чудене-маене в избора на пръчка-макара-плетеняк

Модератори: Димо Михалев, dobria1

Аватар
В.Стефанов
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 275
Регистриран на: Пет Май 22, 2009 10:45 am
Местоположение: Сливен,Варна

чудене-маене в избора на пръчка-макара-плетеняк

Мнение от В.Стефанов »

Добър ден на всички. Решил съм да си сформирам 1 комплект за риболова на бомбарда за зарган и платерина.
Бюджета за Пръчка е до 150лв . Може и 2ра ръка нещо запазено,истинско и струващо си. Държа да е 3 коленна,до 260-270гр, 3.9м и акцията да е нещо от сорта на 15-45,20-50,30-50. .Ловя със 25-35гр бомбарди. Единствената която така ми остана в сърцето но то и аз повече макари гледах. е тази .През изминалите дни в четене марката Лазер и Фил Стар е 1 и също предполагам и чух доста лоши коментари затова и не бързам да купувам.Планирал съм да се разходя по магазините да разгледам също и така. Преди 3 години си събрах комплект чрез форума със съвети и мнения и не съм съжалявал нито за миг затова и пак се допитвам до форума и колегите макар,че не винаги имам време да ходя за риба аз си уважавам хобито.Та по темата:
https://akvasport.com/product/8199/mach ... -3-90.html
За Макара мога да заделя макс 60-70лв.
Като марки нямам претенции ако имах по широк бюджет бих си взел Ryobi Zauber 2000 или 3000 (от 3 години ползвам за река-язовир Zauber 1000 и съм много доволен) но в този случай може и друга марка. Нямам си и на идея колко трябва да е голяма-тежка макарата предполагам 2000-3000 размер , и от сорта на 270-300гр сигурно. Ще се насоча към плетено влакно.притесняваме това 0.18-280 метра характеристиката на макарата.Първата макара много ми ляга на сърцето.Ще съм благодарен на предложения и отзиви.
http://riboco.com/index.php?mod=product ... escription
http://riboco.com/index.php?mod=product&show=2238&click
За плетено влакно , предпочитам ролката да е до 150 метра но и бюджет като за начало 35-40лв. 2 ролки съединени по 100метра 0,8 ,освен ако няма възможност за закупуването на 200 метра.Не че ще хвърлям повече от 100тина метра но за по лесния кастинг е хубаво шпулата да си е наредена а не празна ,така си го обяснявам аз.
www.filstar.com/bg/Влакна%20и%20поводи/ ... Braid/6295
Аватар
Pe6o_Tikvata
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1815
Регистриран на: Съб Окт 17, 2009 3:30 pm
Местоположение: Бургас

Re: чудене-маене в избора на пръчка-макара-плетеняк

Мнение от Pe6o_Tikvata »

За макара бих ти препоръчал тази Тика Камбриа http://shop.fishing-mania.com/viewreels_3.php?id=7106" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow размер 2000 имам я и съм доволен от нея.
За пръчка нищо не мога да кажа тъй като ползвам за този риболов само телемачове
Никога не спорете с глупака. Хората може да не разберат разликата.
По-добре два грама по-тежка плувка отколкото половин грам по-лека :!:
Limanov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 326
Регистриран на: Пон Юни 30, 2008 1:22 pm
Местоположение: Варна

Re: чудене-маене в избора на пръчка-макара-плетеняк

Мнение от Limanov »

Здравей колега ето и моето мнение.

Гледай цялостното тегло на комплекта пръчка+макара да не надвишава 500 гр., колкото по-леко толкова по-добре. Този риболов е с много замятания и ако ти тежи няма да ти е удобно и ще се изморяваш.

Lazеr Cobalt Sbirolino не е лоша пръчка, с големи водачи е, леко по-твърда идва и работи най добре с 30-35 грама бомбарда. Може да вдигнеш и големи платерини над водата без кеп и без страх че ще се счупи. Общо взето подходящ избор е. Имам такава не бих казал че е върха на сладоледа, но е практична пръчка.

Ако искаш нещо "по-така" огледай моделите Berkley TroutTec Professional, Balzer Sbiro 55, DAM PTS Distance и други специализирани за далечно замятане с бомбарда. По-леки и нежни са и искат внимание и да ползваш кеп за по-едрите риби.

Макарите които си харесал не искам да те разочаровам, но не стават според мен - много са тежки. Макара или пръчка по-тежка от 250-270 гр. аз не бих ползвал за този риболов. Огледай моделите на Shimano, Ryobi и Tica в размер 2000 (2500 за Shimano). От плетеното влакно което носи много солена вода лагера в бигела се спича, ролката спира да се върти и се нарязва за отрицателно време - после се вкарваш в приключение да търсиш нова ролка. Shimano си слагат там втулка вместо лагер на ниския клас модели, според мен това решение е правилно от тяхна страна. Другия вариант е още като е нова макарата отваряш и пълниш от двете страни ролката с грес за да защитиш лагера от солта.

Ако прежалиш Zauber-a за морето ще ти върши добра работа. Може да си купиш шпула 2000 за него, размери 1000 и 2000 е една и съща макара различаваща се само по шпулата. 2000 е с по широк преден ръб което е предимство.

Предложената от Пешо Tica Cambria 2000 или пък Ryobi Ecusima 2000 също са много добри макари за цената си ако ти е жал за Zauber-а.

Не бързай с избора имаш месец време все още е рано за бомбарда около Варна :)
Аватар
В.Стефанов
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 275
Регистриран на: Пет Май 22, 2009 10:45 am
Местоположение: Сливен,Варна

Re: чудене-маене в избора на пръчка-макара-плетеняк

Мнение от В.Стефанов »

Мерси,сега отивам да търся на дъно иларията край Варненското езеро. Заубера купувам шпула 2000 и какво да навия на нея - какво би ми препоръчал за дистанция и да не се притеснявам със зарганите и дистанцията.Кепове не ми се ползват по каманите и буните.Затова Лазера Сбиролино ще е явно.Ако знаещ от къде може да се купят шпули резервни 2000 модел ще съм благодарен,че съм си намислил да си взема 2 в 2000 модел да имам 1 резервна.
kameyama
новобранец
новобранец
Мнения: 63
Регистриран на: Пон Мар 07, 2011 12:11 pm
Местоположение: Варна

Re: чудене-маене в избора на пръчка-макара-плетеняк

Мнение от kameyama »

За влакно погледни това: http://fishingzone.bg/product/544/ygk-r ... 150-m.html" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
а за шпула можеш да попиташ тук: http://olx.bg/ad/ryobi-drazhki-shpuli-r ... 583b751da2" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: чудене-маене в избора на пръчка-макара-плетеняк

Мнение от bobo_33333 »

Огледай моделите на Shimano, Ryobi и Tica в размер 2000 (2500 за Shimano). От плетеното влакно което носи много солена вода лагера в бигела се спича, ролката спира да се върти и се нарязва за отрицателно време - после се вкарваш в приключение да търсиш нова ролка. Shimano си слагат там втулка вместо лагер на ниския клас модели, според мен това решение е правилно от тяхна страна.
Само Шимано недей да гледаш,ролката на бигела е със стена дебела по малко от мм и се нарязва от монофил,камо ли от плетено + солена вода
Аз там съм пораснал...
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1126
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: чудене-маене в избора на пръчка-макара-плетеняк

Мнение от rap66 »

bobo_33333 написа:Само Шимано недей да гледаш,ролката на бигела е със стена дебела по малко от мм и се нарязва от монофил,камо ли от плетено + солена вода
Да попитам, колко Шимана си имал (но истинско, не скъпо, а такова което се продава в Япония). Говориш пълни глупости, но и да се нареже по някаква причина, ролката на кое да е Шимано е 500 Yen (7 лв.)

И да не съм голословен - Shimano NASCI C2000HGS (Диаграма) за около 120 лв. ще потрие всички изисквания за риболов с бомбарда или чепаре, никога няма да ти се затвори при замятане, брадите ще са рядкост или изобщо няма да ги има (там сависи и от задвъдичното устройство)

220гр, 6:1, Шпула 42см, 79см на един оборот, 2 лагера на пиньона, всички лагери са SARB, втулка на бигела, събира точно 150м, 0.6 брейд (което е напълно достатъчно за какъвто и да е морски риболов от брега), а ако навиеш 0.4 (което е препоръчително за зарганите), макарата ще се справи чудесно и с него и дистанции от 100+ метра с 35гр. бомбарди няма да са нещо невъзможно.

И с един брейд DUEL X4 / X8 0.6 или Gosen DonPepe 0.6 / 0.5 / 0.4 за около 40-60 лв. ще изпиташ удоволствието от тоя риболов
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: чудене-маене в избора на пръчка-макара-плетеняк

Мнение от bobo_33333 »

rap66 написа:
bobo_33333 написа:Само Шимано недей да гледаш,ролката на бигела е със стена дебела по малко от мм и се нарязва от монофил,камо ли от плетено + солена вода
Да попитам, колко Шимана си имал (но истинско, не скъпо, а такова което се продава в Япония). Говориш пълни глупости, но и да се нареже по някаква причина, ролката на кое да е Шимано е 500 Yen (7 лв.)
Слез малко на земята,върнете се от Япония и елате в България
колегата е написал ниският клас И
За Макара мога да заделя макс 60-70лв.
:fishing2: Да не с ме в Япония,тука се продават Аливио и Катана за 60-70лв ,но и тези по 120лв и на тях ролката им е идентична :wink:
Ти колко ролки си видял на Шимано от тези дето ги продават тука,щото аз съм остъргал доста на струга.
Аз там съм пораснал...
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1126
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: чудене-маене в избора на пръчка-макара-плетеняк

Мнение от rap66 »

bobo_33333 написа:... Да не с ме в Япония,тука се продават Аливио и Катана ....
Не е нужно да си в Япония, за да пазаруваш оттам. Все по-вече японски онлайн магазини предлагат Пейпал плащания и евтин и бърз транспорт (7-8 дни). Просто предлагам на колегата да си спести пари и нерви и да прескочи етапа с нарязаните ролки и късащите се като конци брейдове. Освен това е градски и ако не помощ, поне може да се разходи до НОИ примерно някоя вечер и да види на живо.
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: чудене-маене в избора на пръчка-макара-плетеняк

Мнение от bobo_33333 »

Просто предлагам на колегата да си спести пари и нерви и да прескочи етапа с нарязаните ролки и късащите се като конци брейдове. Освен това е градски и ако не помощ, поне може да се разходи до НОИ примерно някоя вечер и да види на живо.
Най добре :D
Аз там съм пораснал...
Аватар
В.Стефанов
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 275
Регистриран на: Пет Май 22, 2009 10:45 am
Местоположение: Сливен,Варна

Re: чудене-маене в избора на пръчка-макара-плетеняк

Мнение от В.Стефанов »

Поръчана е резервната шпула за моето Ryobi Zauber 1000 само че от модел 2000 . Остава да си избера влакно. Относно Duel Hardcore x4 Multi Color 200M 0.5-0.121mm 9lbs 4.1кг ,какво смятате подходящо ли е ,Мене ми харесват показателите , 200 метра си ще се навие голяма част от шпулата да ми спомогне за кастинга.А и има добър тест 4.1кг не знам колко е верен при възел да се намали малко пак ще свърши работа.Май май и влакното е избрано тези 2-3 дена ще го поръчам да видим какво
ще пристигне. Ако имате предложение от къде да го поръчам на лично може да споделите.
Limanov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 326
Регистриран на: Пон Юни 30, 2008 1:22 pm
Местоположение: Варна

Re: чудене-маене в избора на пръчка-макара-плетеняк

Мнение от Limanov »

Според мен е добър избор виж тук го има на добра цена https://akvasport.com/product/10729/ple ... -200m.html" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false; но недей пълни шпулата само с него а си навий монофил за подложка. Така хем ще стигне до ръба плетеняка хем няма да ти се върти като се намокри.

Гледам се е развихрила дискусия относно ролките на Shimano, от ниския им клас имам само един Solstace 2500 FI който е модел за Американския пазар и съм нямал проблем с ролката му, но вярвам на колегата bobo_33333 щом казва че се нарязва на евтините модели (Alivio, Catana, Nexave и Exage).
Аватар
nkolev66
Модератор
Модератор
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Дек 31, 2011 6:29 pm
Местоположение: Бургас

Re: чудене-маене в избора на пръчка-макара-плетеняк

Мнение от nkolev66 »

Колега В.Стефанов, Заубера бих препоръчал да се използва само за сладка вода (също и Ексия и ако има други със същия специфичен лагерен възел на бигела), защото плетеното влакно като носи вода (особено морска) калпачето на лагера помага същата вода да прониква по-лесно и да отмива греста. На мен лично на Ексия ми е просвирвал лагера при интензивен риболов на чепаре още на третия час. Иначе за обсъжданите Шимана за бомбарда съм ползвал мачов Ексейдж 3000, но с втулка на ролката и никога не съм имал проблеми.
Аватар
В.Стефанов
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 275
Регистриран на: Пет Май 22, 2009 10:45 am
Местоположение: Сливен,Варна

Re: чудене-маене в избора на пръчка-макара-плетеняк

Мнение от В.Стефанов »

Айде ново 20 тя ролката ще дойде ами колега ако под това капаче си сложа Yacco морска грес зелена от най висок клас и от долу също мога да сложа,дали няма да предпазя всичко .Мисля,че греста е добър вариант и като цяло,че спаси положението. Вече съм си наумил вместо макара да си купя 2ра FL TOURNAMENT CARP 3.90М 3.5lb ,преди 2 дена си взех 1вата много доволен ще си правя комплект от 3 такива. Освен морски аз си подържам и речния спининг риболов и на дъно сладководен.Колега били ми споделил как да си сложа подложка от монофил от долу (колко силно да я стегне накрая как да я стегна и колко като цяло да навия,че да може да си навия плетеното). Кой е най-добрия начин за навиване на влакното на макарата. Аз прекарвам през 1вия водач , с крака хващам ролката на нещо нанизана и с крака и с ръкавица си навивам влакното колкото искам стегнато и без излишни усуквания.
Аватар
Pe6o_Tikvata
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1815
Регистриран на: Съб Окт 17, 2009 3:30 pm
Местоположение: Бургас

Re: чудене-маене в избора на пръчка-макара-плетеняк

Мнение от Pe6o_Tikvata »

И аз прекарвам през водачите и навивам с макарата бавно и равномерно като леко предържам пръта и влакното с лявата ръка , но много е важно първо на резервната шпула да навиеш плетеняка който ще ползваш и върху него мононофила докато стигне на 1-2мм от ръба на шпулата.После слагаш основната шпула пренавиваш влакната и така монофила ще ти дойде под плетеняка като подложка.По този начин няма да гадаеш колко подложка ти трябва
Поздрави и наслука :D :drinkers:
Никога не спорете с глупака. Хората може да не разберат разликата.
По-добре два грама по-тежка плувка отколкото половин грам по-лека :!:
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици, макари и такъми”