Инфо за р. Струма!

Този подфорум е създаден с цел да научаваме всичко за дадени водоеми, както каква риба има, така също и удобни места за риболов.

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
Аватар
LSFC
новобранец
новобранец
Мнения: 76
Регистриран на: Съб Юни 08, 2013 9:44 am
Местоположение: София

Re: Инфо за р. Струма!

Мнение от LSFC »

Аз имам и друго обяснение. Струма и Искър са доста близки до София реки, лесно и бързодостъпни са. В София и областта се намира сигурно 1/3 от българското население. Като споменем и местните, живеещи близо до реката и бройката рибари става още по-голяма. От там Струма и Искъра са най-посещаваните реки и съответно най-бързо обезрибяващи се. Каквото и да си говорим на 10 рибари има един съвестен. След това идват и бракониерите (които ги има навсякъде де, но все пак...). Аз за 2015 и 2016 година имам вече общо 6 излета на река, която ми стъпва общо на 700 и няколко километра в двете посоки. И там има навалица, но е малко по-различно и все още има много риба. За тия 6 излета съм хванал повече риба отколкото за последните 5 години по Струма. Верно, че е съсипия да се бие толкова път за една нощувка (която продължава макс 3 часа като включим ранното ставане и пиенето преди това :lol: ) ама пак го предпочитам пред блъскането с тройкаджии и хора, които мислят скобара за някакъв вид деликатес...
Аватар
mrenka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 483
Регистриран на: Чет Апр 09, 2015 12:09 am

Re: Инфо за р. Струма!

Мнение от mrenka »

Бракониерите размазват скобара нощно време в малките притоци. За да им се попречи, от ИАРА трябва всяка нощ да пращат по един патрул при всеки приток да обикаля от вливането нагоре и да плаши гаргите. За да ги накажат по закон, трябва да ги изчакат да напълнят чувалите и едва тогава да ги изловят. За всеки е ясно, че това не може да стане. Държавата няма ресурс да се справи с примитивите, които грабят и убиват възрастните хора по селата, камо ли да има желание да пази някакви си риби.
Остава риболовците сами да се заемем с тая работа, както се опитват колегите с променлив успех на Искър, Копринка и Жребеца. Но и това не ми се вярва да стане, още повече, напълно съм убеден, 80% от хората дето мрежят скобара, са с риболовен билет.
Споделям явно инфо за цвят, ниво, активност на рибата по райони, не виждам нищо лошо - месарите и без това си имат свои канали за обмен на данни. Любимите места обаче и аз ги крия, ясно е защо. Много колеги по реката гледат какво става и си мислят - мястото решава риболова. Не е точно така, но ходи им го обяснявай. Имам например познат, дето точи зъби за местата от клиповете на Баджанаците. Дори на него не мога това да му набия в празната тиква. А когато не си спал добре две нощи от възбуда, правиш тежка организация, пътуваш 1-2-3 часа в едната посока, ами нормално е да искаш да прекараш деня точно на любимото място. Дебел бързей с големи камъни и още по - дебела сянка, например, по възможност - без месари наоколо . Но мернат ли те да ловиш, следващият път ще има "Прашчай Григорий, Возкурец Гига" / май така беше/.
На лични комуникацията логично е по - конкретна, а и човек усеща на кого може да има доверие.
DJONI RINGO
фен клуб-скобар
Мнения: 1431
Регистриран на: Вто Мар 08, 2011 8:55 am
Местоположение: Кюстендил

Re: Инфо за р. Струма!

Мнение от DJONI RINGO »

metoo написа:Какво връщане какви пет лева. През забраната преди 20 30 дни наглите боклуци избиха популацията на скобар в реката, всяка вечер са ловили по 400 500кг скобар с сракмета и мрежи по залива. А ние после маааме за чии кур цяло лято. Не става за българина затвор си трябва.
Това е престъпление!Ако е вярно района е убит! Но да го казва местен като Мето ,историята си мяза на мрежи. Ше си сипем едно сега,че се нервирах честно
Монтанеца и Вальо Колев -НАЙ ГОЛЕМИТЕ!!!!!

Личен лекар на скобарите :)
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Инфо за р. Струма!

Мнение от chirusa_bg »

LSFC написа:Аз имам и друго обяснение. Струма и Искър са доста близки до София реки, лесно и бързодостъпни са. В София и областта се намира сигурно 1/3 от българското население. Като споменем и местните, живеещи близо до реката и бройката рибари става още по-голяма. От там Струма и Искъра са най-посещаваните реки и съответно най-бързо обезрибяващи се. Каквото и да си говорим на 10 рибари има един съвестен. След това идват и бракониерите (които ги има навсякъде де, но все пак...). Аз за 2015 и 2016 година имам вече общо 6 излета на река, която ми стъпва общо на 700 и няколко километра в двете посоки. И там има навалица, но е малко по-различно и все още има много риба. За тия 6 излета съм хванал повече риба отколкото за последните 5 години по Струма. Верно, че е съсипия да се бие толкова път за една нощувка (която продължава макс 3 часа като включим ранното ставане и пиенето преди това :lol: ) ама пак го предпочитам пред блъскането с тройкаджии и хора, които мислят скобара за някакъв вид деликатес...
Абсолютно вярно, до последния ред!
Като добавим, че в София хората имат и повече пари за глупости (такъми, захранки и тн.) и става ясно, защо в радиус от 150км няма кьорава риба.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Аватар
topsoft
фен клуб-скобар
Мнения: 1330
Регистриран на: Пет Юни 12, 2009 12:25 pm

Re: Инфо за р. Струма!

Мнение от topsoft »

DJONI RINGO написа:
metoo написа:Какво връщане какви пет лева. През забраната преди 20 30 дни наглите боклуци избиха популацията на скобар в реката, всяка вечер са ловили по 400 500кг скобар с сракмета и мрежи по залива. А ние после маааме за чии кур цяло лято. Не става за българина затвор си трябва.
Това е престъпление!Ако е вярно района е убит! Но да го казва местен като Мето ,историята си мяза на мрежи. Ше си сипем едно сега,че се нервирах честно
Изчакай един месец, щи прайм демонстрация :fishing2:
Изображение

Изображение
M_tech1 написа:П.П.Някой да знае къде изкупуват риба,че тези трудно ги раздадох даже?
http://www.fotosviat.bg
metoo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 899
Регистриран на: Нед Юли 22, 2012 4:02 pm
Местоположение: Благоевград

Re: Инфо за р. Струма!

Мнение от metoo »

Никога ама никога, няма да се оправим. Толкова жалак народ сме че си нямате и напредстава, единствения начин да се промени мисленето на тия с мрежите и на много други хора в тая държава е само бой заплахи пак бой и пак бой, стигнах то този извод, че с думи няма шанс за българина. Трябва си чупене на пръсти по реката редовно за да се оправи популацията на скобар и на много други риби.
chokoboy
фен клуб-скобар
Мнения: 560
Регистриран на: Пон Май 21, 2012 3:36 pm

Re: Инфо за р. Струма!

Мнение от chokoboy »

Мето,па оти не би една жица на 112 да го ева!!!
DJONI RINGO
фен клуб-скобар
Мнения: 1431
Регистриран на: Вто Мар 08, 2011 8:55 am
Местоположение: Кюстендил

Re: Инфо за р. Струма!

Мнение от DJONI RINGO »

Слава Богу,че все още има закътани змиярници из дефилето,които са безлюдни ,трудни за намиране,зелени и тихи-с много трудни риби,но ги има все още! Предпочитам ги!
Монтанеца и Вальо Колев -НАЙ ГОЛЕМИТЕ!!!!!

Личен лекар на скобарите :)
DJONI RINGO
фен клуб-скобар
Мнения: 1431
Регистриран на: Вто Мар 08, 2011 8:55 am
Местоположение: Кюстендил

Re: Инфо за р. Струма!

Мнение от DJONI RINGO »

topsoft написа:
DJONI RINGO написа:
metoo написа:Какво връщане какви пет лева. През забраната преди 20 30 дни наглите боклуци избиха популацията на скобар в реката, всяка вечер са ловили по 400 500кг скобар с сракмета и мрежи по залива. А ние после маааме за чии кур цяло лято. Не става за българина затвор си трябва.
Това е престъпление!Ако е вярно района е убит! Но да го казва местен като Мето ,историята си мяза на мрежи. Ше си сипем едно сега,че се нервирах честно
Изчакай един месец, щи прайм демонстрация :fishing2:
Е ти ми направи демонстрация как се троши различен вид карбон :DПази го са тва Мило щот да нема гниек:D :D :D
Монтанеца и Вальо Колев -НАЙ ГОЛЕМИТЕ!!!!!

Личен лекар на скобарите :)
Аватар
naskobo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2319
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 5:15 pm
Местоположение: София

Re: Инфо за р. Струма!

Мнение от naskobo »

DJONI RINGO написа:]
Е ти ми направи демонстрация как се троши различен вид карбон :D........
Не му напомняй, сега има нужда от концентрация и спокойствие:))
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не и повече от това! - А. Айнщайн
Аватар
mrenka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 483
Регистриран на: Чет Апр 09, 2015 12:09 am

Re: Инфо за р. Струма!

Мнение от mrenka »

Това е от днес следобяд нейде из меандрите между Монца и Железница ...

Изображение

На болото измъкнах 5 поредни от по пръст на кука №8, така че го събрах. По едно време се заинатих, пак го разпънах, що годе захраних и цял час мятах на хляб / френски и пресен/, обаче ни скобар, ни дявол. Приключих само с мренки, повечето не ги броите за риба, обаче си прекарах чудно.

Изображение

Водата е леко мътна и на нивото от миналия уикенд.
roamer
новобранец
новобранец
Мнения: 43
Регистриран на: Сря Ное 13, 2013 9:46 am

Re: Инфо за р. Струма!

Мнение от roamer »

Колеги, и за да споделя своя опит от откриването преди 10 дена. Два дена поредни бях капо в района след Кресна. Причините: според мен комплексни, НО много корморани, чапли и всякакви други "самолети" идват и се хранят от реката с риба. Смело мога да кажа, че аз толкова много корморан, чапли и щъркели не съм виждал никога. Това всичко дава отражение на рибите, които определено се чудят къде точно да се спасяват. Като прибавим към това и че тъпите строители с тези баражи, които се правят по реката, също влошават в дългосрочен план положението, нещата не изглеждат добре. За бракониерите темата е дъвкана многократно. Сигурен съм, че това също е причина! Не вярвам обаче, това да е основната причина-просто има и ГЛОБАЛНИ КЛИМАТИЧНИ фактори, които също влияят, както на птиците-корморани, чапли, чайки и т.н., така и на самата риба. Понеже Джони Ринго спомена Параклиса и Бобошево-действително е прав-в този участък риба вече няма, а и да има се брои на пръсти. По-нагоре към Кюстендил нещата са плачевни от години. Истината е, че ИАРА нищо не правят, не само по отношение на контрола, но и по отношение на зарибяването. Трябва да ви кажа, че имам преки наблюдение и какво се случав със Струма при вливането с Лобуш - там реката е по-малка, тясна и преди години имаше доста прилична популация от костур, червеноперка, уклей, каракуда, шаран-все риба, по не типична за реката. Тази година там е мъртвило. Но не само заради това, че просто рибата е намаляла. Вече и местата не са същите - рибата няма естествени укрития, няма спокойствие. На целия този фон ми се струва, че една двугодишна забрана за улов на риба по реката би могла да даде глътка въздух на рибите.
Аватар
mrenka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 483
Регистриран на: Чет Апр 09, 2015 12:09 am

Re: Инфо за р. Струма!

Мнение от mrenka »

Джони под риба разбира единствено скобар и той наистина почти е изчезнал около Кюстендил. Между Невестино и Бобошево все още го има, макар да е намалял. Мренки и кленчета обаче има навсякъде, макар че повечето са дребни защото риба по правило не се връща, независимо от размера.
Баражите затормозяват движението на рибата, обаче поддържат нивото на реката стабилно и не й позволяват да се вкопава.
Не е нужна забрана на риболова, достатъчна е такава за прибиране на улова. Ама и нея няма да има кой да я спазва. И по - добре рибарите да щъкат по реката, защото кормораните и бракониерите се съобразяват с това присъствие.
roamer
новобранец
новобранец
Мнения: 43
Регистриран на: Сря Ное 13, 2013 9:46 am

Re: Инфо за р. Струма!

Мнение от roamer »

Не съ сигурен, че бракониерът се съобразява с каквото и да е. Риболовците не виждам кскво могата да направят. Темата за скобара е дълга и болезнена тема. Но не мисля, че само той е проблема.
DJONI RINGO
фен клуб-скобар
Мнения: 1431
Регистриран на: Вто Мар 08, 2011 8:55 am
Местоположение: Кюстендил

Re: Инфо за р. Струма!

Мнение от DJONI RINGO »

mrenka написа:Джони под риба разбира единствено скобар и той наистина почти е изчезнал около Кюстендил. Между Невестино и Бобошево все още го има, макар да е намалял. Мренки и кленчета обаче има навсякъде, макар че повечето са дребни защото риба по правило не се връща, независимо от размера.
Баражите затормозяват движението на рибата, обаче поддържат нивото на реката стабилно и не й позволяват да се вкопава.
Не е нужна забрана на риболова, достатъчна е такава за прибиране на улова. Ама и нея няма да има кой да я спазва. И по - добре рибарите да щъкат по реката, защото кормораните и бракониерите се съобразяват с това присъствие.
Ти какъв палавник си :D Ако се забрани за две години реката от една страна е супер,от друга ще стане рай за птиците и мрежите! Трябва баланс и стриктност от страна на органите в държавата! Това сме го дъвкали много!P.S Мренке,Джони разбира от много риби;)
Последно промяна от DJONI RINGO на Нед Юни 12, 2016 4:14 pm, променено общо 2 пъти.
Монтанеца и Вальо Колев -НАЙ ГОЛЕМИТЕ!!!!!

Личен лекар на скобарите :)
Публикувай отговор

Обратно към “Водоеми и реки”