Питане за язовир Горна Диканя-статут след януари 2011 г.?

Този подфорум е създаден с цел да научаваме всичко за дадени водоеми, както каква риба има, така също и удобни места за риболов.

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Питане за язовир Горна Диканя-статут след януари 2011 г.?

Мнение от jagger1 »

Здравейте колеги.
Имам питане: Знае ли някой какъв е статута на язовир Горна Диканя след месец януари 2011 г. и по време на забраната ще бъде ли разрешен за риболов, както беше до този момент?

Малко инфо от мен: До месец януари 2011 г. язовирът беше под аренда и се събираше такса по 5 лв. на пръчка / рибата не се плаща. Язовирът е съсипан като рибен фонд, тъй като години наред само се "изваждаше" от него без да се зарибява! Години наред. То не бяха мрежи, то не беше източване и пълнене. Повече от 15 години в него освен ВОДА не е пускано нищо!!! А в язовира имаше над 15 (петнадесет!!!) вида риба: кротушка, бяла мряна, черна мряна, каракуда, уклей, клен, скобар, шаран (благороден, див), бял амур, толстолоб, бабушка, костур, пъстърва, сом (единични бройки), щука (незнайно как попаднала от 2-3 години), морунаш (от 2 години е ликвидиран).... Към настоящия момент има само малко клен, бабушка, уклей и може би по някой костур и шукичка. Казвам по някой, защото не съм видял да е изваден костур повече от 5 месеца, а и от разговори с други колеги разбирам, че не само аз имам такава информация.
След януари 2011 г. нямам информация за водоема, дали е прекратен договора или по-точно, какъв е статута на язовира.
Моля, ако някой има инфо за язовира и по-точно за неговия статут, да пише в темата. Предварително благодаря и наслука.
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
Аватар
спт
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 121
Регистриран на: Сря Ное 17, 2010 3:45 pm
Местоположение: София

Re: Питане за язовир Горна Диканя-статут след януари 2011 г.

Мнение от спт »

[quote="jagger1"]Здравейте колеги.
Имам питане: Знае ли някой какъв е статута на язовир Горна Диканя след месец януари 2011 г. и по време на забраната ще бъде ли разрешен за риболов, както беше до този момент?

Страхотни излети ставаха там,ама някога,за съжеление.....
неще,неще,па спре.....
vitotan
новобранец
новобранец
Мнения: 99
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 11:00 am

Re: Питане за язовир Горна Диканя-статут след януари 2011 г.

Мнение от vitotan »

Колеги,в събота и неделя бях на вилата на родата и се разходих и двато дни по язовира имаше риболовци без хванати риби, а на въпроса за статута на язовира ми бе отговорено че е без такса.Надявам се да съм бил полезен.
И дари ни с много сила
кога хванем много риба
да преборим алчноста
да я пуснем по вода
Аватар
indalo
фен клуб-скобар
Мнения: 2197
Регистриран на: Пет Сеп 08, 2006 10:11 pm
Местоположение: pernik

Re: Питане за язовир Горна Диканя-статут след януари 2011 г.

Мнение от indalo »

Доколкото знам е с риболовен билет и без такса. Забраната си важи и така. Иначе от към риба нещата са трудни. Все се надявам да е останал и морунаж. Преди 2 години излизаха добри риби, миналата само маломерни. Риболов предимно на бабки, костур, уклей, тук там клен, каракуда, единични бройки шаран, мряна. Чувам и за щука. Но есента /а и не само/ беше подложен на тотално мрежарене от арендатора. Мрежите почти не исъхваха и се ловеше дребосък, та колко е остал не знам. Все е останало нещо. Иначе язовира е красота и ще го посещавам, действа ми подсилващо, даже и да съм капо... :D
Чудя се луд ли съм или не съм.
Не мога да спя преди риболов и това си е........
http://www.krakra-fishing.com/wp-conten ... /03/kf.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: Питане за язовир Горна Диканя-статут след януари 2011 г.

Мнение от jagger1 »

Задавам въпросът за статута, тъй като договорът на арендатора е изтекъл в началото на януари 2011 г.(по данни на колеги, посещавали язовира). Тази година аз съм го посещавал 7-8 пъти от януари до март и никой не мина за проверка или за събиране на такса. Миналата година обаче, ситоацията беше същата и от април месец минаваха да събират такса до ноември. Ловеше се и по време на забраната - 5 лв. / пръчка.
Иначе последно бях на язовира три поредни дни - 24.03., 25.03. и 26.03.2011 г. За трите дни имам 5 бабушки и два хубави клена, но кленовете са отново в язовира, тъй като са пълни с хайвер. Грешно е да се задържат до хвърлянето на хайвера, защото все едно да убиеш бременна жена в седмия месец, а от седмия до деветия да сложиш забрана за убиването й :!: :?: :idea: Иначе, рибата съвсем е оредяла. Костурът почти го няма, а ако нещо се излъже, то е някое мъниче, което е колкото червея. :? . Миналата година лично аз съм извадил само бабушки, много рядко някой клен (а какъв клен и скобар имаше някога...) и малко костурчета. Нищо друго не ми е пипнало. Колеги с които съм говорил през излетите на язовира също потвърждаваха това, което ви казвам и аз. Морунажът е вече минало от две години. Пъстърва не е хващана повече от 12-15 години. Шаранът е рядкост - само на най дълбокото. Мряната - не съм видял или чул от 5 години да е хваната.
Излизаха чат-пат и малки щукички, но рядко и маломерни. Между другото, за да разберете за какво става дума в момента, ще ви кажа, че преди 6 години язовира беше източен до ниво - гьол (само пред стената на язовира) и беше държан така в продължение на 2 години. През това време беше унищожено цялото биологично разнообразие в язовира. Дъното беше осеяно тогава с миди с големина около 15-18 см !, Раците, които бяха в изобилие и съперничаха на "омарите" изчезнаха. Белият амур и толстолоба бяха изловени тотално. С една дума - разсипаха язовира. След като го напълниха отново се появи водната трева и водорасли. Това е като състояние в момента. Не е зарибявано повече от 15 години. Нито едно рибе!!! Само вадене!!!
Затова ме интересува дали ще бъдат разкарани най-после тези арендатори. Дай боже :prayer: да мине към водното или ИАРА. Крайно време е. Между другото за един месец (от средата на февруари - до средата на март 2011 г.) водата в язовира отново беше източена и нивото падна с около 3-4 метра! От миналата седмица е започнал да се пълни, но едва ли ще може да стигне устието, където се размножават рибоците (които са оцелели).
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
Аватар
indalo
фен клуб-скобар
Мнения: 2197
Регистриран на: Пет Сеп 08, 2006 10:11 pm
Местоположение: pernik

Re: Питане за язовир Горна Диканя-статут след януари 2011 г.

Мнение от indalo »

Значи от ИАРА Перник ми казаха, че арендатор няма и е под техен контрол. Не съм ходил тази година и съм благодарен за инфото което даваш. Миналото лято хванах 2-3 шаранчета около 600-700гр. и една баба мряна. Кактоо и 50- 60 морунажа с прилични размери. Това за 5-6 излета. Разбира се и доста бабушка и уклей, както и каракуди, костури и кленове. Изумен съм, че язовира пак е източван и още на първата си почивка ще ходя да го погледна. Може и въдичка да си взема. По принцип ловя под трафопоста и даже си мислех скоро дали са тръгнали кленовете и бабките. :D
Чудя се луд ли съм или не съм.
Не мога да спя преди риболов и това си е........
http://www.krakra-fishing.com/wp-conten ... /03/kf.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Питане за язовир Горна Диканя-статут след януари 2011 г.

Мнение от Павел Иванов »

Пълни се ама друг път :? В събота ми направи впечатление че от 07ч. до 12ч. спадна с едно десетина сантиметра ако не и повече :evil: Макар че пробвахме двама човека и на плувка , спининг и муха резултата беше ТЦ . Тва на и около устието дето би требвало да е рибата сега . Имаше един лонг кеч енд релийз на една мисирка със спинер Спро ама това не се брои сметам .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: Питане за язовир Горна Диканя-статут след януари 2011 г.

Мнение от jagger1 »

Най-после свобода за този язовир. Аман от "арендатори". Аз бях два от дните под трафопоста (на 24.03 и 25.03.) Пълно капо. Нито удар, нито пипане. И двата дни седях от 10.30-11.00 ч. до към 18.00 ч. НИЩО. Първия ден (на 24.03.) около мен имаше поне още десетина рибари, ако не и повече. Някои бяха още от сутринта. И при тях - НИЩО. Аз пробвах на: бял, бял+червен (мартеница), торен, ручейник, царевица, жито, качамак, воблер, клатушка, силикон, блесна, мънисто с бял - НИЩО. Пробвах и на дъно и на плувка и на спининг. На 26.03. бях на устието (предната седмица се бяха показали трите островчета). Тази сдмица беше останало само едното островче, но много малко от него се показваше. Водата се вдига бавно (около 5 см./ден). Дълбочината в старото корито = на дълбочината в новото корито на реката и е около 70-80 см. Резултатът: на плувка (от 16.00 ч. до 17.00 ч.) - НИЩО. На дъно - от 17.00 ч. до 19.00 ч.: 5 червеноперки и 2 хубави клена пълни с хайвер. Кленовете ги върнах обратно. Дано да оцелеят поне през размножителния период. Иначе - чист въздух, великолепно време и много емоции с едни малки животинки (патетата), които непрекъснато плуваха над захранката и се гмуркаха, защото дълбочината е малка. Дори едното ми разтрепера сърцето :lol: . Гмурна се и въдицата полудя. След 10-тина секунди се показа с пружината в уста. Добре, че не беше захапало куките :lol: :lol: :lol: :lol: . Удари като полудял шаран :lol: :lol: . Това е от мен като инфо.
п.п. Ще се опитам да кача някоя снимка по-късно.
Последно промяна от jagger1 на Сря Мар 30, 2011 2:20 pm, променено общо 1 път.
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
Аватар
indalo
фен клуб-скобар
Мнения: 2197
Регистриран на: Пет Сеп 08, 2006 10:11 pm
Местоположение: pernik

Re: Питане за язовир Горна Диканя-статут след януари 2011 г.

Мнение от indalo »

Павел Иванов написа:Пълни се ама друг път :? В събота ми направи впечатление че от 07ч. до 12ч. спадна с едно десетина сантиметра ако не и повече :evil: Макар че пробвахме двама човека и на плувка , спининг и муха резултата беше ТЦ . Тва на и около устието дето би требвало да е рибата сега . Имаше един лонг кеч енд релийз на една мисирка със спинер Спро ама това не се брои сметам .
Определено на устието трябва да е рибата сега...ако я има. Последните 2-3 години по това време там се правеха добри риболови, особено на клен. Другата седмица ще обиколя гйола и ще докладвам. Не мога по рано, от утре застъпвам на работа.
Чудя се луд ли съм или не съм.
Не мога да спя преди риболов и това си е........
http://www.krakra-fishing.com/wp-conten ... /03/kf.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
indalo
фен клуб-скобар
Мнения: 2197
Регистриран на: Пет Сеп 08, 2006 10:11 pm
Местоположение: pernik

Re: Питане за язовир Горна Диканя-статут след януари 2011 г.

Мнение от indalo »

Явно има за какво да са се отеглили от язовира.То тоя Гипа ли е, морски ли е незнам, дет е една ръфла събираха кинтите, преди Диканя баха мамата на Ярловци, май сега се е случило и с Диканя същото. :evil: Диканя и Мещица ми бяха фаворит язовирите, ма и на 2та им се случи обезрибяване по всички пости. Мещица доколкото знам, ще е арендован/чакаме зарибяване/,. Дано Диканя си остане свободен гйол, но да има поне малко контрол иначе ще и се е.е мамата тотално.

Иначе е добре да подържаме темата и да даваме инфо кво се случва с язовира. :wink:
Чудя се луд ли съм или не съм.
Не мога да спя преди риболов и това си е........
http://www.krakra-fishing.com/wp-conten ... /03/kf.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: Питане за язовир Горна Диканя-статут след януари 2011 г.

Мнение от jagger1 »

Ето и малко снимки:
Тези са от средата на февруари. Язовира е все още пълен (до върбите). Виж тополата на скалите за ориентир:

Изображение

скалите под трафопоста:
Изображение

Тези снимки са от средата на март. Язовира вече е с около 3м.-3,5м. под нивото на февруари.
устието:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

устието - трите острова (към 16.03.2011 г)
Изображение

Изображение

скалите под трафопоста - 24.03.2011 г.
Изображение

част от мидите (килимът от предната седмица е изяден от птиците):
Изображение

устието с островчето (вече едно), водата се вдига - 26.03.2011 г.
Изображение

този приятел най-редовно ме посещава, щом съм на язовира. Голям плувец е. Миналата година плуваше след лодката на пазача с часове от стената до устието - без да излиза от водата :D . При това има контузия на задния крак :!: :
Изображение

А ето ги и приятелите, които накараха по едно време сърцето ми да изхвръкне, когато зумера писна, а пръчката едва не влезе във водата :lol: :lol: :lol: . Мъжкия беше захапал хранилката ми :lol: :lol: :lol: :
Изображение

Това е за сега като инфо от мен.
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
Аватар
Ачо ♣
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5826
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 10:45 pm

Re: Питане за язовир Горна Диканя-статут след януари 2011 г.

Мнение от Ачо ♣ »

jagger1 написа:.... 5 червеноперки и 2 хубави клена пълни с хайвер. Кленовете ги върнах обратно . Дано оцелеят поне през размножителния период.......
:smt023 :smt023 :smt023
Не можеш да отложиш неизбежното. Защото рано, или късно стигаш до мястото, където неизбежното просто седи и чака.!!!
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Питане за язовир Горна Диканя-статут след януари 2011 г.

Мнение от Павел Иванов »

jagger1 написа:...устието с островчето (вече едно), водата се вдига - 26.03.2011 г...
Хах , заметнал си точно де с Мишко до обед тогава сипахме обилно захранка :lol: Инак че като цяло се е качил язовира може , ама специално в съботата отчетох спадане на база една пръчка която сутринта беше във водата а по обед вече не без никой да я пипа :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: Питане за язовир Горна Диканя-статут след януари 2011 г.

Мнение от jagger1 »

Павел Иванов написа: Хах , заметнал си точно де с Мишко до обед тогава сипахме обилно захранка :lol: Инак че като цяло се е качил язовира може , ама специално в съботата отчетох спадане на база една пръчка която сутринта беше във водата а по обед вече не без никой да я пипа :wink:
Като слязох на язовира, имаше трима колеги: двамата ловяха на плувка, а единият на блесна. Да не бяхте вие :D ? Аз хвърлих на носа - дясно от островчето. После се преместих в коритото на реката, когато си тръгнаха колегите. Наистина имаше много захранка изсипана във водата. Понеже е плитко и се виждаше. Белееше се като две петна.
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Питане за язовир Горна Диканя-статут след януари 2011 г.

Мнение от Павел Иванов »

Тц , бяхме двама с една бяла баничарка . Малко преди да си тръгнеме дойдоха едни други колеги които казаха че ще пообиколят и може или те да са се върнали , или други да са били . Иначе точно две петна бяхме направили . Едно за мен и едно за Мишко :D
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Публикувай отговор

Обратно към “Водоеми и реки”