река Дряновска, област Габрово

Този подфорум е създаден с цел да научаваме всичко за дадени водоеми, както каква риба има, така също и удобни места за риболов.

Модератор: sapuna

С. Димитров
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 157
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 10:13 pm

река Дряновска, област Габрово

Мнение от С. Димитров »

Колеги, тъй като от 50 години риболовствам по тази красива река, а за нея няма много писания, реших да отворя конкретна тема за нея. Детството ми по време на лятните ваканции мина в риболов по тази река, като в годините 1965 - 1972 г. тя гъмжеше от черна мряна, кефал и кротушки. След това бе тотално отровена от заводите в Трявна и Дряново. От 1992 г. започна да се възстановява, но видовото разнообразие е тотално променено. Сега има риба, но основно кефал, уклей, кротушка, бабушка, каракуда. В последните години се повъзстанови ареала на черната мряна и се появиха популации на скобар и морунаш. Има единични попадения на шаран и костур, но последните явно попадат в реката при големи води от някои язовирчета по течението. Ако бракониерството не е така ширещо се в района има условия за интересни излети по тази река. Моите излети и наблюдения от дълги години са в района от с. Ганчовец до вливането й в река Белица - гр. Дебелец и съответно в река Янтра. Тъй като селцата в този район са обезлюдени и няма животновъдство, реката по бреговете в този район е като джунглата на р. Ориноко, по брега придвижването е с мачете, да не говорим, че не може да се замята на подходящите места. Има определени участъци, основно при ж.п. моста на с. Ганчовец, които са достъпни за автомобили, където основно зимно време има стълпотворение по 15 автомобила, като тази зима колегите са ловили добре скобар и морунаш. В периода 1-3 март бях там, но въпреки голямото рибарско присъствие, нямаше кой знае какви резултати - единични кефали до 600 гр., кротушки, бабушки уклеи. Реката беше бистра, а времето топло. Изиграваха единични скобари и морунаши, но не кълвяха, а през януари и февруари е имало добри серии - личеше си по утъпканите места и огнищата, които са палени заради студа. Мисля да опиша по късно релефа и местата по тази река от с. Ганчовец до вливането й в река Янтра.
С. Димитров
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 157
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 10:13 pm

Re: река Дряновска, област Габрово

Мнение от С. Димитров »

Та така. Дълги години участъкът от гр. Дряново до с. Соколово попадаше в целогодишната забрана за риболов, с неизвестни мотиви. От няколко години, а и тази година слава богу, риболова е разрешен от ж.п. моста на с. Ганчовец надолу по течението до вливането й в река Белица/ Янтра. Това е участък от близо 20 км. Описвам: От/при ж.п. моста на с Ганчовец има бивш бент с дълбочини от 1,20 до 2 м., който навремето беше заприщван всяка късна пролет от земеделците на селата Ганчовец и Зая за да се осигури поливането на бостаните им. През 70 - те години на 20 век ловно - рибарското дружество в гр. Дряново пускаше в този бент шарани и имаше такива по 4 кг. Сега явно в този участък има скобари, морунаш, кефали, кротушки, уклеи, каракуди и бабушки - тинесто е откъм северозападния бряг. Тук там има и черни мрени, които обаче като скобарите са там само в зимния период, после отиват в бързеите.Следва поредица от бързеи и вирчета с дълбочина от 0,80 до 1,20 м., с много камъни, до моста свързващ с. Ганчовец със село Зая и по нагоре пътя В. Търново - Габрово - Шипка. В този участък се вливат и две дерета - Брусно дере и Геньовско дере, като и двете държат риби, в периода преди и след хвърляне на хайвера или при големи води в реката, но почти пресъхват лятно време. Не съм пробвал да ходя по деретата от 15 години - то е джунгла.... След този мост има хубави мренски места, но много обрасли откъм брега. Следват хубави вирове, но трудно достъпни, намиращи се под ж.п. гарата на с. Ганчовец, след което следва участък около 200 м. - леска, който е плитък и не особено перспективен до вира наречен от местните "Копачето". Там основните ми успехи трайно са на блесна, за кефал, независимо от сезона. То си му личи и от името, мени се дълбочината през годините - от 120 до 170 см., но тъй като е на завой винаги държи кефали. Под вира има мренски места, но трудно достъпни. Следва вир от 200 м. дължина, но не много дълбок, който държи риба, но там през годините нямам кой знае какви успехи, освен на блесна. Този вир от към страната на с. Зая/Саласука няма достъп - толкова е обрасло. На времето беше много посещаван от търновските рибари, но тогава май държеше и бяла мряна. Следва голям вир "Камъка" с дълбочина към 2,00 м. в началото му. В него съм се давил на 6 годишна възраст, благодаря на спасителите ми. Там в последните години имам добри попадения на кефали до 1 кг., но на стръв - дървояди и то само в периода март - април до забраната. Този хубав вир, имам чуството че много го мародерстват бракониерите. Следва истински бент с дължина от около 400 м., намиращ се под с. Саласука и кв. Анищата на с. Ганчовец. Обрасло - яко по брега. Има единични места откъдето да хвърляш. Иначе, в най дълбоката си част има и 3 м. дълбочина, откъм кв. Анищата близо до стената на бента. Държи каракуда, кефал, морунаш, дребни кротушки, уклей, бабушки. Има много тиня от северозападния бряг. Трудно достъпен за автомобили, макар че имаше път от отклонението при с. Саласука - тази година арендатора изора и тези участъци и .......пешачката му е майката. Засега толкова - ще опиша впоследствие и участъка от този бент до бившата мелница при с. Саласука - Беглишка ливада - бента на с. Соколово и нататък.
С. Димитров
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 157
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 10:13 pm

Re: река Дряновска, област Габрово

Мнение от С. Димитров »

Продължение за река Дряновска. Бента на река Дряновска при кв. Анищата вече е май на над 70 години и вече дава фира - тъй като той и бентовете при с. Соколово, хората които са ги строили изобщо не са и мислили за рибни проходи, то риби от рода на скобари и морунаши явно попаднаха в този район благодарение на водите от големите наводнения, но няма лошо. И все пак тези бентове нямат рибни проходи и мисля, че е логично ИАРА в разможителния период да поддържа постове и проверки именно под упоматите бентове, тъй като размножаващите се риби от упоменатите видове ще стигнат само до тези препятствия.
Аватар
muerter
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1519
Регистриран на: Пет Яну 04, 2008 4:54 pm
Местоположение: габрово
Обратна връзка:

Re: река Дряновска, област Габрово

Мнение от muerter »

Страхотно описание , респект за труда които си положил .
Ценно описание за хората от региона ,посещавал съм реката 1-2 пъти, и не съм запознат с нея .

Поздрави !!
На някои хора не им е нужен акт за раждане , а писмено извинение от производителя на контрацептиви !!
С. Димитров
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 157
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 10:13 pm

Re: река Дряновска, област Габрово

Мнение от С. Димитров »

Продължавам надолу по течението на р. Дряновска. След бента при кв. Анищата следват плитки бързеи, чакъл, камъни, леска, като има и интересни вирчета до 1,40 м. дълбочина, в общи линии до старата мелница на с. Саласука. Навремето бяха мренски места, но ..... Следва вира наречен "Беглишка ливада", дълъг около 400 м. но без да е бент с дълбочини от 1,00 до 140 м. дълбочина. В този вир на времето имаше и щарани и бели мрени, но сега не мога да гарантирам че ги има - сигурен съм че има клен, кротушки, уклеи, блескачи, морунаш, черна мряна, бабушки. След този участък до бента преди с. Соколово нямам много излети, но мнението ми е , че реката е типично мренска, с много камъни, трудно достъпна и т.н., макар, че има два, три вира с дълбочина над 2,50 м. в които се задържаха и бели мрени по 1 кг. Бента над село Соколово е интересен, там има по разработени места, макар и без големи дълбочини. Под стената му е място където се ловят скобари - по точно скобарета.
С. Димитров
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 157
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 10:13 pm

Re: река Дряновска, област Габрово

Мнение от С. Димитров »

Благодаря за положителните досега коментари. Но все пак аз живея в София от близо 50 години и посещавам в последните 25 години родния си край за кратко време по линия на отпуските си. Макар че съм убеден, че ще го направя окончателно, ако се пенсионирам и заживея в този район. Така че моите наблюдения и риболовни излети по Дряновската река не са някаква ежедневна риболовна сентенция към този момент и моля колегите да ме простят - просто правя една "риболовна ретроспекция" на това "що беше" и това "какво може да се случи", но без да съм всеки ден там на "място"
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2266
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: река Дряновска, област Габрово

Мнение от bobopeli »

Браво,чета с интерес,за мой срам имам само един риболов по тая река :smt023 :smt023 :smt023
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
С. Димитров
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 157
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 10:13 pm

Re: река Дряновска, област Габрово

Мнение от С. Димитров »

Та продължавам темата за река Дряновска по течението след бента над с. Соколово. Не, че имам много излети в този район, но все пак по четири излета в годината в периода зима, пролет, лято, есен, за мене са достатъчни да опиша що се случва в този регион. Скобарския и мренския район на реката е особено изявен в участъка от вливането в река Янтра до въпросния бент над село Соколово. От доста години, обаче този район се цапа/замърсява/оказептява/и т.н. от вливащите се отпадни води на млеко/месопреработвателната фирма "Чех" ООД на десетки метри преди въпросния бент. В предни години покрай вливащите се кървища в реката от цеха на фирмата зимно време десетки "месари" ловяха неимоверни количества "гадна" риба, която се продава на социални цени на населението от предприемачи "роми" и други "субекти". Сега е попочистена реката, по линия на почистването на речните корита с оглед на евентуални бедствия при наводнения, но никъде не срещнах положителен рипорт за чистотата на водата след тази точка в с. Соколово, по линия на фракциите на цеха. Миналата година - есента лових кленове и гигантски уклеи на 3 км. под централата на "Чех" ООД с множество черни точки по рибата - такива точки имаше и по времето на "мазутените" риби по реката от времето на 1972 г. Какви да ги търся рибите по реката след с. Соколово, макар, че мога да Ви я опиша подробно с чудесните си вирове, които са много повече от описаните в участъка Ганчовец - Соколово, като ми е ясно че там се шапа неимоверно, без промяна в последните 10 -15 години.
galin_fcb
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 922
Регистриран на: Пет Мар 18, 2011 11:22 pm

Re: река Дряновска, област Габрово

Мнение от galin_fcb »

Въпросните петна по рибата ги има и чак след смесването на реката с р.Белица и след смесването и с р.Янтра.
Лично съм разрязвал риба за да видя дали са повърхностни,но уви петната са и вътре в самото месо на рибата.Не съм специалист но според мен това вреди на рибите.
За жалост в нашата "държава" никой ама никой не го интересува какво се случва с природата ни имаш ли пари и плащаш ли си на когото трябва правиш каквото си искаш.
Извинявам се ако съм ти уклепал темата,но не се сдържах.
Поздравявам те за темата колега!
С. Димитров
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 157
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 10:13 pm

Re: река Дряновска, област Габрово

Мнение от С. Димитров »

Нямам много излети по река Белица, макар че през последните 40 години тя не бе така драстично замърсявана като р. Дряновска. Но малко над гр. Дебелец имаше един свинекомплекс, който преди 15 години ме отказа да правя излети по тази река. Ако имате информация колеги, споделете я. Интересно ми е дали този обект функционира и към днешна дата, за да си изясня в по тесен аспект проблема с "черните" точки по рибата в долното течение на р. Белица и р. Дряновска. Също така от 10 години нямам излети по р. Дряновска нагоре по течението след Дряновския манастир. Има във форума чудесни описания от колега по линия на мухарския риболов, но и те са от преди години. Моля, колеги, които риболовстват в този район да се включат с описание на състоянието на реката в тези участъци.
Аватар
Божидар
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2521
Регистриран на: Чет Апр 15, 2004 5:57 pm
Местоположение: България-Габрово-Румъния
Обратна връзка:

Re: река Дряновска, област Габрово

Мнение от Божидар »

muerter написа:Страхотно описание , респект за труда които си положил .
Ценно описание за хората от региона ,посещавал съм реката 1-2 пъти, и не съм запознат с нея .

Поздрави !!
Също малко съм посещавал реката, но преди много години на Царева ливада имаше и раци.Поклон Колега за ценното описание и :drinkers:
На Бодлива Крава ,Бог рога не дава!
Светът е оцелял,защото се е смял!
С. Димитров
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 157
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 10:13 pm

Re: река Дряновска, област Габрово

Мнение от С. Димитров »

Също малко съм посещавал реката, но преди много години на Царева ливада имаше и раци.Поклон Колега за ценното описание и


Така беше, колега. Раци имаше предоволно и в описаните от мене участъци на реката. В последните години, обаче не съм чул от къпещите се дечурлига в реката да са уловили или видяли речен рак. Тя и водата я водят за относително чиста, според компетентните органи, но навремето под всеки камък като го вдигнеш имаше плеяда от мамарци и множество молюски/ракообразни - основна храна за черната мряна, а сега не е така. Преди 50 години в тези участъци нямаше никакви водорасли, въпреки че тогава масово се използваха в ТКЗС/АПК изкуствени торове. Явно към днешна дата все още в реката се вливат значителни промишлени замърсявания и канализационни води от градовете Трявна и Дряново, които пречат реката да се възстанови както е редно. А що се случва със строежа на пречиствателната станция на гр. Дряново ??!! Мираж ли ще е, и ще доживея ли това събитие? И, ако някой дряновец рибар или общинар подаде актуална информация за отдадения на концесия водоем до подстанцията - кога ще бъде пуснат, при какви условия, ще може ли да се лови риба и т.н. ще му бъда много благодарен.
С. Димитров
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 157
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 10:13 pm

Re: река Дряновска, област Габрово

Мнение от С. Димитров »

Също така се сетих и за Геньовския язовир в близост до гр. Дряново, с. Зая и с. Геня, строен около 1965 г. със задружните усилия на жителите на няколко села. Някъде към 1992 г. в отдавна вече несъществуващото риболовно списание "Риболовен свят" описвах какви кефали на лед/на дупка съм ловил там на зимна блесна. Чух, че бил купен от преди няколко години, от "Чех" ООД ?? Риболовът в следствие на това там е забранен. Нещо, аз като юрист не разбирам, макар, че има естествено такива правни форми за прехвърляне на собственост дори и върху водоеми, или ми е малка информацията, но не открих в сайта на община Дряново информация как е станала тази продажба. Или се е осъществила по друг ред, примерно по ликвидация на АПК/ТКЗС. Интересен ми е казуса, и ако има някой информация, моля да пише. Все пак, в Република България има много наети/арендовани/концесирирани водоеми, но все още са много малко тези, които са "закупени".
vene mitov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 481
Регистриран на: Пет Юни 13, 2008 11:12 am

Re: река Дряновска, област Габрово

Мнение от vene mitov »

Поздравления за хубавата темата колега!
Споменатите по горе язовири в момента са
частни, арендовани, купени, не знам?
Знам само, че риболов в тях към момента не може
да се практикува, оставам и аз само със спомените от там.
Поздрави!
С. Димитров
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 157
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 10:13 pm

Re: река Дряновска, област Габрово

Мнение от С. Димитров »

От 8-ми до 13-ти април бях по тези места. Реката първите 3 дни беше с високо ниво и доста замътена, смес от снежна и дъждовна вода. Имаше мераклии по брега, но не и улови - тък там по някоя дребна риба. Аз за по три, четири часа риболов всеки ден, след 10 часа хванах по 12 - 20 кротушки, дребни уклейки /бельовици по местно название/ и дребни морунажи, изобщо потрес. На 13 април направихме излет от 10 до 14 ч. на яз. Скалско на 10 - на километра от гр. Дряново. Имаше 10-на рибари, но хванати само 2-3 каракуди. Миналата година лятото правих излет там - капо. Местните ми казаха, че има и кефал /клен/, но трудно се лови. Отидох на отсрещния ненаселен бряг, пострелях 100 - 150 гр. бели на дълбочина от 2-2.50 м. и отидох да търся каракуди на плиткото, но без успех. След два часа, към 12,30 по обяд се върнах на захраненото място и до 13,30 часа хванах 4 кефала на мартеница- два на границата на нормата и два по около 800 гр. След калабалъка стрелях още 100 гр. червеи, но без ефект. Явно има някакви риби в този източван преди няколко години водоем, но е много труден е моето мнение.
Публикувай отговор

Обратно към “Водоеми и реки”