Макари за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка, до 100лв

Модератори: Димо Михалев, dobria1

Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Макари за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка, до 100лв

Мнение от kiril_bulgaria »

Макари за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка, до 100лв.

Защо до 100лв? Ами всеки един от нас може да задели тази сума, а по споделянето във форума в диапазона 50-100лв се намират и хубави работни машинки. И още нещо – не сме паричковци и всеки лев добре дошъл. Както казва един колега:” И не е нужно да се набутваш с много пари, всеки знае така да дава акъл, извади хиляди левове и купуваи дайва или шимано ...

И така колеги, след като имаме тема за „Пръчка за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка до 70лв/бр” (прочети темата), нека направим и образователна тема, която да е в помощ на всички нас, където да се сподяли опита, придобит в морето.

Какво съм прочел?
•Макарата ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да е морско изпълнение (солена вода).
•Често трябва да се гресира и почиства

От мненията
Риболовна макара Ryobi Oasys – Tubertini
Osako XA
Шимано Катана 3000 , идеална е за морето!
Моята катана 2500 изкара точно един сезон
Ryobi Ecusima 4000
За такава сума каквото и да вземеш живота ще му е 1-2 години
п.п. Личен съвет прескочи Катаната

Колеги, помагайте да изберем идеалната макара за морето, за сафрид/чернокоп от САМО от лодка.
Давайте линкове откъде може да се поръча, картинка с характеристики
Изображение
piam70
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 287
Регистриран на: Пет Май 30, 2008 3:20 pm
Местоположение: бургас

Re: Макари за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка, до 1

Мнение от piam70 »

С интерес ще следя темата.Аз смятах да си взимам Ecusima 4000.
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Макари за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка, до 1

Мнение от rikitikitavi »

След като минахме пръчките е логично макари да се търсят.
Ади пак аз:
1 вариант.
Малък мултипликатор. Без значение дали е с лагери или с втулки. Дава една много лесна игра с чипарето и една мощност която ти трябва често. По-лек и по маневрен от нормална макара.
Минус-първия месец може да те изкара от нерви.
2 вариант.
Каквато и да е макара с поне три лагера. Напълваш я с бяла грес навсякъде където има място. Изплакваш я на течаща вода след всеки риболов цялата. Ще те изкара 5-7години.
3 вариант
Морския вариант на Penn( дето няма ход назад). Ама цената май е повечко. Ама си е баш за това произведена.

Ай наслука
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
vesko1234
новобранец
новобранец
Мнения: 96
Регистриран на: Сря Авг 24, 2011 9:41 pm
Местоположение: Варна

Re: Макари за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка, до 1

Мнение от vesko1234 »

Под 100лв не знам дали има издръжлива на солена вода. Като се гресира и се ползва от брега е ок, но цопне ли в солена вода и почват мъките. Работи ама стържи. Колкото по-малко лагери, толкова по-малко ръждясващи елементи. Аз си взех риоби слам, малко е над този бюджет. Засега след 20-30 риболова няма промяна в работата , но и не съм я потапял под вода.

http://olx.bg/ad/ryobi-slam-razmer-3000 ... 5feEk.html" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;

Тука я видях наскоро че я продават най изгодно, щото е и с резервна шпула.
Аватар
Vesko1
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2352
Регистриран на: Нед Яну 28, 2007 8:50 pm
Местоположение: Кърджали

Re: Макари за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка, до 1

Мнение от Vesko1 »

Това е яката макара...НО цената и е 135лв....
Ако се вземе с някаква отстъпка обаче,я от магазинер...я от приятел дистрибутор ще влезнев ценовия диапазон 100лв.Аз ползвам такава за Керамоти,Портолагос и Фанари...нема мърдане вече 2 години.
https://akvasport.com/product/10138/mak ... -4000.html
ИзображениеИзображение
http://daewoo-chevrolet.com
Пичка всеки може да си хване...но 22 килограмов амур хващат само ..майсторите.
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Макари за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка, до 1

Мнение от rikitikitavi »

Vesko1 написа:Това е яката макара...НО цената и е 135лв....
Ако се вземе с някаква отстъпка обаче,я от магазинер...я от приятел дистрибутор ще влезнев ценовия диапазон 100лв.Аз ползвам такава за Керамоти,Портолагос и Фанари...нема мърдане вече 2 години.
https://akvasport.com/product/10138/mak ... -4000.html
За нея говоря.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
smel1968
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 543
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 6:50 pm
Местоположение: Варна

Re: Макари за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка, до 1

Мнение от smel1968 »

Vesko1 написа:Това е яката макара...НО цената и е 135лв....
Ако се вземе с някаква отстъпка обаче,я от магазинер...я от приятел дистрибутор ще влезнев ценовия диапазон 100лв.Аз ползвам такава за Керамоти,Портолагос и Фанари...нема мърдане вече 2 години.
https://akvasport.com/product/10138/mak ... -4000.html
Хубава-ама за тролинг/за това я ползвам само/.Имам по горния модел,яки ама тежки за клатене за сафрид,след 3 часа започва да тежи много в ръкта.Точно тази е 365 гр.
Мое мнение-за сафрид максимум 3000 модели-тежат около 270-290 гр. което е много голям плюс след няколко часа риболов.
А и до 100 лв. макара с такива изисквания е сложно.Аз лично за такъв риболов изплзвам RYOBI SLAM 3000=135 ЛВ.Тежи само 235 грама и т.н.
Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита.” -Христо Ботев
shrimp
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 9:30 am

Re: Макари за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка, до 1

Мнение от shrimp »

За тази цел взех SHIMANO SIENNA 4000FD от тук http://www.decathlon.bg/makara-za-ribol ... 94633.html
В някои магазини я дават че става за морски риболов в някои не пише, но я взех по препоръка от човек който я ползва трета година само за сафрид и чернокоп, аз ще я ползвам от лодка, но доста по-малко защото съм далече от морето. За тези пари колкото изкара.
Поздрави.
vesko1234
новобранец
новобранец
Мнения: 96
Регистриран на: Сря Авг 24, 2011 9:41 pm
Местоположение: Варна

Re: Макари за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка, до 1

Мнение от vesko1234 »

shrimp написа:За тази цел взех SHIMANO SIENNA 4000FD от тук http://www.decathlon.bg/makara-za-ribol ... 94633.html
В някои магазини я дават че става за морски риболов в някои не пише, но я взех по препоръка от човек който я ползва трета година само за сафрид и чернокоп, аз ще я ползвам от лодка, но доста по-малко защото съм далече от морето. За тези пари колкото изкара.
Поздрави.
И аз взех същата преди месец. Вече я потопих няколко пъти с морска вода, работи си. Като свърши сезона ще я отворя пак да видя нещо да няма ръждясало и да я почистя. В началото я отворих да я гресирам, чарколята изглеждаха да са от неръждавейка и от алуминий.
Слам-а ми обаче почна да дава дефекти. Отвреме-навреме при натоварване почва да стърже. Бях го отварял да го гресирам и него и след това почна да прави номера. Или нещо не съм го сглобил добре или не знам какво му е станало, обаче се усеща шум, не можах да разбера откъде. Ама работи си де, не ми пречи.
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1126
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Макари за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка, до 1

Мнение от rap66 »

vesko1234 написа:... Вече я потопих няколко пъти с морска вода, работи си. ...
Няма да е за дълго :D Всички "алуминиеви" части (короната и паразитното колело) ще корозират порядъчно до зимата (и лагерите, защото на тоя модел не са неръждаеми SARB ), а и по всяка вероятност я въртиш вече на сухо, защото дори и много от качествените греси се пресичат от морската вода.
vesko1234
новобранец
новобранец
Мнения: 96
Регистриран на: Сря Авг 24, 2011 9:41 pm
Местоположение: Варна

Re: Макари за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка, до 1

Мнение от vesko1234 »

Убеди ме да я отворя да я почистя и смажа. В корпуса нямаше вода, явно не е имало време да се наводни. Металите си бяха ок с изключение на леко позеленяване на едно място на месинга. На два-три пъти ми беше цопвала във водата, ама явно бързо я вадя, а и след всеки риболов я изплаквам под душа.
Аватар
dobria1
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1561
Регистриран на: Сря Юни 24, 2009 9:58 pm
Местоположение: Варна

Re: Макари за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка, до 1

Мнение от dobria1 »

vesko1234 написа:На два-три пъти ми беше цопвала във водата
Как го правите това нещо,как така си цопват във водата(самички ли) ?????
НАЙ МИ Е ДОБРЕ ЛЯТО КАТО Е!!!
Изображение
vesko1234
новобранец
новобранец
Мнения: 96
Регистриран на: Сря Авг 24, 2011 9:41 pm
Местоположение: Варна

Re: Макари за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка, до 1

Мнение от vesko1234 »

От каяка не е много трудно. Особено като разкачвам рибата. Някой път рибата цопва във водата, някой път въдицата :)
Аватар
dobria1
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1561
Регистриран на: Сря Юни 24, 2009 9:58 pm
Местоположение: Варна

Re: Макари за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка, до 1

Мнение от dobria1 »

vesko1234 написа:От каяка не е много трудно. Особено като разкачвам рибата. Някой път рибата цопва във водата, някой път въдицата :)
Така е простено :wink: :wink: :wink: на такива като вас наистина трябва да се казва евала,не бих се качил дори и в басеон да е тоз каяк но наистина адмирации за смелоста и ентосиазма
НАЙ МИ Е ДОБРЕ ЛЯТО КАТО Е!!!
Изображение
vesko1234
новобранец
новобранец
Мнения: 96
Регистриран на: Сря Авг 24, 2011 9:41 pm
Местоположение: Варна

Re: Макари за риболов на сафрид/чернокоп САМО от лодка, до 1

Мнение от vesko1234 »

След почистване и обилно мазане с морска грес в края на сезона:

Ryobi Slam на 30-40 морски риболова. Лагера на бигела беше яко ръждясал и блокирал. Раздвижих го но все пак го смених с нов японски за 6лв. Останалите 5 лагера и антиривърса са добре :Много здравия" материал NCRT го бях спрасках като пренатегнах единия винт на кутията. Отвреме навреме имаше някакво странно стържене като се понатовари, ще видим дали няма да се оправи след смяната на лагера.

Shimano Siena на 20-30 риболова. Нямам забележки, става за морски риболов. По-тежка и по-здрава ми изглежда. Върти се също толкова добре колкото слам-а въпреки че е само с 3 лагера. На бигела е с втулка и няма какво да ръждяса. Стоп-лагерите и на двете макари освен масълце нямат проблем малко грес да им се сложи.

Другите ми две по-евтини макари:

Ocuma Safina - всичко що е стомана ръждясва яко.

Китайска с не много известната марка XFY. Пише че има 9+1 лагера (не съм ги броил ама сякаш нямаше толкоз) - беше и се разтекла ръжда от стоп лагера след леко цопване в морето, иначе лагерите и другите метални елементи са и добре засега.
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици, макари и такъми”