Такъм за калкан ?

Модератори: Димо Михалев, dobria1

Jon
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Чет Апр 12, 2007 6:03 pm

Такъм за калкан ?

Мнение от Jon »

В общи линии имам идея, но до сега не съм опитвал риболов на
калкан и ме интересуват подробности-дължина на поводи,разстяние
между тях ,куки,стръв и т.н.
Тази пролет ми се сбъдна отдавна преследвана мечта, да си имам
лодка дървена. Кръстил съм я "МЕДУЗА". Та другия ми въпрос е ,
колко навътре да вляза с моята "нежна половинка" "Медуза", за да
докопам калкана и трябва ли да търся определен релеф на дъното.
Интересно ми е ,дали мога да направя комбиниран такъм на една
въдица(Полукарбон,здрав и дълъг)за калкан и лефер?
Аватар
Камбата
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2378
Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
Обратна връзка:

Re: Такъм за калкан ?

Мнение от Камбата »

Интересни идеи имаш!
"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж!"

- Лий Улф - 1939 г.
kalkan4o
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1519
Регистриран на: Вто Авг 09, 2005 11:43 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от kalkan4o »

Първото което ще ти кажа е , че калкан се лови най-често в бурно време,леко невъзможно да се седи с лодката часове.

А и се лови зимно време покрай плажове и буни,няма смисъл да се дундуркаш в твоята "Медуза" :wink: .
За бракониерите само слънчаци :lol: !
Аватар
Камбата
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2378
Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
Обратна връзка:

Мнение от Камбата »

Човек,остави калкdнчовците за периода от средата на ноември до средата на март.Търси ги на песъчливо,или шарено дъно,мяташ от брега,без лодки.Ще ти трябват поне 3-4-5...6-7 здрави дънни пръчки,поне по 3метра.Акция към 100гр идеално/шарански ако имаш-перфектен си/.

Надеждна здрава макара,основното влакно да е монофилно към 0.35 за всеки случай.

Такъма се състои от ПЛОСКО олово към 35-40гр,може и по-тежко,зависи от пръчката и от вълните.На към 25-30см над него кука с повод към 6-10см,куката бяла морска/с право стебло/,№1,или 1-2 нули.

Такъма се състои от две куки,като първата ти я обясних къде да е.Втората имаш два варианта.

1.Под оловото на 25-30см.
2.Над първата кука на още към 25-30см,повод като на първата/6-10см/.

В зависимост от това,кой от двата варианта ще ползваш,на около 25-30см над горната кука вързваш по-големичък надежден вирбел с карабинка.Чрез карабинката прикачаш към основното влакно.

Стръвта е добре да е цял солен,или пресен сафрид/граца/,или парченце от него/в зависимост от номера на куката/.Алтернативата са хамсията и цацата,но грацата е по-жилава и стои по-добре на куката.

Пръчките при риболов е добре да са в тръби,забити в пясъка на плажа,или на подобни стойки,така,че въдицата да сочи към небето/както за сом/.На върха на пръчката можеш да сложиш от тези звънчета,дето са като топчета със щипка и прожинки.Когато клъвне дрънчи яко,въпреки,че може и да е от вълните.Калкана не е особено борбена риба,но все пак е добре да си разхлабил малко аванса на макарата.

Остава да чакаме и да мятаме калканите,но дотогава предстои есенният риболов.


Ако искаш с лодката да половиш риба,изчакай някъде до 15септ.Вземи си две-три клатушки Алба,номерата е добре да са 2 и 3,за брега може и 1.Предполага се,че навътре има лефер,а покрай брега чернокопчета.Можеш да пробваш и на влачене с чепарета,или някой по-издължен воблер.Към Бургас по този начин вадят морски сулки,ама там трябва да питаш Бат Милен,той и от брега ги хваща.

Това е от мен,надявам се да съм помогнал.Аз лично ще си ловя заргани,илария и чернокоп от брега.
Последно промяна от Камбата на Съб Яну 12, 2008 5:41 pm, променено общо 1 път.
"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж!"

- Лий Улф - 1939 г.
Marto-picha
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Яну 08, 2007 9:39 pm
Местоположение: Шумен
Обратна връзка:

Мнение от Marto-picha »

Супер информация! И аз се заинтересувах. :)
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Мнение от КИРО »

Интересува те от лодка?Когато си намериш мястото за каята,можеш да пуснеш пак такъм за кая,но с N0 - 00 и на 40 - 50 см сложи още една такава кука,заложи или граца или по-големи парчета сафрид.Ако имаш късмет,може и калкан да удари и лефер.Но най-вероятно ще изкараш добър стронгил,лихнус или нещо такова.Всичко е късмет,твойта риба си е твойта.А каята е около камъните,най добре до тях.И сафрида да е пресен.Той също се върти около камъните,щото се крие там.Също може и на парчета прясна кая.Моята тактика е отивам си на мястото за кая,пускам едно чепаре на спининг и си ловя кая на волта.Ако има сафрид си го виждам на спининга,а ако почне да излиза много, си прибирам волтата.Не пречи и с по-малки куки,но да са N1 или N2 най-малко.Добре е волтата да е 0.40 с бидеми 0.35 за да не се оплита в лодката,на разстояние 30см.А не е нужно да влизаш много навътре,но все пак на 1-3 км, и където са камъните.Калкан излиза по всяко време,но все пак късмет.Преди две години на Аладжа банка 3 лодки една до друга на разстояние 10-15м,едната извади 2 калкана / 2 и 4 кг.горе долу/,другата 1 към 3кг,а аз не можах.Може и котак да излезе,но като цяло си излизаш за риболов и си правиш кефа и каквото господ даде.Дано да съм бил полезен и на слука.
Аватар
Краси 7650
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 256
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:03 pm

Мнение от Краси 7650 »

Няма да стане твоята работа - лефер и калкан на един повуд -
що , не пробваш сом и щука на един повод :wink:
Красимир от Балчик
kuku
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Май 01, 2006 10:39 pm
Местоположение: varna

Мнение от kuku »

Краси 7650 написа:Няма да стане твоята работа - лефер и калкан на един повуд -
що , не пробваш сом и щука на един повод :wink:
Защо да не стане!?Преди години ловяхме лефер на вълнолома на дънен такъм(октомври - към края)вечер.Та на същия такъм закачих Ватус - е не успях да го извадя но го разгледахме - може и да се получи - знам ли.
Илчо
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Вто Авг 01, 2006 12:02 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Илчо »

Краси 7650 написа:Няма да стане твоята работа - лефер и калкан на един повуд -
що , не пробваш сом и щука на един повод :wink:
А що не калкан и лефер на един повод???
Мятам за калкан с повод от кевлар на корабчето Чайка и хващам леферчо 630 гр.!!!

Мятам за платерина на блатен червей и хващам морска котка !!!!Това и други са го правели!А също и от лодка,хващаме попчета на цаца и хващаме акулка!!!Кажи ми че лъжа!!!

И още един пример,на кея на Поморие мятаме за попове на рапан и хващам калкан кило и нагоре....!!

Няма закономерност,мога и други примери да напиша и то без да преувеличавам!!!

А на чепаре да хващаш попчета,пък е нещо което и други ще се похвалят..Стига да го оставих на дъното :wink: Морето не е като блатото!!!
Аватар
Краси 7650
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 256
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:03 pm

Мнение от Краси 7650 »

ами не вярвам освен попчета на калканския такъм не ми е удряло нищо друго , може ако му се закачи блесна - при изваждането ..... :idea:
Красимир от Балчик
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Мнение от КИРО »

Не си имал късмет,а на чепаре да се вади кая е доста често срещано явление.Краси,според теб каква е разликата между такъмите за кая.калкан и лефер.Най много в размера на куките,а и трите вида отиват на пресен сафрид като луди.Тук не става въпрос за чепаре за лефер,а за ловене на дъно с ем.
Jon
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Чет Апр 12, 2007 6:03 pm

Мнение от Jon »

Много съм благодарен за подробните отговори, В понеделник излизам
(Ако позволи времето)с пълно оборудване и всякаква стръв, и каквото
сабя покаже.
Вярно че и рибите като хората, понякога заобикалят закона.
Предният път се закотвихме до едни скали,авера ми взе да вади попчаци-среден размер,един след друг,а аз клатих чепаре, ама сафрид нямаше и взех да правя разни ремонти по лодката.По едно време пуснах чепарето на самото дъно и излезе прабабата на попчаците дето ги лови авера ми.
А по повод щуката и сома, Единствения ми улов на сом през живота
е когато ловях бяла риба на една дълбока баластриера до Сливен
през есента, на плувка и стръв уклеи на голяма дълбочина.Понеже
духаше насрещен вятър,постепенно плувката се придвижи до брега,и
стръвта е попаднала съвсем до дъното.Понеже,правех някакви такъми,в момента не се вдигнах веднага да я вадя и хвърля наново.
В следващия момент,когато се надигнах плувката и нямаше.Сякаш
гръм ме удари като се появи от водата мустакатата бечура-макар и само 1,5 кг,бях много доволен . При следващото ходене случката се повтори по почти същия начин с около 2 кг.
Като се замисля най-приятните моменти са точно тези най-неочаквани моменти , не само в риболова.
НАСЛУКА НА ВСИЧКИ ! :D :D :D
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Мнение от КИРО »

Имах намерение тази сутрин да изляза,но когато отидох на буната на НОЙ имаше доста неприятна вълна и след кратък анализ със шурито се отказахме да влизаме.Остава за другата седмица като се оправи времето.Имаше колеги рибари по тетраподите,но за 15 мин. не видях да вадят нищо.Всички бяха с бомбарди.
Аватар
Краси 7650
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 256
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:03 pm

Мнение от Краси 7650 »

КИРО написа:Не си имал късмет,а на чепаре да се вади кая е доста често срещано явление.Краси,според теб каква е разликата между такъмите за кая.калкан и лефер.Най много в размера на куките,а и трите вида отиват на пресен сафрид като луди.Тук не става въпрос за чепаре за лефер,а за ловене на дъно с ем.
Мисля че във форума многократно е повтаряно , че калкана се лови при
- лошо , развалнувано море - когато е невъзмож почти нищо друго да се извади - знам го от опит
а , за стръф - освен сафрид :idea: - пробвайте пачета от зарган
и най - предпочитаната от калкана - барбуня :wink: -
но можеби ако се сложат и трите вида стръв :idea:
Красимир от Балчик
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Мнение от КИРО »

Само чакам да се оправи времето и излизам.Вчера не можах да си намеря компания с кого да си пусна лодката,че не е за сам човек,но за петък или събота сме се разбрали.
А сега ще ви споделя моя опит.Първо си пускам чепарето,че ми трябва сафрид,после малката волта за кая със скарида или мида,а като си хвана сафрида го нарязвам на 3 и пускам от другия борд голямата волта,пък каквото излезе.Писал съм и преди,че до сега калкан не съм хващал,но лефер да.Голямата ми волта е 2 куки една над друга разстояние 20 см над дъното,и третата на 70 см над тях,всички 2 нули.И един тарикатлък за мидата.Приготвям я от вечерта.Отварям я с ножчето и в буркана ред сол ред мида.Сутринта имаш прясна и стегната мида,а каята е луда по нея.Ако няма сафрид,режа първата кая и пак става.Късмета му е майката,и най важно да си направиш кефа.Тоя чалъм с мидата става и от брега.Айде късмет на всички.
Публикувай отговор

Обратно към “Монтажи за риболов”