Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Модератори: bobopeli, sapuna

Публикувай отговор
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Искърския риболов и него няма. Тъкмо ги подкарах тази сутрин и рибите зачезнаха на някъде и така и не се върнаха. Следващ излет на Искъра най-рано след две седмици. Малко да задържи топло време без дъждове.
IMG_20210619_064959_1.jpg
glmv
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 310
Регистриран на: Съб Юли 14, 2012 9:15 pm

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от glmv »

Днес бях от страната на гората. Дребни перки и няколко платики. Нивото преди дъжда много качи.
дядо тричко
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 129
Регистриран на: Нед Яну 20, 2019 10:23 am

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от дядо тричко »

За перките вида на захранката е без значение, и никога не съм я купувал. До обяд съм ловил над сто парчета/рекорд 150/ и съм преставал, не защото не кълве, а защото съм губел интерес. Вида на захранките е финта на търговците и наивността на ентусиастите да открият най добрата- а такава не съществува..
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Така за тази година приключих с обиколките на алтернативните водоеми около София и е време да се върна на Пънча. Следващия уикенд ще измисля нещо.

Вчера и днес минах през два от близките платени гьолове (Мало Бучино и Братушково), за да правя целенасочен риболов на каракуда и шарани, ама като последните 7-8 години съм свикнал да ловя с плетено влакно сега се измъчих с тоя монофил (сложих го щото нали се очакваха по-едри шарани). Това чудо се разтяга като ластик и борбата с рибата се усеща едва едва. Трябва да се правят и много по-големи и продължителни засичания в сравнение с плетеняка, където само повдигаш и вече усещаш 1:1 контакта с рибата. Абе много гадна работа е това монофила.

Вчера направих и един експеримент със сушени торни червеи - купуват се смлени и се добавят в захранката. От това костура полудяваше. Такова настървяване не бях виждал. Тази добавка трябва да се използва предпазливо, ако целта е да се активизират каракуди, защото като откачи костура не позволява на другите риби да се доберат до стръвта.
bisvas
новобранец
новобранец
Мнения: 44
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 6:29 pm

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от bisvas »

Здравей колага , какъв беше резултата от риболова на Мало Бучино и Братушково
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Еми на Братушково предобрих с тоя биоактиватор, съставен от сушени торни и реално излета премина в търсене на начин за отърване от костурите. Лових много добре тлъсти бабушки, което беше изненада. А каракудите и шараните там май са ги поизловили или просто аз обърках схемата. На Мало Бучино подходих по друг начин с чиста захранка и лових добре средни и едри каракуди. Там интересното беше, че каракудите си имат предпочитания къде да стоят и по трудно се контролират - пасажите идват и заминават, ако не се намери правилния баланс в количеството захранване, дохранване, дистанция, шум, изчакване.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Днес дойде ред да проверя как върви риболова на Пънча на стената. Когато се подготвях за този излет в магазина, където пазарувам се загледах в две нови захранка на МВДЕ. Има някакво раздвижване в асортимента на този производител и бе редно да проверя колко ефективни са новите храни.

Захранките за днешния тест бяха Feeder Mistery Red и Feeder Gold.
IMG_20210725_062417_9.jpg
Бях решил стратегията ми да е подаване на по-голямо количество първоначално захранване и риболов със средна кошница, затова и ми трябваха 2 кг захранка.

Няколко думи за храните: Mistery Red е с фина структура и с преобладаващ аромат на кориандър. Gold е със средна структура и преобладаващ аромата на слънчоглед.

Сега интересната част за храните. Мистерия е как може да се кръсти захранка Mistery Red при положение, че храната е по-скоро жълта. Освен, че не си отговаря на името тая субстанция така слепва, че ако се ползва самостоятелно трябва да се подава почти суха. Gold-а също слепва, но доста по-поносимо и може да мине за фидер захранка. И двете храни имат като цяло слаби аромати. Толкова слаби, че когато добавих пасирана царевица, ароматът на царевицата покри аромата на захранката.

Истината защо избрах тази комбинация е, че в магазините не намирам да се продава MVDE Gold Pro Red и се надявах, че като комбинирам Mistery red и Gold ще получа нещо подобно. Да ама не. Тоя микс дето се получи няма абсолютно нищо общо - нито като аромат, нито като структура, нито като цвят и нито като ефект.

Като казах ефект се сетих да споделя и резултата от днешния излет - 3-4 почуквания и 1 празно кълване за два часа. На Пънча съм научил, че ако първите два часа не тръгнат добре, нещата си остават зле без значение колко се виси и упорства. Та така приключих набързо без нито една хваната риба.
veno
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Фев 27, 2010 3:11 pm

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от veno »

Благодаря за споделеното колега. Следя тази тема и още една две теми за риболова около София с интерес но досега не пишех, защото Пънча не ми е приоритет за риболов. Та да се върнем на темата колко захранка успя да хвърлиш за тези два часа риболов? и аз мисля, че когато рибата е активна или я напипаш на свободен водоем, където няма конкуренция като на състезание храната не, че не е от значение но не е с определящ характер за изхода на риболова. Това е мое мнение и не искам да го налагам на никого, аз също гледам ако мога да използвам различни марки храни но това е само с цел да си задоволя любопитството. Иначе респект за положения от тебе труд и оставам да следя темата с интерес. Успех.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

veno написа: колко захранка успя да хвърлиш за тези два часа риболов?
Ами в началото направих сериозна тежка захранка и съм вкарал доста - може би към 800 гр., а за останалото време да съм изразходвал още 200 гр. Общо за два часа съм вкарал към кило храна.

Струва ми се, че тази година има доста по слабо присъствие на фидер и мач риболовци на стената на Пънча. Съответно не се подхранва често и рибите не се навъртат там заради постоянно хранене. С вкарването на повече храна исках да дръпна повече риби от по-далечни разстояния.

Не знам дали в конкретния излет съм прехранил рибата. Като цяло не вярвам, че на места с добра популация на платика може да се прехрани с 1-2-3-4 кила храна.
veno
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Фев 27, 2010 3:11 pm

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от veno »

Може би си ме разбрал погрешно за количеството храна това ми беше интересно за мен лично. Там и с една кофа храна няма да се прехрани рибата. Идеята за този гьол е съвсем различна там този ВЕЦ прави условията много различни от другите места и затова риболова е труден. Може би в късната есен, когато рибата се групира пред стената има по- добър риболов.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

veno написа:Може би в късната есен, когато рибата се групира пред стената има по-добър риболов.
И аз това си мисля напоследък - че определено есента и ранната зима там има добър риболов, а през останалото време от годината рибата предпочита други места.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Едно много интересно видео, което дава отговор на въпроса какво предпочитат най-много платиките - торен, бял или вердевас:

https://youtube.com/watch?v=HjBZ2tN3UNw
Аватар
naso
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 392
Регистриран на: Пон Мар 10, 2008 11:51 am
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от naso »

Аз разбирам, че основното за тази тема са захранките, но за Пънчо са по-важни други фактори:
1. Температура на водата
2 Сила на течението (тоест работи ли ВЕЦа) и какво е изпускането от преливника
3. Часово кога се извършва риболова
Желателно е да се пише и за тези неща, за да не остава впечатлението че причината за успех или неуспех е само захранката и стръвта
Освен това според мен сега повечето риби са в горната част на езерото, защото там е по-плитко, водата е по-топла и има повече храна заради водораслите и животинките по тях
Аз направих наскоро 2 поредни риболова в долната част и установих следното:
1.Температурата на водата беше 15-16 градуса. За сравнение например по баластриерите е с 10гр повече
2. Течението спираше към 19-20 часа
3. От 13ч до 20ч хващах редки бабушки и костурчета, а от 20ч до стъмване се активираха дребните платички колкото шамар
Лових на директен 7м и 2гр
Тази година не съм хващал морунаж. Любопитно ми е дали някой е хващал от вас
Гарболино, би било добре да снимаш захранкат навлажнена, за да се добие реална представа за цвят
Желая ви здраве и късмет! :fishing12:
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Насо, сега с твоя пост мисля само как да направя такъв вечерен излет :)
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

В събота бях в движение и в единствения магазин, който ми бе под ръка продаваха само две марки захранка - Корморани и Мадикс. Първия бранд не бях го чувал. Съответно реших да заложа на по-разпознаваемата марка.

В неделя рано, рано, по-тъмно бързах да хвана място в ляво от моста на бъбрека. Надеждите ми бяха, че ако случайно стане риболов това местенце по обяд и след обяд държи сянка.

И сега няколко думи за захранката. Храната е съставена от две фракции - фина и едра. Ако не се преувлажни не слепва. По отношение на аромата не мога да кажа нищо, защото от скапания магазин от където купих захранката явно са ми пробутали някакви стари бройки и храната си миришеше на стари гранясали трици.
IMG_20210801_054537_2.jpg
Самият риболов си премина очаквано трагично, като за два часа от 6:30 до 8:30 имах едно единствено кълване на едно малко костурче. Пробвах доста дистанции 15м, 18м, 20м и 30м, но уви никъде нямаше признаци за активна риба.

Така и така скучаех два часа, та поне успях да поизчистя малко от мизерията там.
IMG_20210801_081313_0_compress21.jpg
Малко развалих хатъра на рибарите-мизерници, ама те другия път като отидат там ще си нахвърлят пак боклук и отново ще се почувстват добре в мизерията си.

След като приключих с краткия излет на Пънча, отидох до Доганово да си наваксвам и половя каракуди. Стана добър риболов на гьола хвани-пусни.
Публикувай отговор

Обратно към “Моят риболовен излет”