Засипването на Враждебна /ВЧК/

Този подфорум е създаден с цел да научаваме всичко за дадени водоеми, както каква риба има, така също и удобни места за риболов.

Модератор: sapuna

boci_
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 482
Регистриран на: Чет Юли 02, 2009 10:41 am

Re: Засипването на Враждебна /ВЧК/

Мнение от boci_ »

Ще изгубим най-масовопосещвания водоем в София за подледен риболов. Но такава беше съдбата на всички водоеми в района на летището, а те бяха още няколко по-малки. Като дете съм израснал по тези водоеми и всички те сега не съществуват. Може би се предвижда някакво застрояване на терена и затова се затрива гьола.
Аватар
Златев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1192
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 2:10 pm
Местоположение: Варна

Re: Засипването на Враждебна /ВЧК/

Мнение от Златев »

boci_ написа:...Може би се предвижда някакво застрояване на терена и затова се затрива гьола.
Не ми се вярва. Би било истинско приключение някой да строи върху такъв терен. Тези водоеми са пълни поради високи нива на подпочвените води, дори и след засипването им - те ще останат високи. Освен това защо да засипват нещо, което после пак да копаят за строителство?
А да се фундира върху неуплътнени насипи е смелост граничеща с лудост. Ако се имаше предвид някакво мащабно строителство отгоре, то по-скоро първо щеше да се осуши по някакъв начин терена и едва след това да се търси вариант за фундиране и обратен насип.
Или някакво безбожнО скъпо и амбициозно пилотно фундиране е предвидено или идеята е съвсем друга.
Някаква друга трябва да е концепцията. Най-многото паркови алеи и някой друг павилион може да се вдигне отгоре по мое мнение.
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
boci_
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 482
Регистриран на: Чет Юли 02, 2009 10:41 am

Re: Засипването на Враждебна /ВЧК/

Мнение от boci_ »

Върху малките водоеми, за които споменах, сега отгоре е пистата и може би някаква част от новия терминал и паркинга. Може да е складова база, без да се копае надолу много. Може да го свържат с летището с някаква цел. Времето ще покаже.
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14801
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Засипването на Враждебна /ВЧК/

Мнение от G.Petkov »

Търся колега, който има достъп до кадастралната карта на София.

Ако има такъв - да се уговорим на ЛС.
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14801
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Засипването на Враждебна /ВЧК/

Мнение от G.Petkov »

Според това, което виждам, езерото Враждебна ще се използва за яма за строителни отпадъци.


Много отдавна, при социализма,
От вътрешната страна на околовръстното шосе в района на с.Чепинци и други села, имаше десетки малки водоеми с много риба в тях.
Тогавашните идиоти ги засипаха и сееха отгоре кукуруз ! :mrgreen:
Не знам колко прокопсаха с този кукуруз,
Социализмът отдавна го няма, ама ги няма и езерата.
dobrin
новобранец
новобранец
Мнения: 48
Регистриран на: Чет Апр 28, 2005 2:10 pm

Re: Засипването на Враждебна /ВЧК/

Мнение от dobrin »

G.Petkov написа:Търся колега, който има достъп до кадастралната карта на София.

Ако има такъв - да се уговорим на ЛС.
Тук: https://kais.cadastre.bg/bg/Map можете поне да проверите статуса на поземления имот. Ето какво дава за Враждебна:

Поземлен имот 68134.8574.11, област София (столица), община Столична, гр. София, район Кремиковци, кв. Враждебна, м. ДОЛЧЕТО, вид собств. Държавна частна, вид територия Нарушена, НТП За друг вид обект за добив на полезни изкопаеми, площ 310150 кв.м., стар номер 9136000182,
Заповед за одобрение на КККР № РД-18-61/27.09.2010 г. на ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА АГКК,
Заповед за изменение на КККР № 18-10736-11.12.2018/11.12.2018 г. на НАЧАЛНИК НА СГКК - СОФИЯ
Аватар
bogno
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 284
Регистриран на: Пон Яну 27, 2014 11:30 pm
Местоположение: софия

Re: Засипването на Враждебна /ВЧК/

Мнение от bogno »

Държавните институции даже не ме удостоиха с отговор за разлика от неправителствените,но те не се ангажираха с нищо така че......
Жена ми мисли,че съм на работа, шефът мисли, че съм болен, приятелите знаят, че съм НА РИБА!
Аватар
naso
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 392
Регистриран на: Пон Мар 10, 2008 11:51 am
Местоположение: София

Re: Засипването на Враждебна /ВЧК/

Мнение от naso »

G.Petkov написа:Според това, което виждам, езерото Враждебна ще се използва за яма за строителни отпадъци
Това е самата истина. Само че тия дето го зариват са написали, че е депо за строителни отпадъци :roll: каквото и да значи това.
Отива си Черното кафе Враждебна с бързи темпове :(
И за това са виновни управниците на София :axe:
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14801
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Засипването на Враждебна /ВЧК/

Мнение от G.Petkov »

Информацията, с която разполагам към днешна дата по казуса Враждебна, за съжаление е крайно неприятна за нас.

1. В кадастралната карта на София на това място няма езеро, а има кариера за добив на полезни изкопаеми. Вкл. през м.декември 2018 година е извършено изменение в КККР, което най-вероятно касае моментното състояние.


Изображение



Изображение



Липсата на езерото в кадастъра дава огромно предимство на Областната управа и РИОСВ да елиминират всякакви протести като незаноносъобразни.


2. По тази точка нямам необходимите документи, но се предполага, че фирмата която осъществява каквито и да е дейности около и в езерото Враждебна е тази :


Изображение



От Интернет излезе информация за 36 обществени поръчки на стойност над 128 000 000 лева за въпросното ООД, което ясно говори за мащабите.



Изображение



3. И защото стана дума, нека да сме прецизни – областен управител на София-град е Николай Пехливанов от ПП „Атака“.



4. В тази ситуация, няма много варианти за реагиране, но все пак:

- да се търсят връзки и контакти с политическите партии;
- да се търсят контакти с неправителствени организации защитаващи околната среда и Природата;
- тук е мястото на различните партии на Зелените, Гринпийс, Екогласност и прочие, ама ............................ .

Аз ще продължа да опитвам.
Аватар
Златев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1192
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 2:10 pm
Местоположение: Варна

Re: Засипването на Враждебна /ВЧК/

Мнение от Златев »

G.Petkov написа:Търся колега, който има достъп до кадастралната карта на София.

Ако има такъв - да се уговорим на ЛС.
Със закъснение макар:

https://kais.cadastre.bg/bg/Map
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Аватар
naso
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 392
Регистриран на: Пон Мар 10, 2008 11:51 am
Местоположение: София

Re: Засипването на Враждебна /ВЧК/

Мнение от naso »

През миналата година са подавани сигнали за същото езеро.
Правена е проверки на езерото от РИОСВ София и са предприети действия.
Вижте какъв документ съществува в МОСВ (Министерството на околната среда и водите)
Има го и онлайн

Сигнал на Мобилен „Зелен телефон“ 29.03.2018 г
В бивша баластриера - езеро в квартал Враждебна, местност „Корията“, до оградата на летището, от два дни фирма "Дева транс" ЕООД извършва нерегламентирано насипване на земни маси в езерото.

Отговор на институция РИОСВ София
На 10.04.2018 г. е извършена проверка от експерти на РИОСВ София на посочения в сигналите терен.
Установено е, че същият се стопанисва от „МК Инженеринг 2002“ ЕООД, съгласно представен договор
между дружеството и Областна Администрация гр. София. Договорът е сключен между страните на 31.05.2016 г. и е с предмет „рекултивация на нарушен терен - недвижим имот, частна държавна собственост“, управляван от
областния управител на област София. Съгласно договора „МК Инженеринг 2002“ ЕООД следва да извърши
възстановяване на терена. При проверката е представен Протокол на Министерство на земеделието и храните, с който се определят размера и границите на описания по-горе нарушен терен.
От източната страна, по границата на имота е констатирано наличие на съхранени чисти земни маси. Зад земните маси, теренът е подравнен, без наличие на отпадъци. Дейностите по подравняване са извършени, посредством тежка техника (булдозер), налична при проверката, собственост
на „Дева Транс“ ООД. В деня на проверката на терена, не е установено извършване на дейности по подравняване или други такива.
Имотът не е ограден, поради което е осигурена охрана, с цел предотвратяване нерегламентираното изсипване на отпадъци.
Извън границите на имота са установени замърсявания с отпадъци, предвид което е изпратено писмо до районна администрация Кремиковци за предприемане на мерки и действия по почистването им.

https://www.moew.government.bg/static/m ... 51bea4.pdf

Забележете, че въпросният договор с „МК Инженеринг 2002“ ЕООД, е сключен за рекултивиране, а не за засипване. А реално там се извършва засипване на езерото. Може би тия са се поувлекли :axe:
Трябва да се задействат отново нещата за да се спре това засипване.
Може би БТВ и Нова ТВ трябва да помогнат :fishing12:
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14801
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Засипването на Враждебна /ВЧК/

Мнение от G.Petkov »

Днес следобед отидох до Враждебна,
Хванах един тиган костурчета.

За съжаление засипването върви с пълна сила.
Неделя е, а самосвалите идваха един след друг, сякаш е война и бързат да постигнат "победа" !
Вече нямало достъп до източната страна. Забранена зона !

Тия за пари, сигурно и нас биха ни заровили живи в езерото. :evil:

Според мен, целият зор е, че разходите за насипване на пръстта са по-ниски, ако я спускат в чашата на езерото,
Отколкото, ако я вдигат във височина, както е от другата страна на Враждебна.

С тези управници, нищо чудно утре някой да засипе и яз.Искър !
А ние да пием вода от Перловската река.

Лайнари !
Аватар
bogno
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 284
Регистриран на: Пон Яну 27, 2014 11:30 pm
Местоположение: софия

Re: Засипването на Враждебна /ВЧК/

Мнение от bogno »

За съжаление ще загубим може би най богатия на риба в момента водоем около София.Специално откъм каракуда и лин.Лина на моменти се лови повече от слънчака,а каракуди от половинка нагоре около София вече не знам къде могат да се хванат.Само се надявам така да го засипват че канала да го оставят последен да може рибата да се спаси по реката . Тогава ще я ловим яко по реката тук още може би година а после във вецовете нагоре по реката.
Жена ми мисли,че съм на работа, шефът мисли, че съм болен, приятелите знаят, че съм НА РИБА!
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14801
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Засипването на Враждебна /ВЧК/

Мнение от G.Petkov »

За съжаление, борбата за спасяването на езерото Враждебна, няма да бъде спечелена.
Показвам ви писмото на Министерството на околната среда и водите.



Изображение



Изображение



В действителност, там няма водоем, а изоставена от десетилетия кариера с водно огледало.
От формална гледна точка всичко е спазено, получени са всички възможни разрешения, няма нарушения на законите.
Също така е ясно, че ще бъдат усвоени някакви пари. Може би много.
Това е формалната страна.

А от човешка гледна точка това е поредното вандалско поведение на поредният управник в съсипаната ни от простаци държава.
Защото нищо друго освен вандалщина не може да бъде това да унищожиш един подарък от Природата – езеро със зеленина по бреговете, с чиста вода,
с много и разнообразна риба и всичко това в чертите на бетонната София.
И поне да имаше някаква полза за обществото !
А то - да го запълнят с отпадъци за да заравнят терена, който после ще буреняса и ще бъде засипан с боклуци като цялото Софийско поле.
Направо съм отвратен от ставащото. Също и безсилен пред вандалите.

Но поне може да запомним авторът на вандалщината - областен управител на областна управа София град – Николай Пехливанов.
От него до сега няма отговор, а бе попитан - каква цел се стреми да постигне като засипе езерото.

Искрено благодаря на Националната федерация по риболовни спортове, която подкрепи каузата за езерото Враждебна.
Много други не го направиха.
Ако се бяха включили повече обществени организации на риболовци, може би щяхме да имаме повече шанс.
Но ................................ не стана.
Аватар
GoriLLaz
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 406
Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 8:38 pm
Местоположение: Бургас/София
Обратна връзка:

Re: Засипването на Враждебна /ВЧК/

Мнение от GoriLLaz »

Много жалко....България.
Хващайте и ловете, ама повече отколкото можете да изядете не носете!
От десет риби осем върни, за да има следващият път пак какво да се лови.
:fishing1:
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Водоеми и реки”