Риболов в Софийска област-язовири,кариери,реки....

Този подфорум е създаден с цел да научаваме всичко за дадени водоеми, както каква риба има, така също и удобни места за риболов.

Модератор: sapuna

Заключено
Аватар
Bob Nudd
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 306
Регистриран на: Сря Ное 28, 2007 3:19 pm
Местоположение: София

Re: Риболов в Софийска област-язовири,кариери,реки....

Мнение от Bob Nudd »

AlbinoTrout написа:Мерси колега.
Гледал съм доста снимки на тази риба , но реално за нея има малко информация. Възможно е някой колега да я хане на въдицата и е добре да знае , че това е ценен вид който трябва да се опазва и зарибява в нови места за възвърне предишният си ареал.
Тия дребосъци съм ги ловил като лапе с вилица или с буркан. Не знам от къде ти е попаднала информация, че вида е на изчезване, с такова убежедие оставам от написаното. От семйство Вюнови може да се намерят представители в почти всички рекички от западна България.
Коце © написа:"Секс с манекенка" няма да донесе такъв кеф брат! :lol: :lol: :lol:
Аватар
кирил великий
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 983
Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 2:22 pm

Re: Риболов в Софийска област-язовири,кариери,реки....

Мнение от кирил великий »

Само една вметка - на Алдомировскато блато ходехме през седмица, преди да загине през 1988-89 г. Там бяха рекордите за улов на щука - 13 кг. щука, измерена в в редакцията на сп. "Лов и риболов".
Когато рибите измряха и блатото пресъхна, хората казваха, че имало разлагащи се толстлоби по над 50 кг. и щуки по 15 кг. И хич не ми се струва невъзможно.
Там имаше страшно много щипок. Аз виюн не съм виждал на живо, но е различна риба от щипока. /Въпреки, че си приличат/. Та възможно е някои колеги да са объркали щипока и виюна. Виюнът се среща по Дунава и реките от Северна България. Почти не ми се струва вероятно да го има баш у Алдомировци. Най-вероятно в Алдомировското блато има щипок отново.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
GoriLLaz
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 408
Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 8:38 pm
Местоположение: Бургас/София
Обратна връзка:

Re: Риболов в Софийска област-язовири,кариери,реки....

Мнение от GoriLLaz »

Bob Nudd написа:
AlbinoTrout написа:Мерси колега.
Гледал съм доста снимки на тази риба , но реално за нея има малко информация. Възможно е някой колега да я хане на въдицата и е добре да знае , че това е ценен вид който трябва да се опазва и зарибява в нови места за възвърне предишният си ареал.
Тия дребосъци съм ги ловил като лапе с вилица или с буркан. Не знам от къде ти е попаднала информация, че вида е на изчезване, с такова убежедие оставам от написаното. От семйство Вюнови може да се намерят представители в почти всички рекички от западна България.
Едва ли точно виюн си набождал с вилицата,при положение че обикновения щипок е от същото семейство и си приличат доста. А информацията че вида е застрашен от изчезване е взет от Червената книга на България -> http://e-ecodb.bas.bg/rdb/bg/vol2/Mifossil.html , едва ли случайно ще е попаднал там точно този вид за който пишем ;)
кирил великий написа: Почти не ми се струва вероятно да го има баш у Алдомировци. Най-вероятно в Алдомировското блато има щипок отново.
http://www.dnevnik.bg/zelen/2015/11/07/ ... vurnaha_v/

:wink:
Хващайте и ловете, ама повече отколкото можете да изядете не носете!
От десет риби осем върни, за да има следващият път пак какво да се лови.
:fishing1:
Изображение
AlbinoTrout
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 313
Регистриран на: Пет Окт 04, 2013 11:36 am

Re: Риболов в Софийска област-язовири,кариери,реки....

Мнение от AlbinoTrout »

Аз седнах да прочета малко. Щипоци има много както по реките така и по магазините за стръв. Но Виюн не само у нас но и в почти цяла Европа е на изчезване. Двата вида много си приличат и оснаовната разлика е , че при виюна лините са непрекъснати , а не като при щипока насечени. Добре де защо няма виюни. А щипоци колкото щеш.
Проблеама идва с размножаването. Малките виюнчета в началото се хранят с планктон докато малките щипоци ровят в тинята за тубифекси, от там виюна е по - чувствителен на чистотата на водата и замърсявания.
Когато има условия рибата прави и добри размери и популация като в Русия:
https://www.youtube.com/watch?v=5KVPLtOfvNw
Предвид хубавото месо и издръжливост имаше планове да го правят аквакулура както при японците , но те там въдят азиатски виюн.
nikostyle
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 1:25 pm

Re: Риболов в Софийска област-язовири,кариери,реки....

Мнение от nikostyle »

Колеги рибовладелци, някой да е ходил до Братушково скоро? Има ли риба и какви са условията за ловене там?
Аватар
Bob Nudd
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 306
Регистриран на: Сря Ное 28, 2007 3:19 pm
Местоположение: София

Re: Риболов в Софийска област-язовири,кариери,реки....

Мнение от Bob Nudd »

GoriLLaz написа: Едва ли точно виюн си набождал с вилицата,при положение че обикновения щипок е от същото семейство и си приличат доста. А информацията че вида е застрашен от изчезване е взет от Червената книга на България -> http://e-ecodb.bas.bg/rdb/bg/vol2/Mifossil.html , едва ли случайно ще е попаднал там точно този вид за който пишем ;)
Както виждам пишем за виюн змиорче, рибката е значително по-голяма от другите представители на вида. Почти всичките от семейството съм ги ловил като дете, щипока не без нищо се казва така и не е особено приятно като те "ущипе". Ще ме накарата да обиколя барите следващия път покрай село да изледвам какво е останало. Тазикнижка я имам кажи речи от траперските ми детски подвизи. Тъй че знам какво съм ловил.
Коце © написа:"Секс с манекенка" няма да донесе такъв кеф брат! :lol: :lol: :lol:
milenminds
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 231
Регистриран на: Пон Юни 30, 2014 4:40 pm

Re: Риболов в Софийска област-язовири,кариери,реки....

Мнение от milenminds »

Колеги, някой скоро да е посещавал Пожарево. Знам, че риба има доста, но исках да разбера дали е активна в тези жеги. Мерси предварително.
wewewe
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 147
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 8:24 pm

Re: Риболов в Софийска област-язовири,кариери,реки....

Мнение от wewewe »

milenminds написа:Колеги, някой скоро да е посещавал Пожарево. Знам, че риба има доста, но исках да разбера дали е активна в тези жеги. Мерси предварително.
15-20 кг дребна каракуда и 2-3 канални сомчета по половин кило за цял ден е максимума там към момента.
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Риболов в Софийска област-язовири,кариери,реки....

Мнение от miro253 »

Днес след работа направих едно Панчарево за около 3 часа. Нивото продължава да е високо. Отново бях на стената, защото отстрани всички места са заляти. Горния слой от водата гъмжи от дребна риба направо е лудница. Мислех да ловя на нивото на кулата, но не стана, защото е много голяма дистанцията и нямам толкова тежък ваглер. Реших да търся риба на около 6 м. Дълбочина да опирам в стената. При тези обстоятелства почти никакъв риболов. Хванах един костур около педя и най-странното платичка с формата на бабушка. Нещо става на този язовир, но какво предстои да видим. Не си спомням толкова слаб риболов.
Аватар
Kire 50
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 246
Регистриран на: Нед Яну 24, 2016 6:10 pm
Местоположение: София

Re: Риболов в Софийска област-язовири,кариери,реки....

Мнение от Kire 50 »

miro253 написа:Днес след работа направих едно Панчарево за около 3 часа. Нивото продължава да е високо. Отново бях на стената, защото отстрани всички места са заляти. Горния слой от водата гъмжи от дребна риба направо е лудница. Мислех да ловя на нивото на кулата, но не стана, защото е много голяма дистанцията и нямам толкова тежък ваглер. Реших да търся риба на около 6 м. Дълбочина да опирам в стената. При тези обстоятелства почти никакъв риболов. Хванах един костур около педя и най-странното платичка с формата на бабушка. Нещо става на този язовир, но какво предстои да видим. Не си спомням толкова слаб риболов.
Благодаря за инфото,бях се приготвил да се разходя до Пънча да хвърля една сопа а ма при това положение пак ще съм си в къщи :smt024 и ще цъкам на лапи топа :fishing2: До момента риболова е отчайваш, е ще чакаме
milenminds
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 231
Регистриран на: Пон Юни 30, 2014 4:40 pm

Re: Риболов в Софийска област-язовири,кариери,реки....

Мнение от milenminds »

wewewe написа:
milenminds написа:Колеги, някой скоро да е посещавал Пожарево. Знам, че риба има доста, но исках да разбера дали е активна в тези жеги. Мерси предварително.
15-20 кг дребна каракуда и 2-3 канални сомчета по половин кило за цял ден е максимума там към момента.
Благодаря за информацията колега. Ще изчакам да позахладнее явно :)
Наслука!
chelebiev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 100
Регистриран на: Пон Окт 12, 2009 5:36 pm
Местоположение: гр. София

Re: Риболов в Софийска област-язовири,кариери,реки....

Мнение от chelebiev »

Здравейте, колеги! Някой скоро посещавал ли е Казичене-ски влека или да има някаква информация? Благодаря предварително!
bono2
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 127
Регистриран на: Пон Авг 22, 2011 5:52 pm

Re: Риболов в Софийска област-язовири,кариери,реки....

Мнение от bono2 »

за влека ходи през седмицата тогава няма никои
за риба немога да ти кажа
skyfx
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Нед Фев 13, 2011 8:37 am

Re: Риболов в Софийска област-язовири,кариери,реки....

Мнение от skyfx »

nikostyle написа:Колеги рибовладелци, някой да е ходил до Братушково скоро? Има ли риба и какви са условията за ловене там?
Риба има, ама най-вече дребна каракуда. Малкия лови по 50-60 за няколко часа. Има и много толостолоб. Тия дни ще пробвам на тапа.
Заключено

Обратно към “Водоеми и реки”