река Дряновска, област Габрово

Този подфорум е създаден с цел да научаваме всичко за дадени водоеми, както каква риба има, така също и удобни места за риболов.

Модератор: sapuna

Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2273
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: река Дряновска, област Габрово

Мнение от bobopeli »

По празниците си врътнах едно спининг капо на един от притоците на реката,диво и красиво :D

Изображение

Изображение

Поздрави!
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
С. Димитров
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 157
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 10:13 pm

Re: река Дряновска, област Габрово

Мнение от С. Димитров »

В този период на годината и аз съм имал многобройни "капучина" на блесна по реката. Но е имало години на "Мепс" - 0 или 1 - бели или жълти и на дребни воблери- зеленикави, но при много по ниски води, по това време да имам късмет да извадя до 4-5 риби, кефали и то до 1 кг.
Аватар
maranzika
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1502
Регистриран на: Съб Сеп 16, 2006 7:10 pm
Местоположение: Монреал(Канада)

Re: река Дряновска, област Габрово

Мнение от maranzika »

Страхотна тема и жалко че чак сега попаднах на нея..Това ми е любимата река за спининг на кефал..Ако имаш желание колега ще попълня по-натам инфо за реката от вливането й в р.Белица(защото тя не се влива в р.Янтра) нагоре до моста под Соколово... :wink:
Аватар
maranzika
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1502
Регистриран на: Съб Сеп 16, 2006 7:10 pm
Местоположение: Монреал(Канада)

Re: река Дряновска, област Габрово

Мнение от maranzika »

Реката я познавам от вливането й в река Белица нагоре до с Соколово,като имам и 3-4 риболова нагоре над Соколово...
Ловя единственно на воблери и блесни като търся само кефал..Любимите ми места са около завод "Червена Звезда" в Дебелец и до комплекс"Бряста".Реката както и колегата казва нагоре е страшно замърсена.Толкова много пластмасови отпадъци на едно място не сте виждали.Преди 2 години бях снимал един вир на реката под Бряста където имаше паднало дърво през реката и над него в продължение на около 50-60м. всичко беше пластмасови шишета довлечени от реката и найлонови чували от "Чеха"..Имаше сигурно 1 газка с шишета..Та фирма"ЧЕХ" е основният замърсител на реката(аз в знак на протест не купувам техни продукти..:) )За да ловиш в този участък трябва да не си много гнуслив,защото много често се налага да си чистиш воблера от някакви гадни лигочи.Но аз така или иначе речна риба не вземам за ядене и ходя само за кеф.Пък рибите ги откачам в повечето случай с клещите без да ги докосвам.:) Под Бряста надолу на около 300-400м. има много хубав вир(забравих в момента как му викаха).Та преди години всичките ми познати кефалджии ходеха на рибка да ловят там кефали.В последствие се навъди и скобар в този вир и имаше доста риби.Но понеже е встрани от цивилизацията и мрежарите редовно го съсипват.Сега напоследък и рибари даже не виждам там.И иначе миналата година видях кефали да плуват по около 50-60см. но бягаха от воблера.. :lol: Затова и са пораснали толкова..Лятото в маловодието на малък воблер или малка клатушка се ловяха огромни количества малки кефалчета в плиткажите.Стигал съм сигурно до 30-тина бр. за час.А аз обикновенно ходя вечер след работа и комарите бързо ме изгонват..
Ето и няколко риби от закриването на риболова ми там преди седмица.Рибите са от района на "Червена Звезда".Хванах 5-6 риби,като носех само воблери мое производство просто за тестове.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Както е видно от снимките рибите имат черни петна,но много нарядко..Колкото по-нагоре към Соколово се отива,толкова по петнисти са рибите.
С. Димитров
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 157
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 10:13 pm

Re: река Дряновска, област Габрово

Мнение от С. Димитров »

Колега maranzika, ако ги ловиш само за кеф и ги пускаш, те разбирам - става въпрос за района от Соколово до вливането в р. Белица. Нагоре реката все пак държи относително чисти риби, рядко с "точки". И аз съм на принципа "лови - пусни", но от време на време признавам си, че вземам за по един-два тигана - кротушки, мрени, уклеи, морунажи, кленове и по едри каракуди. Не съм ходил за риба от много години под "Бряста" в посока гр. Дебелец, а там имаше бент с изпускателно устройство и държеше много едри скобари. Има ли го още и бента и скобарите? Интересен ми е и бента след вливането на р. Дряновска в р. Белица по течението след около 1,5 км. , след ж.п. моста преди гр. Велико Търново. Хубаво място - имах два излета преди 5 години, но без особен успех. Ако някой има информация, моля да пише за ихтиофауната в този район. Иначе и аз по подобни мотиви не консумирам продуктите на замърсителя, въпреки, че изпитвам към него симпатия по линия на разкритите работни места в родния ми край.
п.п. Използвам на цвят подобни, но много по дребни воблери.
Аватар
maranzika
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1502
Регистриран на: Съб Сеп 16, 2006 7:10 pm
Местоположение: Монреал(Канада)

Re: река Дряновска, област Габрово

Мнение от maranzika »

С. Димитров написа: п.п. Използвам на цвят подобни, но много по дребни воблери.
:shock: :shock: Стига бе..Колко по-дребни?Този е около 2-2,5см.
Изображение

Иначе за реката.Първият бент за който питаш е съборен отдавна.Съответно и скобарите ги няма.. :lol: Не бе,там са си скобарите ,ама не е както преди.Все още е дъбоко от горната страна на бившият бент,държи хубави кефали,скобар и разни дребосъци.
Другият бент под жп моста си е наред.Там зимата над него се прави много приличен риболов на скобар и уклей.Но вирът над него не е особено дълбок(макс. 1,5м.).Извадиха се и доста шарани есента там.
Сега за шараните.Някакъв язовир(май този на Чеха) отървал шарани есентта.И съответно голямата вода ги смъкна надолу към нас.Който се е усетил навреме е дръпнал хубави риби.Но те бяха останали по вировете и бързо ги приключиха.Според мене все още в участъка м/у Соколово и Търново има останали шарани и дано успеят да се възпроизведат там.Аз лично знам за един къде си го видях да си плува и беше поне 3 кила.Ама не казвам къде е... :lol: :lol: Също така има извадени и няколко щуки както край Соколово под Чех,така и надолу към Дебелец.Не знам как са попаднали,ама не са много и ми се струва че няма да оцелеят.
Поздрави.Илиян
С. Димитров
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 157
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 10:13 pm

Re: река Дряновска, област Габрово

Мнение от С. Димитров »

Илияне, извинение от мене, но на снимките ти воблерчетата изглеждат огромни, може и аз да не съм ги преценил правилно като размер или е от ракурса на снимането. Как да е, това не е съществено по темата. И аз хванах няколко шаранчета в нормата през октомври 2014 г. по реката и споделям мнението ти, че са вследствие големите води и са довлечени от Геньовския язовир на "Чех" ООД, то и щуките може би са от там. По реката има и редки попадения на костур - те пък са попаднали там според мене от тоталното почистване от язовира при ж.п. завода до гр. Дряново от концесиониера - видях му договора в нета. Те това е договор, разтеглен във времето за 25 години, който не е и много ясен що конкретно ще се случи в първите две години и ще има ли спортен риболов на този водоем изобщо дори и срещу заплащане. Ама дряновци си мълчат, както и при предния тогава наречен "наемател", който беше пуснал около двадесетина шарана и правеше "бизнес". А във водоема преди него имаше кефал, смадок, каракуда, дребни бабушки, уклейки. На дупка на лед на него съм ловил на мормишка зимно време като замръзне средни костури и дребни бабушки.
С. Димитров
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 157
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 10:13 pm

Re: река Дряновска, област Габрово

Мнение от С. Димитров »

И все пак хайде да помислим, как чрез възможностите на този форум да се въздейства на наследника на Чех Новосед да престане да цапа тази хубава българска река, пък и да му помогнем евентуално със съвети. Предполагам, че ако не му е известно чешкото законодателство, което от столетие не позволява подобни посегателства върху природата в Чехия, паралелно и нашето, то трябва да му се припобни, ако ли не да посъбудим заспалите контролни наши органи и рибарското братсво.
С. Димитров
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 157
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 10:13 pm

Re: река Дряновска, област Габрово

Мнение от С. Димитров »

На 6-ти и 7-ми юни имах късмет да риболовствам в участъка между ж.п. моста на с. Ганчовец, до бента при кв. Анищата. Реката първия ден беше замътена, а на втория ден се избистри и видимо спадна. По ред причини риболовствах след 12 часа до 17 часа. И през двата дни по два часа въртях бели, жълти и с месингов блясък мепсове, както и два - три вида дребни плитко газещи воблерчета, но нямах удар. После минавах на плувка 1,5 гр. на торен червей или "мартеница", със захранка стреляне на бели червеи. Хванах риби - един голям морунаж, едно средно скобарче, 15 - на черни мрени по 18 - на см., множество средни кротушки, единични бабушки и доста дребни уклейки и пръскачи. Извода ми е, че кефала /клена/ някъде е по боищата и хвърля хайвер - затова го няма никакъв. Кротушките, които си взех за мезе на бирата бяха в по голямата си част хвърлили хайвера. Мрените, обаче, които почти всичките хванах на втория ден и също бяха желаното мезе за бялото винце, за моя изненада се оказаха почти всичките с хайвер, който даже не е във напреднала фаза, за да им личи на външен вид, за да ги пусна. А участъка на реката там е категорично под 500 м. надморска височина!! Явно тази година забраната трябваше да бъде и за тази надморска височина до 15 юни, та дори до 01 юли.
С. Димитров
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 157
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 10:13 pm

Re: река Дряновска, област Габрово

Мнение от С. Димитров »

Допълнение. Забравих да напиша, че тази година, може би вследствие на многото пролетни валежи и топлото време, покрай реката е непроходима джунгла. Няма и следи от рибарски пътеки. Има и доста змии, поне там където минах, по една през 50 метра, е все пак бяха само водни змии, но доста едри. Има и комари, но само в дебелите сенки, и все пак не са като около Дунава. Завъдили са се и доста водни костенурки, които като че ли сега са в брачен период и вървят по двойки. А иначе, пеят множество птички, пък и орели грачат и прелитат там където ги има от 10 години - бяха една двойка, сега останах с впечатление, че са поне 3 двойки.
С. Димитров
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 157
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 10:13 pm

Re: река Дряновска, област Габрово

Мнение от С. Димитров »

На 26 юни с монтански мераклия "ловихме" от 9 до 13 ч. в хубав вир на 500 м. преди моста свързващ с. Ганчовец със с. Зая и респективно пътя за Габрово/Търново. Водата беше идеална - нито мътна, нито бистра, но резултата беше само няколко мренки, уклеи и кротушки. Последните още не са си хвърлили хайвера!!!! Предния ден по обяд идвайки от София към с. Зая до към 15 ч. се пробвахме на хубавото язовирче при с. Скалско - и там почти капо, дребни кефалчета и уклейки. Днес, прибирайки се от Балчик /и там не направихме никакъв свястен морски риболов, въпреки напъните ни/ към 11 ч. се пробвахме на Стара река - преди вливъка й в Янтра. Мътна и само уклейки. По нататък р. Янтра - мътна като боза, същото и р. Росица, р. Осъм и р. Вит - последната що годе по избистрена. Мъка, с една дума. Прекосихме България без да хванем риба, ако не се смятат 2 кг. червеноперки, кефалчета, костур и каракуда на платен водоем, находящ се до с. Оброчище, близо до Албена. Добре, че в Балчик, все пак си хапнахме и сафрид, змарид, кефал и т.н., но купен привечер от местните рибари до пристанището.
С. Димитров
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 157
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 10:13 pm

Re: река Дряновска, област Габрово

Мнение от С. Димитров »

Явно тази година, не се получи замисленото - съчетаване на рок - феста в Каварна и Джулая на Камен бряг с морски и сладководен риболов, но да сме живи и здрави!
С. Димитров
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 157
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 10:13 pm

Re: река Дряновска, област Габрово

Мнение от С. Димитров »

Е, и аз се добрах до няколко дни отпуск и директно отпраших на село Зая, екипиран със захранки за река, 500 гр. шарени червеи, половин килограм блесни и много мерак за черни мрени, големи кефали и морунажи. В неделя от 7 до 14 ч. направих хубав излет над моста свързващ с. Зая със с. Ганчовец. Смених 3 места, докато напипам мрените - реката е плитка и бистра - трудна работа, кълват основно уклейки, кротушки и пръскачи. Но ги напипах мрените в долния край на един голям вир. И това беше - следващите три дни само дребни уклейки и пръскачи. На блесните така и не пробвах - то е джунгла, няма преминаване. На скакалец, на "чип - чип" знам, че ще ги "скъсам" при тази плитка и бистра вода, но ме домързя да ловя скакалци, а ги има и скакалците и кефалите. В сряда на 23.09.2015 г. от 8 до 12 ч. пак виснах там гдето лових черните мрени - то не беше стреляне на червеи и захранка, но кълваха само уклейки и пръскачи. В 12 ч. точно там където захранвах изплува видра в размер колкото средно градско скитащо куче и ми стана ясно, че там нямам повече работа. Ама, то и напече и замириса на бира и това беше. Следващите два дни времето беше мръчкаво и ръмеше и .......си се прибрах в София. В средата на октомври, ако ми се отвори парашута пак ще се пробвам.
С. Димитров
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 157
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 10:13 pm

Re: река Дряновска, област Габрово

Мнение от С. Димитров »

Мъка, мъка! За 3 дни от 17 октомври до днес, трима души не сме хванали и три кила риба. То не беше стреляне на почти килограм шарени червеи, 5 кила захранки и т.н., но общо взето сме почти капо. Реката е адски бистра и плитка и само на 17-ти октомври кълваха някакви скобарета и морунажи. Иначе кълват непрекъснато дребни уклейки и от време на време кротушки. Риби не се виждат да играят изобщо, само листа падат от дърветата. Мъчихме я по бентовете, ама видяхме поне 3 големи видри, а доколкото знам те хапват на ден по една кофа риба, та може би това е причината да няма риби. Иначе, времето беше идеално, слънце и без вятър, бири, ракийки, водки, мезета и т.н. щото ги чукнах и аз 60 годинки. Да, ама с риболова този път не се получи.
nasju
новобранец
новобранец
Мнения: 40
Регистриран на: Пон Мар 30, 2009 12:15 pm
Местоположение: Русе

Re: река Дряновска, област Габрово

Мнение от nasju »

holiday082016 046.jpg
holiday082016 046.jpg
holiday082016 050.jpg
holiday082016 051.jpg
holiday082016 052.jpg
Родом съм от Дряново, но за съжаление местата по реката не ги познавам тъй като не живея в града. Отдавна имах желание да си направя една спининг обиколка по реката и затова темата ме интересува много. Миналото лято успях да си осъществя мечтата. Надявам се и тази година да ми се отдаде възможност. Снимките ги качвам не да се хваля, а да разбутам темата - та дано някой се включи с актуална информация. Благодаря предварително.
Публикувай отговор

Обратно към “Водоеми и реки”