морски спининг

Модератори: Димо Михалев, dobria1

smayli
новобранец
новобранец
Мнения: 31
Регистриран на: Нед Мар 20, 2011 6:10 am

морски спининг

Мнение от smayli »

Колеги,моля дайте едно мнение са прът са морски спининг таси става ли:
http://www.vidrax-fishing.com/catalog/p ... ts_id=3420" onclick="window.open(this.href);return false; на 3,60м. и ако може и мнение са макара са тоси прът... :?:
Аватар
bboy
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 135
Регистриран на: Съб Дек 11, 2010 7:51 pm

Re: морски спининг

Мнение от bboy »

На 3.30 дължина е 342 грама на 3.60 сигурно е около 400 на мене лично ми изглеждат доста за спининг.
smayli
новобранец
новобранец
Мнения: 31
Регистриран на: Нед Мар 20, 2011 6:10 am

Re: морски спининг

Мнение от smayli »

препоръчайте нещо са тая цел на 3,60 и макара :?:
petkov_ivan
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Вто Апр 26, 2011 7:31 pm
Местоположение: Варна

Re: морски спининг

Мнение от petkov_ivan »

Поразходи се по буните и виж с какво ловят хората. Мнения и съвети ще ти дадат, колкото искаш, пък можеш и да видиш всичко в действие.
Аватар
udoudo
новобранец
новобранец
Мнения: 87
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 6:55 pm
Местоположение: София

Re: морски спининг

Мнение от udoudo »

Първо да ти кажа, че опитът ми със съвременни спининги въобще не е дългогодишен. Споделям ти единствено моето мнение.
Аз мятам с 3,60 (DAM - Quick stick tip power spin) на Бяло море. Акция 80-160. Тежичък е, наистина, но и аз съм здравичък, и се разбираме чудесно. При всички положения, обаче, си мисля, че за воблери ще ти трябва нещо по-леко и късо (аз също снабдих, но още не съм го пробвал).
За 3,60 - макара, размер 4000 или 5000. Според мен, основен проблем, за който не съм чел е, че при по-малки шпули влакното се развива с повече обороти за единица време и се увеличава центробежната му сила (спрямо шпулата). Това създава съпротивление на линейната скорост (и сила), с която лети линията и съответно, кастинга е по-малък. Затова - по-голяма шпула е по-добре, но все пак да не тежи прекомерно, защото пък ще пречи на хвърлянето.
smayli
новобранец
новобранец
Мнения: 31
Регистриран на: Нед Мар 20, 2011 6:10 am

Re: морски спининг

Мнение от smayli »

Имам макара риоби саубер 4000 расмер и сега мисля са пръта какъв да е....бях се спрял на ДАМ нанофлекс пике 3 метра 40-80 акция,но реших да се консултирам малко... :?: :)
Аватар
bboy
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 135
Регистриран на: Съб Дек 11, 2010 7:51 pm

Re: морски спининг

Мнение от bboy »

На DAM-a не знам как ще се представят водачите, тъй като е създаден специално за щука в сладки води, а това е най-големия проблем при морския спининг - солта. Иначе съм чел само добри неща за него общо взето. Ето едно предложение, което също не съм докосвал, но ми изглежда подходящо за случая http://ribibg.com/shop/index.php?p=s_ge ... ubgroup=56
Аватар
nkolev66
Модератор
Модератор
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Дек 31, 2011 6:29 pm
Местоположение: Бургас

Re: морски спининг

Мнение от nkolev66 »

Искам да предпазя колегите които не си поддържат сами макарите от излишни ядове. Макара Заубер и подобните на нея Ексия или Стамина (моят опит е от Ексия) поради лагерования и със специфична затворена форма възел на водещата ролка за влакното при работа с плетени влакна на море много бързо просвирва лагера при интензивен риболов дори за един ден. Причината се корени в това, че влакното при навиване носи със себе си много вода, която отразена от горната опора на влакноводещия възел лесно навлиза в лагера, измива (изхвърля) греста и после работи на водно смазване, което е неподходящо. Ако човек сам си обслужва макарата и след почти всеки риболов разглобява, почиства и смазва лагера не би трябвало да има проблеми, но си е грижа. Аз дори често сменях лагерчето с евтини такива, но дори и скъпи или неръждаеми считам, че няма да издържат дълго. Ако макарата е с класически влакно - водещ възел (открит) при ползване с плетени влакна просвирването се забавя значително.
smayli
новобранец
новобранец
Мнения: 31
Регистриран на: Нед Мар 20, 2011 6:10 am

Re: морски спининг

Мнение от smayli »

имах на ДАМ нанофлекса на 2,70 са бяла риба и нищо им нямаше на водачите от солената вода само де ми беше малко къса,че сатова се спрях на нея пак но с по голяма акция и малко по дълга :),а относно шиманата не съм им фен пък и при тях качеството е над 300-400 и нагоре парички... :?: :)
Аватар
udoudo
новобранец
новобранец
Мнения: 87
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 6:55 pm
Местоположение: София

Re: морски спининг

Мнение от udoudo »

Макара, която за по-малко от 10 години се скапва от морски риболов, не става за нищо. Имам чешки Токоз на поне 20 години. Смазвал съм й основния механизъм на 3 - 4 години с каквото ми попадне и не помня да съм я мил. Това лято й се строши контрата, но по самата макара няма точица ръжда. Работи много добре. С Бяло море нещата наистина стоят малко по-различно, но това, което прочетоx от колегата nkolev66 е напълно недопустимо.
Аватар
nkolev66
Модератор
Модератор
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Дек 31, 2011 6:29 pm
Местоположение: Бургас

Re: морски спининг

Мнение от nkolev66 »

udoudo написа:Макара, която за по-малко от 10 години се скапва от морски риболов, не става за нищо. Имам чешки Токоз на поне 20 години. Смазвал съм й основния механизъм на 3 - 4 години с каквото ми попадне и не помня да съм я мил. Това лято й се строши контрата, но по самата макара няма точица ръжда. Работи много добре. С Бяло море нещата наистина стоят малко по-различно, но това, което прочетоx от колегата nkolev66 е напълно недопустимо.
Колега, не е недопустимо това което съм написал, а личните ми наблюдения. Нямам претенции да съм крайна инстанция, но при моят начин на риболов (чепаруване от морския бряг с тежко олово около 80 - 90 гр. и непрекъснато хвърляне и прибиране на чепарето около 12 часа на ден) твърде малко макари ще издържат - е Ексията освен свиренето на лагера няма други проблеми.
Доколкото съм запознат Токоз-а нема въртящ елемент на влакноводещата ролка, а е с керамична такава и ако я ползвам с моето темпо съм сигурен, че няма да изкара дълго.
Чепарувал съм най-дълго с една макара на Трабуко - Ксантос 630, и сега съм я подарил да служи на друг, но няколко пъти съм сменял лагера горе на ролката (поне пет шест пъти) и няколко пъти съм я почиствал и смазвал основно, гмуркала се е в морето и я разглобих на брега, промих със сладка вода подсуших и продължих риболова след около час два.
Добавка: сега видях че колегата е от София и мога да разбера мнението му просто малко хора могат да си представят моето темпо при брегови, (а и не само) риболов.
Аватар
udoudo
новобранец
новобранец
Мнения: 87
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 6:55 pm
Местоположение: София

Re: морски спининг

Мнение от udoudo »

Да - точно затова съм написал откъде съм. Живеещите на море провеждат съвсем различен риболов.
Обаче - нищо не е в състояние да ме убеди, че е нормално лагер на макара за просвири за един сезон, независимо от условията. Все пак, лагера е основна механична част на всички машини с вал или ос, а има машини, които работят под несравнимо по-голямо натоварване от риболовната макара. Или лагерът се е случил дефектен (дефектна циментация, шупла, сгрешен допуск, материал или друго), или компонентите на макарата не са сметнати като хората. Все пак, лагерът е технология на повече от един век. Отдавна е отминал периода му проба/грешка.
bosen
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Пет Окт 16, 2009 12:45 pm
Местоположение: София/Царево

Re: морски спининг

Мнение от bosen »

Удо,
колегата nkolev66 е описал ситуация, при която се работи с плетено влакно, което "пие" вода, която вода се "изтисква" върху влакноводещата ролка. От там навлиза в лагера, отмива смазката и лагера започва да свири. Така че акцента не е върху натоварването на лагера, а върху навлизането на солена морска вода в него.
На мен ми се е случвало да ми блокира лагер, т.к. не съм го почистил и смазал след края на сезона.
Сега - не казвам, че винаги става така при всички макари, но може да се случи при някои или при определени условия на експлоатация...

Поздрави!
smayli
новобранец
новобранец
Мнения: 31
Регистриран на: Нед Мар 20, 2011 6:10 am

Re: морски спининг

Мнение от smayli »

колеги,моля да се придържаме към темата.....располагам с бюджет 250лв. препоръчайте нещо на 3,60м което да е по универсално са морето,леко с необходимата акция са чепаре,бомбарда и искуствени примамки... :)
Аватар
udoudo
новобранец
новобранец
Мнения: 87
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 6:55 pm
Местоположение: София

Re: морски спининг

Мнение от udoudo »

Колега Смайли, понеже и аз скоро търсих дълга пръчка за спининг, тези по 3,60 се правят с голяма акция. Както писах по-рано, аз си купих DAM - Quick stick tip power spin 80 - 160гр. и цената й беше под 100лв (улучих намаление - иначе бяха по около 130лв). Мисля, че тази акция е прекалена за бомбарди и чепарета, но нямам пари за арсенал от пръти. Не, че аз не хвърлям бомбарди по 30гр. и воблери, но по-слаба пръчка би вършила по-добра работа - би изхвърляла по-далеч. Та затова - ако ще се ограничите с бомбарди и чепарета, търсете по-къса и с акция до 100гр.

Колеги, лагери, за които се предполага, че ще бъдат подложени на обливане с вода, се капсуловат. Въобще не търся спор - изказах си мнението и наблюденията върху много по-стари макари с несравнимо по-голяма живучест от описаното. А не би трябвало да е така. Просто - една макар да се казва Рьоби, да струва "мама, татко и аз" (личното ми мнение е, че повече от 150лв за макара си е неоправдано дране от страна на производителя и цената й е само за самоцелна гъзария) и в нея да има лагери от говнолин е крайно противоестествено. Естествено - може и да не съм прав, но досега нищо, видяно от мен, не е оборило това мое схващане. Дядо ми има Рьоби от времето, когато изборът по магазините беше между Делфин и Стабил, с връзки - Токоз. Та това Рьоби е вадило доста сафрид дълги години от времето, когато по варненския вълнолом рибарите бяха на метър. Е - да съм го виждал да го смазва 2 - 3 пъти оттогава. Рьобито още бачка безгрижно.
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици, макари и такъми”