Тунинг на макари

Модератори: Димо Михалев, dobria1

Аватар
smel1968
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 543
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 6:50 pm
Местоположение: Варна

Тунинг на макари

Мнение от smel1968 »

Не намирам такава тема а и трябва да отговоря на Dobria1 как си добавям разни неща по макарите.
Ако има майстори които са си направили подобрения/лагери,шпули,луфтове,ролки и др./ на своите машинки,може да споделят.Ако може да бъдат точни с размери и др.
Тук ще споделя нещо за RYOBI ZAUBER-
Шпула и дръжка от SLAM пасват 1 към 1 и я олекотяват,като със шпулата от SLAM се увеличава дистанцията на замятане и с леки примамки.
Дръжката на SLAM e с 1 лагер и 1 втулка/подменя с с лагер-7x4x2,5 mm./-лагера е един и същ във ролката на бигела,шпулата и ръкохватката--може да си ги въртите когато някой по натоварен се износи.
Сега за SIC ролката.Това е ролка изработена от същия материал като водачите на въдиците и практически почти няма износване и другите проблеми,по безшумен и по леко върви обирането на влакната.
Сменял съм на PEN 4000/за тролинг/ и тези дни ще туниговам SHIMANO-то.Дадох и на Dobria1-обеща да пробва дали става и на RYOBI.
Shimano 3000_cr.jpg
Shimano 4000+.jpg
Shimano 4000+_cr.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита.” -Христо Ботев
BIGVAS13
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 124
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 12:43 am

Re: Тунинг на макари

Мнение от BIGVAS13 »

Колега без да се обиждаш но това което правиш е напълно безпредметно ... Или искаш да кажеш че си по добър в механиката от инжинерите на Шимано.Имай впредвид че втулки се слагат целенасочено на по натоварените възли.Лагера е по добър от втулката само при бързообортни действия каквито в една рибарска макара почти няма .Но след като имаш време за губене Дерзай :idea:
Аватар
m65
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 285
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 7:22 pm
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Тунинг на макари

Мнение от m65 »

BIGVAS13 написа:Колега без да се обиждаш но това което правиш е напълно безпредметно ... Или искаш да кажеш че си по добър в механиката от инжинерите на Шимано.Имай впредвид че втулки се слагат целенасочено на по натоварените възли.Лагера е по добър от втулката само при бързообортни действия каквито в една рибарска макара почти няма .Но след като имаш време за губене Дерзай :idea:
Ако следваме тази логика една Стела, или един Екзист са пълна безмислица, тъй като са рибарски макари, и почти нямат натоварване!!!
"Ние можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо." К. Иричек
Аватар
smel1968
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 543
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 6:50 pm
Местоположение: Варна

Re: Тунинг на макари

Мнение от smel1968 »

BIGVAS13 написа:Колега без да се обиждаш но това което правиш е напълно безпредметно ... Или искаш да кажеш че си по добър в механиката от инжинерите на Шимано.Имай впредвид че втулки се слагат целенасочено на по натоварените възли.Лагера е по добър от втулката само при бързообортни действия каквито в една рибарска макара почти няма .Но след като имаш време за губене Дерзай :idea:
Много макари на SHIMANO са ширпотреба,а за лагер-втулка изобщо не съм съгласен.А и всеки си има мнение -АЗ НЕ БИХ СИ КУПИЛ МАКАРА САМО С ВТУЛКИ.А и защо скъпите модели са с 6+ лагера?
Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита.” -Христо Ботев
Limanov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 326
Регистриран на: Пон Юни 30, 2008 1:22 pm
Местоположение: Варна

Re: Тунинг на макари

Мнение от Limanov »

Колега откъде си купуваш такива SIC ролки?
Аватар
smel1968
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 543
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 6:50 pm
Местоположение: Варна

Re: Тунинг на макари

Мнение от smel1968 »

Limanov написа:Колега откъде си купуваш такива SIC ролки?
>http://www.dhgate.com/wholesale/search. ... arch201403
Ето ти и оригиналния сайт на японски-ако можеш да се оправиш,май са по евтини там
>http://nxtmarket.info/item/14973611892
Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита.” -Христо Ботев
Аватар
m65
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 285
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 7:22 pm
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Тунинг на макари

Мнение от m65 »

Limanov написа:Колега откъде си купуваш такива SIC ролки?
http://www.aliexpress.com/item/Fishing- ... 26512.html
"Ние можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо." К. Иричек
Limanov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 326
Регистриран на: Пон Юни 30, 2008 1:22 pm
Местоположение: Варна

Re: Тунинг на макари

Мнение от Limanov »

Мерси и на двамата, ще си измеря имам една нарязана и ще си поръчам.
Аватар
dobria1
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1561
Регистриран на: Сря Юни 24, 2009 9:58 pm
Местоположение: Варна

Re: Тунинг на макари

Мнение от dobria1 »

smel1968 написа:
Limanov написа:Колега откъде си купуваш такива SIC ролки?

Ето ти и оригиналния сайт на японски-ако можеш да се оправиш,май са по евтини там
Не се ли познавате,от един вилает сте :wink:

Потърси го под моста (всеки ден е там :wink: ) много неща ще научиш от него (питай за Милен)


Миленски сега разбирам защо онзи ден след 30мин. игра не можахме да натаманим и 2-та лагера

Изображение

тук е с 1 лагер а Ci4 ми е 4000 (страно е как на 3000 може да се сложат 2 лагера а на 4000 не става)
BIGVAS13 написа:Колега без да се обиждаш но това което правиш е напълно безпредметно ... Или искаш да кажеш че си по добър в механиката от инжинерите на Шимано.Имай впредвид че втулки се слагат целенасочено на по натоварените възли.Лагера е по добър от втулката само при бързообортни действия каквито в една рибарска макара почти няма .Но след като имаш време за губене Дерзай :idea:
Както сподели smel всеки сам си решава но ще споделя пресен пример от миналата година

Tази макара заприходих миналата година за влачене daiwa ecseler Z 4000
Изображение

И след 10-15 интензивни риболова именно от голямото натоварване което се получава в бигела (който е с втулка а не с лагер) прецаках плетено за 100 лева за 2 седмици добре че мой познат имаше лагер с шайбите (специални размери са и не позволява своеволие там) благодарение на него спасих сезона

п.п.Зимата незнайни момци ме разделиха с нея(малко ме поокрадох) Пак си я поръчах и вече е на позиция но поръчката ми беше именно макара и комплект лагер и шайби за бигела.

Така че според мен темата си е много хубава и много благодарности на smel за темата и информацията която споделя както и за отзивчивостта

п.п.2 Много работа ми се насъбра но веднага щом пробвам ЗАУБЕРА с втулката ще споделя (колко да ми поръчаш :wink: :wink: :wink: )
НАЙ МИ Е ДОБРЕ ЛЯТО КАТО Е!!!
Изображение
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1126
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Тунинг на макари

Мнение от rap66 »

dobria1 написа:Миленски сега разбирам защо онзи ден след 30мин. игра не можахме да натаманим и 2-та лагера ...страно е как на 3000 може да се сложат 2 лагера а на 4000 не става
Не сте могли, защото пластмасовите втулки (които са между ролката и лагерите/втулките) са различни за система с един и система с два лагера, и от система с един лагер не могат да се ползват за система с 2 лагера.

Всяко Шимано 3000-4000, което е с 1 лагер/втулка, може да стане с 2 лагера, с помощта на тези чаркове (ролката е еднаква за всички като размер ) + 2-ри лагер естествено

3 x Parts_10 STELLA C3000 No.37 162YEN
1 x Parts_10 STELLA C3000 No.36 216YEN
2 x Parts_10 STELLA C3000 No.34 108YEN

(No.37 регулировъчни шайби на мен ми стигнаха 2 бр. така че предполагам броя може да варира според модела )

Могат да се поръчат ОТ ТУК, а ето и ДИАГРАМАТА
m65 написа:
Limanov написа:Колега откъде си купуваш такива SIC ролки?
http://www.aliexpress.com/item/Fishing- ... 26512.html
Последната 7x9.7x4.8 (оригиналната ролка с пластмасовите втулки за лагерите е 7x9.?x5.0) може и да стане за Шимано, но според мен ще е по-шумна от оригиналната и ще хлопа, защото лагерите ще контактуват директно с нея, а и няма какво да ограничава движението и по оста, както е при оригиналната система.
Аватар
smel1968
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 543
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 6:50 pm
Местоположение: Варна

Re: Тунинг на макари

Мнение от smel1968 »

Лагери има всякакви 4x7.2,5 mm,4x7x2 mm ,5x7x2,5 mm, 5x7x2 mm ,5x8x3 и др. така че може да си поиграе човек с напасването.Втулките са по голям проблем-по трудно се намира точния размер.
Вече съм направил 2 макари /PENN и Okuma TRO/ и мога да кажа че много по леко тегли леферите на тролинг/незaвисимо че на PENN-а ролката е от титан.Rap66-едната макара е в човек който лови постоянно до теб на НОЙ -така че можеш лично да се убедиш в предимството на SIC ролката.
Dobria1 -поръчах по една на двамата за SHIMANO 4000-ти помисли за някой стругар да направи втулки-различни.
А и има направо лагери със стъпка-борд за напасване место втулки;
4x7x2.5 mm.jpg
4x8x3.jpg
и доста други размери.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита.” -Христо Ботев
BIGVAS13
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 124
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 12:43 am

Re: Тунинг на макари

Мнение от BIGVAS13 »

Тук предполагам може да намерите нещата които Ви трябват :http://www.varna-fishing.com/1056107710 ... 01080.html Поне така оферират от сайта а и са Ви съграждани ...
Аватар
smel1968
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 543
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 6:50 pm
Местоположение: Варна

Re: Тунинг на макари

Мнение от smel1968 »

BIGVAS13 написа:Тук предполагам може да намерите нещата които Ви трябват :http://www.varna-fishing.com/1056107710 ... 01080.html Поне така оферират от сайта а и са Ви съграждани ...
Не съм фен на сайтове без цени а с много самореклама.Мога да си намеря каквото ми трябва,дали по скъпо или по евтино,за мен е без значение а удоволствие да си го направя сам,а и обичам да експериментирам.Благодаря все пак.
Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита.” -Христо Ботев
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Тунинг на макари

Мнение от КИРО »

Смел,това е Валери от Битоля 21
Много точен е,и прави добри ремонти - личен опит,и съм чок доволен. :D
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
smel1968
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 543
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 6:50 pm
Местоположение: Варна

Re: Тунинг на макари

Мнение от smel1968 »

КИРО написа:Смел,това е Валери от Битоля 21
Много точен е,и прави добри ремонти - личен опит,и съм чок доволен. :D

Знам-но поседните 3 пъти за месец отивам до там и все е затворено-затова се захванах сам.
:lol: :lol: :lol: Ти защооо не си закараш лодката на друг майстор :lol: :lol: :lol: ????
--Защото му разбираш и ти е лесно-аз разбирам от механика и затова мойте си макари ги разкоствам още чисто нови-добавям лагери,регулирам им луфтовете,префасонирам дръжките и др.Не се занимавам комерсиално и не оправям на други хора макарите-само мойте.Просто тук споделям инфо,като се надявам и някой друг да сподели и да науча още нещо полезно.
Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита.” -Христо Ботев
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици, макари и такъми”