Р.Велека

Този подфорум е създаден с цел да научаваме всичко за дадени водоеми, както каква риба има, така също и удобни места за риболов.

Модератор: sapuna

lu40
новобранец
новобранец
Мнения: 96
Регистриран на: Вто Яну 10, 2006 6:07 pm
Местоположение: София

Р.Велека

Мнение от lu40 »

Колеги,скоро ми предстои лятна почивка в Ахтопол.А там Велека е на една крачка.Понеже не съм ходил в този край на България не знам каква риба има в реката,на какво кълве и т.н.Та ако някой е ловил там,моля да сподели опита си.Предварително благодаря и наслука на всички :)
hrismi
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Юни 19, 2006 12:51 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от hrismi »

Колега,
аз съм ловил там преди няколко години :) . Влизахме с лодка и покрай нея скачаха едни речни кефали по 60-80 см дълги, но не пипаха никаква стръв. После разбрах от местните, че кълвели на блудо с морски червей през есента (може да пробваш). Иначе ловихме едни рибки по около педя, които много приличат на уклей, но местните им викаха по друг начин (вече съм забравил).
Дано съм ти бил от полза!
hrismi
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Юни 19, 2006 12:51 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от hrismi »

Забравих да добавя, че съм пробвал и шараните на един нощен риболов, но понеже не бях подготвен добре (а и ми беше непозната реката, та не знам дали съм уцелил добро място) и не разбирам много-много шаранджийския риболов - с две думи не се оправдавам, ама не клъвна нито веднъж за цяла нощ. :)
lu40
новобранец
новобранец
Мнения: 96
Регистриран на: Вто Яну 10, 2006 6:07 pm
Местоположение: София

Мнение от lu40 »

hrismi,благодаря за информацията!Подобни кефали съм виждал в Караач,реката до Китен.Там съм хващал около 35 см. парче на торен червей,но пипаше изключително леко.А дали има щука там,знае ли някой?
jabara
новобранец
новобранец
Мнения: 37
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 4:08 pm

Мнение от jabara »

Кефалите по Велека не са речни,а морски.Наистина външно имат няква приллика с речните,но са съвсем различни риби.Що се отнася до риболова на Велека най-много кълве така наречената белица(Резовска Бряна),много прилича на морунажа,стига до 1,5-2кг.Кълве на жито.Има уклей,каракуда,попчета и един вид местна риба , която много прилича на клена , но стига до 15см.Велека е невероятна река,за жалост този година ще я пропусна.Наслука!
Аватар
niklas
новобранец
новобранец
Мнения: 66
Регистриран на: Чет Мар 17, 2005 11:34 am

Мнение от niklas »

Миналата година между 04 и 07.септември (четирите дни почивка) бях на Синеморец. Там минава Велека. Не зная по каква причина, но риболовът на тази река беше (не само за мен, а и за стотиците клечащи наоколо колеги) изключително неуспешен. Казаха ми, че там си било така.
Реших и отидох до Резово - на около 7-8 км по на юг. Там е границата с Турция. Реката се влива в морето. Пълно беше с кефал и някаква друга не много едра риба, която кълвеше на колегата непрекъснато (на жито). Аз обаче реших, че без кефал няма да си тръгна. Хвърлях от нашия бряг до отсрещния (турския) = интересно кефалът беше все в турско. За два - два и половина часа имах 3 кефала, най-големият от които около 50-60 см. От устието бях на не повече от 15 м. Кефалът е морски. Стръвта ми - блатен (а не както му казват морски) червей.
Наслука, но имай пред вид, че граничните полицаи се съгласяват да ловим само когато няма много хора и то за не повече от час-два. Ако имаш късмет и те оставят успехът е сигурен
Morski
новобранец
новобранец
Мнения: 77
Регистриран на: Пон Мар 27, 2006 6:51 pm
Местоположение: Varna

Мнение от Morski »

Пазете Велека колеги! Няма много риба но за чесане на крастата става. Моля ви само я пазете чиста и не си хвърляйте боклуците там. Разчитам на вашата цивилизованост. На слука!
Чума да тръшне бракониерите!
Аватар
iogo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 992
Регистриран на: Пет Окт 28, 2005 10:59 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

Мнение от iogo »

Някакво по прясно инфо колеги?
Публикувай отговор

Обратно към “Водоеми и реки”