Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Модератори: bobopeli, sapuna

Публикувай отговор
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

naso написа:Поздрави на всички колеги които пишат в тази тема...
Поздравления и за теб Насо! Сигурен съм, че споделеното от теб ще е полезно на колегите!
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

KOSIO669 написа:... когато изсипах платиките бяха с доста опадали люспи...
Хм, то като всичко друго на Пънча и платиките са доста кекави :) Аз от 6-7 години не ползвам живарник (с едно две изключения) и мога да споделя, че определено липсва онова усещане на финала на излета. Това, с което компенсирам е използването на ръчен брояч. Не е същото като усещане, но все пак има и друга полза, че по този начин по-лесно се сравняват излетите и кой е бил по-успешен.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Така, да разкажа сега за днешния излет. Като погледна назад във времето има няма едни 5-6 месеца, в които съм в серия от слабо представяне на Пънча. Обаче явно днес планетите най-после се бяха подредили в правилна конфигурация и с гордост мога да споделя, че днес се получи добър риболов.

Нивото бе високо, но мястото след къщичката откъм гората бе ОК за риболов.
IMG_20210512_092436_9_compress20.jpg
Бях си взел поука от по-миналия излет, че си трябват супер леки и супер малки куки. Съответно стартирах с максимално фин такъм. Както обикновено става в платикарския риболов в началото на петното се завъртат най-големите риби. Първата риба, която засякох бе сериозна и доста понатежа. По напъните и силата на съпротива я оценявам някъде към кило и половина. След една минута борба рибата тръсна и извадих счупена кука. За първи път ми се случва да чупя кука 18ка :)
IMG_20210512_093953_8_compress36.jpg
Минах на 16ка, но вече големите риби се бяха изнесли от петното. Останалите дребни платички се чумереха много на голямата кука и хич не кълвяха както трябва. Нямаше време за губене и излишно упорстване. Минах си отново на кука 18ка и рибите значително по-уверено кълвяха и вземаха стръвта.

До края на излета се ловиха само дребни и много дребни рибки, като най-големите бяха размер педя:
IMG_20210512_122552_9_compress7.jpg
За прекараните 6 часа днес на вода успях да хвана общо 41 рибки. Можеше да са и повече, но трудно контролирам необяснимия си стремеж да засичам максимално рано.
IMG_20210512_160419_8_compress61.jpg
И за финал няма как да не похваля захранката, която използвах днес - Sensas Etang Noire. Това е класическа храна за бабушки с много коноп, едри частици и преобладаващ аромат на кориандър.
IMG_20210512_090128_3_compress32.jpg
Аватар
naso
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 392
Регистриран на: Пон Мар 10, 2008 11:51 am
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от naso »

KOSIO669 написа:Странно, но да питам, миналата година имах 2 излета в които, когато изсипах платиките бяха с доста опадали люспи. Живарника ми е 3м , не съм имал такъв случай с платики на друго място. Предполагам е проблем това и мисля да ги пускам директно, колкото и да ми се иска да ги видя накрая като количество.
За мен по-голямо удоволствие е да видя как всяка една риба поема с плавни движения навътре.
Преди години ги събирах и снимах, но някои даваха фира в живарника и реших да ги пускам веднага. Като при спининга, който също обичам да практикувам.
KOSIO669
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Май 11, 2013 4:47 pm

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от KOSIO669 »

naso написа:
KOSIO669 написа:Странно, но да питам, миналата година имах 2 излета в които, когато изсипах платиките бяха с доста опадали люспи. Живарника ми е 3м , не съм имал такъв случай с платики на друго място. Предполагам е проблем това и мисля да ги пускам директно, колкото и да ми се иска да ги видя накрая като количество.
За мен по-голямо удоволствие е да видя как всяка една риба поема с плавни движения навътре.
Преди години ги събирах и снимах, но някои даваха фира в живарника и реших да ги пускам веднага. Като при спининга, който също обичам да практикувам.
Зависи и от дистанцията, понякога е възможно да изгонят пасажа. Почти не умират в живарника, но незнам защо там им падат люспите. Другото е, че нормата за деня бързо се прави и по принцип не съм има проблеми с проверяващите, но ако искат могат да се заядат.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Днес заради времето или заради гениалната ми стратегия или заради двете, нещата хич, ама хич не се получиха.

Отивам аз на местенцето над къщичката от към гората и решавам, че ще ловя само големи платики. За целта към едно кило квалитетна захранка добавям половин кило още по-квалитетни пелети фишмил. Стартирам с 10 кошнички захранване и почвам да чакам. Чакам 10 мин, презамятам, чакам още 10 мин, презамятам, чакам, перезамятам, чакам, презамятам. Това се повтаря известно време. Почвам смяна на дължина на поводи, смяна на кошници и накрая смяна на дистанции. За час и половина ескперименти хванах една малка бабушка и една малка платичка.

Изводът от днес е, че фишмила все още не работи на Пънча. Ние всяка година си го говориме това, ама тия неща трябва и да се проверяват. Щото рано или късно това ще се промени и тогава как да се разбере това, ако не се пробва периодично.

Използвах свободното време да поокастря малко клони и храсти, също за пореден път вадих водорасли и мога да кажа, че местенцето е в добра форма за риболов, дори и при висока вода.

За финал изстрелях с прашката останалата храна с пелети на трийсетина метра дистанция. Това може да означава, че мястото е захранено и рибите ще се навъртат там или точно обратното - мястото е прецакано и рибите ще го отбягват. Ако някой утре отиде там, ще разбере. :)
KOSIO669
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Май 11, 2013 4:47 pm

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от KOSIO669 »

Няма сила, която да ме накара да занеса ''катуна'' до там! В този вятър, бог знае какво е било на този ветрилник.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

KOSIO669 написа:Няма сила, която да ме накара да занеса ''катуна'' до там.
Днес като оглеждах местата на стената видях, че пак са се вдигнали доста водорасли и ще трябва да се ходи отрано за да се хване чисто място с малко водорасли.

Да не прозвучи комично, но обмислям да си купя и едно градинско гребло, за да чистя по-лесно водорасли, когато ходя на Пънча. Така като комбинирам греблото и котвата, която замятам да вадене на водорасли от по-навътре ще мога по-бързо да прочисвам мястото за риболов - първите два метра с греблото, а следващите метри с котвата. Тея водорасли са голяма напаст и много ме дразнят.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Поогледах се в Практикер. Да видим какво ще измисля.
IMG_20210520_084317_5_compress84.jpg
IMG_20210520_084321_1_compress99.jpg
IMG_20210520_084309_2_compress97.jpg
IMG_20210520_084333_7_compress55.jpg
KOSIO669
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Май 11, 2013 4:47 pm

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от KOSIO669 »

Мини бързо преди неделя, че мисля да ходя на стената :fishing2: . В интерес на истината, дали няма някое удобно място след лебеда, или е плиткаж с водорасли?
glmv
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 310
Регистриран на: Съб Юли 14, 2012 9:15 pm

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от glmv »

Плиткажа е 1 -1,5 м. Иначе места има, но трябва да си по рано там. Водорасли колкото искаш :fishing1:
KOSIO669
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Май 11, 2013 4:47 pm

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от KOSIO669 »

glmv написа:Плиткажа е 1 -1,5 м. Иначе места има, но трябва да си по рано там. Водорасли колкото искаш :fishing1:
Мда, така и предполагах. Благодаря ти, ще търся по-дълбоко и чисто място.
glmv
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 310
Регистриран на: Съб Юли 14, 2012 9:15 pm

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от glmv »

Дълбоко, чисто и без мъкне на багаж от лодките до кулата. Там някой скоро дали е ходил? Има ли риболов? На последък ходя от страната на реката и не знам как е положението от страната на пътя.
KOSIO669
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Май 11, 2013 4:47 pm

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от KOSIO669 »

glmv написа:Дълбоко, чисто и без мъкне на багаж от лодките до кулата. Там някой скоро дали е ходил? Има ли риболов? На последък ходя от страната на реката и не знам как е положението от страната на пътя.
Там е единия от вариантите, но много публика на моста хаха. Не съм ходил скоро.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Като видите тази захранка и ви става ясно накъде ще отиде репортажа днес...
IMG_20210522_061334_9_compress9.jpg
Сега беше неизбежно да се подлъжа и да проверя има ли добър риболов на каракуди в плиткажа.

Говорих с един колега от местната школа и той сподели, че тази година се ловят по 3 каракуди на ден, когато е ден, а каракудите са сравнително малки, към 300-350 гр.

Станах рано рано, за да хвана място и към 6:00 бях на брега на заливчето откъм пътя.
IMG_20210522_063116_6_compress73.jpg
Надявах се да са влезли в плиткажа повечко видове риба - платика, бабушка, каракуда. Но за моя неприятна изненада имаше само един от тези видове и то само в такъв размер.
IMG_20210522_082953_7_compress31.jpg
По отношение на захранката Carassio MVDE мога да кажа, че преди време, когато съм я ползвал бях останал с грешен спомен, че е с преобладаващ аромат на ванилия. Оказа се, че всъщност има аромат на годжи бери или някакъв подобен горски плод. Много интересен аромат, нетипичен и много рядко използван - само при една друга захранка на друг производител съм виждал нещо подобно. Та тази друга захранка е много добре работеща за каракуди и поради близостта на ароматите си мисля, че и Carassio на MVDE е обещаваща опция, която ще ползвам при риболов на други водоеми, където има добра популация от каракуди.
Публикувай отговор

Обратно към “Моят риболовен излет”