в силата на аромата е определено осезаема и в полза на Sensas.

Продължавам с експериментите - следва проба със захранка с аромат на рибно брашно. Утре ще тествам микс от няколко захранки за основа, като 1/4 ще е захранката с рибен аромат - не ми се ще да тествам директно / само захранка с рибен аромат, защото повечето такива храни са с много силна миризма, а рибата на Панчарево не е привикнала на такова подхранване. Отделно от това, в момента се ловят само дребни платички, а големите хич ги няма, съответно няма и смисъл от тест на храна с търсен ефект на задържане само на големи риби / прогонване на малки риби с храна със силен аромат на рибно брашно.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Експериментът с 1/4 захранка с рибен аромат (MVDE Sweet Fishmeal) се оказа неуспешен. За 4 часа риболов днес се хванаха само 14 риби. Може и застудяването тези дни да има някаква роля за този резултат.
borislav bonev
новобранец
новобранец
Мнения: 74
Регистриран на: Пет Авг 19, 2016 10:28 am

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от borislav bonev »

Преди години и аз пробвах веднъж да ловя с храна на рибна основа и резултата беше трагичен. Според мен тъкава храна работи само по платените водоеми където рибата е привикнала към нея . И аз също ловя с рецепта на Sensas серия 3000 като с нея имам постоянен резултат ,изключвам разбира се някоя зимна греда.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Мисля това лято, като температурите са устойчиво над 30 да направя още един, последен опит с една лека на аромат захранка на Sensas / Mondial-F Halibut. Тази храна е по-различна от типичните рибни брашна и се надявам да има разлика.

Иначе от вчерашния риболов има и една добра новина - завърнаха се по едрите платички. Ако допреди седмица се ловяха масово рибки по 100 грама, сега вече почва да се ловят рибки от по 200 гр. и единични бройки по 500 гр.
borislav bonev
новобранец
новобранец
Мнения: 74
Регистриран на: Пет Авг 19, 2016 10:28 am

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от borislav bonev »

Нямам опит с halibut , но знам че шаранджиите използват този аромат и трябва да се пробва може и да има ефект.
KOSIO669
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Май 11, 2013 4:47 pm

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от KOSIO669 »

Хах, не бях чел постовете от тази година и точно на 23.05 реших да се опитам да селектирам само едрите на стената на мач. За целта пробвах с по-тъмна и малко по едра храна с добавени пелети и малко червеи в нея. Спрях се на 6,50м с 10гр ваглер и 40см повод. Резултата беше почти плачевен, като изключим няколко дребосъка( костур не броя) Бях решил тези дни да им дам реванш точно с месна храна, но като чета мисля да я пропусна и да пробвам с някоя леко по-светла храна и да добавя царевица. Ще пробвам и да ги потърся на по-голяма дълбочина.
glmv
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 310
Регистриран на: Съб Юли 14, 2012 9:15 pm

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от glmv »

Днес пробвах глина и храна 1 към 1. Резултата не беше ок. Нямаше с кого да сравня резултата. Не знам защо, но активната храна работи по ок на Панчарево
borislav bonev
новобранец
новобранец
Мнения: 74
Регистриран на: Пет Авг 19, 2016 10:28 am

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от borislav bonev »

Аз винаги добавям около 10 % земя в храната, което прави лека матилка и според мен това дава някъкав резултат.
glmv
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 310
Регистриран на: Съб Юли 14, 2012 9:15 pm

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от glmv »

Не знам 10% глина доколко дава мътилка. За мен минимума е 25%, за да има някакъв смисъл от нея. Не съм пробвал някаква лека глина само за мътилка дали няма да има полза. А ти каква земя добавяш към храната?
borislav bonev
новобранец
новобранец
Мнения: 74
Регистриран на: Пет Авг 19, 2016 10:28 am

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от borislav bonev »

Terre de Some на Sensas . Переди години си копаех сам земя и ту имаше ефект ту не. Принципно не зная дали добавянето на земя винаги има ефект за това гледам да не прекалявам с нея. В някакъв каталог мисля бях гледал, че се добавя между 10 и 40% , но това може да е и само маркетинг.
Аватар
naso
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 392
Регистриран на: Пон Мар 10, 2008 11:51 am
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от naso »

Garbolino написа: - Място 4: Sensas 3000 Match Range Bremes - Жълта - 22 уловени риби за 4 часа
- Място 3: Sensas 3000 Match Range Lake - Кафява - 26 уловени риби за 4 часа
- Място 2: Sensas 3000 Match Range Bremes - Черна - 28 уловени риби за 4 часа
- Място 1: Sensas 3000 Brune Gardons - Кафява - 37 уловени риби за 4 часа
Здрасти колега. Любопитно ми е, какъв беше процента на бабушките спрямо платичките за четрите вида захранки
Другия път опитай и Brune Feeder :wink:
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Само Lake даде съвсем малко повече бабушки. Като цяло при всичките храни имаше един и същ модел на ловене на бабушки - в самото начало се хващат 1/2/3, после идва платиката и след това се ловят случайни единични бабушки в момента на приземяване на стръвта/пропадане, както и в моментите, когато ятото платики замине на някъде за определено време.

Миналото лято си правих един експеримент да ловя само бабушки специално. Лових ги на класическо пропадане с повод 1.5м, с изчакване от 30 сек. Така сработва схемата, рибите се строяват на облака и се селектират успешно. Минус е, че се ловят предимно дребни рибки при този подход.
Последно промяна от Garbolino на Сря Май 27, 2020 8:25 pm, променено общо 1 път.
Публикувай отговор

Обратно към “Моят риболовен излет”