чудене-маене в избора на пръчка-макара-плетеняк

Модератори: Димо Михалев, dobria1

Аватар
В.Стефанов
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 275
Регистриран на: Пет Май 22, 2009 10:45 am
Местоположение: Сливен,Варна

Re: чудене-маене в избора на пръчка-макара-плетеняк

Мнение от В.Стефанов »

В Този случай който казваш колега трябват 2 шпули.Мойто основни са за 1000 модел сега си купувам 1 за 2000, май май да не трябва 2 да поръчвам :D Или колега от Варна по късмет ако има модел 2000 да помогне.Другия вариант е да се прецени горе долу по шпула на модел 1000 там показателите и да се пробва .3тия вариант който се сещам е да ползвам друга макара и да пробвам 1-2 пъти май така ще стане :D
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1126
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: чудене-маене в избора на пръчка-макара-плетеняк

Мнение от rap66 »

Ако ще е 0.5, по добре 0.4 . шоклидера е задължителен. Когато нямам резервна шпула, използвам друга макара с две шпули или две макари, примерно шаранжийските както са си с влакното. Ако пък не ти се играе. 200 0.4, ще напълнят 1.5 мм максимум. Т.е. подложка до 2.5мм от ръба.
Аватар
В.Стефанов
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 275
Регистриран на: Пет Май 22, 2009 10:45 am
Местоположение: Сливен,Варна

Re: чудене-маене в избора на пръчка-макара-плетеняк

Мнение от В.Стефанов »

какво влакно да си купя за подложка колко дебело ? И бихте ли ми препоръчали какъв и колко дебел шок лидер да ползвам.
Аватар
Pe6o_Tikvata
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1815
Регистриран на: Съб Окт 17, 2009 3:30 pm
Местоположение: Бургас

Re: чудене-маене в избора на пръчка-макара-плетеняк

Мнение от Pe6o_Tikvata »

Значи имам познати които ловят с 0,18-0,20 монофил но му слагат десетина метра шок лидер от плетено влакно 0,10-0,12.Аз от 2-3 годи ловя само с плетено влакно на бомбарда с размер 0,10 без да ползвам шок лидер и досега съм нямал никакви проблеми.Много е важно когато замяташ като си затвориш бигела за секунда да погледнеш да не ти се е качило влакното или кордата с каквото там ловиш върху шпулата , защото ако го направи без да разбереш на следващото хвърляне ще береш ядове.Особено важно е да поглеждаш ако има вятър.
А за подложка ползвам 0,18-0,20 каквото имам под ръка защото правят по ситни и стегнати намотки от 0,30 например :drinkers:
Възела за шок лидер е ето този но го ползвам в други риболов но също така става и за свързване на подложката с основно влакно или въобще за свързване на две влакна.То и аз само този знам де :D :drinkers:

Изображение
Никога не спорете с глупака. Хората може да не разберат разликата.
По-добре два грама по-тежка плувка отколкото половин грам по-лека :!:
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1126
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: чудене-маене в избора на пръчка-макара-плетеняк

Мнение от rap66 »

Шоклидера 0.8 - 1.0. по Японската номерация. Няма ли такава номерация на ролката (независимо дали е брейд или FK) 98% сигирно ще е x2 . Надали ще намериш на метри качествен брейд, но може да пипнеш един такъв, да си наясно колко дебело е 0.8 (щото дебелия възел плющящ през водачите на всяко хвърляне е неприятно нещо.) Пешо каза за капачката, но да допълня и аз - леко придърпвасне преди замятане, затваряне на бигела на ръка, оправяне на влакното върху ролката, контрол върху първото завъртане - тия неща спестяват много ядове :wink:
Аватар
В.Стефанов
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 275
Регистриран на: Пет Май 22, 2009 10:45 am
Местоположение: Сливен,Варна

Re: чудене-маене в избора на пръчка-макара-плетеняк

Мнение от В.Стефанов »

Да и аз ползвам тази техника с затварянето на бигела и следенето на влакното. Подложката ясно тези дни трябва резервната шпула да пристигне и да се действа. Ден преди да ми кажат че ще пристигне ще поръчам и плетеното за което говорихме само че не 0.5 ами 0.4-0.108mm -3.6кг ( 200 метра) . Шок лидер още се колебая попринцип съм внимателен от към замятане и не обичам много възли по линията.
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: чудене-маене в избора на пръчка-макара-плетеняк

Мнение от Митко Кирилов »

rap66 написа:Шоклидера 0.8 - 1.0. по Японската номерация. Няма ли такава номерация на ролката (независимо дали е брейд или FK) 98% сигирно ще е x2 . Надали ще намериш на метри качествен брейд, но може да пипнеш един такъв, да си наясно колко дебело е 0.8 (щото дебелия възел плющящ през водачите на всяко хвърляне е неприятно нещо.) Пешо каза за капачката, но да допълня и аз - леко придърпвасне преди замятане, затваряне на бигела на ръка, оправяне на влакното върху ролката, контрол върху първото завъртане - тия неща спестяват много ядове :wink:
Изключително полезно: проверено и изстрадано! :D
Които има очи да гледа, който има уши да чува! :shock:
Придържам се максимално към гореказаното.Лично аз винаги ползвам шок-лидер монофил, свързването на влакната-също както при Пешо.Не съм имал проблеми. :wink:
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1126
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: чудене-маене в избора на пръчка-макара-плетеняк

Мнение от rap66 »

Аз от един месец мятам с един Gozen Donpepe 0.4 (99% съм сигурен че тоя Дуел е същото влакно, защото Duel hardcode ги произвежда Gosen). За чепарето 45гр. олово не може да се маха без шоклидер. Пробвах с монофил, 0.25 Дуал банд, какъвто си ползвам до сега, с 0.6 брейс няма проблем. Но с тоя тъкния плющи през водачите отвратително. После сложих 7-8 м. Duel hardcode X8, 0.8. Нещата заспаха, при безветрие развира 12 цвята (+ щоклидера) с 45гр олово и чепаре.
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици, макари и такъми”