Пръчка за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка до 70лв

Модератори: Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Пръчка за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка до 70лв

Мнение от kiril_bulgaria »

Пръчката ще се използва САМО от лодка. Лодката е малка, 3.70м, пластмасова.
Ценови диапазон до 70лв/бр, защото ще купувам 2 бр – единa за мене, единa за съпругата.
Макарите ги имам.

Колеги, тук съм събрал някой мнения, които са ми направили впечатление, при търсене във форума на подходяща (комбинирана) пръчка за сафрид/чернокоп.

Пръчки за сафрид / чернокоп:
•® при риболов на чепаре от лодка за предпочитане е спининг на снадки (две) пред телескопичен.
Неудобството на телескопичния е в това, че при по-бързо придвижване, лодките обикнавено доста друсат скачайки по вълните. От тези вибрации, когато телескопичния спининг е поставен вертикално в стойка, постоянно някоя от снадките се прибира и става една плетеница... Затова, при риболов от лодка, никога не използвам телескопични пръти. Една двуколенна въдица 2,70м с акция 60гр, желателно от карбон, е най-подходящото оръжие.

®от Киро (отличен колега и професионалист):
Моето мнение за пръчка:
•2,40м дължина
•сафрид акция 15-40 - на макарата монофил до 0,25 - задължително монофил.
•чернокоп акция 40-90 - на макарата плетеняк 0.15 и нагоре.задължително плетеняк
•паламуд акция 50-100 - на макарата плетеняк 0.15 и нагоре.задължително плетеняк

▪Как виждам Осреднени стойности,за сафрид и чернокоп, от практиката, когато имаш само една пръчка:
>Пръчка 2.70 дължина, акция 40-90, на макарата плетеняк 0.25, макара за морски риболов, олово около 70-80гр, в зависимост от дълбочината и течението. Дори и 90гр-100гр съм използвал, пред Царево.

Чепаре:
От 6 до 10 куки е най-доброто решение за риболов от малка лодка.
А чепаре с повече от 10 куки за лодка не е нужно, според мен.
Сега премерих едно стандартно чепаре, купешко >

Либри към грамове в акциите на въдичарските пръти.
1 ¼ lbs - 10-40g.
1 ½ lbs - 15-45g.
1 ¾ lbs - 20-50g.
2 lbs - 30-70g.
2 ¼ lbs - 35-75g.
2 ½ lbs - 48-85g.
2 ¾ lbs - 50-100g.
3 lbs - 60-110g.
3 ¼ lbs - 65-115g.
3 ½ lbs - 70-120g.
3 ¾ lbs - 75-130g.
4 lbs - 80-140g.

Вашето мнение?
Също така и линкове към пръчките, които предлагате или магазин, откъдето могат да се поръчат.
Изображение
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Re: Пръчка за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка до 70

Мнение от kiril_bulgaria »

Премерих две сафридени, "купешки" чепарета, 10 куки, от различни производители. Дължината им е около 2,43м и 2.51м, от гаша до гаша, включително.
Премерих едно чернокопено чепаре, 10 куки. Дължината му е 2.54м, от гаша до гаша.
Приемам, че чепаре стандартно, закупено от магазина, за сафрид/чернокоп, 10 куки, е 2.50м
Отдолу се завързва олово, ориеровъчно още 8-10см
Считам, че чепаре сафрид/чернокоп, 10 куки, с включено олово, е около 2.50 - 2.60м

Имам въпрос:
Когато говорим за дължина на пръчката, то тя се измерва от:
•само пръчката
•пръчката до макарата
•пръчката и ръкохватката (цялата макара)
Изображение
Аватар
hgtod
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 262
Регистриран на: Съб Юни 21, 2008 3:28 pm
Местоположение: Бургазъ Репутация: 0.1

Re: Пръчка за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка до 70

Мнение от hgtod »

Колега, ти цял реферат си написал за една пръчка :lol: Досега с каква пръчка си дърпал чепаретата /ако си дърпал :lol: /, влез в някой магазин, разпъни някоя и друга пръчка, разклати, опъни и те така си избери... :fishing7: Ако в лодката си седнал 2,70 ще ти е къса, ако си прав - става. Аз си ловя седнал и съм с Шимано Аливио 3,00 м. с акция 50-150 - работи и за сафрид /то сафрид от 2 години при нас няма :? / и за чернокоп. Само цената е малко по-голяма от твоята - около 90 лв., ама с малко търсене и търпение може да се намери на прИмоция :wink:

п.п. Няма как чепаре за сафрид и чернокоп /с равен брой куки/ да са равни - чернокопеното винаги е по-дълго... :!:
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Re: Пръчка за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка до 70

Мнение от kiril_bulgaria »

Ако трябва и няколко романа ще напиша.

Малка лодка, обикновенно си седнал.

Прочетох още, във форумният магазин, че пръчките са различни в зависимост къде се използват - за солена (морска) вода и сладка вода.

Най-лесното е да отида в един магазин под краставицата в Бургас и да се доверя на продавача, на който всички въдици му е за продаване. Най-лесното, но не и най-добрият избор.

Затова беше направена темата - от практиката - кой е най-удачният вариант.

Когато се казва цена, аз съм писал 70лв, но за по-добър екземпляр, може да се приеме ориентировъчна.
Ще го имам изпредвид твоето предложение:
Шимано Аливио 3,00 м. с акция 50-150, работи и за сафрид и за чернокоп.
Изображение
vesko1234
новобранец
новобранец
Мнения: 96
Регистриран на: Сря Авг 24, 2011 9:41 pm
Местоположение: Варна

Re: Пръчка за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка до 70

Мнение от vesko1234 »

https://megafishing.bg/product/4900/tel ... le-40.html" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow

http://www.dam.de/en/content/backbone-tele-ruten" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow

Купих си скоро такава 2.70 акция 15-40 телескоп и съм доволен. Няма място за сравнение с пръчките от по 5-10лв които ползвах досега. Много стегната и пъргава. Качествена изработка. Хваща сафрид, за чернокоп незнам още :). От лодка всяка пръчка става, все толкова сафрид ще хваща. Разликата с предните е в ръждясалите водачи, тази е карбонова, лекичка и центъра на тежеста е близо до дръжката. Пъргавината позволява да се хвърля малко по-надалеч ако се замята.
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Пръчка за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка до 70

Мнение от rikitikitavi »

Абе не е много научно ама е доказано в практиката:
За сафрид най удобно е пръчката да е толкова дълга че :като седнеш в лодката, подпреш на пода дръжката на пръчката, протегнеш нагоре ръка както си седнал и пръстите ти да стигат на десетина санта от върха на въдицата.
Дължина на едно сафридско чипаре е добре да е малко повече от двете ти разперени ръце.
За сафрида само мисина ито около 0.20-025мм за основна.
Акция на пръчката 10-30. Строй параболик.
Всичко това помага за некъсане на устата на рибките и за бързото им откачане от чипарето.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
dobria1
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1561
Регистриран на: Сря Юни 24, 2009 9:58 pm
Местоположение: Варна

Re: Пръчка за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка до 70

Мнение от dobria1 »

hgtod написа: Шимано Аливио 3,00 м. с акция 50-150 - работи и за сафрид и за чернокоп.
Това си мазохизъм какви са тези акции какво е това чудо таз гега дори за влачене на лефер е твърда.Защо подвеждате хората в толкова грешна посока

Малко разсъждавайте по трезво!Няма как да стане да ловиш и сафрид и чернокоп с една и съща пръчка(не че не може ама по скоро не трябва)

поровете се малко ето за 5 мин. открих няколко пръчки ето ти пръчка за сафрид https://www.nariba.com/obiavi/obiava/%D ... hel-a10496" rel="follow" onclick="window.open(this.href);return false; не е нужно да е нова и без това след 1-2 години ще е леж от солената вода (за тези пари са такива)
ето ти и за чернокоп примерно
https://www.nariba.com/obiavi/obiava/Co ... 70H-a15378" rel="follow" onclick="window.open(this.href);return false; случайно избрани

или както Ники го е казал за сафрид не повече от 10-30 акция (колкото по мек и нежен връх толкова повече сафриди) за чернокопа 15-50 20-50 или нещо от този сорт да е по стгната и жилава за големите махове

п.п.Кви са тез чепарета с 10 куки пък дълги 2.50 :?: :?: :?: Бургаските модели явно са много по изчанчени щото аз ги правя с 12 куки и са около 2.20 и все си мисля че са дълги :? :? :?
НАЙ МИ Е ДОБРЕ ЛЯТО КАТО Е!!!
Изображение
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Re: Пръчка за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка до 70

Мнение от kiril_bulgaria »

И още нещо да допълня като информация, с образователна цел, за колегите, които ще купуват въдица, взел съм го от интернет:

Дължините на спининговите въдици варират в диапазона 1.50–3.30 и дори повече метра, като най-популярни са тези от 1.80 до 2.70 м. В Европа (без Великобритания) означенията се изразяват в метри, докато в САЩ се използва британската система, и по-точно футове (feet – ft), като един фут се равнява на 30.48 см. При японските производители пък се срещат означения и от двата вида. В долната таблица са представени най-разпространените дължини, представени по двата стандарта.

Метрично означение/Британско означение
1.83м = 6’0″
1.98м = 6’6″
2.13м = 7’0″
2.28м = 7’6″
2.44м = 8’0″
2.59м = 8’6″
2.74м = 9’0″
3.05м = 10’0″
Изображение
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Пръчка за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка до 70

Мнение от КИРО »

Сафридено чепаре,разстоянието между бидемите 16см.
10 куки - 1.60,+ 20см за двете гаши = 1,80
чернокопско чепаре,разстояние между бидемите 20см.
8 куки - 1,60,+ 20см гаши - ясно ви е нататък.
Единия ми спининг е 2.10,с малко по-голяма акция,абе за чернокопа
е супер удобна.
Другите са ми по 2.40,дет вика рикитавито,като удари дръжката дъното,
да можеш да стигаш най-горната риба.
Е,моите ръце поначало са две леви,не стигам най-горе,ама то макарата
имала и заден ход,като пусна малко,хващам си всички куки.
И друго има,не си сам в лодката,ако се завъртиш с 3м сопа,
ще отнесеш носа на някой от екипажа.
Да не дава господ,да му забучиш кука някъде.
Че какви ли не изпълнения съм виждал.
При последното излизане,шурито вади дракон на чепаре,
почна да го обработва,но в един момент го изтърва в лодката.
А той бос,хвърли спининга,скочи на баша веднага.
Добре че разстоянието между двамата е над 4м в лодката.
Така че,адаша правилно пита за удачен вариант.
В лодка не гониш дистанции при замятане,търси се удобство,
къде да си поставиш пръчката като извадиш чепарето,и т.н.

Мой съвет - най-удобна е 2.40м – акциите са друга бира вече.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
hgtod
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 262
Регистриран на: Съб Юни 21, 2008 3:28 pm
Местоположение: Бургазъ Репутация: 0.1

Re: Пръчка за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка до 70

Мнение от hgtod »

dobria1 написа:
hgtod написа: Шимано Аливио 3,00 м. с акция 50-150 - работи и за сафрид и за чернокоп.
Това си мазохизъм какви са тези акции какво е това чудо таз гега дори за влачене на лефер е твърда.Защо подвеждате хората в толкова грешна посока...
Само да ти напомня, че колегата търси комбинирана пръчка... Та затова му препоръчах тази... Акцията като цифри изглежда страшно, но в действителност е достатъчно чувствителна за сафрида и достатъчно стегната за чернокоп. За дължината на чепаретата - нашите риПки са големи и затова ги правим по-длъжки :wink: За акцията - нали се сещаш, че като се натоварят повечко риПки пръчката с акция 10-30 става на осмица и чувствително окъсява...

п.п. Никъде не съм посочил дължина 2.50 на чепаре.
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Re: Пръчка за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка до 70

Мнение от kiril_bulgaria »

Ето го чепарето, за което се спори - 2.45см. Купено от магазина. Нарочно си замълчах заразмера, защото не мисля, че тази тема трябва да я превръщаме на говорилня. Сигурен съм, че има и по-малки дистанции, както казва адаша. Дори се замислям, че 8 въдички са достатъчни, така, че следващите чепарета ще бъдат скъсявани.:
P7070020 (Large).JPG
P7070023 (Large).JPG
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Re: Пръчка за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка до 70

Мнение от kiril_bulgaria »

И така, пръчката е вече факт. В момента има добро намаление в е-маг,
http://www.emag.bg/ribolov/c?ref=bc&pc=60" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow

Пръчката, която харесах и севмества горе-долу беше в бюджета ми, беше намалена от 140лв на 90лв, с безплатна доставка. В магазина в Бургас е 140лв. Имаше я и в размер 2.70, но счетох, че оптималният размер е 2.40, след като седнах в лодката и правих премервания "на сухо"
http://www.emag.bg/v-dica-za-spining-li ... DSWWDMBBM/" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow

Ето и самата пръчка:
P7070025 (Large).JPG
P7070026 (Large).JPG
P7070028 (Large).JPG
Колеги, това, че вече съм закупил пръчка, не значи, че темата е приключила. Нека Вашите съвети, за модел, както и откъде може да се закупи, да бъдат в полза на начинаещите колеги.
Още веднъж благодаря за помоща в избора ми.

Считам, че за комбиниран риболов сафрид/чернокоп, от лодка, ще върши работа. Но ще пиша тук как я чувствам.
Закупих и месена, 0.25мм, плетена, 300м - 51лв от магазина в Бургас.

:fishing12:

Сега, в събота, ще бъде пробвана. Резултата - в темата: риболов от лодка.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение
Аватар
hgtod
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 262
Регистриран на: Съб Юни 21, 2008 3:28 pm
Местоположение: Бургазъ Репутация: 0.1

Re: Пръчка за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка до 70

Мнение от hgtod »

Ай честито! Пожелавам много риби и чакаме отзиви за тоягата :fishing7:
Аватар
dobria1
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1561
Регистриран на: Сря Юни 24, 2009 9:58 pm
Местоположение: Варна

Re: Пръчка за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка до 70

Мнение от dobria1 »

Честито много риби да има :wink:


Споделяйте и какви пръчки ползвате в момента :wink:
НАЙ МИ Е ДОБРЕ ЛЯТО КАТО Е!!!
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици, макари и такъми”