МАРИЦА-всичко за и по реката

Този подфорум е създаден с цел да научаваме всичко за дадени водоеми, както каква риба има, така също и удобни места за риболов.

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
Аватар
hiper tunkvan
новобранец
новобранец
Мнения: 63
Регистриран на: Вто Авг 02, 2011 5:55 pm
Местоположение: Пловдив

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от hiper tunkvan »

to4eh написа:Колеги, туко-що се връщам от Марица, реших да пробвам за распер...не удари никакъв распер, но на 4-5 хвърляне пробвах на една сръбска клатушка GRBA - последва мощен удар oще на първата проводка и аванса засвири. Пръта се огъна до дръжката и след 8-10 минутна борба последва зверско късане и рибата си замина барабар с клатушката и половината ми влакно (плетено PowerPro 40 либри - чисто ново). Не можах да видя каква е, но по това че се придържаше към дъното и без проблем скъса влакно 40 либри, което издържа около 17-18 кг., излиза, че това трябва да е бил около 20 килограмов или повече сом...не мислех, че са останали доста такива в реката. Е, ако не друго, то поне днешния излет ми вдъхна малко надежда в иначе мрачната картина от към сомската популация в Марица. Наслука!
Излиза, че и 8 кг може да ти скъса, ако има динамичен удар на влакното не ,че съм голям разбирач ама физиката не ми е чужда. Така че извода е неможеш да гадаеш какво е и колко тежи, ако не си видял поне силует. Е със сигурност е нещо прилично.
to4eh
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 130
Регистриран на: Пет Юли 13, 2012 10:24 pm

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от to4eh »

hiper tunkvan написа:
to4eh написа:Колеги, туко-що се връщам от Марица, реших да пробвам за распер...не удари никакъв распер, но на 4-5 хвърляне пробвах на една сръбска клатушка GRBA - последва мощен удар oще на първата проводка и аванса засвири. Пръта се огъна до дръжката и след 8-10 минутна борба последва зверско късане и рибата си замина барабар с клатушката и половината ми влакно (плетено PowerPro 40 либри - чисто ново). Не можах да видя каква е, но по това че се придържаше към дъното и без проблем скъса влакно 40 либри, което издържа около 17-18 кг., излиза, че това трябва да е бил около 20 килограмов или повече сом...не мислех, че са останали доста такива в реката. Е, ако не друго, то поне днешния излет ми вдъхна малко надежда в иначе мрачната картина от към сомската популация в Марица. Наслука!
Излиза, че и 8 кг може да ти скъса, ако има динамичен удар на влакното не ,че съм голям разбирач ама физиката не ми е чужда. Така че извода е неможеш да гадаеш какво е и колко тежи, ако не си видял поне силует. Е със сигурност е нещо прилично.
Съгласен съм колега, няма как да се разбере колко е била със сигурност, просто изказах предположение, което съвсем не считам за 100% меродавно.
Аватар
danev69
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1447
Регистриран на: Сря Юли 01, 2009 6:18 pm
Местоположение: Пловдив

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от danev69 »

Аз лично съм на мнение,че борбата е била с трофеен распер от колкото със голям сом.
При по-дълга борба с голяма риба на реката в повечето случаи ,късането се дължи на протъркване на конеца ,а не на директно късане в следствие на бясното дърпане на рибата.
С прът 20-40 и конец 40лб. би трябвало да се счупи пръта ,а не да скъса конеца.
:smt023 Успех на колегата to4eh, Дано следващия път,той да е победител. :smt023
човек е толкова голям,колкото са големи мечтите му
to4eh
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 130
Регистриран на: Пет Юли 13, 2012 10:24 pm

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от to4eh »

Напълно е възможно колега. За съжаление не можах да видя каква е рибата и можем само да гадаем...Благодаря и за пожеланието. ☺
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от Don4o_62 »

и от мен пожелания пак да ти удари и да го извадиш :D
ходим целенасочено за голяма риба с по здрави, но и по тежки пръчки,като хвърлим 500 - тин пъти и нагоре и ръката омалява а риба нема,сменяме с нещо леко и тогава ще удари както си му е реда :lol:
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
to4eh
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 130
Регистриран на: Пет Юли 13, 2012 10:24 pm

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от to4eh »

Хаха..точно така се случи и при мен колега...по принцип ходя с една евтина, но много мощна пръчка на Fillstar с тест 50-150 от фибростъкло която няма чупене и вади всичко. Но и тежи над 500 гр. :D За тоя излет реших да я сменя с нещо по-леко и баш тогава удари чудовището..късмет. :D
Аватар
daniel defoe
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 942
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 1:42 pm
Местоположение: ДУХОМ В ГЕРМАНИЯ (ЗАПАДНА)

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от daniel defoe »

to4eh написа:... и баш тогава удари чудовището..късмет. :D
Ще има, ще има - наслука, колега :fishing12:



p. s. Ловна дружинка на инструктаж, минути преди лова:
- И внимавайте колеги, в Балкана се срещат и мечки-стръвници!
Един новак смутено:
- А какво да правим, ако все пак попаднем на такава?
- Ами започвате да се мажете с пресни лайна колега.
- А, ако не успеем да намерим? - объркано продължава новакът.
- Ще има колега, ще има …
ИзображениеИзображение ИзображениеИзображение
Изображение
Аватар
GODFATHER
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 956
Регистриран на: Пет Сеп 08, 2006 9:06 am
Местоположение: Пловдив/Димитровград
Обратна връзка:

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от GODFATHER »

Когато ти удари СОМ и поведението му след това не може да се сбърка с нищо!!!
Поздрави.
I'll make him an offer he cant refuse!!!!!!!!!!!!
http://vbox7.com/play:00f5ca22&al=1&vid=
pike13
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 262
Регистриран на: Чет Май 21, 2009 11:18 am
Местоположение: Пловдив

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от pike13 »

GODFATHER написа:Когато ти удари СОМ и поведението му след това не може да се сбърка с нищо!!!
Поздрави.

Точно така,дори и при малките сомета по 3-4 кг. се отличава ,не можеш сбърка с друга риба.
РИБКА СИ ХВАНИ И БЪРЗО ТИ ПУСНИ
vilimircho
новобранец
новобранец
Мнения: 66
Регистриран на: Нед Фев 06, 2011 9:28 am

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от vilimircho »

Честит ви нов сезон колеги ! Това е от вчера на блесна . Даваше много активно ,докато не започна рязко да се вдига нивото на реката !
Прикачени файлове
DSC_1281.jpg
DSC_1281.jpg (88.82 KiB) Преглеждано 1151 пъти
Аватар
daniel defoe
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 942
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 1:42 pm
Местоположение: ДУХОМ В ГЕРМАНИЯ (ЗАПАДНА)

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от daniel defoe »

vilimircho написа:Честит ви нов сезон колеги ...
Адмирации, колега ! Другият път повече и по-големи :fishing12:
ИзображениеИзображение ИзображениеИзображение
Изображение
Аватар
njoyz
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 119
Регистриран на: Пон Апр 06, 2015 1:07 pm
Местоположение: Пазарджик

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от njoyz »

Т'ва за бързото вдигане в кой район на реката е? Аз в неделя я гледах, че беше спаднала много спрямо предният път (24 май).
Hrabri je vodja narodu treb'o.
Fishh
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 539
Регистриран на: Сря Фев 06, 2013 4:18 pm

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от Fishh »

Здравейте, колеги как е реката при вас, Пловдив -Свиленград. Тука района Симеоновград релефа е много променен, места миналата година с по над 3метра дълбочина, сега около метър.
to4eh
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 130
Регистриран на: Пет Юли 13, 2012 10:24 pm

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от to4eh »

Същата работа е и при нас тук в Пловдив колега, поне това което аз съм обходил. Много променен релеф, на много места е променено нивото на реката и нейната дълбочина и релеф, както и има много паднали и завлечени дървета - но няма как да е иначе при тези дъждове, снегове и порои през изминалата година. Ще ми се налага поне на мен, като спинингист, местата на които доскоро съм им знаел подводния релеф и евентуалните "опасни зони" със закачки и т.н. почти наизуст, да ги изучавам отново, понеже те са коренно променени...за да няма после (или поне да са по-малко) изгубени блесни и воблери.
pike13
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 262
Регистриран на: Чет Май 21, 2009 11:18 am
Местоположение: Пловдив

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от pike13 »

Распера свърши,изловиха го,не бях виждал толкоз риби в торбички
Разправят много вкусен бил :axe:

Да ви е сладко,и внимавайте с кокалите -много са
РИБКА СИ ХВАНИ И БЪРЗО ТИ ПУСНИ
Публикувай отговор

Обратно към “Водоеми и реки”