БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Модератори: Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
Аватар
RyDeR
новобранец
новобранец
Мнения: 74
Регистриран на: Чет Юли 28, 2011 12:50 am
Местоположение: Аспарухово, Варна
Обратна връзка:

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от RyDeR »

rap66 написа:много по-здрав при еднакъв диаметър, твърд, не се къдри и усуква.
Точно затова ползвам Sunline Troutist, всички други флуорокарбони, които съм пробвал при същия диаметър или не са толкова здрави, или пък се къдрят.
Sunline V Hard е с 50% по-скъпо, но едва ли е с толкова проценти по-добро.

Колега rap66,
не знаех, че и на метър се продава.
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от Митко Кирилов »

Здравейте, колеги!
Виждам, че темата за флуорокарбона /накратко по-нататът ФЛУО/ продължава да е интересна.
Отделих няколко месеца за проучване и ще направя опит за ако не за пълно то за доста по-достоверено стигане до истината.
Факти:
1.При направени проби от състезатели-риболовци в едни и същи условия за сравнение с обикновенния монофил в сладка вода е установено само повече фалшиви почуквания, а не количества на уловена риба.Тези почуквания се обясняват с обстоятелството, че рибата се върти около поводите-флуо и като не ги забелязва ги докосва.
2.Пак при тези условия при бистра вода и слъчево време отблясъците от флуо-повода отблъскват рибата.
3. При улов с бомбарда горният ефект се наблюдава и за морето: лично аз съм установил, че флуото дава ефект в сумрачно време, рано сутрин и надвечер.Положителна е неговата употреба, когато рибата е рядка и предпазлива сутрин и надвечер.Когато има пасаж се хваща на всякакъв.
4. При чепаретата/ в доброто старо време не започвах сезона с по-малко от 100 бр. за лодка, от брега и на дълък прът/ считам, че неговата доказана уловистост се дължи на обстоятелството, че е по-твърд от обикновенния монофил и бидемите по-добре се разтварят и не залепват за майката, а не на неговата “невидимост”.
5. Единственото предимство /игнорирам спорната “невидимост” /може да се окаже неговата твърдост, която позволява линията при водене да е ~ хоризонтална, но количеството на уловената риба зависи преди всичко от бомбардата, дълбочината на потапянето, дистанцията, начина на воденето и подаването на стръвта от задвъдичното устройство.Във тази връзка бях силно изненадан, че един от най-добрите зарганджии/ако не и най-добрия/ който сподели, че си слага флуро с размер 0.18 мм, че и по-дебело.Нямаше да повярвам, ако не съм бил свидетел какви са му способностите!
Качества:
Следните са параметрите на флуото от позиция приложимост за улов на зарган/платерина с бомбарда/:
1.Невидимост- това може да се приеме условно и няма как да се докаже дали е търговски трик или реалност и доколко и при кои влакна наистина го има и в каква степен.
2.Производител- известно е, че са малко производителите на флуо влакната: основно в Япония и САЩ.Всички търговски вериги /Колмик, Тубертини, Мило, Трабуко, YGK, Sunline, ASSO, Drenan и др./ ги поръчват главно в заводите на Kureha ,Toray като последните имат, според мен, най-доброто ноу-хау и най-голям пазарен дял.
3. Показатели: приемаме, че най-верни по диаметър и якостни качества са влакната на Kureha и Toray към тях ще направим сравнение с тези, предлагани на нашия пазар: (….mm/.....kg)
Kureha Riverge: 0.112/1.375; 0.125/1.750 ; 0.135/2.200; 0.152/2.880
Kureha King: 0.115/1.400; 0.128/1.800 0.148/2.350
Трабуко: 0.125/1.600 0.145/2.100
Toray Premium 0.112/0.930 0.134/1.380
Toray Excilent 0.112/1.090 0.134/1.540
Milo(Toray) 0.118/1.360 0.128/1650 0.148/2050
Shiracu(Jp) 0.120/1.200 0.140/1.850
ASSO 0.100/0.800 0.130/1600 0.150/2.100
Sun…Lider 0.117/0.810 0.128/0.908 0.138/1.135 0.148/1.362
Sun..V Hard 0.128/o.908 0.148/ 1.362
От направените сравнения могат да се направят следните изводи:
- най-високи показатели,но и с най-висока цена са флуро-та на Kureha
- към тях се доближават по параметри и цена тези на Toray и произведените там
- от другите флуро-та с близки показатели до лидерите по параметри и показатели си струва да се пробват влакната на Trabuko, Shirasu и Asso , които са поръчани и произведени в Япония.Цената им е поносима.Няма да сбъркате при положение, че успеете да си направите здрав възел.
- за съжаления, въпреки някои твърдения, най-ниско по параметри са тези на Sunline.
Настоящият сайт е информационен и затова не слагам цените за влакната.Който се интересува може сам да ги провери и направи сравнение.

Това са мои лични наблюдения и изводи, които споделям сега преди започване на сезона, когато все още имаме време да тропаме по клавишите.
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от bobo_33333 »

ASSO 0.100/0.800 0.130/1600 0.150/2.100

Тва е направо трагедия...
Аз там съм пораснал...
Аватар
RyDeR
новобранец
новобранец
Мнения: 74
Регистриран на: Чет Юли 28, 2011 12:50 am
Местоположение: Аспарухово, Варна
Обратна връзка:

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от RyDeR »

Митко Кирилов написа:Всички търговски вериги /Колмик, Тубертини, Мило, Трабуко, YGK, Sunline, ASSO, Drenan и др./ ги поръчват главно в заводите на Kureha ,Toray като последните имат, според мен, най-доброто ноу-хау и най-голям пазарен дял.
Колега, би ли споделил откъде имаш тази информация? Евентуално да приложиш и линк ако не те затруднява.
Митко Кирилов написа:приемаме, че най-верни по диаметър и якостни качества са влакната на Kureha и Toray
Как така "приемаме"? Все едно в едно уравнение да търсим колко е x и да приемем, че x=1, и да считаме задачата за решена.

Също така да посочиш кой флуорокарбон в крайна сметка е най-добрия според теб - марка и модел. Ако го намеря искам да го пробвам. Поздрави
Аватар
dobria1
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1561
Регистриран на: Сря Юни 24, 2009 9:58 pm
Местоположение: Варна

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от dobria1 »

Митко Кирилов написа:3. Показатели: приемаме, че най-верни по диаметър и якостни качества са влакната на Kureha и Toray към тях ще направим сравнение с тези, предлагани на нашия пазар

Аз пък ще споделя че много се вглеждате в написаното

От незмам си колко модела флоро който съм премерил(имам с какво да го меря) няма НИТО ЕДИН модел който да отговаря на написаното с изключение на няколко дебелини на един ефтин сънлайн на който 5 от дебелините си отговарят на 100%

Няма куреха няма сънлайн няма бъркли и какво ли още не всички лъжат,и другото което ще споделя е че малко са тези който лъжат надолу,повечето са по дебели.И за да съм още по конкретен ще спомена фрапантни размери на най реномираните марки 0,185 след измарване се оказва 0.219 , 0,19 е 0,224 , 0,165 е 0,183 и много други примери мога да дам,така че колко пише че издържа ако е толкова вярно като дебелините им :oops: мерси
Отдавна съм спрял да вярвам на писанията им,и по скоро залагам на усещането в ръцете и няколко теста :? без значение на марката :wink:
НАЙ МИ Е ДОБРЕ ЛЯТО КАТО Е!!!
Изображение
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от Митко Кирилов »

Благодаря за отправените реплики!
1.Написаното “приемам” е условно, тъй като освен Митака едва ли някой друг е правил
детайлни измервания на показателите.Все пак отново “условно” от измервания, извършени в други страни/информацията е събирана от руски, украински, немски и американски сайтове и рейтингови класации/, най-малки отклонения има при японските производители.Тези отклонения според мен се дължат на физическото износване на отворите на дюзите от които се изтеглят тези влакна и е напълно обяснимо при по-големите диаметри /над 0.150 мм/ отклоненията да са по-големи. Друг е въпросът дали след определено износване изтегляните влакна с налични отклонения да се предлагат на пазари извън Япония.
2.Ако знаех кое е най-доброто, нямаше да правя това “проучване” и да се доверявам на “написаните” показатели и предложенията на търговците, а щях да направя съответната препоръка. Затова очаквах и Вашите коментарии.
3. По-съм склонен да си закупя някои от влакната от по-нисък клас, особено новопоявилите се, и след тяхното изпробване /отново е прав Митака !/ отново да се върна на въпроса. Както виждате и той се въздържа от конкретно предложение поради подвеждащите написани показатели.
4. Все още не съм се спрял на конкретно влакно, но като направя своя избор ще съобщя.Посочените параметри за влакната са тези, предлагани от българските дилари/търговци на нашия пазар и от техните сайтове можете да се ориентирате за цените им.
5.За да стигнем до истината и класацията/не само по този въпрос/ бих предложил на Киро да създаде нов раздел: “Рейтинг”, в който за конкретна марка от определен продукт /например Повод флуорокарбон/ се дава оценка от ползвателите по да речем 5-то бална скала.
С настоящето се опитах да отговоря на поставените въпроси и реплики.
Повтарям, все пак това е лично мнение и е възможно също някъде да греша.
Приятно посрещане на всички на Великденските празници!
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Аватар
Borkata
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1553
Регистриран на: Вто Окт 21, 2008 5:56 pm
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от Borkata »

Здрасти,Митко,вероятно си прав с предположението си за физическа деформация на дюзите.Аз отдавна спрях да меря и го карам на усет.Далеч съм от мисълта,че дори и най-добрите са винаги точни в оразмеряването.Тук все пак става въпрос за микрони.Да не говорим,че понякога и едно и също влакно дава различни дебелини по различните си части.Работя с няколко неща от които съм останал доволен и смятам да продължавам така.Благодаря ти за труда ,който полагаш, когато се опитваш да си обясняваш нещата и за начина по който ги поднасяш тук.Желая и на теб и на всички колеги весело посрещане на празниците :drinkers:
http://www.chepare.com/" onclick="window.open(this.href);return false; Качествени чепарета Borkata
Изображение
Аватар
Попа
новобранец
новобранец
Мнения: 46
Регистриран на: Пон Мар 19, 2007 4:36 pm
Местоположение: ВАРНА

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от Попа »

Аз също имах доста въжделения по въпроса за показателите на влакната преди години.Минал съм през стотици варианти от зората на FC,та до днес.Почти ежедневно правя тестове на нови за мен артикули(имам магазин),и резултатите потвърждават старите ми заключения,а именно:FC-то трябва да е японско,но не както европейските марки го представят(MADE IN JAPAN),а на японска фирма!Реални показатели дават само те,и някои английски марки,всички останали или завишават здравината,или намалят реалния диаметър при някои даже драстично(особено италианците)!
Митко Кирилов да не се сърди,но инфото му не е от най-правдоподобните особено за производството,и кой,къде си прави влакната :wink: За опровержение ще му дам един пример-YGK е фабрика,която съществува като собствена марка,но прави и плетени и ФК за марки като Daiwa,Duel/Yo Zury ,Pontoon21 и т.н.За пазарния дял на Toray също може да се поспори :mrgreen:
Поздрави,и не палете моторетките сега,много рязко :)
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от Митко Кирилов »

Благодаря на Юлиан /Попа/ за направения коментар! Уважавам неговото мнение като риболовец и много коректен, точен и компетентен доставчик на риболовни принадлежности. Дори и да имаме известни различия и нюанси по въпроса признавам неговия професионален опит!Напълно споделям неговото, и не само неговото, мнение, че наистина най-качествените влакна се произвеждат в Япония.
Следвайки гореказаното, а и обещанието ми да съобщя за своя избор, днес се снабдих с два размера /0.134 мм и 0.156 мм х 50 м всеки/ флуорокарбоново влакно Toray Premium.
Надявам се да ми свършат работа, и както е казал колегата rap66 по-горе, цитирам:
“Всичките съм ги ползвал, както и доста други на Sunline, също и на DUEL, а напоследък и на Seaguar ... и специално за заргана не мога да кажа кой е по-добър.”
Очаквам и при мен да се получи същото.След края на сезона ще споделя за резултата.
Благодаря на всички, които взеха отношение по въпроса.
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
ico000_
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 547
Регистриран на: Съб Фев 23, 2008 1:54 pm
Местоположение: Варна

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от ico000_ »

Някой да е ползвал плетените влакна на Varivas sea bass 0.8/0.10mm ,ако може някакво мнение за тях.
idivarna
новобранец
новобранец
Мнения: 57
Регистриран на: Пет Май 30, 2014 7:32 pm

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от idivarna »

Мнение за това влакно - Sarfix 007 Taper Feeder - 0.18, първите 30 м. са 0.24:
http://www.pluvka.com/izcherpani-produk ... eeder.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1126
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от rap66 »

ico000_ написа:Някой да е ползвал плетените влакна на Varivas sea bass 0.8/0.10mm ,ако може някакво мнение за тях.
Предполагам става въпрос за 0.8/1.0 по японската номерация, а не 0.8/1.0 мм :shock: Varivas sea bass е един от най-добрите 4 нишкови брейдове за морето.
ico000_
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 547
Регистриран на: Съб Фев 23, 2008 1:54 pm
Местоположение: Варна

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от ico000_ »

Пълни глупости съм написал за 0,08 и 0,10мм става въпрос и за това което питам е 8 нишки,поръчвам го пък на есен ще го пробвам със зарганите.
dido18
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 129
Регистриран на: Нед Сеп 15, 2013 2:03 am

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от dido18 »

ico000_ написа:Пълни глупости съм написал за 0,08 и 0,10мм става въпрос и за това което питам е 8 нишки,поръчвам го пък на есен ще го пробвам със зарганите.
8 нишковото авани е още по-добро,стига да го ползваш с хубава макара.
ico000_
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 547
Регистриран на: Съб Фев 23, 2008 1:54 pm
Местоположение: Варна

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от ico000_ »

Едно от двете ще е,мерси.
Cardinal 504i SDH FD - Abu Garcia е макарата,средна хубост,ама съм много доволен
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици, макари и такъми”