Монтаж на бомбарда.

Модератори: Димо Михалев, dobria1

vidraata
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Юли 15, 2009 12:07 pm

Re: Монтаж на бомбарда.

Мнение от vidraata »

Много Благодаря :) новак сам в тази област и само тва неможах да си изясна затова сам благодарен за разяснението :)
Аватар
В.Стефанов
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 275
Регистриран на: Пет Май 22, 2009 10:45 am
Местоположение: Сливен,Варна

Re: Монтаж на бомбарда.

Мнение от В.Стефанов »

от това по ясно незнам . :axe: Само се чудя колко да ми е дебело влакното и да ли да е плетено .Мисля повода да е 130см.
Аватар
ilkonick
новобранец
новобранец
Мнения: 30
Регистриран на: Нед Юни 10, 2007 9:54 am
Местоположение: Видин

Re:

Мнение от ilkonick »

kalkan4o написа:
Камбата написа:Според мен са най-добрите по-леките плаващи бомбарди,за моето око да е оцветена в ярко оранжево.Полупотъващите са като вода безцветни,а потъваща не ти препоръчвам. :D
Като рибата е на дъното ще хванеш с плаваща през хуя ми :oops: .

Така че както каза Жусти трябва да имаш от всеки вид поне по 1 :wink: .[/u]
Калканчо е прав.Трябва да имаш с положителна плаваемост за риболов в горния слой, бавно потъваща- с която да ловиш на не много голяма дълбочина или до 4-5 метра
бързо потъваща за дълбочини от 10м или придънен риболов с воблер,блесна или каквато и да е там изкуствена примамка.На слука
http://www.duloknives.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
orion30
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 716
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 10:59 pm
Местоположение: Варна, Елхово

Re: Монтаж на бомбарда.

Мнение от orion30 »

Защо ми се струва че "полу-потъваща" бомбарда не съществува. По скоро това е "потъваща", която като се води с макрата, се отлепя от дъното и се движи в средните слоеве на водата. Нещо като "курва-интелектуалка".Едно тяло като като го сложиш в легена или плува или потъва. Няма вариант да потъне до половината на легена и там да си остане. :D
Аватар
Borkata
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1553
Регистриран на: Вто Окт 21, 2008 5:56 pm
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Монтаж на бомбарда.

Мнение от Borkata »

прав си.това са рибарски лафчета :)
http://www.chepare.com/" onclick="window.open(this.href);return false; Качествени чепарета Borkata
Изображение
Аватар
rosssyy
новобранец
новобранец
Мнения: 53
Регистриран на: Пон Апр 21, 2008 2:43 am
Местоположение: Варна

Re: Монтаж на бомбарда.

Мнение от rosssyy »

orion30 написа:Защо ми се струва че "полу-потъваща" бомбарда не съществува. По скоро това е "потъваща", която като се води с макрата, се отлепя от дъното и се движи в средните слоеве на водата. Нещо като "курва-интелектуалка".Едно тяло като като го сложиш в легена или плува или потъва. Няма вариант да потъне до половината на легена и там да си остане. :D
Прав си, но само за легена. В морето е по-друго.
Има бомбарди с различна скорост на потъване - написано е в грамове на означението на бомбардата и е коментирано многократно във форума.
Кото я метнеш в морето, бомбардата потъва на известна дълбочина, според времето на изчакване и това, колко грама е по-тежка от водата/втората цифра в означенуето, примерно Р /. Дотук като в легена!
Когато започнеш да я водиш, върху бомбардата действат различни сили - една променлива от влакното и една постоянна Р грама, насочена към дъното.
Понеже влакното е под ъгъл спрямо посоката на движение на бомбардата, силата му се разлага на две съставни сили - една хоризонтална, която дърпа бомбардата напред и една вертикална, която я дърпа нагоре. Колкото по-бързо водиш бомбардата, толкова по голяма е тази сила и нейните съставни.
Примерно бомбардата е на 5 метра дълбочина. При водене с определена скорост, вертикалната съставяща е равна на силата Р и бомбардата върви хоризонтално. Ако скороста се увеличи - вертикалната съставяща става по-голяма от Р и бомбардата започва да изплава. Обратно,ако скороста се намли - бомбардата започва да потъва.
Освен това влияние оказва и къде е центъра на тежеста на бомбардата. Има такива, които потъват хоризонтално, други с тръбичката нагоре или надолу, т.е. балансирани са различно и при воденето им се получава положителна или отрицателна подемна сила.
Влияние оказват и подводните течения, водораслите и др.
В зависимост от стойноста на Р, при нормално водене, бомбардите вървят на различни дълбочини и от там са и понятията "потъваща" и "полупотеваща", които са условни, но достатъчно добра информация дават.
Като се знае теорията по лесно се правят експерименти и по-лесно се оценяват.
Дано съм го обяснил разбираемо и съм бил полезен.
И аз с ГОЛЯМО нетърпение чакам зарганите!!!
Последно промяна от rosssyy на Сря Май 19, 2010 10:07 pm, променено общо 2 пъти.
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: Монтаж на бомбарда.

Мнение от Моряка »

rosssyy написа: Има бомбарди с различна скорост на потъване
Точно,то и целия ти пост е верен,когато рибата не е на повърхноста и иска бавно водене и дразнене,си иска бавно потапяща бомбарда :smt023
А сега де? :roll:
ico000_
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 547
Регистриран на: Съб Фев 23, 2008 1:54 pm
Местоположение: Варна

Re: Монтаж на бомбарда.

Мнение от ico000_ »

бързопотъващите бомбарди ги използвам, когато се намирам на височина над 3-4 метра над морското равнище, защото ако съм с бавнопотъваща или полупотъваща, то при тази височина, ще се станат на плаващи, въпреки че винаги има изключения и понякога рибата си иска горе, по средата, по дъното :), но аз използвам почти винаги бързопотъващите, ако не яде, слагам прозрачните,които ги водят само потъващи и в случай когато има пасаж който се вижда на повърхността (от илираии или заргани), слагам плаваща, а относно монтажа, използвам този само с един вирбел от долу.
str.hadjiev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 154
Регистриран на: Сря Май 27, 2009 8:43 pm
Местоположение: Варна

Re: Монтаж на бомбарда.

Мнение от str.hadjiev »

Мисля , че има значение и силата на вятъра . Миналата година ,когато рязко застудя рибата вземаше от по-долните слоеве
zargan1
новобранец
новобранец
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Май 22, 2009 10:23 am
Местоположение: Варна

Re: Монтаж на бомбарда.

Мнение от zargan1 »

Ами да споделя и аз нещо.Разнопотъващите бомбарди се използват според /както казва колегата преди мен/ силата на вятъра и основният им смисъл е да се преодолее "коремът" на линията.Винаги съм се чудил ,като риболувам на юг, как като задуха по здраво всички си обират жълтите плаващи бомбарди и си тръгват щото вече не може да се лови.А то риболовът тогава тъкмо започва.Ами сложете си бе хора едно "бързо " тубертини 25 грама, дето потъва като куршум и ще й накъсате шортите.Щото нема толкова бавен зарган и от най-бързата ти скорост на обиране на влакното.Само тя регулира къде ще се движи бомбарда :D ....Та важното е да ти е опъната линията и да можеш бързо да го боднеш заргана - е разбира се и ако ти е предпочетен червеят. :D :supz:
Аватар
rosssyy
новобранец
новобранец
Мнения: 53
Регистриран на: Пон Апр 21, 2008 2:43 am
Местоположение: Варна

Re: Монтаж на бомбарда.

Мнение от rosssyy »

zargan1 написа:Ами да споделя и аз нещо.Разнопотъващите бомбарди се използват според /както казва колегата преди мен/ силата на вятъра и основният им смисъл е да се преодолее "коремът" на линията.Винаги съм се чудил ,като риболувам на юг, как като задуха по здраво всички си обират жълтите плаващи бомбарди и си тръгват щото вече не може да се лови.А то риболовът тогава тъкмо започва.Ами сложете си бе хора едно "бързо " тубертини 25 грама, дето потъва като куршум и ще й накъсате шортите.Щото нема толкова бавен зарган и от най-бързата ти скорост на обиране на влакното.Само тя регулира къде ще се движи бомбарда :D ....Та важното е да ти е опъната линията и да можеш бързо да го боднеш заргана - е разбира се и ако ти е предпочетен червеят. :D :supz:
Прав си колега. Като сложиш и потъващо основно влакно - работата заспива.
Въдичар67
новобранец
новобранец
Мнения: 47
Регистриран на: Вто Яну 04, 2011 7:41 pm

Re: Монтаж на бомбарда.

Мнение от Въдичар67 »

Кога се появява заргана по варненското крайбрежие? Освен зарган какво друго може да се очаква на куката? Освен морски червей,друга стръв за ловене с бомбарда? На бял може ли в морето?
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: Монтаж на бомбарда.

Мнение от bobo_33333 »

Въдичар67 написа:Кога се появява заргана по варненското крайбрежие? Освен зарган какво друго може да се очаква на куката? Освен морски червей,друга стръв за ловене с бомбарда? На бял може ли в морето?
Тва нема нищо общо с
Монтаж на бомбарда.
Инъче се лови риба -всякаква и не само на морето :wink:
Освен морски червей се слага и рибка-изкуствена-истинска-воблер дори и блесна
Инпровизация :wink:
Аз там съм пораснал...
ianimar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 863
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 9:57 pm
Местоположение: Варна

Re: Монтаж на бомбарда.

Мнение от ianimar »

отговорът на колегата rosssyy e много точно,евала за профисиално тълкуване.
Публикувай отговор

Обратно към “Монтажи за риболов”