чепаре с ластик

Модератори: Димо Михалев, dobria1

elektronchika
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Съб Авг 06, 2005 2:25 pm
Местоположение: Варна

чепаре с ластик

Мнение от elektronchika »

Здравейте! В раздел морски риболов гледам че колегите пишат че хващат сафрид на ластик. Но не ми е яно какъв е точно монтажа и как се лови с него. Може ли да ми обясните кое как се прави, че ми стана интересно и ми се иска да пробвам и аз. Поздрави!
Аватар
alcora
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1699
Регистриран на: Вто Юли 24, 2007 12:49 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: чепаре с ластик

Мнение от alcora »

Сигурно става дума за ПАРАГАТ !
Ако ластика е 10 м може да вкара от 1 до 6 и нагоре куки / на разрешените места / на 60 - 70 и повече метра винаги на едно и също място !
Става за риболв и на река и на язовир и на морето разбира се , просто трябва да спазваш разрешените куки !
Метода не би трябвало да бъде браконерски ако си на язовир и вкарваш с ластика 6 куки на 60 или нагоре метра / винаги на едно и също място там кадето захранката примерно / или на река 2 куки на каквото си искаш разстояние / доколкото ти позволява ластика /
Системата по принцип е интересна и много удачна !
elektronchika
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Съб Авг 06, 2005 2:25 pm
Местоположение: Варна

Re: чепаре с ластик

Мнение от elektronchika »

до колкото разбирам се ползва много еластичен ластик, какъв ли ще е че да се разтяга 6 пъти... и какво се слага накрая - много голямо олово, което може ли да се извади след риболова?
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: чепаре с ластик

Мнение от snegk »

alcora написа:Сигурно става дума за ПАРАГАТ !
Ако ластика е 10 м може да вкара от 1 до 6 и нагоре куки / на разрешените места / на 60 - 70 и повече метра винаги на едно и също място !
Става за риболв и на река и на язовир и на морето разбира се , просто трябва да спазваш разрешените куки !
Метода не би трябвало да бъде браконерски ако си на язовир и вкарваш с ластика 6 куки на 60 или нагоре метра / винаги на едно и също място там кадето захранката примерно / или на река 2 куки на каквото си искаш разстояние / доколкото ти позволява ластика /
Системата по принцип е интересна и много удачна !
Този метод е бракониерски и е забранен.Разрешените куки са две на една въдица.Само, че три въдици не правят едно чепаре. :wink:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Аватар
alcora
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1699
Регистриран на: Вто Юли 24, 2007 12:49 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: чепаре с ластик

Мнение от alcora »

snegk написа:
alcora написа:Сигурно става дума за ПАРАГАТ !
Ако ластика е 10 м може да вкара от 1 до 6 и нагоре куки / на разрешените места / на 60 - 70 и повече метра винаги на едно и също място !
Става за риболв и на река и на язовир и на морето разбира се , просто трябва да спазваш разрешените куки !
Метода не би трябвало да бъде браконерски ако си на язовир и вкарваш с ластика 6 куки на 60 или нагоре метра / винаги на едно и също място там кадето захранката примерно / или на река 2 куки на каквото си искаш разстояние / доколкото ти позволява ластика /
Системата по принцип е интересна и много удачна !
Този метод е бракониерски и е забранен.Разрешените куки са две на една въдица.Само, че три въдици не правят едно чепаре. :wink:
Илийка едно питане !
3 въдици с по 5 м ластик накрая и по 2 куки на въдица това бракониерство ли е ?
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: чепаре с ластик

Мнение от sapuna »

Не е!
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: чепаре с ластик

Мнение от snegk »

Не е брат. :wink:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: чепаре с ластик

Мнение от snegk »

Да споделя какво научих от стари доспадски рибари.При риболов на пъстърва те използват ластик.Ластика е руски и се разтяга до 100м.В България се намирал трудно.Метода е.Влизат във водата и слагат шамандура с голяма тежест,след това, вързват единия край за шамандурата на нивото на което искат да ловят.Може и на самата тежест.Другия край на ластика го вързват за основното влакно.На основното правят два повода и на тях куки.Линията се обира да се изпъне леко.Нещо като риболв с фидер.След като удари риба, навиваме с макарата докато дойде рибата, презареждаме и пускаме, ластика връща монтажа на първоначалното място.Това ми го сподели стар рибарин с който станахме приятели в Пампорово.Лично не съм го пробвал, но ми изглежда доста добър и законен монтаж, за риболов на пъсърва и бяла.Най труднот е намирането на ластика. :lol: :lol: :wink:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Аватар
vlado_fidera
новобранец
новобранец
Мнения: 96
Регистриран на: Пон Мар 28, 2005 7:34 am
Местоположение: sofia

Re: чепаре с ластик

Мнение от vlado_fidera »

Този метод го знам от един руснак , който работеше в Кремиковци.Прилагаше го с успех на една кариера близо до София.Ловеше предимно дънни риби като шаран и доста едра за онова време каракуда.Монтажа е следния:
-взема се парче ластик с кратност на разтягане 1:3 т.е- 1 м ластик се разтяга 3 м.Нужни са около 15-20 м ластик.Влакното се прокарва през водачите и се нанизва една подвижна тежест с тегло около 50-60 гр.Праве се самозатягащия възел.Връзват се 2 бр.куки в образувалия се клуп.За едната му страна се връзва ластика.Другия край на ластика се привързва към тежест с тегло не по малка от 1,5 кг.Бигела на макарата се отваря.Един от риболовците влиза в лодката и започва да вкарва такъма примерно на 60 м разстояние от брега.Пуска тежеста над мястото където е решил да захрани.Захранва с царевица,жито и др.смески.Този риболовец който е на брега в това време е затворил бигела на макарата.След това го отваря наново и започва да намотава влакното до момента в който се покаже единият край на ластика..Затваря бигела .Зарежда с плочки кюспе или ароматизиран качамак и отново отваря бигела на макарата при което ластика изтегля стръвта докато тя стигне до мастото на захранването.Затваря се бигела и се обира излишното влакно така че да не се получи корем.Поставя се сигнализатор м/у връхния и първия водач и се чака кълването.При удар се засича и се започва с намотаването на влакното до момента на вкарване на рибата в кепа..Презарежда се и отново отваряйки бигела на макарата дотавяме новата порция стръв на захраненото място.Това се прави когато сме планирали поне 1 седмичен излет.Мястото се захранва със захранка по едно и също време.Обикновено сутрин рано се чакат ударите на едрите шарани.Така си спестяваме постоянното замятане с въдицата и плашене на рибата при попадане на тежеста и стръвта във водата
НЕ САМО С НОЖ И ВИЛИЦА В РЪКА, МОГА АЗ ДА ГИ ЛОВЯ
НЕКА ТРЪГВАЙКИ СИ ОТ ВОДОЕМА ПОСЛЕДНОТО КОЕТО ОСТАВА СЛЕД НАС ДА СА СТЪПКИТЕ НИ
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: чепаре с ластик

Мнение от snegk »

Владо,много ми е интересно тоз шаран или амур като тръгне да взима аванс, къде ще отиде. :?:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: чепаре с ластик

Мнение от sapuna »

У ряката! :mrgreen:
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Аватар
alcora
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1699
Регистриран на: Вто Юли 24, 2007 12:49 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: чепаре с ластик

Мнение от alcora »

snegk написа:Владо,много ми е интересно тоз шаран или амур като тръгне да взима аванс, къде ще отиде. :?:
Илийка дърпа го наляво надясно и накрая излиза като парцал , работиш без аванс !
Пробвал съм системата преди десетина години на Пясъчник заради многото водорасли , най големия шаран беше 3- 3,5 килограма ударил беше през ноща без да го забележа / вечерната салата беше много голяма / :)
За голяма риба не трябва да се слага 2 ра кука защото докато се мята насам натам все ще има за какво да е закачи и да иде у ряката , както казава Митака :)
Аватар
Божидар
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2521
Регистриран на: Чет Апр 15, 2004 5:57 pm
Местоположение: България-Габрово-Румъния
Обратна връзка:

Re: чепаре с ластик

Мнение от Божидар »

alcora написа:
snegk написа:Владо,много ми е интересно тоз шаран или амур като тръгне да взима аванс, къде ще отиде. :?:
Илийка дърпа го наляво надясно и накрая излиза като парцал , работиш без аванс !
Пробвал съм системата преди десетина години на Пясъчник заради многото водорасли , най големия шаран беше 3- 3,5 килограма ударил беше през ноща без да го забележа / вечерната салата беше много голяма / :)
За голяма риба не трябва да се слага 2 ра кука защото докато се мята насам натам все ще има за какво да е закачи и да иде у ряката , както казава Митака :)
Да си кажа и аз-ластика се вземаше от клубовете по моделизми и разтегателната му способност 1:6 с дебелина 1мм. На Копринка преди години се практикуваше много и то на Морозовския ръкав заради тополите .Голям смях беше като колеги питаха "Не виждаме да хвърляте, а вадите риба" :idea: А това каква е големината на рибата изобщо не измесваше линията заради резерва който се оставаше при разпъване :idea: Не 1:6 ,а 1:5 :idea:
На Бодлива Крава ,Бог рога не дава!
Светът е оцелял,защото се е смял!
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: чепаре с ластик

Мнение от sapuna »

Дайте да о видим нагледно де!Какво бърка да му спретнете една снимка на този монтаж! ;)
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Аватар
chipi_
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 869
Регистриран на: Съб Окт 14, 2006 6:33 pm
Местоположение: Варна

Re: чепаре с ластик

Мнение от chipi_ »

Аз го правя тъка.Купувам ластик от който и рибарски магазин, в Варна да влезеш го има,обикновен намотан без ролка . мисля че беше по 20метра на парче и не е скъп.Тоя ластик се разтегля едно към пет,това го разбирам когато се разтегли почти до скъсвне примерно едно парче от пет санта и си показва коло му е разтегачката.
После според това на каква дистанция ще ловя си правя сметка колко ластик ще ми е нужен.
Пример:Искам да вкарам на 200метра,значи ми трябва ластик 40 метра който има разтегливост едно към пет.Вземам едно въже вързвам камък на другият край слагам примерно шише за шамандура а преди самата шамандура (шише) вързвам ластика и влизам с лодката,колегата от брега държи другият край на ластика докато аз разпъна до положение което ще издържи самия ластик не много натегнато.Това е лесно и ефикасно.По тоя начин имам един сом 12кг.и един 18кг.Колега спомена че излиза като парцал тъка е ластика го мори,никакви аванси.

П.п при скъсване на ластика,се отива до шамандурата и се изтегля парчето, което се превързва наново.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Монтажи за риболов”