Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Модератори: Димо Михалев, dobria1

Аватар
dobria1
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1561
Регистриран на: Сря Юни 24, 2009 9:58 pm
Местоположение: Варна

Re: Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Мнение от dobria1 »

За таз гурливата риба толкова много усилия и труд шапка ти свалям за усилията и мерака

п.п.Нищо лично просто изпитвам погнуса от тази риба и ми е чудно как сте и навити толкова много!!!
НАЙ МИ Е ДОБРЕ ЛЯТО КАТО Е!!!
Изображение
Аватар
Pe6o_Tikvata
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1815
Регистриран на: Съб Окт 17, 2009 3:30 pm
Местоположение: Бургас

Re: Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Мнение от Pe6o_Tikvata »

Лично за мен риболова на кефалови на дъно ми е един от любимите риболови.Пък и пържена и после с биричка и салата от марули и червени репички , стой и ми гледай сеира :D :drinkers:
А иначе тази година с тези такъми ги лових
Сори за снимките но телефона толкова може :D



Изображение
Изображение
Никога не спорете с глупака. Хората може да не разберат разликата.
По-добре два грама по-тежка плувка отколкото половин грам по-лека :!:
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Мнение от Митко Кирилов »

dobria1 написа:За таз гурливата риба толкова много усилия и труд шапка ти свалям за усилията и мерака

п.п.Нищо лично просто изпитвам погнуса от тази риба и ми е чудно как сте и навити толкова много!!!
Колега, Dobria1,
Благодаря най-искрено за комплимента!
Изключително ценя Вашия опит и ценни съвети, които споделяте.И въпреки дългогодишния ми опит много интересни неща съм научил от Вас.Уважавам изразеното мнение за кефаловите, но лично аз, след като слязах от лодката и се захванах с дънния риболов, изпитвам уважение към този вид не само поради вкусовите качества, борбеността при вадене, а и защото това е “прасето на морето”.На кефаловите е отредено, както и на мидите, да почистват дъното от растителни и органични отпадъци/детрит/. А предполагам, че не сте вегетарианец и си похапвате свински ребърца и пържоли, нали?
На второ място: винаги с това, с което съм се захващал, съм се стремял към префекционализъм, а и Вие добре знаете, че и най-малките детайли и нюанси са от значение.Още повече, че всичко е в движение и развитие.Така, че ако поставите някоя тема за разглеждане и дискутиране със същия подход бих взел участие.Считам и ценя настоящия форум като място за споделяне на мнения , опит и съвети, които са особенно подходящи за начинаещи риболовци и млади колеги. Друг самоучител просто няма.
Моля, не приемайте настоящето като някакъв вид заяждане!
С уважение и в очакване на новости и от Вас!
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Аватар
dobria1
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1561
Регистриран на: Сря Юни 24, 2009 9:58 pm
Местоположение: Варна

Re: Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Мнение от dobria1 »

Митко Кирилов написа:след като слязах от лодката и се захванах с дънния риболов, изпитвам уважение към този вид не само поради вкусовите качества,

Относно слизането от лодката (там ти е грешката ) ама всеки си знае аз не че имам ама не мога да се оплача от влизанки за годината ама не искам и да слизам вече (макар че всеки път се зобя с хапове)

относно дъния риболов :wink: не е за мен,и все ми е било чудно какво му е хубавото да чакаш.Падам си по интензивния риболов :wink:

Сега ще споделя нещо и за вкусовите качества на тази риба:
преди години когато ходих за заргани по южното крайбрежие,след един такъв смесен риболов си направих труда в къщи да изчистя,фелитирам и одера 3 вида риба(зарган,чернокоп и илария) и нарязах на лентички изпържих ги и ги сервирах в 3 различни чинии на жена ми (уникален нюх има милата) рибите бяха ловени в Синеморец.
Още след първата проба и от 3-те чинии бутна едната и думите и бяха (таз тиня си я яж ти) макар че за мен маринована си е прелест но там играчката е голяма

Сега ще спомена и нещо по темата относно такъмите флорокарбона и педантичноста към него (и от моя страна е голяма )

Една случка от един риболов на карагьоз под моста
около 8-10 души бяхме и си мятаме като гламави няколко часа и за 3-4 часа имаше към 5-6 риби общо за всички и дойде един чичка с едно колело застана между мен и един авер изкара една сопа около 2 метра,разпъна едно чепаре дълго няма и 1 метър с 6-7 куки и сега идва уникалното
3 от бидемите бяха с електриково зелена месина с черни куки за кефал другите 3-4 с една електрикова месина (бяла) с бели куки
Викам на авера тоз ако хване риба скачам в водата а той вика пък аз ще я изям жива и няма и 3-5 мин. и онзи резна една 3-ка с онез зелени бидеми (викам си пасаж ) и късмет ама след 3-4 хвърляния още 2 после още една и реши да си ходи щото толкова му стигали(не че аз скочих в водата и авера ми не хапна суши) ама от тогава каква лампа ми светна в главата и колко много ми се разбъркаха понятията и мислите че не искам и да споменавам,така че.

Опитвайте се да бъдете перфектни в такъмите за да сте спокойни че капото (примерно) няма да е по ваша вина а просто че няма риба :wink: :wink: :wink:
НАЙ МИ Е ДОБРЕ ЛЯТО КАТО Е!!!
Изображение
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Мнение от Митко Кирилов »

Колега, Dobria1,
За вкусовите качества не искам да споря: всеки си има своите предпочитания!
Винаги предпочитам да мятам бомбардата: и тръпката е по-голяма, правя си фитнеса, а и заргана също е вкусна риба.Тая година поради голямото “нямане” се наложи да отделя по-голямо внимание на дънния риболов на кефалови.Така се появи тази тема.
Аз също имам “подобни “ преживявания.Преди години /още нямаше флуорокарбонови влакна!/ се бях разположил за “на дъно” на десния рог на 3-та буна и час-два само сменях червеите.До мен се появи група от 4 момчета, опънаха пръчките и пуснаха метален живарник във водата.Помислих си: “ то риба няма, а те и живарник си слагат”.Но като започнаха риба след риба, бързо напълниха живарника и си заминаха когато свършиха червеите.Интересното беше, че те и аз хвърляхме на една и съща дистанцие, а такъмите ни бяха на метър един до друг.След тях си преместих такъма на тяхното място, но нито една риба!
От дългите години “лодкарство” със сеферката имам само хубави спомени и отлични улови, но редица обективни и субективни обстоятелства /и напредналата възраст/ наложиха да прекратя този вид риболов.

Конкретно по темата:
След не многото, но много точни и интересни мнения от доказали се колеги, за което им благодаря, за себе си взех решение през следващия сезон да мина изцяло на флуорокарбонови влакна за улов на кефалови/за майката и поводите/.Не както досега само на поводи и то експериментално.
Спрял съм се и ще си закупя следните дебелини: 0.198, 0,232, 0.30 /от зарганските имам и 0.165/ още повече, че вече започнаха коледните промоции. :lol: Доколкото ми е известно тези влакна не стареят :?: и ако артисат, ще ги използвам и в бъдеще. Рискът си е за моя сметка: ако и да не са по-уловисти, поне няма да са по-лоши от обикновенните влакна! :) Практиката ще покаже.
С тези влакна смятам да покрия всички възможни вариации за улов: през пролетта и есента, при тихо море и вълнение, от буните и от плажа.
Това засега от мен. :?
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Момчил Димитров
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 257
Регистриран на: Сря Дек 05, 2012 6:06 pm
Местоположение: Ахтопол

Re: Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Мнение от Момчил Димитров »

Като гледам май за всички риби се почна да се слага флуорокарбон,Сигурно при чернокопа има значение,макар и за него да не съм убеден,но казвал съм и повтарям,за пролетният и летният риболов на Платерина на дъно няма нужда от такова влакно.При мен следната случка,10 колеги ловят на скалите на Къмпинг Делфин,хората които са идвали знаят за тях.Та аз съм посредата,отляво и отдясно от мен много въдици,аз хванах 120 платерини от 10:00 до 13:00,като повечето риби се хващаха по три.Колегите хвърляха на метър от моя такъм,а нямаха и удар.Ползвам само монофил.Действието става на 4 ти юли 2012 година.В този вид риболов има две важни неща които трябва да се правят,и аз се старая да ги правя близо до перфектното.Та това е моя личен опит.Като държа да подчертая,че всяка година месец май и юни ловя най-малко по 100 кг.Успех колеги....
Някой ден рибата в черно море ще я гледаме само на снимка и то от миналото :(
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Мнение от rap66 »

Момчил Димитров написа:...В този вид риболов има две важни неща които трябва да се правят...
Изображение [ Изображение
L_G
новобранец
новобранец
Мнения: 29
Регистриран на: Чет Мар 25, 2010 1:15 pm

Re: Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Мнение от L_G »

Здравейте Колеги,

Ще използвам темата и малко ще я възкреся от далечната 2014 година.

Запалих се по морския риболов миналата година след като си купихме едно апартаментче на морето. Общо взето използвах всяка възможност, за да се насладя на новото хоби.

Така, сега по темата - няколко пъти си купувах различни флуорокарбонови влакна и постоянно удрях на греда или с качеството или с начина, по който ги връзвам, не съм сигурен кое от двете е и затова реших да питам.
Лова предимно платерини и илария като се ориентирах по това как ловят местните, а именно с майка около 60-80 см с три куки и олово най-отдолу 60-70гр.
Тук идва и проблема , по какъвто и начин да връзвах оловото, на всяко 3-4-5 мятане флуорокарбона се късаше на различни места или при възела на оловото или при клюпа за кукичките.
След много опити реших да се откажа от флуорокарбона и да го сменя с друго.
Гледам че тук се пише за тънкости и реших да попитам ако може някой да сподели мнение по темата.

ПС: Влакната бяха 0.25.


ПС2: оловото се опитах да го връзвам с плетено влакно, за да не се протрива лесно, което го връзвах към майката.

Поздрави.
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Мнение от Митко Кирилов »

Здравейте, колега!
По повод темата и Вашето питане мога да изразя своето лично мнение:
1.След направените експерименти и сравнения стигнах до извода, че при улов на кефалови на дъно флуорокарбонът е излишен! Резултатите не се влияят от вида на влакното, неговия цвят, дебелината му, а единствено от начина на предлагане на стръвта на куката. Пресен морски червей, като на куката се нанизват 2 до 3 червея.През последните няколко години ползвам с успех на дъно монфил в зелен цвят: майка 0.30 мм, поводи 0.22 и 0.25 мм. По-горе в темата: един от най-добрите колеги в този риболов ползва с голям успех монофил даже 0.45 мм/на 35 мм.
2.Флуорокарбонът има доказано приложение при улов на хищници: сафрид, зарган и чернокоп.
3.При улов на плувка флуорокарбоновият поводът е за предпочитане!
4..При Вас късането, при хвърляне, според мен се дължи на това, че влакното не издържа на натоварване при възел/може да е старо, да е отслабнало от морската вода/ особено при по-рязко замахване, а плетеното е възможно да се протрива.Случва се на всекиму, но не толкова често, както пишете.Проверете си влакното и евентуално го заменете за настъпващия сезон.
Към оловото вързвам вирбел от заключващите се с полиестерно влакно, като възелът го обгарям с запалка да се залепят краищата.Клупът в долната част на такъма се свързва с вирбела.
Надявам се да съм дал отговор на въпроса Ви.
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
L_G
новобранец
новобранец
Мнения: 29
Регистриран на: Чет Мар 25, 2010 1:15 pm

Re: Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Мнение от L_G »

Здравей колега и благодаря за подробния отговор.
И според мен самото влакно не издържа и се къса на самите възли.
Малка вметка, абсолютно всички влакна (3-4 на брой) бяха купени новини същата година, т.е. при мен не са застоявали, но разбира не пречи в магазините да се е случило това.

Все пак ще съм благодарен ако кажете какви възли ползвате вие за майките - за трите кукички посредата, за вирбелите и за оловото.
HITMAN
новобранец
новобранец
Мнения: 28
Регистриран на: Пон Апр 02, 2018 10:11 am

Re: Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Мнение от HITMAN »

Много е важно да не се замахва прекалено рязко. 0.25 няма никакъв проблем да държи 70гр. олово.
Монтажи ползвам овновно тези, работи и по гръцкото море и по нашето.
1. Pulley rig - https://torbayfishing.com/img/rigs/pulley-rig.jpg
2. Този https://www.fishing-guernsey.co.uk/rigs ... apper1.jpg , като сле вирбела слагам шлаух да не се оплита. Може и да се направи без шлаух като се прегъне влакното да стане твърдо.
eenergie
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 215
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 12:24 pm

Re: Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Мнение от eenergie »

Флуорокарбона се къса на възела за оловото защото е по твърд от монофила и се протрива. За монтаж към оловото се използват ето такива бързи връзки.
410227400-barza-vrazka-colmic.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
L_G
новобранец
новобранец
Мнения: 29
Регистриран на: Чет Мар 25, 2010 1:15 pm

Re: Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Мнение от L_G »

Миналият сезон към края бях навил на едната макара флуорокарбон и след като видях на какво прилича тази години на, накъдрен и супер лесно късащ се, реших лична аз да не ползвам повече флуорокарбон освен за повод за зарган.

Относно самия такъм и проблема с късането на оловото, след много ровене се спрях на този вариант - https://www-planetseafishing-com.cdn.am ... g-leger%2F

Така измествам оловото на основното влакно и с помощта на вирбел и амортисьор смятам, че намалявам възможността за скъсване до минимум. Отдело при самото кълване се елиминира тежестта на оловото и рибата не я усеща.

На този етап намирам само положителни черти на този вариант на такъм, но все пак ще съм благодарен да си кажете и вие мнението ако имате наблюдения или мнение по въпроса.
HITMAN
новобранец
новобранец
Мнения: 28
Регистриран на: Пон Апр 02, 2018 10:11 am

Re: Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Мнение от HITMAN »

Много добър монтаж е стига да няма водорасли където се лови с него.
Сложи едно шлаухче 3-4 см. на долната страна на вирбела, ще пречи да се оплита повода в тежестта.
L_G
новобранец
новобранец
Мнения: 29
Регистриран на: Чет Мар 25, 2010 1:15 pm

Re: Флуорокарбонови влакна за такъми на кефалови

Мнение от L_G »

HITMAN написа:Много добър монтаж е стига да няма водорасли където се лови с него.
Сложи едно шлаухче 3-4 см. на долната страна на вирбела, ще пречи да се оплита повода в тежестта.
Може ли малко повече инфо къде да се сложи това шлаушче, че нещо реотана не загрява :? .
Да не е между вирбела на тежестта и вирбела на повода, там където е амортисьорчето?
Публикувай отговор

Обратно към “Монтажи за риболов”