Блек бас

Този подфорум е създаден с цел да научаваме всичко за дадени водоеми, както каква риба има, така също и удобни места за риболов.

Модератор: sapuna

AlbinoTrout
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 313
Регистриран на: Пет Окт 04, 2013 11:36 am

Re: Блек бас

Мнение от AlbinoTrout »

Днес по време на работа рацъках из нета за баса по Европа и стигнах до следните скромни изводи:
1.Рибите са малко и се хващат трудно.
2.Колегите много им се радват.
3. Никой не с оплаква или мрази въпросният вид.
4.Размножаването и раселването обикновено е с човешка помощ.
5. Никой не очаква инвазия или неприятност.
6. Често го вкарват в платените гьолове покрай хотели и шато-та, заедно с есетри.
7. Рибите се ловят и живеят като щуките - все едно костур с уста на щука. Затова и образува маки ята с еднакви по размер екземпляри.
8. По рядко се хващат толкова големи екзепляри като в САЩ.
Горе-долу екзотика както са сивените в България.
Ето и клип с доволен французин:
http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=& ... bs.1,d.bGQ" onclick="window.open(this.href);return false;
:D
AlbinoTrout
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 313
Регистриран на: Пет Окт 04, 2013 11:36 am

Re: Блек бас

Мнение от AlbinoTrout »

Дано сте добре с английския:
http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=& ... Bw&cad=rja" onclick="window.open(this.href);return false;
Ако не гугалпреводача.
До колкото разбрах за пръв път са внасяни 1882. След това на няколко пъти на няколко места. Следват измирания отчасти повлияни от лошите шарани.
Сега присъствието е под въпрос.
А въведена 1960 г през бяла риба прогресира навсякъде по ректе им.
След 5:40:
http://www.youtube.com/watch?v=n1lEoDq77QU" onclick="window.open(this.href);return false;
:roll:
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Блек бас

Мнение от Troli Rapala »

AlbinoTrout написа:Дано сте добре с английския:
Бе,я успокой малко топката,че тия Басове са ти влезнали много навътре и опряха в дъното! :mrgreen: ШШШШ,оди си купи илядо бройки,ако не си цииция и си ги метни у Струма,па си ги лови на ишлеме до де ти окапе китката от умора! :mrgreen: :evil: :mrgreen: И вземи се образовай малко по биология и генетика,че ми се чини си изпуснал нещата след 7-ми клас! :cry: :rolleyes: А английския го остави на умните или интелигентните,че не ти е работа и много ще ти дойде на екс! :mrgreen: :drinkers:
Последно промяна от Troli Rapala на Пет Юли 25, 2014 10:08 pm, променено общо 1 път.
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Блек бас

Мнение от Troli Rapala »

максимов96 написа:И така тази величествена риба вече плува и в нашите води.Няколко колеги са зарибили наш водоем с малки басчета,които се размножавали успешно ЕВАЛА.Тази риба направо ме заплени,та дочух че и в Гърция също се среща.Търсих в нета обаче уви,нищо.Ако някой знае къде мога да я открия нека ми пише на л.с. ще му бъда много благодарен :)
----------------------------------------------------------------------------------------
На света две неща са безгранични...вселената и човешката глупост,като за първото не съм сигурен

А.Айнщайн
С теб не съм съгласен,но съм наясно за кого говори Айнщайн:-"На света две неща са безгранични...вселената и човешката глупост,като за първото не съм сигурен "! :idea: :idea: :idea: Прочети го още хиляда пъти,па дано разбереш кво иска да ти каже! :wink: :mrgreen:
Знам,че къде се раждат картофи и особенно боб има и много газове,та не съм учуден от вашите "величествени" идеи и напъни! :wink: Смърди яко на НЕВЕЖЕСТВО! :cry: Яжте си го с кеф,а и Басовете и моите Бесове! :evil: :twisted: :drinkers:
Аватар
webfusion
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 231
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2012 10:59 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Блек бас

Мнение от webfusion »

Сериозно колеги, просто не трябва да се пускат каквито и да е чужди видове в нашите водоеми.
1. трябва да се забрани зарибяването с американска пъстърва, то ние си имаме друга;
2. трябва да с отвъди слънчавката и амуровидната риба (тая малката дето всеки и вика според населеното място различно)
3. Тука може да ми се скарате ма щуката мисля поне аз че не е нашенски вид, бе може и да бъркам ма кои ще се похвали с успехи чести от преди 20 години, под чести успехи имам в предвид явно да я има щука преди балдар време (20+)
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Блек бас

Мнение от Troli Rapala »

webfusion написа: 3. Тука може да ми се скарате ма щуката мисля поне аз че не е нашенски вид, бе може и да бъркам ма кои ще се похвали с успехи чести от преди 20 години, под чести успехи имам в предвид явно да я има щука преди балдар време (20+)
Бъркаш,колега! :idea: :cry: Сабанеев-1том/Щука 247-301стр. и на страница 250 е отбелязано,че щуката липсва в Европа единствено на Пиренейския полуостров-Испания и Португалия! :cry:

Изображение

Изображение

Извинявам се,че бях рязък към колегите по-горе! :cry: Нашите права и задължения,като риболовци-любители не включват зарибяване със чужди видове риби или земноводни/крокодили,костенурки/!Това е работа на биолози,ихтиолози и т.н.,ако намерят нуждата за това,а не наша!Имаме страхотни костури на много от язовирите и който иска да ги лови,не е никакъв проблем да си направи кефа с тях!Те също са борбени и вкусни особенно,когато са над 500грама!Ако на някой му се ловят Бассове непременно,отива в Италия и си прави кефа,не е необходимо заради егоизма си да правят глупости!И на мен ми лови Пираруко,но не смятам да зарибявам с Арапайми от Бразилия,а ако съберем парички ще пътувам към Амазонската река да си начешам кефа и егото! :wink: Още веднъж се извинявам за обидния тон към колегите! :oops: :oops: :oops:
Баташки Басове!
Изображение

Жребчевски Басове!
Изображение

Пясъчникови Басове!
Изображение
AlbinoTrout
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 313
Регистриран на: Пет Окт 04, 2013 11:36 am

Re: Блек бас

Мнение от AlbinoTrout »

Колега , прав си - уважението е на първо място - в това има бъдеще :!:
Кат си фен на руските книги сигурно имаш Енциклопедията на рибите - оная със снимките и риба имератор на корицата.Там за блек бас пише:
Ценен вид тече неговата аклиматизация в Европа.
Баса е доверчив и може да се опитомява:
http://www.youtube.com/watch?v=78Y_EyQE_tU" onclick="window.open(this.href);return false;
Белият амур и шарана за причина за намалетите запаси в САЩ, това сигорно е и причината за малко риби в Европа и тяхното изчезване на определени периоди.
У нас и да пускаме навсякъде, на малко места ще тръгнат нещата.
Буфало - три вида, сиг, пелед, европейска ряпушка, липан - държавно въведени риби. Нищо не се приспособи и да тръгне кат хората.
Буфалото имало на Богоров, но дали зарибителния материал е от България не се знае. Щот видях бели амури - албиноси от Австрия и чиги-албинос от Чехия за градинските езера.
У нас не е райско кътче - ако не се зарибява рибите трудно правят стабилни популации.
Juniur86
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 182
Регистриран на: Чет Юни 04, 2009 8:30 am

Re: Блек бас

Мнение от Juniur86 »

И в крайна сметка в кой водоем са тези басове да ходим да го помлатим малко :)
Изображение
Аватар
максимов96
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 220
Регистриран на: Съб Мар 22, 2014 4:14 pm
Местоположение: Сандански

Re: Блек бас

Мнение от максимов96 »

Тайна ;)
Разкажи как го води попера?На каква дълбочина ти удари?
N.Dimitrov
фен клуб-скобар
Мнения: 728
Регистриран на: Пон Юни 23, 2014 4:32 pm
Местоположение: Плевен

Re: Блек бас

Мнение от N.Dimitrov »

Тайна за сега, като се навъдят навсякъде дето има вода е тогава....
Juniur86
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 182
Регистриран на: Чет Юни 04, 2009 8:30 am

Re: Блек бас

Мнение от Juniur86 »

Ха - ха - ха ... Да ви имам тайните !
Изображение
ribaria78
фен клуб-скобар
Мнения: 1884
Регистриран на: Нед Дек 14, 2008 12:38 am

Re: Блек бас

Мнение от ribaria78 »

Д.Граховски написа:Рибата е вече бая развъдила се, а хлорна вар не решава положението. Ще се избие всичко не само баса. Плюс това яде главно слънчака, нека видим какво ще стане.

Какво да видите и си противоричите на думите .И двуличите на всяка статия.Това е казано от вас .Ей трайте си за тая риба. Въобще не казвайте мястото. Пълна тишина и потайност. Максимов не се доверявай на колеги и не издавай мястото, защото ще го съсипят.И това че го има почти навсякъде .Къде освен около София е най популярен и по Дяково е фест за рибарите .
Аватар
kikk4o
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 358
Регистриран на: Нед Юни 18, 2006 12:51 pm
Местоположение: Варна

Re: Блек бас

Мнение от kikk4o »

От 2014 та до 2022 г и последно завъди ли се тая гад?
Аватар
GoriLLaz
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 408
Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 8:38 pm
Местоположение: Бургас/София
Обратна връзка:

Re: Блек бас

Мнение от GoriLLaz »

kikk4o написа:От 2014 та до 2022 г и последно завъди ли се тая гад?
дано да не се е :)
Хващайте и ловете, ама повече отколкото можете да изядете не носете!
От десет риби осем върни, за да има следващият път пак какво да се лови.
:fishing1:
Изображение
Аватар
Martin Mihailov
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5047
Регистриран на: Чет Авг 20, 2015 8:45 pm

Re: Блек бас

Мнение от Martin Mihailov »

А знаетели кога им е размножителния период да знам да неги ловим тогава :roll: Никьде не пише за това :drinkers:
Публикувай отговор

Обратно към “Водоеми и реки”