Риболов на сафрид от брега,монтажи,стръв...

Модератори: Димо Михалев, dobria1

erols
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Окт 03, 2010 12:09 am
Местоположение: Истанбул

Риболов на сафрид от брега,монтажи,стръв...

Мнение от erols »

Здравейте, колеги!
Видях, че има отворена такава тема от миналата година, но понеже е със стара дата реших да отворя нова тема.
Искам да споделя с вас писмено и нагледно някои от методите за риболов на сафрид от брега, които използвам аз... Предполагам, че на някои от колегите ще им е интересна тази информация.
За риболов на сафрид обикновенно избирам такива места, където дълбочината на водата е достатъчно голяма (3-5 или по-вече метра) – такива места могат да бъдат пристанищата, кейовете, вълноломите, скалистите места където водата изведнъж се задълбочава или подобни места.
В зависимост от времето на риболова (дневно или нощно време) аз използвам следните методи:

1. В дневно време обикновенно използвам следните два метода:
а). Чепаре... Чепаруването го правя само през светлата част на деня, защото обикновенно като се стъмни вече сафрида не кълве на чепаре. Чепаретата предпочитам да си ги правя сам; дебелина на основната корда (майката) 0,16 мм - 0,20 мм или 0,24 мм / повода (бидема), където се връзва куката, съответно с дебелина 0,8 мм - 0,10 мм или 0,12 мм и с дължина около 12-13 см / куки с дълга дръжка номер 12, 11 или 10, в зависимост от размерите на сафрида / тежест от 25 до 75 грама, в зависимост от дълбочината на морската вода, силата на вятъра и подводното течение. Цветът на нишката, която използвам при връзването на куките, предпочитам да е най-вече светло-зелен в комбинация със сребристо-лъскава нишка, понеже в повечето случаи тази комбинация дава по-добри резултати. Тук искам само да отбележа една малка подробност, че при направата на чепаре аз предпочитам винаги правите куки а не усуканите (чапраза), защото по-малко се преплитат около майката и според мен са по-уловисти при чепаруването.
Предполагам, че почти всички колеги имат опит в чепаруването от брега, затова няма да се спирам подробно на тази тема.

б). При силно ветровито време или когато сафрида наоколо е рядък и рибата не е много активна, използвам следния монтаж:
За тази цел използвам специални оловни тежести (40, 50 или 70 грама), които се продават в готово състояние в магазините за риболовни принадлежности у нас под названието «съйъртма куршун». Тези тежести се състоят от продълговато елипсовидно олово, през средата на което по дължина е прекарана стоманена тел с дължина около 30 см и оловото е закрепено неподвижно за телта като двата края на телта са на различно разстояние от оловото. Телта в единия край (в по-късия край) завършва с вирбел, които предотвратява усукването на кордата.
Снимка 1.
Изображение

Uploaded with ImageShack.us

Тези тежести могат да бъдат и саморъчно направени, понеже конструкцията им е много проста.
Монтажа го правя по следния начин: закачам вирбелчето на тежестта към карабинката с вирбел, която е вързана за кордата на макарата. На другия край (на по-дългия край) на телта, който завършва с халкичка, връзвам корда (майка) с дължина 1,5-2,0 м и с дебелина 0,16 мм или 0,18 мм. В края на тази корда връзвам една кука номер 10 или 9... И монтажът ми е готов!
При този вид монтаж, за стръв обикновенно използвам морски червей или кафявата част на мидата, която е разположена по вътрешната и периферия (тази част на мидата е по-издръжлива и не се разкъсва лесно). Бодвам 2-3 пъти куката през стръвта и оставям останалата част на стръвта да стърчи около 1.0-1,5 см от куката (приблизително както е показано на долната снимка).
Снимка 2.
Изображение

Uploaded with ImageShack.us

За стръв може да се използва и чепарена кука с нишки или различни изкуствени силиконови примамки с дължина 2-3 см, но според мен естествената стръв си е най-добра за тази цел.
Преди да метна такъма във водата, извивам почти до полукръгла форма (като полумесец) дългата страна на стоманената тел за да пружинира и създава вибрация на стръвта във водата при навиването на макарата.
Снимка 3.
Изображение

Uploaded with ImageShack.us


След като метна такъма във водата, започвам да навивам макарата и често правя леки засечки. При този метод на риболов обикновенно се хващат по-едри сафриди, а понякога и заргани или други морски хищници...
(Този метод много често го използвам и при риболова на чернокоп и лефер от брега, като за стръв използвам филе от сафрид или различни блесни и изкуствени примамки).

2. В нощния риболов на сафрид, който ми е по-приятен, аз използвам саморъчно направени плувки... Купените от магазина 3-5 грамови леки плувки аз не ги предпочитам, защото немогат да бъдат метнати на далечно разстояние от брега, а сафрида много рядко се приближава съвсем до брега.
За тази цел съм си направил специални плувки с изместен център на тежестта - от коркови тапи или от готовите яйцевидни плувки от «ева» (хиперлон), които се продават в рибарските магазини. В единия край на плувката монтирам оловна тежест между 10 и 30 грама (в зависимост от повдигателната способност на плувката) така, че само 1/3 част от плувката да остане на повърхността на водата, а останалата 2/3 част от плувката да остане под водата. (При хиперлоновите плувки тежестта я монтирам в по-изострения край на плувката).
Ето някои от плувките, които съм си направил за тази цел...
Снимка 4/1-2-3.
Изображение

Uploaded with ImageShack.us
Изображение

Uploaded with ImageShack.us
Изображение

Uploaded with ImageShack.us


Тези плувки (особенно плувките, направени от коркови тапи) са много чувствителни и могат да се използват както в нощния, така и в дневния риболов. Освен това, тези плувки могат да се използват както като неподвижни (стационарни) плувки при риболов на определена фиксирана дълбочина, така и като подвижни плувки с възможност за регулиране на дълбочината чрез стопери.
Снимка 5.
Изображение

Uploaded with ImageShack.us


Също така тези плувки могат да се използват както в морския, така и в сладководния риболов.
Едно друго преимущество на тези плувки е това, че поради самата им тежест дават възможност да бъдат метнати на по-дълги разстояния от брега (на 30-50 м от брега). Центъра на тежестта при тези плувки се намира само в единия край на плувката (не откъм шлауха за светещата ампула, а в противоположната страна на плувката), което позволява на плувката да стои винаги във вертикално положение във водата.
За да не се отвлечем от темата, няма да се спирам подробно на начина на направата на тези плувки тук, но ако има колеги които се интересуват, мога да отворя нова тема в раздел «Направи Си Сам».
Монтажа го правя по следния начин:
Към вирбелчето на плувката, който е разположен откъм шлауха за прикрепване на светещата ампула, връзвам корда (майка) с дебелина 0,12мм или 0,16 мм и с дължина 1,5-2.0 метра – в зависимост от дълбочината на морската вода (сафрида в повечето случаи се намира в средните или горните слоеве на водата).
Снимка 6.
Изображение

Uploaded with ImageShack.us


На другия край на тази корда връзвам кука (Мустад 1522 номер 11, 10 или 9) и на около 15-20 см от куката прикрепвам към кордата една много малка тежест (около 0,1-0,2 грама)... И вече такъмът ми е готов! (Тази тежест трябва да бъде толкова малка, че да не може да накланя плувката и да позволява на стръвта много плавно да се спуска надолу във водата).
За да повиша ефективността, понякога връзвам към кордата (майката) и втора кука с дължина на повода около 2-3 см и със същата дебелина 0,12 мм или 0,16 мм, на разстояние 15-20 см от първата кука. Непосредствено под възела на този повод прикрепвам (откъм първата кука) една малка тежест (около 0,1-0,2 грама).
Снимка 7.
Изображение

Uploaded with ImageShack.us


Преди да метна такъма във водата мушвам светещата ампула в шлауха на плувката и след това закачам халкичката или вирбелчето, който се намира в противоположната страна на плувката към карабинката с вирбел, която е вързана за кордата идваща от макарата.
Снимка 8.
Изображение

Uploaded with ImageShack.us


След това зареждам куката със стръв и мятам такъма във водата...
За стръв обикновенно използвам малки парченца от белени скариди, морски червей или парченца от кафявата част на мидата, която е разположена по вътрешната и периферия.
Снимка 9/1-2.
Изображение

Uploaded with ImageShack.us
Изображение

Uploaded with ImageShack.us


Тази част на мидата е по-жилава и не се разкъсва лесно, което дава възможност с едно парченце стръв да се ловят няколко рибки без да се сменя стръвта.
Като клъвне сафрида, плувката отначало се накланя и след това изчезва във водата... една лека засечка и рибата вече е на куката!

Надявам се информацията да бъде полезна за тези, които се интересуват. Ако има въпроси, ще се постарая да им отговоря в най-скоро време.
Поздрави и наслука на всички!
Erol
гр. Истанбул
«Несподелените знания нямат никаква стойност...»
Аватар
plamenski4
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 277
Регистриран на: Пет Яну 07, 2011 5:32 pm
Местоположение: Варна

Re: РИБОЛОВ НА САФРИД ОТ БРЕГА, МОНТАЖИ, СТРЪВ...

Мнение от plamenski4 »

Хубава тема , браво за идеята
Аватар
barutchiata ©
Администратор
Администратор
Мнения: 5592
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 9:35 pm
Местоположение: България & Österreich

Re: РИБОЛОВ НА САФРИД ОТ БРЕГА, МОНТАЖИ, СТРЪВ...

Мнение от barutchiata © »

Поздравление за хубавата тема! Имам едно питане само. Каква е дебелината на стоманената тел на тежестите?
erols
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Окт 03, 2010 12:09 am
Местоположение: Истанбул

Re: РИБОЛОВ НА САФРИД ОТ БРЕГА, МОНТАЖИ, СТРЪВ...

Мнение от erols »

barutchiata © написа:Поздравление за хубавата тема! Имам едно питане само. Каква е дебелината на стоманената тел на тежестите?
Благодаря за поздравлението! Когато аз сам си ги правя тези тежести, използвам неръждаема стоманена тел с дебелина 0,6 мм - за тежестите до 50 грама, а за тежестите от 60 до 120 грама използвам тел с дебелина 0,8 мм. А дебелината на телта на купените от магазина тежести варира от 0,8 мм до 1.0 мм.
Erol
гр. Истанбул
«Несподелените знания нямат никаква стойност...»
Аватар
barutchiata ©
Администратор
Администратор
Мнения: 5592
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 9:35 pm
Местоположение: България & Österreich

Re: РИБОЛОВ НА САФРИД ОТ БРЕГА, МОНТАЖИ, СТРЪВ...

Мнение от barutchiata © »

Благодаря за отговора!
Аватар
ivalpetkov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 867
Регистриран на: Нед Ное 22, 2009 10:00 am
Местоположение: Бургас - Созопол

Re: РИБОЛОВ НА САФРИД ОТ БРЕГА, МОНТАЖИ, СТРЪВ...

Мнение от ivalpetkov »

Много интересна тема и чудесни идеи..Добре изработени плувки-браво.Ето ,че има какво да научим от комшиите.Аз искам да попитам този такъм с оловото дето е с телта-нали по дъното се влачи? Не се ли закача по камъните и мидите долу.Иначе е интересен и ще кара стръвта да играе. :)
Трябва да пробваме този риболов с такива утежнени плувки на далечна дистанция.Нощем ще е голям кеф. :D
Казвай и други чалъми ако се сетиш да се учим от комшиите,че те са доста напред в риболовните и морски дела.Браво.
Straight
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 120
Регистриран на: Съб Май 01, 2010 11:07 am
Местоположение: Бургас

Re: РИБОЛОВ НА САФРИД ОТ БРЕГА, МОНТАЖИ, СТРЪВ...

Мнение от Straight »

Огромно браво за труда. Със сигурност ще е от огромна помощ за много риболовци с малко опит.

Искам само да добавя някои неща от моя скромен опит.
За бидем на чепаретата използвам флуорокарбон. И то такъв флуорокарбон който е много твърд и стърчи като тел като е прирепен майката. Понеже съм купувал и флуорокарбони дето са меки като монофил и се къдрят за отрицателно време.
Аз използвам 2 вирбела един под чепарето и един над него. Отново с надеждата да се намали усукването. То от драконите/това добиче така се върти..../ спасение няма ама все пак.

И последно за тежестите 25-30грамови олова при мене са с много слаб резултат. Къса дистанция на замятане/а обикновенно по едрия сафрид е малко по-навътре/ и много по важно самото чепаре пропада бавно и рибата не го гони. 40г е минимум според мене. А ако има някаква вълна/каквато доста често има на Маслен нос/ ползвам 60г.
erols
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Окт 03, 2010 12:09 am
Местоположение: Истанбул

Re: РИБОЛОВ НА САФРИД ОТ БРЕГА, МОНТАЖИ, СТРЪВ...

Мнение от erols »

ivalpetkov написа:Много интересна тема и чудесни идеи..Добре изработени плувки-браво.Ето ,че има какво да научим от комшиите.Аз искам да попитам този такъм с оловото дето е с телта-нали по дъното се влачи? Не се ли закача по камъните и мидите долу.Иначе е интересен и ще кара стръвта да играе. :)
Трябва да пробваме този риболов с такива утежнени плувки на далечна дистанция.Нощем ще е голям кеф. :D
Казвай и други чалъми ако се сетиш да се учим от комшиите,че те са доста напред в риболовните и морски дела.Браво.
Колега, благодаря че ми напомни, аз съм пропуснал да обясня как се използва този монтаж с оловото дето е с телта... Този монтаж се използва както при бомбардите, такъма с оловото не се влачи по дъното и не закача по камъните и мидите. Като заметнеш такъма и оловото падне във водата, не изчакваш оловото да стигне до дъното, а веднага затваряш бигела на макарата и започваш да навиваш полека, като едновременно с това периодически правиш леки засечки с пръта. Засечките с пръта трябва да бъдат много леки, защото челюстите на сафрида са меки и могат да се разкъсат при засичането.
Относно нощния риболов на сафрид с утежнени плувки на далечна дистанция, мога да ти кажа, че това за мен е един от най-приятните методи за риболов през лятото и наистина е голям кеф... Препоръчвам ти непременно да си направиш такива плувки.
Erol
гр. Истанбул
«Несподелените знания нямат никаква стойност...»
Аватар
Pe6o_Tikvata
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1815
Регистриран на: Съб Окт 17, 2009 3:30 pm
Местоположение: Бургас

Re: РИБОЛОВ НА САФРИД ОТ БРЕГА, МОНТАЖИ, СТРЪВ...

Мнение от Pe6o_Tikvata »

Колега евала за темата , но имам въпрос.Тез 10гр. плувки не са ли много тежки и големи за такава малка рибка , успявали да я потипи лесно.Аз използвам 2-3гр. плувки и старите рибари като ме видят с тях ми се смеят че са големи но аз успешно си ловя риба стях :D :D
Никога не спорете с глупака. Хората може да не разберат разликата.
По-добре два грама по-тежка плувка отколкото половин грам по-лека :!:
erols
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Окт 03, 2010 12:09 am
Местоположение: Истанбул

Re: РИБОЛОВ НА САФРИД ОТ БРЕГА, МОНТАЖИ, СТРЪВ...

Мнение от erols »

Pe6o_Tikvata написа:Колега евала за темата , но имам въпрос.Тез 10гр. плувки не са ли много тежки и големи за такава малка рибка , успявали да я потипи лесно.Аз използвам 2-3гр. плувки и старите рибари като ме видят с тях ми се смеят че са големи но аз успешно си ловя риба стях :D :D
Колега, във връзка с твоя въпрос малко ще ми е трудно да ти обясня положението, но все пак ще се опитам за да е по-разбираема темата...
Тука говорим за две различни неща, а именно: при плувките за които съм споменал аз в темата става въпрос за общото тегло на самата плувка, а при плувките които използваш ти (2-3 грамови) става въпрос за повдигателната сила на плувката. Това са две различни неща, т.е.;

При плувките, които използваш ти (2-3 грамови), тези 2-3 грама показват повдигателната сила на самата ти плувка. Това означава, че в монтажа на тези плувки за тежест ти можеш да използваш най-много 2-3 грамови тежести. Ако използваш по-големи тежести от 2-3 грама, плувката ти сама ще се потопи във водата поради по-голямата тежест отколкото може да повдигне тя. И другото положение е това, че такъв монтаж (с лека плувка и малки тежести) не можеш да го заметнеш на дълги разстояния от брега поради лекотата на целия такъм като цяло.

А при плувките за които споменавам аз в темата става въпрос не за повдигателната сила на плувката, а за общото тегло на самата плувка, т.е. за общото теглото на съставляващите елементи на плувката, а именно: самата плувка (коркова тапа или готова плувка от "ева"), оловната тежест която вграждам в самата плувка, стоманената тел, вирбелчетата, шлауха за светещата ампула, капките лепило за залепване на шлауха, лака (за корковите тапи) като цяло.
Това че са по-тежки, има отношение само с това, че дава възможност да бъдат заметнати на по-дълги дистанции от брега. А друг е въпроса за повдигателната сила... Повдигателната сила на тези плувки, въпреки по-голямото им общо тегло по сравнение с тези плувки които използваш ти, е почти същата. Даже предполагам че са по-чувствителни, понеже 2/3 част от плувката си остава постоянно под водата поради тежестта й, а останалата 1/3 част от плувката си остава над водата и затова даже при най-слабото кълвене на рибата цялата плувка се потапя във водата.

Надявам се да съм успял да ти изясня добре положението.
Накратко казано тези плувки за които споменах аз в темата са доста тежички (между 10 и 30 грама) за да могат да бъдат заметнати на по-дълги разстояния от брега, но едновременно с това са и много чувствителни и сафрида (а даже и гюмюша) успява много лесно да я потопи.
Erol
гр. Истанбул
«Несподелените знания нямат никаква стойност...»
Аватар
Pe6o_Tikvata
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1815
Регистриран на: Съб Окт 17, 2009 3:30 pm
Местоположение: Бургас

Re: Риболов на сафрид от брега,монтажи,стръв...

Мнение от Pe6o_Tikvata »

Благодаря колега , разбрахте идеално
Никога не спорете с глупака. Хората може да не разберат разликата.
По-добре два грама по-тежка плувка отколкото половин грам по-лека :!:
Аватар
Borkata
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1553
Регистриран на: Вто Окт 21, 2008 5:56 pm
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Риболов на сафрид от брега,монтажи,стръв...

Мнение от Borkata »

Браво.Интересни похвати.
http://www.chepare.com/" onclick="window.open(this.href);return false; Качествени чепарета Borkata
Изображение
mikewolf
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Пет Авг 01, 2008 10:42 am

Re: Риболов на сафрид от брега,монтажи,стръв...

Мнение от mikewolf »

Благодаря, за подробните описания. Ето от такива хора се нуждаят форумите. Молбата ми към Ерол е да си изпълни обещанието и да направи тема за плувките. Благодаря му още веднъж. От мен има една голяма мастика, с чироз :)
Не съм виновен! Толкова ми е акъла!
Straight
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 120
Регистриран на: Съб Май 01, 2010 11:07 am
Местоположение: Бургас

Re: Риболов на сафрид от брега,монтажи,стръв...

Мнение от Straight »

а не може ли примерно да се използва плуваща бомбарда с прикрепена на нея светеща ампула вместо подобни плувки за през ноща. това с идеята че ако трябва да се гони по далечно замятане с бомбардата мисля ще постигна по-лесен резултат от към дистаниция.
Аватар
dobria1
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1561
Регистриран на: Сря Юни 24, 2009 9:58 pm
Местоположение: Варна

Re: Риболов на сафрид от брега,монтажи,стръв...

Мнение от dobria1 »

Straight написа:а не може ли примерно да се използва плуваща бомбарда с прикрепена на нея светеща ампула вместо подобни плувки за през ноща. това с идеята че ако трябва да се гони по далечно замятане с бомбардата мисля ще постигна по-лесен резултат от към дистаниция.
Горе описаното е един вид ваглер,НО понеже ваглерите не са подходящи за морски риболов (имат недостатък при лошо време ) сме принудени да си правим сами нещо от рада на ваглера но с много по добри действия при лошо време(не се дави при вълна)а имено при вълнение светулката не се потапя от вълната
За целта аз ползвам няколко варианта плувки,от рода на буренцата(по тумбести) и не напразно,защото плаваемоста им е доста по добра от нормалните плувки

Изображение

Любима ми е и от 2-3 г. ползвам една единствена плувка за нощен риболов 2-та от долу нагоре но с много много подобрения и вградена тежест и дистанция от 50-60метра не са проблем макар и с половин сафрид закачен за стръв(а уверявам ви че стръвта скъсява доста дистанцията)

п.п. бомбардата е неподходяща поради няколко причини,оплитане когато има утежняване на линията(значително за да се изправи),много се клати (дори и при тихо море),нестабилност при покой(поради липсата на антена под водата която да я стабилизира)

п.п.2 гореописаното не е за риболов на сафрид но при липса на чернокоп само сменям повода или откачам голямата кука и риболова на сафрид продължава,но добрата дистанция си е на лице,дали за сафрид или за чернокоп няма значение важна е дистанцията(когато е близко е лесно ама като е далеч :butthead: )
НАЙ МИ Е ДОБРЕ ЛЯТО КАТО Е!!!
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Монтажи за риболов”