Морски риболов с чепаре, на тапа

Модератори: Димо Михалев, dobria1

Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Морски риболов с чепаре, на тапа

Мнение от 1000n »

Здравейте! :D
Монтажът при морски риболов с чепаре, на тапа е нещо средно между класическия монтаж за риболов с чепаре и монтаж за риболов на бомбарда. А тапата е подвижна плувка, изработена от стиропор и празен пълнител от химикалка, служещ за тръбичка, през която преминава влакното на шпулата на макарата. Казано с други думи, тапата много напомня на бомбарда, но тръбичката не е толкова дълга, както при бомбардата, а е приблизително равна на размера на тялото на тапата. Също така тапата тежи само около един грам, тя както вече се досещате, трябва да издъжа оловната тежест на чепарето. Монтажът от вирбела до оловото(тежестта) си е както при класическия монтаж за риболов с чепаре, а над вирбела - като този на бомбарда, но ограничител се слага както под, така и над тапата, а пък над горния ограничител се прави възел, за да може тапата да бъде ограничена в движението си по влакното и да държи чепарето на желана от нас дълбочина. Обикновено възелът се поставя на около четири до шест метра от оловната тежест на чепарето, разбира се това зависи от конкретните условия, т.е. няма да има смисъл да се поставя възел на шест метра от оловото, ако дълбочината на водата е например само четири метра. Или поредността на монтажа е следната: оловна тежест, чепаре, вирбел, ограничител, тапа, ограничител, възел и към шпулата на макарата. Предимствата на този монтаж са, че вероятността да закачите чепарето на камък и съответно да скъсате чепарето намаляват драстично. Също така можете да придърпвате и обирате съвсем бавно, а оловото да не пада на дъното. Понякога, когато има вълна, може човек дори да спре да придърпва и обира, а вълните в този случай клатят чепарето. Но да ви предупредя, все пак при придърпване и обиране съм имал по-добри резултати отколкото в случаите, когато съм чакал вълните да клатят чепарето. Също така на тапа може да се лови и нощно време. Тогава линията трябва да се държи опъната и при удар да се засича, точно както на бомбарда. Добре е обаче поне малко да се вижда тапата в тъмното в случаите, когато брегът е каменист, защото е възможно такъмът да наближи брега незабелязано и да се скъса чепарето в някой крайбрежен камък. Недостатък на монтажа се явява факта, че няма да може да хвърляте толкова навътре, колкото когато сте без тапа.
На следващата снимка се виждат инструментите и материалите за изработка на тапа, които съм използвал.
Изображение
Със клещите изваждам писеца на празния пълнител от химикалка, за да използвам пълната дължина на тръбичката. След което отново поставям писеца в тръбичката. Пробивам с пълнителя парчето стиропор, след това махам вече лесно писеца и с макетен нож оформям тапата. Получава се нещо такова:
Изображение
С чепаре използвам 26гр тежести, но имам и двойно по тежки и съответно тапата е хубаво да отговаря като размер на използваните олова, защото ако е по-голяма ще създава по-голямо съпротивление във въздуха и трудно ще се замята навътре, а също така и за да се скрие под водата ще е нужно да се хващат много риби наведнъж на чепарето, ако пък е прекалено малка трудно ще се забелязва, когато е навътре, защото ще се показва съвсем малко над водата.
За финал бих искал да покажа и един подвижен възел, който е много удобен при бърза промяна на желаната дълбочина, на която да бъде чепарето. Възелът се прави от канап. Когато човек хване с една ръка възела, а с другата кордата може да движи възела по влакното, докато разбира се, възелът е достатъчно здрав, за да не се премества от движението на тапата по влакното и от тази гледна точка пък възелът е неподвижен.
Всъщност със същия възел връзвам и куките с лопатка. За да се вижда по-добре направих показно с отверка и въже. Като тялото на отверката съответства на влакното на шпулата, а въжето - на канапа, с който се прави възела.
Изображение
Прави се кръгче с въжето(канапа), и се усуква единия край на въжето(канапа) около отверката(влакното) като се прокарва през кръгчето няколко пъти(шест пъти, когато връзвам кука и по-малко, когато правя подвижния възел).
Изображение
Затяга се възела и се отрязват краищата на канапа(в случая не съм рязал въжето).
Изображение
Подвижният възел е готов.
Когато използвам този възел за връзване на кука, отверката съответства на рамото на куката, а въжето на кордата. Успех с монтажа и наслука! :D
nikgeo
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 233
Регистриран на: Сря Мар 01, 2006 6:15 pm
Местоположение: Добрич - 43˚34'25" N, 27˚49'43" E

Re: Морски риболов с чепаре, на тапа

Мнение от nikgeo »

Айде и аз като "на всяко гърне , похлупак" да се намеся. :D
Лично аз използвам плувка ( тапа ) тип ваглер, с товароносимост 40 гр. и нагоре. Вижда ми се малко 26 гр. защото при този тип риболов, сафрида много лесно оплита чепарето, а и самата тапа оказва много голямо съпротивление при замятане и трудно се достигат по-големи разстояния. Тъй като, риболова на тапа се практикува много често нощно време, на антената монтирам светулка, посредством шлауфката в пакетчето им.
!!! Едно е да си ПРОСТОСМЪРТЕН,а съвсем различно е да си ПРОСТ и СМЪРТЕН ...... но някои така и не го разбраха !!!
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: Морски риболов с чепаре, на тапа

Мнение от Моряка »

Тюо май всичко е написано :D ,на първо четене не се сещам да добавя нещо :smt023
А сега де? :roll:
Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Re: Морски риболов с чепаре, на тапа

Мнение от 1000n »

Здравейте! :D
Имам идея, която се оказва съществено подобрение на риболова с чепаре на тапа.
С това подобрение основния недостатък на метода се свежда до минимум.
А по-конкретно невъзможността да се замята чепарето достатъчно навътре,
когато се лови на тапа се неутрализира щом вместо оловна тежест се използва потъваща бомбарда.
Така с бомбарда 30-40гр., която потъва като 5-6гр. ще е нужна съвсем малка стиропорена тапа, която на практика няма да създава съпротивление във въздуха при замятане и съответно чепарето ще може да бъде замятано доста по-навътре.
За пояснение - в този случай бомбардата не се движи по влакното,
а е фиксирана, както е и фиксирана оловната тежест на чепарето. :idea:
Ветеранът в риболова на тапа на Варненския вълнолом - бай Илия, одобри идеята.
Монтажът е изпробван и се държи много добре. :D
Аватар
dobria1
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1561
Регистриран на: Сря Юни 24, 2009 9:58 pm
Местоположение: Варна

Re: Морски риболов с чепаре, на тапа

Мнение от dobria1 »

1000n написа:Здравейте! :D
Имам идея, която се оказва съществено подобрение на риболова с чепаре на тапа.
С това подобрение основния недостатък на метода се свежда до минимум.
А по-конкретно невъзможността да се замята чепарето достатъчно навътре,
когато се лови на тапа се неутрализира щом вместо оловна тежест се използва потъваща бомбарда.
Така с бомбарда 30-40гр., която потъва като 5-6гр. ще е нужна съвсем малка стиропорена тапа, която на практика няма да създава съпротивление във въздуха при замятане и съответно чепарето ще може да бъде замятано доста по-навътре.
За пояснение - в този случай бомбардата не се движи по влакното,
а е фиксирана, както е и фиксирана оловната тежест на чепарето. :idea:
Ветеранът в риболова на тапа на Варненския вълнолом - бай Илия, одобри идеята.
Монтажът е изпробван и се държи много добре. :D

Каква стана тя изчака 3-4 години и реши да плагиатсваш ли???

Ето я идеята ти публикувана преди 3-4 години ама от мен :wink: http://www.nariba.com/forum/viewtopic.p ... start=1125" onclick="window.open(this.href);return false;
НАЙ МИ Е ДОБРЕ ЛЯТО КАТО Е!!!
Изображение
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Морски риболов с чепаре, на тапа

Мнение от КИРО »

Копирано от там дет Митака каза:


Чет Юни 03, 2010 1:26 pm
1000n написа:
dobria1 написа:Как да си опазим чепаретата от късане при каменисто дъно...
има такъв начин и то не един.Всепознатия ни начин е с тапа(подвижна или не)но всеки знае че с нея се замята доста по трудно и дистанцията е по малка.
Друг които аз използвам когато ми се наложи е да си резна оловото да стане около 15-тина грама така чепарето пропада по бавно.
Друг който пак използвам е да скъсам 1-2 чепарета от старите който се пазят имено за такива цели и да разбера за колко секунди оловото пада долу и чак след това закачам истинското с което ще ловя :wink:
Има и друг начин и дори ще покажа снимка на едно от изделието :wink:

.............

това е някаква бомбарда менте но идеята е важна,режеш тръбичката мушкаш едно плетено да е по здраво и да няма хлабина между двата края(вирбела)
по удачни са черните MAVER (торпедата) който е запознат с бомбардите ги знае доста по бързо потъват

дайте и вие някакви идеи
от мен толкова дано това помогне на някого да не къса много и да .................
dobria1, заслужаваш бурни аплаузи, човече за идеята да се използва бомбарда с чепарета! :D Не си спомням да съм чувал нещо по-значимо като нововъведение в морския риболов в последно време! :!: Говоря сериозно! Не се майтапя! :!: Трябва разбира се да се направят някакви тестове, защото конкретните реализации ми се виждат малко несъвършени напръв поглед, защото ако се закачи бомбардата над вирбела на чепарето(както се монтира тапа, но не подвижна, а фиксирана с два вирбела от двете страни) и се сложи дори и най-леката оловна тежест в края на чепарето имам чувството, че монтажът често ще се оплита! Но ако направим следното: от стандартен монтаж на чепаре със спининг разкачаме оловната тежест, взимаме бавно или бързо потъваща(в зависимост от дълбочината на конкретното място) бомбарда, взимаме здраво влакно около 40см и в единият му край правим малко възелче, което да може да не преминава през ограничителя, нанизваме ограничителя през другия край на парчето влакно(дълго 40см), след това нанизваме и бомбардата(няма нужда дори и да режем тръбичката на бомбардата), и в другия край на парчето влакно(не там, където е възелчето), правим примка, като тази, която се прави в края на чепарето, за да се прикрепи оловната тежест към чепарето и така имаме следната структура - възелче, ограничител, бомбарда, примка, та тази структура има същата функционалност и се явява еквивалент на оловна тежест за морски риболов, където примката е еквивалентна на ухото на оловната тежест, прикрепваме последно споменатата структура към чепарето на което махнахме оловната тежест и вече чепарето ще потъва много по-бавно, отколкото ако се лови с оловна тежест и не виждам причини в този случай да има оплитане на монтажа(чепарето)! :D Разбира се, понеже бомбардата е по-лека от оловната тежест, когато е във водата, сигурно няма да може да се придърпва чепарето със пръта по два или три пъти преди да обереш влакното с макарата, а сигурно ще може да се придърпва само по веднъж, но това са си бели кахъри(а бе не е болка за умиране)! :wink:

Иначе идеята да се използват по-леки тежести също не е лоша, но там има следните недостатъци - ако върха на пръта е твърд, то линията може и често да не е опъната, също така, когато се хващат повече риби се оплита чепарето(както го оплитат карагьозите), а и при насрещен вятър трудно се замята чепарето достатъчно навътре, ако се използва по-лека оловна тежест! Казвам го от личен опит, имам оловни тежести, тежащи 16 грама и знам как се държат във водата!
Изображение

Използването на стари чепарета освен за проверка на дъното, може и да се прави и когато няма много риба! :wink: Т.е. ако наоколо има колеги, които са с хубави чепарета и не хващат много риба(например хващат се по 5 или 6 риби за два часа с ново чепаре), то няма и много смисъл да слагате и вие ново чепаре! :wink: Със старото чепаре сигурно ще хванете по-малко риба, но ако с ново чепаре се хващат 6 риби, а със старото например 2 или 3, то за три или четири риби в повече не си заслужава да се използва и ново такъмче(чепаре)! Ако колегите с новите чепарета наоколо започнат да вадят повече риба, то тогава сменяте и вие старото чепаре с ново и се включвате на пълни обороти в риболова! :D

Иначе дълбочината на дъното доста точно може да се определи ако се лови на тапа, защото ако оловната тежест се докосне до дъното, то тогава тапата ляга и застава хоризонтално спрямо водната повърхност, а не продължава да стои вертикално във водата! Ето тук
http://forum.nariba.com/viewtopic.php?p=447656#p447656
бях писал как се лови на чепаре с тапа, ако някой се интересува от метода, а не му е все още известен!

Още веднъж отправям моите поздравления и благодарности към dobria1 за брилянтната идея за риболов на чепаре с бомбарда! :D Сега вече съм оптимист, че от външната страна на вълнолома във Варна отново ще може да се лови на чепаре със спининг без да скъсаш десетина такъма! :D Желая наслука на всички! :D
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Морски риболов с чепаре, на тапа

Мнение от КИРО »

Аве 1000-рка,така и не разбрах,
защо почна да ръчкаш отдавна затихнали теми за чепарета?

И кво толкова пробваш и си записваш,
няма ли да почнеш най-накрая да хващаш ве?

То дойде време да приготвяме по някой кат нови дрехи за зор заман,
ти още записки водиш......
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
pluv4o
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1085
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 9:25 pm
Местоположение: varna

Re: Морски риболов с чепаре, на тапа

Мнение от pluv4o »

КИРО написа:Аве 1000-рка,така и не разбрах,
защо почна да ръчкаш отдавна затихнали теми за чепарета?

И кво толкова пробваш и си записваш,
няма ли да почнеш най-накрая да хващаш ве?

То дойде време да приготвяме по някой кат нови дрехи за зор заман,
ти още записки водиш......
Въх...Не така ве Киро,с този кат дрехи....Пфу...Пфу...Пфу...
Оставете "момчето" да "твори:".
Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Re: Морски риболов с чепаре, на тапа

Мнение от 1000n »

dobria1 написа:Каква стана тя изчака 3-4 години и реши да плагиатсваш ли???

Ето я идеята ти публикувана преди 3-4 години ама от мен :wink: http://www.nariba.com/forum/viewtopic.p ... start=1125" onclick="window.open(this.href);return false;
Сега – първо трябва да кажа, че за пореден път не съм съгласен с тебе!
Но поведението ти отдавна вече не ме изненадва. :!:
Тази тема, се нарича
Морски риболов с чепаре, на тапа.
Линкът, към който ти ни препращаш е от Събота 12 Юни, 2010г.
и се отнася за някаква твоя идея, за използването на БОМБАРДА, около която има ДВА ВИРБЕЛА.
Нищо не е казано подробно от твоя страна, още по-малко пък за риболов на тапа.

Аз те приветствах, въпреки всичко, защото се досетих, че ако разменим оловната тежест на чепарето с потъваща бомбарда, чепарето няма да потъва толкова бързо и ще може да се лови риба дори и в плитчините в източната част на Варненския вълнолом.

За мен твоята идея няма нищо общо с Морския риболов с чепаре, на тапа.

И доказателство, че на теб по това време са ти липсвали познания за риболова с чепаре, на тапа
се явява моето мнение от дата Неделя 31 Юли, 2011г. в тема КАРАГЬОЗ – 2011, което може да се прочете като се избере линка по-долу:

http://www.nariba.com/forum/viewtopic.p ... 40#p781740" onclick="window.open(this.href);return false;

----------------
текста на поста по идея на КИРО директно копирам тук:
1000n написа:
dobria1 написа:
paynera написа: без болдо чипарето потъва бързо и не се задържа на повърхноста , а се влачи по дъното където риба няма.Когато има болдо може да се замята надалеч и бавно да се придърпва като чипатето постоянно е потънало около 1.5м и така се спестяват значителен брои замятания , защото такъма бавно идва към теб.В случеите когато има вълнение дори се остава без да се обира , защото вълните клатят такъма и чак след като се хване риба тогава се обира.Това е накратко дано съм обяснил правилно и сте ме разбрали.
Момци като ви чета постовете ми става ясно кой ходи за риба и кой я докарва само от КЛАВИАТУРА (това не се отнася за Paynera) просто тук от написаното от него ще поясня нещо:
метода е познат повече като: НА ТАПА (добре ми е познат) но този МЕТОД за тази риба НЕ СТАВА
първо: от 10 дена насам риба се взема само ПО ДЪНОТО така че тапите и прочие ОТПАДАТ
второ: за таз риба се искат добри махове или (силни придърпвания) така че тапите и прочие ОТПАДАТ
трето:под моста няма вълни и няма кой да ти клати чепарето с тез тапи(булда) така че тапите и прочие ОТПАДАТ
четвърто:темата е за КАРАГЬОЗ а метода който описвате се ползва ПРЕДИМНО за сафрид
пето:под моста (почти) няма закачки така че можеш да си стържеш по дъното колкото си искаш РИБАТА пак казвам е по дъното

стига съм изброявал че се паля още повече и пак някой ще си помисли че съм Велик
п.п.един съвет : пишете по малко глупости и ХОДЕТЕ повече за риба :wink:

Не мога да се съглася с казаното от paynera, че на дъното риба няма. Той говори за булдо, аз ще говоря как е при риболова на тапа: там действително можеш бавно да придърпваш и обираш чепарето, без то да пада на дъното(разбира се зависи каква е дълбочина, както и това на колко метра е оставено чепарето да плува под водата). От личен опит мога да кажа, че да се оставя чепарето да бъде клатено нагоре на долу от вълните си е НЕдобра идея, освен ако вълните не са такива, че като се разбиват да прехвърлят вълнолома, т.е. само при много голяма вълна резултатите като брой уловени риби са задоволителни, а в останалите случаи е много по-добре да се придърпва и обира линията все едно се лови без тапа.

А написаното първо, второ, трето, четвърто и пето НЕ от paynera в горния цитат явно е генерирано от някой, на когото метода на тапа му е добре познат от монитора на компютъра, посредством използването на клавиатурата и то на ниво НЕособено компетентна журналистическа позиция! Няма никакъв проблем да си пуснеш тапата да държи чепарето и на 20 метра дълбочина! Тапата не пречи да правиш и силни придърпвания(но разбира се, зависи как е изработена и самата тапа)! С тапа НЕ се лови само и единствено в случаите, когато има вълни! На тапа се лови с чепаре, а на чепаре съвсем НЕ се хваща само сафрид! Съвсем отделен въпросът е, че НЯМА много колеги, които практикуват и този начин на риболов, когато ловят карагьоз(което НЕ означава, че няма смисъл да се лови на тапа, защото имаше карагьоз и през нощта, а тогава със "силни придърпвания" на чепарето в неосветена част на водата едва ли ще може да се хване много карагьоз (освен евентуално на търмък) )! Гледам, че е казано на 23 юли, че от десет дена риба се вземало само по дъното, което означава, че от около 13 юли та до 23 юли имало риба само по дъното - ами аз лових на 9, 10, 16 и на 17 юли и забелязах, че рибата за момент е горе, след около половин-един час пък долу и т.н., т.е. трябваше постоянно да се търси на каква дълбочина я има в момента! С къси чепарета от по два или три метра не може да се разбере дали рибата е САМО по дъното или САМО по повърхността във всеки един конкретен момент от време!!!!!! Ако ловиш с директен прът и с чепаре дълго от дъното до повърхността на водата, можеш евентуално да направиш подобен извод! А конкретно на гореспоменатите дати, на директните пръти се хващаше карагьоз на всякакви дълбочини - както на дъното, така и близко до повърхността на водата!

Хайде стига съм писал, но бях длъжен да го направя, защото иначе някой ще помисли някой си за велик, което всъщност не е голям проблем, но проблемът настава, когато всъщност помисленият за велик изобщо НЕ е велик, а е САМОПРОВЪЗГЛАСЯВАЩ СЕ за велик и заблуждаващ останалите потребители на форума, разтръбявайки НЕДОТАМ компетентните си позиции примесени с НЕДОТАМ ДОБРОНАМЕРЕНО отношение към останалите ловящи риба участници във форума! :wink:

Пожелавам наслука на всички! :D
----------------

Там година по-късно dobria1 ръси пълни небивалици за риболова с чепаре на тапа и за да не заблуди начинаещи риболовци се наложи да обяснявам елементарни неща, свързани и с монтажа и с начина на риболов, свързани с този метод за ловене на риба.

Така, че няма как dobria1 да може да даде идея за монтаж, който изобщо не му е бил ясен по това време.

Т.е. няма как dobria1 да може да усъвършенства метода за риболов с чепаре на тапа, когато дори не е знаел
нито какъв е монтажа на тапа
нито му е бил ясен начина на риболов с този вид монтаж.

Но за да не ти остана длъжен, ще те помоля от името на всички наистина добронамерени потребители на форума да ни обясниш малко по-подробно каква точно е била твоята идея с БОМБАРДАТА и ДВАТА ВИРБЕЛА около нея?

Тържествено обещавам, че ако обясниш подробно каква е точно твоята идея
или с други думи
ако обясниш какъв е този измислен от тебе новаторски монтаж С БОМБАРДА И ДВА ВИРБЕЛА
и ако идеята ти е НАИСТИНА ДОБРА,
то аз
(както и винаги съм правил по отношение на всяко едно НАИСТИНА ДОБРО решение,
дадено от който и да било потребител на форума
)
ще те поздравя лично за добрата идея и
ще ти благодаря от името на всички позитивно настроени потребители на форума,

но ако твоята идея за показаната на снимка БОМБАРДА С ДВА ВИРБЕЛА за нищо не става,
то тогава ще се съгласиш ли да те наричаме не добрия, а ЗЛОБНИЯ, НЕКАДЪРНИЯ и ЗАВИСТЛИВИЯ??? :idea:

Наслука на всички! :D
Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Re: Морски риболов с чепаре, на тапа

Мнение от 1000n »

КИРО написа:Аве 1000-рка,така и не разбрах,
защо почна да ръчкаш отдавна затихнали теми за чепарета?
Дали една тема е затихнала или не
зависи от потребителите на форума – ако те имат какво да добавят,
значи темата не е редно да продължава да стои затихнала ...

иначе се губи и смисъла на форума. :idea:

КИРО написа:И кво толкова пробваш и си записваш,
няма ли да почнеш най-накрая да хващаш ве?

То дойде време да приготвяме по някой кат нови дрехи за зор заман,
ти още записки водиш......

Ами пробвам дали има слука с един или друг вид чепарета. :D

А и според според чл. 24, ал. 1, т.3 от Закона за рибарството и аквакултурите

Лицата, упражняващи любителски риболов са длъжни
да записват улова от всеки риболовен излет
по видове и количество (в килограми и бройки) в билетите за любителски риболов.


Така, че не виждам какво толкова те учудва – просто всички сме длъжни по закон да си записваме!
А и нали такава е идеята на форума – да събираме и обменяме информация!
Е, аз живея далеч от морето, сигурно някой очаква да му се извиня, че не съм във Варна нон стоп,
за да пиша ежедневно във форума за уловени от мен риби, но това е положението – ловя когато мога.
Не се чувствам виновен за това, че живея далеч от морето и не мога всеки ден да съм на брега.

Всъщност аз не съм записвал винаги всяка риба на каква кука съм уловил, но си мисля, че идеята никак не е лоша и възнамерявам да процедирам така, за напред! :D
Наслука на всички! :D
Аватар
dobria1
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1561
Регистриран на: Сря Юни 24, 2009 9:58 pm
Местоположение: Варна

Re: Морски риболов с чепаре, на тапа

Мнение от dobria1 »

1000n написа:Но за да не ти остана длъжен, ще те помоля от името на всички наистина добронамерени потребители на форума да ни обясниш малко по-подробно каква точно е била твоята идея с БОМБАРДАТА и ДВАТА ВИРБЕЛА около нея?

Тържествено обещавам, че ако обясниш подробно каква е точно твоята идея :D

Май само ти не си разбрал за какво говоря,макар че там съм ти обяснил просто,в предпоследния пост ама ето ти го отново
1000n написа:защото конкретните реализации ми се виждат малко несъвършени напръв поглед, защото ако се закачи бомбардата над вирбела на чепарето(както се монтира тапа, но не подвижна, а фиксирана с два вирбела от двете страни) и се сложи дори и най-леката оловна тежест в края на чепарето имам чувството, че монтажът често ще се оплита! Но ако направим следното: от стандартен монтаж на чепаре със спининг разкачаме оловната тежест, взимаме бавно или бързо потъваща(в зависимост от дълбочината на конкретното място) бомбарда, взимаме здраво влакно около 40см и в единият му край правим малко възелче, което да може да не преминава през ограничителя, нанизваме ограничителя през другия край на парчето влакно(дълго 40см), след това нанизваме и бомбардата(няма нужда дори и да режем тръбичката на бомбардата), и в другия край на парчето влакно(не там, където е възелчето), правим примка, като тази, която се прави в края на чепарето, за да се прикрепи оловната тежест към чепарето и така имаме следната структура - възелче, ограничител, бомбарда, примка, та тази структура има същата функционалност и се явява еквивалент на оловна тежест за морски риболов, където примката е еквивалентна на ухото на оловната тежест, прикрепваме последно споменатата структура към чепарето на което махнахме оловната тежест и вече чепарето ще потъва много по-бавно :D
[/quote]


:rolleyes: чисто и просто вместо олово от ДОЛУ се закача бомбарда,без разни влакна и примки и.........

ТЕСТВАНО Е :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

а относно леките олова проблема с вятъра и далечното замятане :wink: :wink: :wink:
вземаш една блеснарка и проблема е решен :wink: :wink: :wink: :wink:

и това е ТЕСТВАНО не веднъж,и заргани съм ловил с блеснарка(кефа е неуписуем)

нека да питам и аз нещо :wink:
:roll: :roll: :roll: Как се мята тежест за ластик на 50-60метра :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:[/quote]

Ако искаш да ти обясня и защо са 2 вирбела? Просто целта ми е да закача бомбардата НЯКАКСИ или и това е от значение и е несъвършено според теб???

Ти някога няма ли за излезеш от тоз филм,на малоумен ли се правиш или .....нужно ли е да го казвам за незнам си кой път че риболова не се свежда САМО около ВЪЛНОЛОМА няма ли да го запомниш това.
1000n написа:но ако твоята идея за показаната на снимка БОМБАРДА С ДВА ВИРБЕЛА за нищо не става,
то тогава ще се съгласиш ли да те наричаме не добрия, а ЗЛОБНИЯ, НЕКАДЪРНИЯ и ЗАВИСТЛИВИЯ???
Боли ме шлема как ще ме наричаш по скоро се замисли колко смешен ставаш в очите на хората тук с тез несвързани романи дето ги пишеш и се опитваш да обясниш нещо по най-сложния възможен начин.
НАЙ МИ Е ДОБРЕ ЛЯТО КАТО Е!!!
Изображение
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Морски риболов с чепаре, на тапа

Мнение от КИРО »

1000-рка,
Прав си,форума е да споделяме,
затова моите записки са в темата
" С лодка в морето"
А в закона,май също така пише,че за морето не се иска билет,
т.е. - няма къде да си записвам всяка хваната рибка.

Абеее,записвай си,щом не те мързи......
Аз чета прогнозите,че скоро май пак
ще си водя "записки" с Изображение
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
dobria1
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1561
Регистриран на: Сря Юни 24, 2009 9:58 pm
Местоположение: Варна

Re: Морски риболов с чепаре, на тапа

Мнение от dobria1 »

1000n написа:От личен опит мога да кажа, че да се оставя чепарето да бъде клатено нагоре на долу от вълните си е НЕдобра идея, освен ако вълните не са такива, че като се разбиват да прехвърлят вълнолома

Сори за спама ама ми е чудно като опитваш горепосоченото,ти къде стоиш??? Над вълните или на романтичното брачно място (където се снимат всички булки) или ?????
НАЙ МИ Е ДОБРЕ ЛЯТО КАТО Е!!!
Изображение
Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Re: Морски риболов с чепаре, на тапа

Мнение от 1000n »

КИРО написа:1000-рка,
Прав си,форума е да споделяме,
затова моите записки са в темата
" С лодка в морето"
А в закона,май също така пише,че за морето не се иска билет,
т.е. - няма къде да си записвам всяка хваната рибка.

Абеее,записвай си,щом не те мързи......
Аз чета прогнозите,че скоро май пак
ще си водя "записки" с Изображение
Да и не! В открито море си напълно прав - не се иска риболовен билет, но когато всички ловят карагьоз в канала или езерото, та дори и с лодка, положението е друго - т.е. тогава от ИАРА имат законово основание да изискват ловящите риба да имат риболовен билет.
Наслука! :D
Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Re: Морски риболов с чепаре, на тапа

Мнение от 1000n »

dobria1 написа:
1000n написа:От личен опит мога да кажа, че да се оставя чепарето да бъде клатено нагоре на долу от вълните си е НЕдобра идея, освен ако вълните не са такива, че като се разбиват да прехвърлят вълнолома

Сори за спама ама ми е чудно като опитваш горепосоченото,ти къде стоиш??? Над вълните или на романтичното брачно място (където се снимат всички булки) или ?????
Стоиш, където си искаш, стига да можеш някак си да ловиш риба. :!: Ще кажа горното с други думи - ако вълните са малки - не са достатъчно високи, за да могат да движат чепарето по начин по който се движи такъма при клатене. :idea:

А относно предишния ти пост - на всички потребители на форума им стана ясно, че им даде правото да те наричат с цитираните по-горе от мен съществителни нарицателни имена.

Аз когато обяснявам, го правя така, че всички (дори и напълно неопитни или начинаещи потребители на форума)
да могат да разберат, какво съм казал - затова обяснявам често с повече думи. Т.е. съобразявам се с всички участници и потребители на форума - този форум не е само за теб ...

Не можеш след като някой е обяснил подробно даден монтаж да кажеш - ТЕСТВАНО Е и идеята за монтажа да се превърне в твоя, просто защото не е такава!

И поредното доказателство в защита на моята теза е, че ти не само връзваш излишни вирбели около бомбардата, но я унищожаваш, като й режеш тръбичката, а аз - не.

Но както и да е. Мисля, че на всички им стана ясно какво представляваш.

Наслука на всички! :D
Публикувай отговор

Обратно към “Монтажи за риболов”