БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Модератори: Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
Аватар
Аматьора Бс
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 398
Регистриран на: Нед Яну 02, 2011 7:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от Аматьора Бс »

Последните 2 години ползвам карбона на Бъркли 0.14 на скромната цена от 12 лв за 50м.Но скромния ми опит казва дистанция.Когато змийчето сутрин е до брега даже и дъщеря ми която е на 10 хваща.После дебелите таранкаджийски сопи решават че рибата отряза и се възират и тогава почваме ние.
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от Митко Кирилов »

Сезон 2015 приключи,но се задава сезон 2016 !
Сега имаме време да си "чешем" езиците и....малко по малко да се готвим за новия сезон.
Да не забравяме и възможността покрай празниците да се възползваме от "промоциите" и да се запасим с необходимите ни артикули.
За зарганския риболов си набавих:
Флуорокарбон за поводи Тектан две ролки по 185 м с дебелини 0.12 мм и 1.14 мм.
Плетеното YGK Sool 112 след няколко годишна употреба се износи и се къса като конец.Замених го с новото влакно Duel Armored F+/PE Filamentn x Fluorocarbonn x Silicone/,#o.8, 0.16 mm, 150 m, 7 kg, жълто на цвят.
Можех да си взема такова на Госен, но тъй като си падам по експериментите, взех това решение.
Отзивите от руските сайтове за него, а и за влакната на Дуел,са положителни.Специално за това влакно /ПЕ нишки, армирани с флуорокарбон и силикон/ отбелязват, че в действие и външен вид не се отличава от монофилните влакна.Още не съм го навил на макарата, камо ли да го пробвам на дистанция.Когато го направя, ще пиша.
Успешен нов сезон на всички колеги и удачно дооборудване!
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от Митко Кирилов »

Уважаеми колеги,
Склонен съм към проби и експерименти и малко преди НГ си закупих новото плетено влакно PE DUEL ARMORED F +PRO със следните характеристики: размер # 0.8, диаметър 0.16 мм, издържливост 7 кг, дължина 150 м, цвят жълт.Предварителните проби, с монтиран на него шок-лидер монофил 0.25 мм, показаха, че с него се постига максималната за наличната ми въдица и макара дистанция.Предстоят проби в сезона при реални условия.Влакното представлява доработка на армираните влакна на Дуел.
Разрових се из нета.Като ново влакно няма информация от негови ползватели и затова предоставям описанието, което дава за него производителя:
- влакното е предназначено за сладка и солена вода.
- за неговото изработване са използвани РЕ нишки и флуорокарбон с добавяне на силикон за еластичност /сноп от нишки РЕ, обвити с флуорокарбон и силикон, патент на производителя/
- показателите на изработеното така влакно превъзхождат с 10-15 % тези на обичайните плетени влакна
- що се отнася до извосоустойчивост и якост на скъсване, то при него те са с 30% по-големи
- за сметка на гладкостта дистанцията се увеличава с около 10%,
- не пие вода и не се разнищва/РЕ нишките са обвити от флуорокарбона+силикона/

На пипане е гладко и на пръв поглед имате усещането, че това е монофилно влакно.Нямах проблем да го съединя с шок лидера, въпреки че по структура ми напомня за нанофила на Беркли.
Планирам да го ползвам при риболов с бомбарда.
С настоящето не правя никаква реклама, нито продуктово позициониране! Нямам информация някой да го е пробвал и като за всяко ново нещо е редно след пробите да си споделим впечатленията.
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от Митко Кирилов »

За една проверена и успешна линия за улов на зарган и кефалови на бомбарда.
В продължение на 9 години какви ли не комбинации съм изпробвал.Тествал съм всеки елемент
/и най-малките подробности са от съществено значение!/докато, според мен, стигнах до едно проверено и успешно решение:
1.Куки/ един от най-важните компоненти/: Марка Осако!, модел S601, № 14,никел.На пръв поглед дебели, но много остри, с хубава контра и /много важно!/ с широка лопатка.Последното не позволява изнизване/срязване на вързания флуорокарбонов повод! За сведение слагат в „джоба си“ ползваните от мен преди това Гамакатцу, Оунър, Сии Саме и др.
2. Повод на ДАМ Дамил тектан флуорокарбон 0.14 със стандартна дължина един „колач“.
Всеки изготвен повод се проверява на мъртва тежест от 1.25 кг и ако издържи, отива в кутията за готови такъми.
Пробите с така са направени поводи от мен и близък колега доказаха не само тяхната успешност, но и универсалност: с тези куки и флуорокарбонов повод с този размер успешно се ловят и изваждат,както зарган, така и платерини. За мен тази кука не е само успешна, но и универсална!
Използвам случая да споделя, че много съм доволен от новото плетено влакно : Daiwa J Braid X8 в размер 0.10 мм, с което имам 3 интензивни риболова х 3 часа всеки.Меко, лесно се изнизва, постига се отлична дистанция, не ми прави бради, въпреки че е навито до ръба на шпулата! Ползвам го с шок лидер монофил 0.18 мм. Много добро съотношение цена/качество!Все още друго не мога да кажа за него, пробите продължават.
РР.Откъде съм се сдобил с куките е моя тайна, тъй като от този модел са в ограничено количество и наличните до момента пакетчета вече съм ги изкупил. Но който търси намира! Също така да се отбележи, че с написаното не правя никаква продуктова реклама, само назовавам компонентите такива каквито са!
Споделям и препоръчвам това от личен опит ! Дано послужи някому!
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Аватар
spiritfog
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 120
Регистриран на: Чет Сеп 24, 2009 6:37 pm
Местоположение: Сливен,Варна

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от spiritfog »

Здравей,колега. Посочените от теб куки ги има в сайта на riboko който иска да разглежда. Интересува ме влакното на дайва. Спрях се на него мисля да си купя. Това което ползваш не е ли тънко? Видях,че се предлага 0,13. Просто искам мнение всеки да слага каквото си иска.Въпроса ми е има ли разминаване в диаметъра? Или не си забелязал?
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от Митко Кирилов »

spiritfog написа:Здравей,колега. Посочените от теб куки ги има в сайта на riboko който иска да разглежда. Интересува ме влакното на дайва. Спрях се на него мисля да си купя. Това което ползваш не е ли тънко? Видях,че се предлага 0,13. Просто искам мнение всеки да слага каквото си иска.Въпроса ми е има ли разминаване в диаметъра? Или не си забелязал?
Здравей, колега,
Благодаря за инфото за куките.Да знам къде да ги търся, ако се наложи.Засега имам вече достатъчно.Закупеното от мен влакно ще ползвам само и единствено при риболов с бомбарда.За тази цел първо се стремя да купя възможно най-тънкото влакно: търся дистанция. Второ: при този риболов /заргани с тегло 150-200 гр и платерини 400-600 гр макс./ с този размер влакно нямам проблеми с изваждането на рибите.Трето: за всеки случай се застраховам с шок лидер против скъсване при хвърляне и възможно притриване на плетеното от бомбардата, ако няма шок лидер, така че плетеното влакно при мен работи само като носач/транспортьор на бомбардата и индикатор за кълването. Четвърто: предполагам, че ти е известно колко е относително понятието „диаметър на плетено“ влакно.Той може не да се измери, а визуално да се сравни с монофил с еднакъв диаметър само под микроскоп.Пето: във връзка с предното купувам плетено само след като съм го пипнал и проверил на усет колко е тънко.
Конкретно за въпросното влакно: тънко, копринено меко, промазано/не знам колко ще издържи?/ много леко се изнизва от макарата и водачите. Доколко запазва кръглата си форма, не знам.По начало всички тънки влакна, даже и 8 нишковите не са с идеална кръгла форма, меко казано-„плоскеят“!Лично аз не съжалявам, че си взех този размер.Постигам дистанция 110-120 м/идваха колеги да видят с каква въдица хвърлям/.Единствен недостатък: при страничен вятър има бош.
И не на последно място: добро съотношение цена /качество.
Надявам се да съм отговорил на поставения въпрос.
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Аватар
spiritfog
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 120
Регистриран на: Чет Сеп 24, 2009 6:37 pm
Местоположение: Сливен,Варна

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от spiritfog »

Максимално ясно. Благодаря за което. Успех и наслука.
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от Митко Кирилов »

Още нещо за това влакно, колега.
Забелязах, че в процеса на риболов с това влакно постиганата дистанция се увеличава: примерно при първите хвърляния, ако е около 90-100 м след около час хвърляния вече е 110-120м. Чел съм, че има влакна с такива свойства или че в процеса на "фитнеса," като си разгрял, мяташ повече.Не знам кое е, но това са фактите..
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от rap66 »

Митко Кирилов написа:Още нещо за това влакно, колега.
Забелязах, че в процеса на риболов с това влакно постиганата дистанция се увеличава: примерно при първите хвърляния, ако е около 90-100 м след около час хвърляния вече е 110-120м. Чел съм, че има влакна с такива свойства или че в процеса на "фитнеса," като си разгрял, мяташ повече.Не знам кое е, но това са фактите..
Ако го пръскаш преди риболова, ще почваш от 120 :D
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от Митко Кирилов »

С мятам периодично да го смазвам Бейби ойл, а също така и водачите със специална смазка?
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от rap66 »

Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от Митко Кирилов »

rap66 написа:http://ribolov1.com/riboloven-cprei-za- ... ulkan.html

Стига за 2 г.
Благодаря! Ще го имам в предвид! Дали го има в някой от магазините във Варна?
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от rap66 »

Митко Кирилов написа:
rap66 написа:http://ribolov1.com/riboloven-cprei-za- ... ulkan.html

Стига за 2 г.
Благодаря! Ще го имам в предвид! Дали го има в някой от магазините във Варна?
Видракс - Варна
ул."Александър Дякович" 45(след Бизнес хотела вляво в партера на новата сграда на Алфа Банка).
Телефон: 0893-639-429 или 0893-639-428
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от Митко Кирилов »

Още един път благодаря.Влязах им в сайта, но там го нямаше.
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от Митко Кирилов »

Колега, сдобих се с въпросния спрей.Би ли споделил как го ползваш- продавачът ми каза: пръскане на шпулата преди риболов и още 1-2 пръскания при различно развито и изтеглено влакно по време на риболов?
Благодаря предварително за отговора!
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици, макари и такъми”