Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Модератори: bobopeli, sapuna

Публикувай отговор
KOSIO669
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Май 11, 2013 4:47 pm

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от KOSIO669 »

Garbolino написа:
KOSIO669 написа:
Иначе за потръгването на риболова на по-големите риби си мисля, че както казваш има варианти, обаче ми се струва, че тази година има и нещо ново - струва ми се, че веца работи с по-голям дебит и пуска повече вода. Не знам дали си въобразявам, ама ми се струва, че като тръгне студената вода направо целия гьол се изтудява изцяло до температурата на водата дето влиза ударно.
Последния месец обаче, откакто го пълнят ми изглежда равномерно студена, не като преди - пълнят и изпускат. Не помня от кога,не съм го виждал толкова ниско нивото, както беше. А колко беше мътно.......... Като цяло това е кривото, което ни кара да се чудим постоянно какво се случва, няма как такива резки промени в температурата и теченията да не оказват голямо влияние, колкото и да е свикнала рибата. Тези вецове разказаха играта на риболова, а по реките не ми се коментират. Гадно водоемче, но пък ни е близо :fishing2:
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

За днес бях намислил много интересен експеримент - 1/3 боя и ароматизатор с 2/3 захранка за бабушки. Исках да проверя дали платиките ще реагират добре на огромно количество боя и мътилка.

Обаче вчерашния дъжд явно си е бил бая порой нагоре, защото хем Пънча бе на макс, хем го изпускаха на макс.
IMG_20210527_121913_1_compress48.jpg
За час и половина водата от бистра се замъти доста. Освен това дъжда явно е смъкнал клончета, съчки, листенца, прашец и какво ли още не и повърхността на водата се покри с тонове боклук.
IMG_20210527_104833_5_compress17.jpg
Реално целия бряг на стената се затлачи и бе невъзможно да се лови.
IMG_20210527_120248_9_compress34.jpg
В такава мизерия успях само един път да заметна и нямаше как да експериментирам с това, което бях замислил. Остава за следващия път, когато отминат очакваните дъждове и когато водата се поизбистри.
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14801
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от G.Petkov »

bogno написа:.......Искам да помоля някой да сподели имал ли е среща с каракуди или шарани на Панча.Просто се чудя тотално ли изчезнаха тези видове........

Не са изчезнали, рибите са си там.
Просто държат дълбочините и са на голямо разстояние от брега.
Става дума за едрите риби.

Преди години, на две пъти съм попадал на масов риболов на шаранчета и каракуди,
По дигата на плажа през пролетта.
Тогава ВЕЦ-а работеше рядко и понякога водата изпълваше цялото езеро.
В плитчините, в затоплената вода се събираше много риба.
Ако заемеш добро място в просеките в тръстиката - ловиш сериозни количества.
На хляб или торен червей.
И риболова бе емоционален, защото буйно шаранче да го прекараш през папура с тънко влакно,
Си е предизвикателство ! :D

Прибирал съм по две-три риби, ако са по-едри,
Ама повечето взимаха всичко - по 10, 15 кг на ден.

Щом шараните пораснат - не излизат в плитчините.

Имам приятели, пенсионери, които есенно време ловят едри каракуди на зимна блесна от лодка.
И хващат ! :D

Сега даже и не ходя на Панчарево,
Постоянната промяна в нивото прави риболова непредвидим.

Но пък риба има много, има с какво да се храни. :wink:


Към зарибяването с риби-бройлери имам отрицателно отношение.
Демагогия и лицемерие е това за мен.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Дойде време за дългоочаквания експеримент. Бях намислил да смеся захранка с естествен цвят с нещо с много боя и аромат - нещо, което в същото време да не е супер скъпо, за да може евентуално да се ползва често, ако даде добри резултати.

И така представям ви микс Панчаревски аромаризатор, демек разтворим сладък чай на гранули.
IMG_20210602_110243_9_compress73.jpg
В този момент по-възрастните от вас си казват нещо от сорта - "я па тоя, язе коги съм ползвал степчета за ароматизатор... ", а по-младите от вас си казват "какво по дяволите е степче" :)

Важно е да уточня, че нарочно избрах да не правя този тест със степечета, защото търся голямо количество боя, а не малко количество от силна боя, каквато има в степчетата. Търсенето ми е добавката да прави голям облак/пушилка под водата и затова вярвам, че това може да стане с по-голямо количество подходящ материал.

Та сместа бе в съотношение 1кг захранка към 400 грама гранули.
IMG_20210602_110402_8_compress29.jpg
Като овлажних сместа очаквах целия микс да се оцвети силно, но за моя изненада и голямо съжаление се оказа, че в състава на гранулите има предимно захар и аромат, а боята е в пренебрежимо малко количество.
IMG_20210602_111526_9_compress49.jpg
Тестът на вода показа, че добавката не създава търсения ефект от замътване около хранилката.
IMG_20210602_112331_1_compress73.jpg
Относно риболова с този микс също не се получи някакъв впечатляващ ефект. Предвид променливото време в последните дни е трудно да се прецени колко са активни рибите и какво е нормалното ниво на активност и кълване. Реално имах кълванета и хванати риби, но за малкото време, което прекарах днес на брега мога да кажа, че по-скоро риболова бе слаб.

Обмислям следващи два теста и експериментиране с боя - единия тест ще е с хранителна добавка, която може да се купи от всеки магазин, а другия ще е със специална боя.
glmv
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 310
Регистриран на: Съб Юли 14, 2012 9:15 pm

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от glmv »

А защо не ползваш глина с боя? Глината суха слагаш малко боя, с пулверизатор овлажняваш, след това още малко боя. Глината предварително през 2 мм сито. Правиш сандвич - храна -глина - храна. Аз последните излети се чудя за подсладител какъв да ползвам. ВДЕ няма наличен, Сенсас също, поне в магазините, които ходя. Със течен захарин, нещо не ми се получиха нещата ...
pavyan
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 133
Регистриран на: Сря Дек 29, 2010 11:04 am

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от pavyan »

Гарболино,смятам че проблема е в цвета на захранката.Когато съм за риба винаги гледам цвета на захранката да е максимално близък до цвета на дъното на водоема.Докато при теб той е контрастен(много светъл)и смятам,че рибата бяга от него.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

glmv написа:А защо не ползваш глина с боя? Глината суха слагаш малко боя, с пулверизатор овлажняваш, след това още малко боя. Глината предварително през 2 мм сито. Правиш сандвич - храна -глина - храна. Аз последните излети се чудя за подсладител какъв да ползвам. ВДЕ няма наличен, Сенсас също, поне в магазините, които ходя. Със течен захарин, нещо не ми се получиха нещата ...
Това е много добър вариант. Гледах в магазина тъмна и светла глина на ВДЕ и падна едно чудене коя от тях е най-пушеща. Чудех се, чудех се и накрая не можах да се престраша да взема и двете за проба. Ама сега като се замислих още малко май е по-добре да взема светлата, за да се вижда по-добре.

Иначе за подсладител - в Майсторки риболов до Пирогов има едни шаранджийски подсладители, ама са си цифра като цена - нещо от сорта на 20лв. за 50мл.

Бюджетна алтернатива може да бъде течната глюкоза - там цените са около 3лв. за 400мл. Би трябвало да я има на щандовете за храни за диабетици в повечето големи хранителни магазини. А пък меласата е малко по-скъпа (около 8лв. за 400мл.), но пък сме я виждали повече като специализиран рибарски продукт за подслаждане и добавяне.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

pavyan написа:...смятам че проблема е в цвета на захранката....
И ти имаш право :) Сега като се замисля никога не съм имал силен излет на Пънча със светла захранка.
glmv
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 310
Регистриран на: Съб Юли 14, 2012 9:15 pm

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от glmv »

Черната глина е вече боядисана. Тогава първата част от процедурата не ти трябва. Само боя след овлажняване. Друг вариант е Литу на Сенсас. Шаранджийските подсладители са ясни, но са цифра наистина. Глюкозата не е толкова сладка, колкото искам. Меласата променя механиката. За момента най - съм доволен от инвертен сироп, но и той промня механиката.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Еми на това ниво на прецизност - може би остава да се тестват подсладители като стевия, еритритол, ксилитол
KOSIO669
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Май 11, 2013 4:47 pm

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от KOSIO669 »

Garbolino написа:
pavyan написа:...смятам че проблема е в цвета на захранката....
И ти имаш право :) Сега като се замисля никога не съм имал силен излет на Пънча със светла захранка.
Ако си търсил скимърси пролетта. Знаеш много добре как влияят цветовете на платиките, не заблуждавай човека :fishing6: стара лисица си.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

Този път предлагам авансово да обсъдим следващия експеримент, така да се каже предварително и да видим дали има изобщо смисъл да се пробва.

И така, представям ви - какаова напитка, която да се използва към храната като източник на боя, аромат, подсладител. Идеята ми е да миксирам 400 грамовата опаковка на Nesquik с 1 кг по-неутрална захранка.
Nesquik.png
Nesquik.png (127.13 KiB) Преглеждано 3371 пъти
В задачата се пита какво ще стане:

Отговор А) Както всеки път досега - нищо, нищо и половина
Отговор Б) Единственият начин да се разбере е да се пробва
Отговор В) По-добре Nesquik-а да се изпие, а за риболов да се ползват създадените специално за целта бои, ароматизатори и подсладители
Отговор Г) Тя рибата га иска да яде, на всичко се сбира. Не си хаби парите за глупости момче! Баба ти само с Nesquik е захранвала ша знаиш!
Отговор Д) Ще се получи дисперсна система с изградена вътрешна структура, където частиците на дисперсната фаза ще изградят вътрешна пространствена мрежа (така ша стегне, че мамата си джаса)
Отговор Е) Друго - описано в свободен текст в коментар по темата
KOSIO669
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Май 11, 2013 4:47 pm

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от KOSIO669 »

Тъй като знам, че ще го пробваш избирам ( Е )
А именно - този Нескуик ще слепи храната.
glmv
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 310
Регистриран на: Съб Юли 14, 2012 9:15 pm

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от glmv »

Така ще стегне, че ... а колко ще е калорична ... А каква ти е идеята, какво искаш да получиш като храна?
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Няколко поредни излета на Пънча с цел намиране на добре работеща захранка

Мнение от Garbolino »

glmv написа:...А каква ти е идеята, какво искаш искаш да получиш като храна?
Ами хем да има хранителна стойност, хем да пуши супер много, хем да мога да я сваля на 8-9м дълбочина.

Ей сега като се размислих, се чудя защо досега не са измислени плътно затворени хранилки, които се отварят с таймер (или по-скоро с някакъв прост часовникарски механизъм, или дори с механизъм на байтдропер, за да се отварят на дъното).
Публикувай отговор

Обратно към “Моят риболовен излет”