Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Модератори: Димо Михалев, dobria1

Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Мнение от Митко Кирилов »

Здравейте, колеги,
Сезонът на кефаловите приключва :? , може би, ако времето позволи и температурата на морската вода се задържи, да има някоя и друга риба към края на седмицата. :P
Вече трябва да мислим и се подготвяме за следващия сезон :!: и в тази връзка имам следния въпрос към упражняващите този риболов колеги: ползвал ли е някой флуорокарбонови такъми /основно и поводи или само поводи/ :( ? Резултатност, сравнение с монофилните такива, дебелини за основното и поводите, използвани марки флуорокарбонови влакна и всичко останало, което може да споделите по темата. :fishing11:
Лично аз този сезон използвах само монофил /20/25 и 22/30 куки №6/, но имам намерение да изпробвам и флуорокарбонови влакна.
Считам, че темата е актуална и заслужава да се обмени опит и да се обсъди? :roll:
Благодаря предварително за споделени мнения и препоръки. :)
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Аватар
Kodjito75
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 821
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 9:29 am
Местоположение: Варна

Re: Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Мнение от Kodjito75 »

Аз ползвам за основно монофил 0,45 и за бидеми 0,40 куки номер 5.и нямям никакви проблеми. Според мен флурокарбона е излишен.
Аватар
Pe6o_Tikvata
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1815
Регистриран на: Съб Окт 17, 2009 3:30 pm
Местоположение: Бургас

Re: Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Мнение от Pe6o_Tikvata »

Значи за дъно майката ми изцяло е флуорокарбон 0,25 D.A.M. tectan superior
Основното ми и то е 0,25 на Лазер Шогун и куки 5 номер сини с чапраз на Youvella
На бомбарда на едната съм с плетено 0,10 а на другата с влакно 0,20 ред девил
за поводи позвам 0,148 -0,165 Sunline
Куки Gamakatsu - LS 2210 - 10 номер за кефалови и Gamakatsu - LS 1050 - 12 номер за зарган
Никога не спорете с глупака. Хората може да не разберат разликата.
По-добре два грама по-тежка плувка отколкото половин грам по-лека :!:
Момчил Димитров
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 257
Регистриран на: Сря Дек 05, 2012 6:06 pm
Местоположение: Ахтопол

Re: Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Мнение от Момчил Димитров »

Колега пробвай,особенно при спокойно и бистро много море,може да помогне за кефаловите.Когато има вълна и е размътено няма значение да има.Особенно мисля,че когато са единични рибите,тоест когато са големи платерините,те се движат по 3 или 4,тогава ще има според мен също голямо приложение флуорокарбона.Защото съм наблюдавал когато май месец дойдът големите пасажи,тогава конкуренцията за червея е невероятна и се блъскат една друга,тогава ако ще да сложиш и 1 мм влакно,според мен няма да има значение.Аз лично ползвам 0,30 основно монофил и 0,25 повод и куки номер 5 или 6 зависи от големината на рибите които мисля,че ще ловя.
Някой ден рибата в черно море ще я гледаме само на снимка и то от миналото :(
МИРО Варна
новобранец
новобранец
Мнения: 60
Регистриран на: Чет Мар 03, 2011 8:09 pm

Re: Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Мнение от МИРО Варна »

Kodjito75 написа:Аз ползвам за основно монофил 0,45 и за бидеми 0,40 куки номер 5.и нямям никакви проблеми. Според мен флурокарбона е излишен.
То това е такъм за трал бе братче :fishing10:
Аватар
Kodjito75
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 821
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 9:29 am
Местоположение: Варна

Re: Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Мнение от Kodjito75 »

Нали за трал става на въпрос.
Аз така ги ловя и то успешно.
Не знам за вас. :fishing1:
ianimar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 863
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 9:57 pm
Местоположение: Варна

Re: Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Мнение от ianimar »

според мойто скромно мнение,фк. за кефалови риби не е добре за риболов на дъно и плувка,за бомбарда можеби е ок.
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Мнение от Митко Кирилов »

Риболовът на кефалови на дъно ми е един от любимите и с него се занимавам повече от 34 години.През това време нито един път не съм тралил и съм против този варварски способ. /Да ме извини Kodjito-приемам неговия коментар като шега!/.За това време много неща се измениха: едно време нямаше маркови и класни такъми, но имаше много повече риба.Не само количеството се промени, но и “пътеките” на обикаляне и хранене в зависимост от промяна на шелфа /визирам основно Варна и около нея/ следствие на: прокопаване на новия канал, изграждането на буни, затваряне на отходния канал /”гериза”/ в началото на вълнолома , укрепване и поставяне на тетраподи пред него, замърсяване на морската вода и др.
Прав е Момчил, че напролет, когато пристигнат първите гъсти и гладни пасажи, не е от особено значение какъв е такъма, ОК! съгласен!Да, ама след около 15 -20 юни рибата значително се разрежда и понеже няма голяма конкуренция, а и има вече с какво да се храни /детрит от дъното и да пасе водорасли по камъните/ става предпазлива. В потвърждение на последното: докато дребните и средни екземпляри чувствително разклащат върха на въдицата, като в повечето случаи се самозасичат, то при големите екземпляри се наблюдава съвсем леко потреперване на върха и ако не засечеш, няма улов.В допълнение: колкото рибата е по-близо до брега, толкова е по-предпазлива.Ето защо поставих темата за обсъждане: наблюдавах и няколко колеги, които имаха добри резултати и бяха с флуорокарбонови поводи.Това го потвърждава и Пешо от Бургас, а и неговите постижения .Освен това, ако се употребяват такива, те ще вършат работа през целия сезон.Дали ще вършат работа при бистра или размътена вода, опитът ще покаже: от друг форум по този повод има наблюдения, че те са по-ефективни именно при мътна вода, защото имало проблясване на влакното от слънчевите лъчи.От улова на зарган съм наблюдавал, че при слънце и бистра вода няма кой знае каква разлика, но везните чувствително се накланят в полза на флуорокарбона при сумрак и преди залез/това е времето, когато тая риба е най-активна и в близост до брега/.
Друг е вече въпросът, като се знаят особеностите на флуорокарбоновите влакна, какви дебелини на майката и повода ще се най-ефективни, съобразени с якостните им характеристики и особеностите при вързване към куките и майката.
Смятам, че темата заслужава обсъждане и благодаря на колегите, взели отношение, като очаквам и други мнения по въпроса.
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
idivarna
новобранец
новобранец
Мнения: 57
Регистриран на: Пет Май 30, 2014 7:32 pm

Re: Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Мнение от idivarna »

И аз експериментирах с флуорокарбона, но резултатите ми са много разнопосочни. Поради предпочитанията ми към риболова на леко, ползвах за повод флурокарбон 0.134 Toray Premium, който на моменти ме изправя на нокти. :lol: Определено идва слабичък. Имах случай, когато след извадена 500 грамова риба, следващата 150-200 грама късаше. В края на миналия месец пък, пак с флуорокарбонов повод, при 15 човека и общо 10 взети риби, 5 бяха при мен, като 3-те бяха между 350-450 грама. Но пък по времето на гаците, който знаеше как да захрани рибата, а може би по-добре владееше и химията, вземаше повече. :lol:
По дънния риболов нямам мнение.
Аватар
Pe6o_Tikvata
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1815
Регистриран на: Съб Окт 17, 2009 3:30 pm
Местоположение: Бургас

Re: Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Мнение от Pe6o_Tikvata »

Има още един плюс при ползването на по дебел флуорокоарбон при риболов на дъно а той е именно , че е по твърд и разтваря по добре куките с тапичките , бидемите не се накъдрят и не се увиват около самата майка както става с обикновенното влакно.
Ползвал съм и 0,28 флуорокарбон за майката с куките и пак съм хващал всякви риби :fishing6: :drinkers:
500 човека са прегледали темата а почти никой не пише а има за какво да се говори и поспори защото нали уж чрез спора се достига до истината. :fishing2: Поздрави и наслука на всички :drinkers:
Никога не спорете с глупака. Хората може да не разберат разликата.
По-добре два грама по-тежка плувка отколкото половин грам по-лека :!:
Момчил Димитров
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 257
Регистриран на: Сря Дек 05, 2012 6:06 pm
Местоположение: Ахтопол

Re: Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Мнение от Момчил Димитров »

А дали ще играе роля за дънните риби и техният риболов.Много се чудя дали те забелязват влакното и се плашат от него.Примерно калкана,писията,попчето и така нататъка.Някой ако е пробвал да сподели мнението си.
Някой ден рибата в черно море ще я гледаме само на снимка и то от миналото :(
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Мнение от rap66 »

Аз лично ползвам като поводи винаги и само FC, независимо за какъв риболов. Въпреки че съм скептично настроен към неговата "невидимост" (всеки може да пусне едно парче влакно в чаша с вода, чешмяна или морска, и да ми каже вижда ли го или не. Е, аз почти не виждам разлика от FC и найлон), си има безспорни предимства - не се усуква, не се къдри, по-здрав, по износоустойчив. И определено за морските хищници има положителен ефект. И тъй като имам всякакви FC (и то Seaguar, на добра цена ), ползвам него. Имал съм случаи когато 2 часа вадих само 2-ки и 3-ки иларии почти с хвърлянето, като имаше 10-на пасивни свидетели на мача. Дали защото хвърляха и чакаха нещо да им усуче сопата, а аз си направих FC чепаре с 3 куки (без тапички) и го ползвах точно като чепаре, с придърпване и туичване, не знам, но разликата в улова беше 40:1.
ianimar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 863
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 9:57 pm
Местоположение: Варна

Re: Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Мнение от ianimar »

rap66 написа:Аз лично ползвам като поводи винаги и само FC, независимо за какъв риболов. Въпреки че съм скептично настроен към неговата "невидимост" (всеки може да пусне едно парче влакно в чаша с вода, чешмяна или морска, и да ми каже вижда ли го или не. Е, аз почти не виждам разлика от FC и найлон), си има безспорни предимства - не се усуква, не се къдри, по-здрав, по износоустойчив. И определено за морските хищници има положителен ефект. И тъй като имам всякакви FC (и то Seaguar, на добра цена ), ползвам него. Имал съм случаи когато 2 часа вадих само 2-ки и 3-ки иларии почти с хвърлянето, като имаше 10-на пасивни свидетели на мача. Дали защото хвърляха и чакаха нещо да им усуче сопата, а аз си направих FC чепаре с 3 куки (без тапички) и го ползвах точно като чепаре, с придърпване и туичване, не знам, но разликата в улова беше 40:1.
както е казал колегата фк. за хищник е добър защото той атакува стръвта и не усеща твърдоста на влакното,но кефаловите риби като опитат стръвта и усетят твърдото влакно изплюват,и затова на плувка и дъно не използвам фк. както е казал pe6o лесно се накъдря бидема но предпочитам да сменям,отколкото да виждам че има някакво пипане на стръвта ада няма хваната риба,
Аватар
Pe6o_Tikvata
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1815
Регистриран на: Съб Окт 17, 2009 3:30 pm
Местоположение: Бургас

Re: Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Мнение от Pe6o_Tikvata »

Колгега ianimar не съм съгласен че платерината изплюва куката когато си с Ф.К. доста време ловяна дъно , подчертавам на дъно и съм нямал единичен удър и рибата да се откаже , кълве та се къса , ще ми счупят върха от дърпане и не им пука че съм с дебел Ф.К.Независимо дали риболова е силен или кълве от време на време.За риболова на плувка на кефалови не мога да коментитрам тъй като нямам опит с него
Никога не спорете с глупака. Хората може да не разберат разликата.
По-добре два грама по-тежка плувка отколкото половин грам по-лека :!:
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Мнение от Митко Кирилов »

КЕФАЛОВИ – ЗА СЕЗОН 2015 г.

Този сезон наблегнах изключително на кефаловите.Това ми позволи да направя повече наблюдения, а към края на сезона да се заинтересувам какво ново има и по Северното крайбрежие на Черно море.Там условията са доста сходни с нашите, а има и повече риба и риболовци.
Единствената съществена разлика е, че там заедно с познатите ни кефалови популации, целенасочено и успешно на определени места се лови пеленгас/т.н “руски кефал”/.
Изводите, които направих за себе си, за оптимална окомплектация ”на дъно” сезон 2015 г са както следва:
1. Въдици: 2 бр. триколенни шаранджийски сърфови пръчки, 3.9 м, акция 3.5/3.25 либри съответно, могат да отчитат/изпробвано!/и най-слабото кълване/, барбуна, боклуджа/, позволяват с тежести от 110-120 гр дистанция над 100 м.С тях се лови и когато рибата се изтегли над 80 м, при това главно големи екземпляри.Не е необходимо да са скъпи карбонки! Важното е да вършат работа!
2. Макари: “старите” лебедки Дайва BG 60 и аналогът и от Сийлстар.
3.Основно влакно: 0.18 задължително с шок лидер/плетено или монофил 0.25-0.30/.
4.Майка/поводи: флуорокарбон 0.29/0.25 мм за края на сезона /излизат големи екземпляри, които са много предпазливи/ и при вълнение, 0.25/0.20 мм за началото на сезона и при тихо време без вълнение.Забележка: 1.В началото на сезона, когато се появят първите пасажи е без значение дали поводите ще са монофил или флуорокарбон.2. Моят дилър, откогото пазарувам, сподели, че на всички изработени и предлагани от него такъми поводите са от флуорокарбон! 3.При наличието на големи пасажи също е без значение какъв е повода поради голямата конкуренция при рибите.В резюме: поводите от флуорокарбон не са задължителни, но с тях определено резултатите ще са по-добре.Всеки сам си решава!
Дължина на повода: за тихо време може до 15-20 см. , а при вълнение 7-10 см.
5. Куки: № 6-8 с дълго стебло, желателно с контри и ухо за по-здрав възел с флуорокарбона.
6.Поплавъци: за предпочитане е капковидно/конусообразна форма - държи куката хоризонтално ,за кефалови / или сферична/бъчвообразна –държи куката вертикално, за пеленгас /, като за пеленгас поплавъка и куката са едно цяло, твърда връзка: края на куката влиза в поплавъка!
7.Тежести: плоски тежести 60-80 гр., тежест 80-120 гр., и такива тип “оловно човече”да стои изправено във водата, форма конус или цилиндър , дължина 8-10 см, като в 1/3 в долната част е поместено оловото, при възможност и тежести във форма “ракета” за далечни дистанции, олово с проходен отвор.Изброените тежести позволяват различни монтажи.
8. Т-образни, двойни и вирбели с клипс за различни монтажи.
9.Монтажи: например най-различни видове дънни: олово накрая с 2-3 повода над него /класиката/, повод, провисващ под оловото и повод над него /един от най-ползваните сега/, повод , вирбел майка с проходно олово, вирбел за ограничаване хода на оловото и повод над вирбела и т.н според виждането и предпочитанието на риболовеца. Всеки монтаж си има и плюсове и недостатъци.
Нарочно не посочвам марките и брендовете, които ползвам по две причини: да няма продуктова реклама и поради предпочитанията, опита и възможностите на всеки поотделно.
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Публикувай отговор

Обратно към “Монтажи за риболов”