Калкан с въртяща блесна и филе за стръв.

Модератори: Димо Михалев, dobria1

docenta
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1066
Регистриран на: Съб Фев 11, 2006 6:35 pm
Местоположение: София

Калкан с въртяща блесна и филе за стръв.

Мнение от docenta »

Здравейте колеги,
За този на пръв поглед невъзможен монтаж стана дума в една от темите на Snegk в "Неуспешни излети", но понеже темата е чисто морска си позволявам да дам един линк тук. Надявам се да ви е интересно!
http://forum.nariba.com/viewtopic12017.html

Какво ще кажете, някой пробвал ли е подобно нещо и може ли да добави още подробности, защото аз последния си калкан го хванах преди година и 7 дни и след срещата в Приморско не съм ходил на морето.
Мъдете здрави,
па другото ще се оправи!


Риболовна академия "Негован"
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Мнение от snegk »

Доценте както го обясняваш мисля че ще работи добре и за котки,напролед ще пробвам на нашето пристанище а може и по рано,зависи от информацията на колегите с промишления риболов.За първия хванат по този начин калкан ще черпя.А ти ако можеш пусни някъква картинка да е по лесно на хората.Благодарско.
Аватар
rumci
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5748
Регистриран на: Вто Окт 31, 2006 4:28 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от rumci »

Методът е интересен и смятам, че освен за калкан може да бъде прилаган за почти всички риби по нашето черноморие. При използване на подходяща стръв би могло да се улови и морска котка, писия, попче, дракон, платерина, а защо не - зарган и лефер.
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Калкан с въртяща блесна и филе за стръв.

Мнение от Бачо Илия »

docenta написа:Здравейте колеги,
За този на пръв поглед невъзможен монтаж стана дума в една от темите на Snegk в "Неуспешни излети", но понеже темата е чисто морска си позволявам да дам един линк тук. Надявам се да ви е интересно!
http://forum.nariba.com/viewtopic12017.html

Какво ще кажете, някой пробвал ли е подобно нещо и може ли да добави още подробности,.
Аз съм ловил така , но не на море а в язовири , това си е 100% "Сбиролино" , с крайна тежест , ползват се тежести от този тип:
Изображение
Тя е с формата на шейна , точно да може да се движи по дъното , блесната е без никакви утежнения , вместо блесна може да се ползва туистер само с кука , без оловна глава или специални силиконови червеи (за сбиролино) , жива или мъртва стръв... Има една особеност , че горе при монтажа на повода се слага и един троен вирбел (три единични един в друг)- те също са за "Сбиро" , куките се с едни особенни по "квадратни" извивки - това всичкото с цел по доброто "представяне " на стръвта :D
Изображение
Жоро
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 10:26 am
Местоположение: Добрич

Мнение от Жоро »

зимно време, по 2-3 пъти в седмицата ходя на море! мачкам татарките. така и така основните ми такъми са хвърлени за калканови,нищо не ми пречи да пробвам теориите,или практиките на доцента.па нали и затоба е този саит.
docenta
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1066
Регистриран на: Съб Фев 11, 2006 6:35 pm
Местоположение: София

Re: Калкан с въртяща блесна и филе за стръв.

Мнение от docenta »

IDA написа:
docenta написа:Здравейте колеги,
За този на пръв поглед невъзможен монтаж стана дума в една от темите на Snegk в "Неуспешни излети", но понеже темата е чисто морска си позволявам да дам един линк тук. Надявам се да ви е интересно!
http://forum.nariba.com/viewtopic12017.html

Какво ще кажете, някой пробвал ли е подобно нещо и може ли да добави още подробности,.
Аз съм ловил така , но не на море а в язовири , това си е 100% "Сбиролино" , с крайна тежест , ползват се тежести от този тип:
Изображение
Тя е с формата на шейна , точно да може да се движи по дъното , блесната е без никакви утежнения , вместо блесна може да се ползва туистер само с кука , без оловна глава или специални силиконови червеи (за сбиролино) , жива или мъртва стръв... Има една особеност , че горе при монтажа на повода се слага и един троен вирбел (три единични един в друг)- те също са за "Сбиро" , куките се с едни особенни по "квадратни" извивки - това всичкото с цел по доброто "представяне " на стръвта :D
IDA е абсолютно прав за формата на тежестта, макар да е ловил само в язовири. Знаете, че има подобни и морски тежести, но не ония с антенките. Утре ще се опитам да ви представя в картинки монтажа и тежестите, перлите и разни други неща, но в момента нямам цифров апарат да ви ги снимам в реален вид, защото щерка ми го вдигна на някакъв купон за края на ваканцията. Техниката "Сбиро"- бомбарда, е наша морска техника, но в случая ви казвам, че това може да се изпълнява и със стандартни такъми. Тия, особените куки с квадратни извивки са американско изобретение и са добри за силиконови плуващи червеи, по принцип са с халка, а не с ухо, приличат на куките на мухарите. Значи , тия куки са добри за заргани и да им се слагат оранжеви силиконови червеи - това съм го писал по-подробно в книгата ми "Финтовете в риболова".
Наслука, пичове :D
Мъдете здрави,
па другото ще се оправи!


Риболовна академия "Негован"
Don Alivio
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 10:50 am

Мнение от Don Alivio »

soleno написа:
Тия, особените куки с квадратни извивки са американско изобретение и са добри за силиконови плуващи червеи, по принцип са с халка, а не с ухо, приличат на куките на мухарите. Значи , тия куки са добри за заргани
...са японско изобретение :wink:
Изображение

Никак не са лоши, като не се отчита факта за бързото им затъпяване и корозия най-вече в морска вода

Освен серията LS има и фруги квадратни , които може да потърсите пак на тоя сайт.

p.s. http://www.tackledirect.com/gamakatsu1.html

http://www.tacklewarehouse.com/catpage-GAMAKATSU.html

Тея куки ги има по магазините във Варна, за какво трябва да ровя в някакви сайтове, като мога да си ги купя и тука... :wink: пък са и предимно речно изпълнение и за морски риболов не стават...много са им къси дръжките... :wink:

p.s.Не знам да ли са американско или японско откритие ама приличат на куките дето ги продават за търмъчене, направени от стоманена тел...само че те са двойни! :lol:
People have been eating frogs' legs for years. But what about frogs that don't have legs?
Аватар
Камбата
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2378
Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
Обратна връзка:

Мнение от Камбата »

Стига с тея тралове и подобни простотии,щото днеска се изнервих,докато си пазарих в риболовния център на полиграфията и разглеждах блеснарките.Някакъв младеж в костюм си купува от въпросните двойни куки от тел/по брега на канала в Аспарухово има останки/се консултира с продавача каква гега да избере за трал.Поговориха си малко къде ходят да поскат и много се изнервих.Тея ако ги засека някъде,викам ченгетата,боли ме факса,че съм на 14-15години,вземам им пръчките и им овивам куките около вратовете,пък кот ще да става. :evil: :evil: :evil:
"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж!"

- Лий Улф - 1939 г.
docenta
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1066
Регистриран на: Съб Фев 11, 2006 6:35 pm
Местоположение: София

Мнение от docenta »

soleno написа:
Тия, особените куки с квадратни извивки са американско изобретение и са добри за силиконови плуващи червеи, по принцип са с халка, а не с ухо, приличат на куките на мухарите. Значи , тия куки са добри за заргани
...са японско изобретение :wink:
Изображение

Никак не са лоши, като не се отчита факта за бързото им затъпяване и корозия най-вече в морска вода

Освен серията LS има и фруги квадратни , които може да потърсите пак на тоя сайт.

Колеги,
Явно има някакво недоразумение в това за какви куки си говорим в случая с предложения от мен /Доцента/ монтаж. За да няма съмнение ви пускам един линк за какви куки става дума и те действително са американски от фирмата Ийгъл и са за морски риболов с достатъчно дълго стебло да се наниже филе по тях.
Вижте по-долу:
http://www.cabelas.com/cabelas/en/templ ... hasJS=true

А това, което го дава по долу колегата Soleno за куките на фирмата Гамакатсу, просто си е копирано от оригиналите, но няма лошо. Всеки си има право на търговска политика. Американците ги правят тия куки от незапомнени времена, а сега са копирани на много места, най-вече от китайци.



p.s. http://www.tackledirect.com/gamakatsu1.html

http://www.tacklewarehouse.com/catpage-GAMAKATSU.html
Мъдете здрави,
па другото ще се оправи!


Риболовна академия "Негован"
simbat
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 440
Регистриран на: Пон Фев 28, 2005 11:49 am
Местоположение: Varna
Обратна връзка:

Мнение от simbat »

Егати ракетната наука били тея куки :shock:
Eagle Claw си е доста стара щатска фирма за такъми,по-точно-не особено качествени такъми :
http://www.eagleclaw.com/main.php
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Сбиролино

Мнение от Бачо Илия »

ИзображениеИзображениеИзображение

За "по-квадратните" куки аз отворих приказката , по-горе са три монтажа на естествена и изкуствена стръв по метода "сбиролино"- восъчен молец , силиконов спагет ,и туистер без утежнение. Куката е специална за този метод и цялата идея че формата и трябва максимално добре да придава въртеливо движение на примамката , т.с да бъде с по широка с особенна форма извивка и да не е "права кука" Има различни производители на куки за сбиро , но в общи линии целта е тази. За морски риболов какво точно се ползва не мога да кажа , но за този метод е това. Куката която е показана на картинките по-горе , е точно за Сбиролино :D
Изображение
Аватар
Камбата
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2378
Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
Обратна връзка:

Мнение от Камбата »

Да не цапаме темата,вижте в темата за морския червей.
"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж!"

- Лий Улф - 1939 г.
docenta
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1066
Регистриран на: Съб Фев 11, 2006 6:35 pm
Местоположение: София

Мнение от docenta »

Soleno здравей,
Приемам за абсолютно правилна забележката за снимка+монтаж+ обяснение и тогава да се говори. Но в момента нямам цифров апарат,както споменах още в началото, затова минах само с устни обяснения, а линка към куките на Ийгъл Клоу го дадох, защото по същество с такава форма е куката за монтажа на олекотената блесна. Недоразумението относно квадратните куки идва от това, че въпросната кука, която аз ползвам има правоъгълна чупка преди ухото. Изобщо не ми мина през акъла, че става въпрос за "квадратна" форма на извивката. Има и една друга форма на подобни куки, които са още по-подходящи, но май най-накрая, вместо да ровя из нета и да търся сходни куки и монтажи, ще е по-добре да го нарисувам на ръка, да го сканирам и да го пусна във форума.
Извинявайте всички, които по някакъв начин съм ви изнервил :D
И пак, наслука :!:
Мъдете здрави,
па другото ще се оправи!


Риболовна академия "Негован"
docenta
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1066
Регистриран на: Съб Фев 11, 2006 6:35 pm
Местоположение: София

Мнение от docenta »

soleno написа:
Съжалявам за затруднението от липсата на възможност да го скицираш или снимаш тоз монтаж.

Пусни ми на ЛС ако искаш един адрес, на който да ти пратя - планшет - абе нещо като Електронен Молив с кабел - пишеш, рисуваш върху дъската , а то си става файл и го пращаш - на мен ми е омръзнал, а и не ги умея чак толкова монтажите, нито ги знам - а ти ги знаеш и искаш да ги нарисуваш. Със скенер става по бавно, пък и трябва да го имаш наблизо :wink:

Не се Бъзикам ! Направо ще ти го пратя тоз планшет по куриер - само дай адрес ! И получател !

.........толкова за сега .
Здравей Soleno,

Благодаря за благородното предложение, аз наистина напоследък съм доста под пара и влизам в нета късно вечер след работа. Ако не ти трябва този планшет - изпрати ми го, ще ти пусна адреса ми на ЛС, така ще мога да нарисувам различни монтажи, не само морски ами и в другите подфоруми. Смятам, че ще е полезно на колегите :D
Наслука!
Мъдете здрави,
па другото ще се оправи!


Риболовна академия "Негован"
Аватар
чпс
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 397
Регистриран на: Чет Мар 22, 2007 5:03 pm
Местоположение: сред село

"квадратни" куки

Мнение от чпс »

docenta написа:Soleno здравей,
Приемам за абсолютно правилна забележката за снимка+монтаж+ обяснение и тогава да се говори. Но в момента нямам цифров апарат,както споменах още в началото, затова минах само с устни обяснения, а линка към куките на Ийгъл Клоу го дадох, защото по същество с такава форма е куката за монтажа на олекотената блесна. Недоразумението относно квадратните куки идва от това, че въпросната кука, която аз ползвам има правоъгълна чупка преди ухото. Изобщо не ми мина през акъла, че става въпрос за "квадратна" форма на извивката. Има и една друга форма на подобни куки, които са още по-подходящи, но май най-накрая, вместо да ровя из нета и да търся сходни куки и монтажи, ще е по-добре да го нарисувам на ръка, да го сканирам и да го пусна във форума.
Извинявайте всички, които по някакъв начин съм ви изнервил :D
И пак, наслука :!:
Здравей доценте,

Не става ли дума за т.н. "тексаски" монтаж, в който се използват точно такива куки с правоъгълна чупка преди ухото ?

Отдавна търся да си купя "тексаски" куки, но тук в България досега не съм срещал такива - изглежда търсенето е незначително.
Публикувай отговор

Обратно към “Монтажи за риболов”