МАРИЦА-всичко за и по реката

Този подфорум е създаден с цел да научаваме всичко за дадени водоеми, както каква риба има, така също и удобни места за риболов.

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от аксел »

Спининга,колега е хубаво нещо,малко усилия- много резултати,хубавото е,че и сомовете научиха какво е спининг...........
Макар и врели-некипели си има причини сома да не атакува спининг примамките,поне ти си се убедил лично.Иначе докато ти си правиш "благородния" риболов,някои хора си ги ловят и си мислят,колко тъп риболов е спининга.
валатът не най-лошото нещо на света
to4eh
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 130
Регистриран на: Пет Юли 13, 2012 10:24 pm

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от to4eh »

аксел написа:Спининга,колега е хубаво нещо,малко усилия- много резултати,хубавото е,че и сомовете научиха какво е спининг...........
Макар и врели-некипели си има причини сома да не атакува спининг примамките,поне ти си се убедил лично.Иначе докато ти си правиш "благородния" риболов,някои хора си ги ловят и си мислят,колко тъп риболов е спининга.
Спининга, колега, съвсем не е свързан с малко усилия-той е най - динамичния и може да се каже труден риболов...Спининга и мухарството, са "висшия пилотаж" в риболова ... Иначе да-убедих се, че сома от година на година все по рядко атакува изкуствените примамки, струва ми се, че усеща цялата риболовна преса, а също така и един вид свиква с примамките и започва да ги приема като нещо нормално, част от заобикалящата го среда.
Аватар
SUPER MARIO
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 584
Регистриран на: Нед Мар 02, 2008 11:13 am

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от SUPER MARIO »

Ааа... Кълват и на спининг...виж какъв ковнах на патката... :lol: :lol: И той вече знае какво е воблер... :lol:
20160622_195640.jpg
Бързай бавно.
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от аксел »

Колега,To4eh,ти някога копал ли си земята за червеи и попови прасета?????
Снимката на колегата Марио е много показателна.Ще ми обясниш ли кое му е толкова благородното на този спининг риболов????Това,което аз съм виждал през годините е следното:застава се над някой вир или по-дълбоко място на реката и се прави еднообразен фитнес 2-3ч,после се тръгва и на другият ден пак и пак и пак същото,та кое точно му е висшия пилотаж??????
Марио,големите ще кълват,като си хвърлят хайвера......
валатът не най-лошото нещо на света
Аватар
SUPER MARIO
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 584
Регистриран на: Нед Мар 02, 2008 11:13 am

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от SUPER MARIO »

аксел написа:Марио,големите ще кълват,като си хвърлят хайвера......
Ами ще чакам, кво да правя... :D Един искам само... :D Наистина със спининга е по мързеливо, хвърляш въдицата и кутията с воблерите в колата и си готов...Не се занимаваш със стръв, монтажи....
Бързай бавно.
to4eh
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 130
Регистриран на: Пет Юли 13, 2012 10:24 pm

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от to4eh »

аксел написа:Колега,To4eh,ти някога копал ли си земята за червеи и попови прасета?????
Снимката на колегата Марио е много показателна.Ще ми обясниш ли кое му е толкова благородното на този спининг риболов????Това,което аз съм виждал през годините е следното:застава се над някой вир или по-дълбоко място на реката и се прави еднообразен фитнес 2-3ч,после се тръгва и на другият ден пак и пак и пак същото,та кое точно му е висшия пилотаж??????
Марио,големите ще кълват,като си хвърлят хайвера......
Колега аксел, ровил съм повече от теб, и в тор съм ровил с голи ръце за торни червеи, и пиявици съм събирал, и скакалци, и попови прасета...
И всичко де що мърда....Израстнал съм на село и както казах в един от предишните ми постове, преди да стана спинингист, дълги години съм риболовствал на плувка и дъно....Така че този тип риболов ми е до болка познат и никой не може да ме убеди, че е по-труден или по динамичен от спининга. Не забравяй, че 99% от имащите повече стаж спинингисти сме бивши риболовци на плувка и/или дъно така че нещата са ни доста познати.
Незнам какви спинингисти си виждал да маат по 2-3 часа на един вир, но аз по време на риболов изминавам често по 3 и повече км...Без дори да сядам. Нали си чувал поговорката "Спинингист разширени вени няма". Да не говорим, че на всеки начинаещ, практикуващ спининга, са нужни поне няколко месеца, докато се научи точно да замята, да разпознава перспективните места,, основните видове и примамки, начините на водене и т.н....Не ми се изброява още, защото е много...Къде тук може да се направи сравнение със статичния риболов? Там колегите слагат монтажа, разпъват такъмите и пей сърце на столчето под сянката...Скаричка, биричка...Като на моабет..
Това какъв спортен риболов е? Ма няма лошо, нека се забавляват колегите всеки практикува този вид риболов, който най-много му допада.
Нека не бъда разбран погрешно, нямам нищо против колегите практикуващи риболова на плувка, дъно, фидер и т.н., но моето мнение е, както казах по-горе, че спининга е най-майсторския и най-спортния начин на риболов.
Аватар
vobler4o
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 210
Регистриран на: Нед Юли 15, 2012 8:25 am
Местоположение: р.Марица

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от vobler4o »

Скаричка и бира ли?Колега ,ти ходил ли си да чакаш сом на Марица?Дънният риболов на сом е доста по труден от спининга.Там рибата опипва стръвта внимателно и е по-трудно да го накараш да захапе ,а и има още много други фактори ,които могат да го накарат да се откаже.Тези със скарите и бирите само ще си чакат. :wink:
Тайната на успеха се крие в това - човек да не се страхува да експериментира!!
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от аксел »

vobler4o написа:Скаричка и бира ли?Колега ,ти ходил ли си да чакаш сом на Марица?Дънният риболов на сом е доста по труден от спининга.Там рибата опипва стръвта внимателно и е по-трудно да го накараш да захапе ,а и има още много други фактори ,които могат да го накарат да се откаже.Тези със скарите и бирите само ще си чакат. :wink:
......тъй,тъй...........понеже обичам да ловя сом,написах нещо на колегата,които той въобще не е прочел,........., и така.............,спинингистите наричат презрително риболовците ловящи на стръв "стървари",като си мислят колко старомодни или начинаещи са те........в същото време,почти всички от тях си нямат и понятие как се хваща трофеен сом на стръв,което изисква много повече съобразителност,усилия,време отлична наблюдателност и разбира се късмет.Разбира се,че е по-лесно да се замеря по-главата с разни железа или пластмаси.Въпреки,че най-големият ми хванат сом на Марица е на спининг,то не по-малко ценни са за мене и другите трофеи хванати на стръв.
валатът не най-лошото нещо на света
Аватар
SUPER MARIO
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 584
Регистриран на: Нед Мар 02, 2008 11:13 am

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от SUPER MARIO »

Еее... Вие ся ще искарате че най лесното нещо е улавянето на сом със спининг... Слагаш воблера хвърляш и хоп готово.. :lol: :lol: :lol: Да ама не... :lol: Аз ходя със спининга защото не разполагам с необходимото време.. Пък и мразя да чакам...Кво викаш воблерчо по лесно е да го накараш да лапне пластмасата или дръвцето отколкото стръвта а... :lol: :lol: :lol:
Бързай бавно.
Аватар
mrenka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 483
Регистриран на: Чет Апр 09, 2015 12:09 am

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от mrenka »

Вчера видях реката при Пловдив - не чак такава локва като Струма, но пак доста маловодна. При това ниво не знам какви сомове ще търсите. А пък и те не са чак толкова сложни за риболов - закачаш средна каракуда, мяташ в средата на реката и чакаш. Е, кълве през забранената част от денонощието, но това е подробност. Определено предпочита жива стръв пред воблер и блесна, и това е втора подробност. А третата е, че по Марица най - вероятно са останали 5 - 6 сома над 15 кг и то от Любимец надолу.
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от Vid »

mrenka написа: А третата е, че по Марица най - вероятно са останали 5 - 6 сома над 15 кг и то от Любимец надолу.
Май тази е най важната подробност от всичките ти изводи....

А, май проблемът е и по голям- къде са расперите, щуките...??? И от тях помен не е останал...
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
kendo
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 176
Регистриран на: Сря Юни 14, 2006 8:58 pm

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от kendo »

Vid написа:А, май проблемът е и по голям- къде са расперите, щуките...??? И от тях помен не е останал...
Тази година в реката се из/вади много едър сом, отделно малките пишльоци до 600-800гр, които повечето колеги връщат обратно. Но щуки почти няма, а распер не съм видял нито един. Но пък дойде много едър кефал, от години не е имало.
Аватар
vobler4o
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 210
Регистриран на: Нед Юли 15, 2012 8:25 am
Местоположение: р.Марица

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от vobler4o »

SUPER MARIO написа:Еее... Вие ся ще искарате че най лесното нещо е улавянето на сом със спининг... Слагаш воблера хвърляш и хоп готово.. :lol: :lol: :lol: Да ама не... :lol: Аз ходя със спининга защото не разполагам с необходимото време.. Пък и мразя да чакам...Кво викаш воблерчо по лесно е да го накараш да лапне пластмасата или дръвцето отколкото стръвта а... :lol: :lol: :lol:
Да доста по-лесно е.Не ти приказвам за сомчета около кило ,ако това си мислиш.За да ловиш сом на дъно се искат много повече познания отколкото при смининга.
Тайната на успеха се крие в това - човек да не се страхува да експериментира!!
Аватар
SUPER MARIO
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 584
Регистриран на: Нед Мар 02, 2008 11:13 am

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от SUPER MARIO »

vobler4o написа:
SUPER MARIO написа:Еее... Вие ся ще искарате че най лесното нещо е улавянето на сом със спининг... Слагаш воблера хвърляш и хоп готово.. :lol: :lol: :lol: Да ама не... :lol: Аз ходя със спининга защото не разполагам с необходимото време.. Пък и мразя да чакам...Кво викаш воблерчо по лесно е да го накараш да лапне пластмасата или дръвцето отколкото стръвта а... :lol: :lol: :lol:
Да доста по-лесно е.Не ти приказвам за сомчета около кило ,ако това си мислиш.За да ловиш сом на дъно се искат много повече познания отколкото при смининга.
Да ама тва ти го твърдиш... :lol: :lol: Айде обясни ми що е по лесно със спининга... :roll:
Бързай бавно.
angel81
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 381
Регистриран на: Съб Май 26, 2007 3:18 pm
Местоположение: Пловдив, Паничерeц

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от angel81 »

Последните ми 2,3 обиколки със спинарката по Марица са все каръшки... на първата след 10тина хвърляния макара на 1 година (риоби екусима) просто блокира. Втората обиколка обходих все места от шелезопътния мост до края на гребната и най накрая пернах една маломерна щучка пред камънаците зад моста на гребната. Вода няма, риба не виждам много да играе... взеха да ми омръзват разни празни обиколки, добре че през седмицата случихме на вечер та се понакефихме на костурите на Пясъка.
късмет работа . .
Публикувай отговор

Обратно към “Водоеми и реки”