Макара и пръчка за джиг на заргана

Модератори: Димо Михалев, dobria1

bubamara
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 243
Регистриран на: Пон Авг 31, 2015 12:15 pm

Re: Макара и пръчка за джиг на заргана

Мнение от bubamara »

rap66 написа:На Зубера най малкия му проблем е лагера на бигела. По големия е бавната осцилация (бради) и тежкия бигел (затваряне при изхвърляне). Да, имал съм Заубер, ползвал съм го, имам и наблюдения над много други на познати.
Колега не си написал точно кой модел си имал и визираш . Питането е за модел Cr 2000 аз имам 3000 и нищо от горе описаното не ми се е случвало даже един път освен ,че смених лагера на бигела.
bubamara
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 243
Регистриран на: Пон Авг 31, 2015 12:15 pm

Re: Макара и пръчка за джиг на заргана

Мнение от bubamara »

[quote="Митко Кирилов"]Моля колегите с опит и в час на риболов на зарган с пилкер за съвет относно: въдица за джиг Focus Expert Spin 2.70m/ 10-30 gr , тегло 180 гр.Ще се оборудва с Daiwa Exelent 2500 , плетено влакно 0.10 мм.
Колега точно за тази пръчка не мога да кажа нищо защото не съм я държал в ръка но според мен вече има много бюджетни решения под 100 лева . За мен въдицата трябва да е лека по възможност под 150 гр. Да е по твърда и с дължина до 2.4 м щото голямо махане пада и дългата и тежка Сопа мори много .а и като е по мека допълнително ти скапва китката . Иначе тая дето си я посочил няма начин да не става даже и за блесничка става и за от лодка с чепаренце . Ти си прецени сам.
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Макара и пръчка за джиг на заргана

Мнение от Митко Кирилов »

Благодаря за коментара , колега!
Нещо не ми пасваше тази въдица/ Фокуса/ и след обиколка по магазините засега съм се насочил към: Filstar Finesse Spin L=2.29 m акция 7-21 gr , тегло 122 гр. Някой ползва ли този продукт? :)
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Макара и пръчка за джиг на заргана

Мнение от Митко Кирилов »

От днес съм член новобранец на командата на железарите/пилкарите .Закупих си джиговата въдица на Филстар и ще започна да я окомплектовам с купешки и собствено изработени пилкери. :D
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Аватар
biserkehayov
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 278
Регистриран на: Сря Юни 08, 2011 9:33 am

Re: Макара и пръчка за джиг на заргана

Мнение от biserkehayov »

Ай Честито и много емоции с новите придобивки! Има няколко колеги с подобна въдица и се спряват добре.
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Макара и пръчка за джиг на заргана

Мнение от Митко Кирилов »

biserkehayov написа:Ай Честито и много емоции с новите придобивки! Има няколко колеги с подобна въдица и се спряват добре.
Благодаря, колега! Да ти се връща!От много години съм по морето, всичко известно досега ми е минало през главата и... ръцете, но винаги съм бил отворен за новостите.Сега на стари години реших да се пробвам и в този начин на риболов.Дано да е успешен, че имам две внучета, момченца, близначена и им дай само риба да ядат!
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
bubamara
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 243
Регистриран на: Пон Авг 31, 2015 12:15 pm

Re: Макара и пръчка за джиг на заргана

Мнение от bubamara »

Митко Кирилов написа:Благодаря за коментара , колега!
Нещо не ми пасваше тази въдица/ Фокуса/ и след обиколка по магазините засега съм се насочил към: Filstar Finesse Spin L=2.29 m акция 7-21 gr , тегло 122 гр. Някой ползва ли този продукт? :)
Да имам я на 5-25 гр. Внимавай с макародържача моя се спука където влиза долната пета на макарата просто е слаб материала ( в магазина ми казаха ,че аз съм виновен защото съм ползвал макара размер 3000 ,а въдицата не била пригодена за такъв размер глупости на търкалета). С конец и епоксидна смола се оправиха нещата ,а за начало ползвах изолирбанд. Иначе пръчката е добра много риба извади миналата година.
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Макара и пръчка за джиг на заргана

Мнение от Митко Кирилов »

"Иначе пръчката е добра много риба извади миналата година."Приятно ми е да чуя това и дано съм уцелил ваксата!
Благодаря за инфото и препоръките !
Имам питане: с колко гр. пилкери най-добре работи и хваща риба, какви са разцветките на пилкерите, само с една тройка/единична кука отзад или с още една отпред на пилкера.Какъв е монтажа на тройката/единичната кука, на какво разстояние е зад пилкера/руснаците ги монтират на около 20-30 см зад пилкера, а те са пред нас на светлинни години в риболова на зарган/.
Извинявам се за многото въпроси, но това ще ми помогне в подговката за настъпващия заргански сезон!
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Аватар
biserkehayov
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 278
Регистриран на: Сря Юни 08, 2011 9:33 am

Re: Макара и пръчка за джиг на заргана

Мнение от biserkehayov »

viewtopic.php?f=148&t=121186&start=465

Колега Кирилов, разгледай и прочети темата през 2019-та. Особенно Румен (rap66) е дал повече от добра информация и ще ти е полезна.
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Макара и пръчка за джиг на заргана

Мнение от Митко Кирилов »

biserkehayov написа:viewtopic.php?f=148&t=121186&start=465

Колега Кирилов, разгледай и прочети темата през 2019-та. Особенно Румен (rap66) е дал повече от добра информация и ще ти е полезна.
Благодаря за съвета, колега Кехайов!Прочел съм всичко написано там.С колегата rapp66 не се познаваме лично, но сме разменяли мнения по различни въпроси и високо ценя споделеното от него.Нещо повече намерих време да се запозная от много руски и украински сайтове как се лови и ловят зарган в Черно море с пилкери.
Въпросите към колегата зададох поради обстоятелството, че имаме почти идентични джиг въдици, а както знаете всяка въдица има свои особености и динамични характеристики.При една има успех с 10 гр пилкер, а при друга- с 15 гр./исключая задвъдичното устройство/.Така че не съм имал намерение да бъда "малкия досадник", а да получа достоверна информация как и с какво работи въпросния идинтичен продукт, разбира се ако колегата намери време за отговор.
Желая ви всичко най-хубаво, успешен сезон и пак да имаме повод за споделяне на опит и мнения!
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
bubamara
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 243
Регистриран на: Пон Авг 31, 2015 12:15 pm

Re: Макара и пръчка за джиг на заргана

Мнение от bubamara »

[quote="Митко Кирилов"
Имам питане:
Още в магазина като я купувах магазинера ми гарантира ,че без проблем ще хвърля и 25 гр. пилкери . Не ме излъга даже и 30 хвърлях защото не бях си взел тънко влакно(0,4) ,а това което имах беше 1-1.2 нямах кастинг и се наложи да работя с 30 гр. и за радост даже ми беше най успешния риболов иначе под 14 гр. не хвърлям основно 14 до 20 гр . Повода обичам като братушките да го пускам по дълъг ( когато е по пиплива има успех но повечето риби са затралени, докато с по късия процента захапали тройката се покачва). Относно цветовете на пилкерите розовото е класика ,синьо за слънчево време има разни шаринии абе всичко работи в определен момент по скоро формата на пилкера ,грамажа за да се уцели дълбочината някой път е горе друг път е по към дъното и така.
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Макара и пръчка за джиг на заргана

Мнение от Митко Кирилов »

Благодаря за отговора, колега!
Питането ми беше конкретно до тебе, тъй като имаме идентични въдици.Важно беше да разбера с какви грамажи/възможни/ са употребяваните в случая пилкери.Аз също съм се насочил основно към този диапазон: 14-20 гр.Имам поръчани 4 бр. по 15 гр.Започнал съм да си правя сам пилкери с грамаж в посочения диапазон, като имам заготовки и за 1 бр /24 гр. и 3 бр./21 гр. за лошо време и за дистанция.Ще пробвам за всеки случай и 3 бр./8гр.За разцветките е ясно, зависи и от грамажа, времето дълбочината, воденето.Ще пробвам освен тройка и единична кука на различни разстояния от пилкера. Руснаците препоръчват да не се отказваме от спомагателната кука/асиста/ , така че и това ще изпробвам евентуално. Всичко това – въпрос на време и трупане на опит.
Такава е ситуацията при мен – в развитие.
С най-добри пожелания!
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1126
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Макара и пръчка за джиг на заргана

Мнение от rap66 »

Откажи се от асиста, пречи, оплита се и разваля играта. Повода няма нужда да е по дълъг от 5-7-10 см. Куката е изнесена на повод заради откачанията и оплитането на тройката при туича. Малките джигчета при туич имат навика да обръщат дуп@ето и закачат тройката във конеца. Аз лично само проблеми съм имал с дългия повод (15-20см). При туич се оплита, завързва и т.н.
Аватар
radoadvokat
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 389
Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 5:05 pm
Местоположение: Варна

Re: Макара и пръчка за джиг на заргана

Мнение от radoadvokat »

Добро утро, Rap66 е много прав в последния си коментар. Послушай го, както за асиста така и за дължината на повода на тройката.
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Макара и пръчка за джиг на заргана

Мнение от Митко Кирилов »

Благодаря за коментариите и съветите, колеги!Затова пиша и споделям намеренията си, за да бъда своевременно корегиран отколегите с опит!Ще се възползвам от препоръчаното.
На слука!
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици, макари и такъми”