МОНТАЖ"ДРАШКОВИЧ"

Модератори: Димо Михалев, dobria1

Аватар
batmilen
учете се от него
учете се от него
Мнения: 4888
Регистриран на: Чет Яну 06, 2005 8:56 am
Обратна връзка:

МОНТАЖ"ДРАШКОВИЧ"

Мнение от batmilen »

Колеги,гледам често по френския риболовен канал как ловят щуки с монтаж"Драшкович"- прясно рибе с кламер в устата и две тройки поставени по тялото.Как мислите ще имали успех подобна технология при улова на лефер? :lol: И въобще дали може да се приложи това"чудо" в морския риболов. :lol:
Аватар
joro1973
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 259
Регистриран на: Пон Апр 25, 2005 6:22 pm
Местоположение: София

Re: МОНТАЖ"ДРАШКОВИЧ"

Мнение от joro1973 »

batmilen написа:Колеги,гледам често по френския риболовен канал как ловят щуки с монтаж"Драшкович"- прясно рибе с кламер в устата и две тройки поставени по тялото.Как мислите ще имали успех подобна технология при улова на лефер? :lol: И въобще дали може да се приложи това"чудо" в морския риболов. :lol:

Ми кво пречи да се пробва!? Само че колко замятания ще издържи рибето, ако се хвърля вместо блесна? ...Чувал съм, че при изваждане рибата отделя феромон поради стреса от хващането... ако има такова нещо... може би леферът ще го усети. А как ти звучи заргана за стръв при лефера... да речем на плувка в тихо море??? :?:
колкото повече вали, толкова повече вали
Аватар
batmilen
учете се от него
учете се от него
Мнения: 4888
Регистриран на: Чет Яну 06, 2005 8:56 am
Обратна връзка:

Мнение от batmilen »

Ха-хаааа,на тоз зарган ще трябва да му наредя 10 на тойчици... :lol:
хито
новобранец
новобранец
Мнения: 86
Регистриран на: Вто Яну 04, 2005 10:31 pm

Re: МОНТАЖ"ДРАШКОВИЧ"

Мнение от хито »

joro1973 написа: ....... Само че колко замятания ще издържи рибето........
Доколкото си спомням системата "Драшкович" е за мъртво рибе :wink:
Аватар
joro1973
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 259
Регистриран на: Пон Апр 25, 2005 6:22 pm
Местоположение: София

Re: МОНТАЖ"ДРАШКОВИЧ"

Мнение от joro1973 »

За мъртво де :D - като му вкараш кламера, няма да е живо, я!
"колко ще издържи?" - имах предвид за колко замятания ще стои на кламера, преди да се разглоби :wink:
колкото повече вали, толкова повече вали
хито
новобранец
новобранец
Мнения: 86
Регистриран на: Вто Яну 04, 2005 10:31 pm

Re: МОНТАЖ"ДРАШКОВИЧ"

Мнение от хито »

joro1973 написа:За мъртво де :D - като му вкараш кламера, няма да е живо, я!
"колко ще издържи?" - имах предвид за колко замятания ще стои на кламера, преди да се разглоби :wink:
УПС........извинявам се ...не съм те разбрал :oops:
Аватар
DOCTORA
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 281
Регистриран на: Вто Авг 10, 2004 12:48 am
Местоположение: АННГЛИЯ

Мнение от DOCTORA »

Миналото лято хванах два лефера на дъно на парче от заргана.
Беше Септември, към 11ч вечерта от мостчето на "Ривиера".
По това време още никой не беше хванал лефер от брега.
Използвах английски монтаж наречен "Clip Down Pulley Pennel ":
Изображение

eто такъв но с две куки

Изображение

Изображение
BORN TO FISH, FORCED TO WORK!
Аватар
batmilen
учете се от него
учете се от него
Мнения: 4888
Регистриран на: Чет Яну 06, 2005 8:56 am
Обратна връзка:

Мнение от batmilen »

Докторе,това което показваш е поредния"стационарен"монтаж.Целта на монтажа"Драшкович" е с подръпване и поклащане това рибе дето е закачено да изглежда досущ като живо,а имиризмата му е на прясно,така да се каже "живото" рибе играе ролята на воблер... :lol:
Аватар
HEMINGUEI
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 306
Регистриран на: Пон Юни 14, 2004 1:57 pm
Местоположение: Варна

Мнение от HEMINGUEI »

Пробвал съм го но само веднъж / досещате се какъв е бил резултата :( /! Бях на Морска гара излизаше граца, но през определен интервал излизаха глави от грацаи реших да пробвам . Понеже му беше доста рано за Лефчо нямах кой знае колко блесни в куфарчето - похвърлях с една Алба но никакъв ефект! Импровизирах с направата на една система Драшкович, но и там нищо ! Все пак беше обед и печеше яко, нали уточних че си беше яко лято! Сигурен съм че при определени условия ще работи! Така де НАШИЯТ ПРИЯТЕЛ ДА НЕ Е ПО - ГЛУПАВ ОТ ЩУКИТЕ 8)
Който може хваща!
Аватар
joro1973
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 259
Регистриран на: Пон Апр 25, 2005 6:22 pm
Местоположение: София

Мнение от joro1973 »

Бях на морска гара есента на 2004, когато падна голямата градушка. 1-2 минути, преди да се изсипе хванах 7-8 чернокопа на чепаре за сафрид/с 2-3 последователни замятания/ - явно рязката промяна във времето го е накарала да се активизира. Някой знае ли дали това е правило при лефера - при спад на атмосферното налягане да се активизира?
колкото повече вали, толкова повече вали
durumov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2346
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 8:13 pm
Местоположение: Варна,морето, сините вълни
Обратна връзка:

Мнение от durumov »

тая система за лефери е чудесна. Ми ний друго кво имаме като хишник в Черно море - освен паламуда, зарганата и карагьоз. Не е честно такива майстори на риболова кат' нас да са ощетени от Географията.
Изпадам нихилизъм - Рекс, Буши да ми дойдат тука да ги видя - тя рибата там 'ши ги убий - да ми хване рибка на наш'то море да го видя и на 100 метра от него да строят хотел, в компанията на 20тонни самосвали и пневматични чукове да ми ги целува тези риби.
били сме предупредени. Трябвало да слушкаме, Батка! Да имат много здраве от 12тата миля. GSMа ми го знаят който трябва!
Аватар
Докера
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Съб Май 07, 2005 3:51 pm
Местоположение: Варна

Мнение от Докера »

batmilen написа:Колеги,гледам често по френския риболовен канал как ловят щуки с монтаж"Драшкович"- прясно рибе с кламер в устата и две тройки поставени по тялото.Как мислите ще имали успех подобна технология при улова на лефер? И въобще дали може да се приложи това"чудо" в морския риболов.
Освен щуки със същия монтаж ловят и по реките пъстърва /пак по същия канал съм го гледал :wink: / , само че с много по-малък размер монтаж и съответно рибе :wink: . Доста хвърляния издържА ! Сигурно и в морето е приложим :roll:
И да пече , и да вали... риба пак ще се лови !
Аватар
DOCTORA
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 281
Регистриран на: Вто Авг 10, 2004 12:48 am
Местоположение: АННГЛИЯ

Мнение от DOCTORA »

Този метод ще е смъртоносен за лаврак.
Само че тук такива джаджи не се продават.
BORN TO FISH, FORCED TO WORK!
Аватар
batmilen
учете се от него
учете се от него
Мнения: 4888
Регистриран на: Чет Яну 06, 2005 8:56 am
Обратна връзка:

Мнение от batmilen »

В неделя 8 май на импровизирания митинг на плаващия док /карагьоза не кълвеше/ обсъдихме идеята за монтажа "Драшкович", оформи се едно мнение добър е ,но когато започне да кълве лефера с 1 рибе - 1 лефер ,колко време ще имаш за да смениш стръвта,дая завиеш с медната тел и да заметнеш.Ще трябва да имаш една кофа с рибета,сафрид,илария и др. ... А лефера е бърза риба,НАИСТИНА ПРИ ЛОШО ВРЕМЕ кълве на поразия,на 09.09.2004г. за 10 - 15 мин. на Рибното в Бургас хванах 5 лефера,едвам имах време да ги откача от воблера... върховно удоволствие,като се пооправи времето пак даваше, но не така бясно и стръвно.
erols
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Окт 03, 2010 12:09 am
Местоположение: Истанбул

Re: МОНТАЖ"ДРАШКОВИЧ"

Мнение от erols »

Здравейте колеги!
Виждам че темата е доста стара, но аз току-що я забелязах понеже досега не съм разглеждал подробно всички теми.
За колегите, които все още се интересуват, искам да споделя накратко своя опит във връзка с метода "Драшкович"...
Този метод аз го използвам успешно от доста години насам за риболов на сладководни хищници като щука, бала риба, костур, както и за риболов на морски хищници предимно като лаврак, лефер (в Средиземно/Мраморно море) и баракуда (в Бяло море)... (Честно казано досега не съм ловил риба в Черно море, но предполагам че този метод ще върши добра работа и там.)
Приспособленията аз си ги правя сам и за тази цел използвам следните материали:
- 0,80 мм или 0,60 мм неръждаема стоманена тел (за направа на основния корпус, който се вкарва през устата на мъртвата рибка-стръв);
- тънка медна тел (за привръзване на главата на рибката-стръв към корпуса на приспособлението);
- 5, 10, 15 или 20 грамови оловни тежести;
- куки (могат да бъдат тройни, двойни или единични);
- плетена корда "Dyneema" (или тънка стоманена тел)...

Изображение

Uploaded with ImageShack.us

В зависимост от начина на риболов, който ще практикувам (спининг, дънен или на плувка) аз използвам основно следните приспособления:

Изображение

Uploaded with ImageShack.us

Изображение

Uploaded with ImageShack.us

Изображение

Uploaded with ImageShack.us

Горепосочените приспособления ги ползвам най-вече в спининговия риболов, като в по-вечето случаи за стръв използвам сафрид. Желателно е сафрида да бъде пресен за да не се разпада бързо при мятането на такъма. Сафрида го ползвам за стръв и в сладководния, и в морския риболов понеже тази риба при нас може да се хваща или да се намери на пазара по всяко време на годината. Разбира се за стръв могат да се използват и други видове дребни рибки...
Навярно мнозина от колегите знаят как се прикрепва рибката-стръв към приспособлението, но за тези които нямат опит съм нарисувал начина на прикрепване на стръвта...

Изображение

Uploaded with ImageShack.us

(Мушкам докрай теления корпус на приспособлението в устата на мъртвата рибката-стръв и закачам едната кука под горната гръбна перка на рибката, а втората кука закачам отдолу близо до опашната перка).
След като метна такъма във водата правя леки периодически засечки с пръчката, като след всяка засечка навивам макарата 2-3 пъти и по такъв начин придавам движение на стръвта, което привлича хищника...

Изображение

Uploaded with ImageShack.us

Другия вид приспособление, което ползвам най-вече в дънния риболов на хищници или при риболов на плувка е следния:

Изображение

Uploaded with ImageShack.us

Изображение

Uploaded with ImageShack.us

При този вид приспособления основният корпус е направен от дървен материал, което не позволява на рибата-стръв да се спусне на дъното заради повдигателната способност на дървения материал и поддържа стръвта в хоризонтално положение на определена височина от дъното.

Изображение

Uploaded with ImageShack.us

При дънния риболов с това приспособление, на основната корда, която идва от макарата, слагам 30-40 грамова подвижна оловна тежест и след това вързвам в края на кордата вирбел с карабинка. Прикрепвам към карабинката даденото приспособление, зареждам със стръв и мятам такъма във водата...

Изображение

Uploaded with ImageShack.us

При риболов на плувка с това приспособление, след като прикрепя приспособлението към карабинката и заредя със стръв, прикрепвам и една малка оловна тежест от 5 или 10 грама към карабинката за да не изплува стръвта на повърхността на водата и да стои на определена дълбочина в хоризонтално положение...

Изображение

Uploaded with ImageShack.us

Надявам се тази информация да бъде полезна за колегите, които се интересуват... Пожелавам на всички успехи в риболова! Наслука!
Erol
гр. Истанбул
«Несподелените знания нямат никаква стойност...»
Публикувай отговор

Обратно към “Монтажи за риболов”