РЕЧЕН РИБОЛОВ (чалъми & инфо)

Този подфорум е създаден с цел да научаваме всичко за дадени водоеми, както каква риба има, така също и удобни места за риболов.

Модератор: sapuna

Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

РЕЧЕН РИБОЛОВ (чалъми & инфо)

Мнение от butnik »

Тук в тази тема искам да споделя някои нещица за речния риболов. Наблюденията ми са основно за р. Марица, но в общи линии важат и за другите реки в България. Ще се радвам всеки който има опит в този риболов да сподели опита си и да пише за особеностите за реката в която лови.
1. Как да изберем правилното място за риболов.
Всички видове речни риби имат свои предпочитания, мряната, скобара, морунажа обичат песъчливо и чакълесто дъно, мряната стои и в бързеите, скобара и морунажа стоят в по-бавните течния, след голям завой на реката преди бентовете и след тях, където водата се успокоява. Обитават и дупките и ръбовете след тях. Съобразявайки се с тези неща по-лесно можем да открием и пасажите им. Сома, този мустакат разбойник, обикновенно стои в подмолите, речните ями, след бентовете, в коренищата на паднали дървета. Нощно време когато е и по активен гони по плитчовете дребни рибки за прехраната си. Кефала обикновенно стои под сянката на надвесените клони на някое дърво, където чака някое заблудено насекомо да падне във водата, в умерените течения. Щуката обикновенно дебне от засада прикрита зад клоните на паднало дърво, в шаварите. Шарана го търсете в бавните течения където има наслоена тиня, в речните ями в близост до брега. Ако има паднали дървета, зад тях. На места където има обратно течение. С риболова на распер нямам опит, но го търсете след бързеи, където става пяна в бентовете, лесно може да се ориентирате по скоковете на уклея над водата.
2. Каква стръв да си носим.
Тя трябва да е съобразена според сезона, в топлите дни е добре да имаме жито, сладка царевица, кус кус, френска кифла, както бял, торен и пинки. Едва ли някой ще тръгне с тези всички видове, но имайте поне 4 от тях. Лятно време се използват и ручейници, мамраци, скакалци, както и някои плодове за кефала по специално: черница, вишна, слива. Зимно време кус кусът е много добра стръв, както френския хляб и задължителните червеи от всичките им разновидности.
3. Да ползваме ли захранка на река.
Разбира се както риболова в стоящи, така и риболова в течащи води си изисква и подхранването. Като в течащи води подхранките задължително трябва да отговарят на известни условия. Те трябва да са по-тежки, по-лепливи и по-малко хранителни. Почти всички производители имат специализирани подхранки за река, няма да изброявам всичките, всеки сам да направи избора си. Бих ви посъветвал да претриете един, два хляба през сито, разбърквате го с един пакет подхранка и добавяте и пръст. Пръст може да си набавите във всяка градина или на място. Аз си я копая зад отрезвителя на гребния канал. Пръстта има няколко причини поради което се добавя: утежнява подхранката, прави добър облак и не се пресища рибата. Отделно може да накълцате с ножици червен червей, да го объркате с пръста и през интервал да подавате по една малка топчица. Топките не трябва да са сферични, оформяте ги плоски или квадратни, за да не ги търкаля течението и да ви бягат от зоната на риболов. Ако ловите с щека с близалка на задържане топките ги подавате под самият връх точно пред вас. Същото важи и за риболов на боло с близалка. Ако ловите на изтичане ги хвърляте няколко метра над вас срещу течението. Първоначално се хвърлят 6-7 топки, после се дохранва с бял, кус кус, малки топки подхранка. Колкото е по-интензивен риболова, толкова по-често дохранвате. По късно ще продължа, че останах без очи. Не е редактирано, затова моля за извинение ако съм допуснал грешки при писането.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
SONY
учете се от него
учете се от него
Мнения: 4590
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: РЕЧЕН РИБОЛОВ

Мнение от SONY »

Mного добре.Поздравления за информацията , която си предоставил.Искам да добавя малко от скромния си опит по река Марица.Що се отнася по специялно до кефала , той е почти навсякъде по реката.Не е задължително да го търсите само под падналите дървета , където чака насекоми :wink: Доста често той споделя една къща с мряната и алая а и с други видове риби по реката. Може да се изкара на почти всичко , като се започне от червей , та през вишна , черница , скакалец та се стигне и до жито :!: Според мен ако сте решили да търсите кефал по реката , то най-добрата стръв би била пиявицата и жабчето в по малък размер.Ако решите да го търсите все пак на бял или торен червей , трябва да знаете , че ще ви се закачат и доста маломерни кефалчета.На пиявица най-често излизат средно големи размери , до към 300-400 гр та и нагоре , като имам изваден кефал над кило на пиявица.И все пак ако решите да гоните трофеен екземпляр ви съветвам да го търсите на жива рибка , като трябва да не е много дебела като каракудата ( препоръчвам симеонче ) , или на по-голяма сомска пиявица.Наблюдението ми е , че след хвърлянето на хайвера , кефала става доста активен в храненето.Разбира се , ако ловите кефал на плувка в близост до брега , трябва да сте наясно , че е доста плашлива риба и трябва да подхождате максимално тихо.Понякога , кефала атакува плувката още при самото и падане във водата , като я взема за някакъв вид насекомо.Ако ловите кефал в по дребни ръкавчета ви съветвам на един директен 4 или 5 метра да сложите само кука и на нея скакалец , като преди това му късате крачетата , като замятате скакалеца във водата , той остава на повърхноста и ако нямате удар няколко секунди след хвърлянето , замятате наново.Разбира се , това са само мои наблюдения , като не искам да влизам в спор.Надявам се да съм бил полезен и още веднъж поздрави за хубавата тема на колегата butnik.По натам ще дам и наблюденията си за мряната по Марица и на какъв метод обичам да я ловя.Ако и вие имате мнение по въпроса чакаме да го споделите.Наслука колеги! :wink:
TICA FAN
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: РЕЧЕН РИБОЛОВ

Мнение от butnik »

Тук ще се опитам и да дам информация за състоянието на по-големите реки у нас за седмицата. Данните са от колеги живеещи край тях. Поради падналите дъждове, нивата на реките са високи, водата позамътена. По Дунав, Марица, Тунджа, Янтра, Искър, Струма кълве основно дребосъци скобари, черна мряна, кефалчета. Ловят се на бял червей. На Арда положението е същото., хваща се мерна мряна, но с по-тежки линии заради по бързото и течение. На Марица около Пловдив се ловят маломерни сомчета, скобари, морунажи, мряна, като и има включвания на кефал. Желателно е голямо количество захранка, пасажите са големи. А по тихите места вече и има извадени шарани на царевица.
Много моля колеги с точна информация за някои от реките да пишат!
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
steven1969_bg
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 190
Регистриран на: Съб Апр 21, 2007 10:43 am
Местоположение: Пловдив

Re: РЕЧЕН РИБОЛОВ (чалъми & инфо)

Мнение от steven1969_bg »

много хубава тема!за сега от мен това - когато търсите кефал си заслужава да направите някой и друг километър ходене по брега докато се намери накое плодно,диво дръвче до водата.черници и джанки се намират не много рядко.и там,под тях,по течението,само стиропорено перо,без тежест за бързо течение и сменяте при дълбоки и тихи води...при мен винаги си е заслужавало ходенето.успех,колеги...
не ме е срам да уча нови неща и да ме подсещат за стари...
SONY
учете се от него
учете се от него
Мнения: 4590
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: РЕЧЕН РИБОЛОВ (чалъми & инфо)

Мнение от SONY »

Ето и малко инфо за това , как ловя мряната по река Марица.На първо място искам да кажа , че мряната е една от любимите ми риби.Имам известен опит с ловенето и ( говоря специялно по реките Марица и Стряма ).Преди всичко , най-важното нещо при риболова на мряна е самия монтаж.При правилен подход при монтажа , добро ниво на реката и хубаво време - улова е вързан в кърпа ( най-смело го заявявам ).Мряната се движи на пасажи , и изкараме ли една е много вероятно от долу да ни чакат още. :wink: Кълването на мряната е сравнително бързо , като най-често удря точно по два пъти , след което задължително трябва да и отпуснем лекичко влакното ( за да може да потегли ) и засичаме рязко , но не грубо.Мъмрец , бял и ручейник като стръв , са ми давали най-добри резултати.По едрите екземпляри , обичат също така и по малки и тънички пиявици , скакалец и отново по тънки червени червей.Препоръчвам и маришкия червей , които може да се изкопае в някой участък близо до самата река.Обикновенно мряната обитава бързейте под мостовете , на които дъното е цялото в камани.Може да я търсим и на песъчливо дъно със средно бързо течение.Лови се добре , както на дъно , така и на плувка , като препоръчвам да се лови на много фин дънен такъм.Често пъти дели един дом с кефала и алая.Обикалянето и пробването на различни места е задължително.Смятам , че началото на есента е най-добрия период , в които може да гоним мряната по реката.Сега също може да имате слука , но резултатите ще са по слаби. Не много борбена , като алая например , мряната е изключително красива риба.Така , отново на монтажа , препоръчвам основната тежест да е сравнително малка и лека , като слагате за стопер една малка съчма под основното олово , основно влакно 0.14-0.16 - повод под оловото 0.10 или 0.12.Куки номер 14 или 16.А които е решил да се почерпи с препържена мряна , няма да остане разочарован , но това не значи , че трябва да прекалявате.Винаги задължително пускайте дребните мрянки , че да съхраняваме този наистина прекрасен вид. :wink: Ако има някакви въпроси и запитвания , ще се радвам да помогна ако мога със скромния ми опит в ловенето на тази наистина готина риба :wink: Освен това е по малък шанса да се натъкнете на парашутисти , тъй като по мрянските места те имат по голям шанс да си скъсат безценния такъм.Така , че определено ще спестите и малко нерви от неприятните гледки по реката.Поздрави и наслука. :wink:
TICA FAN
SONY
учете се от него
учете се от него
Мнения: 4590
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: РЕЧЕН РИБОЛОВ (чалъми & инфо)

Мнение от SONY »

Забравих да постна и снимка на монтажа , които ползвам.Надявам се да е полезен за начинаещите риболовци на мряна :wink:
Изображение
TICA FAN
Шарко1
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Юли 20, 2017 9:47 pm

Re: РЕЧЕН РИБОЛОВ (чалъми & инфо)

Мнение от Шарко1 »

Поздравления за темата.Някой с прясно инфо за Марица покрай Пловдив.По-точно за шарана,освен на царвица ,на какви монтажи и по какъв начин го търсите,ако може малко снимки на монтажите-ще ви бъда благодарен!По-конкретно ако може г-н Бутник да ми даде малко инфо!? :)
Публикувай отговор

Обратно към “Водоеми и реки”