Помощ с избора на макара

Модератори: Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
Mart1n
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Съб Юни 20, 2015 9:42 am

Помощ с избора на макара

Мнение от Mart1n »

Здравейте приятели,
отделил съм малко парички на страна и искам да си купя нова макара, която да използвам предимно за риболов с бомбарда но не мога да взема решение коя да бъде тъй като съм изкарал само 2 сезана по морето и нямам толкова опит. Точно поради тази причина ви включвам и вас да ми помогнете с вашия опит и познания.

Модел - shimano
Цел - постигане на максимална дистанция

До края на сезон 2015 атакувах зарганите с "shimano speedmaster heavy feeder 3.96" и макара "exage 2500" с най тънкия плетеняк и достигам дистанция 110м но сега стигнах до извода че макарата не отговаря на пръчката. Искам една идея по добро редене на влакното и постигане на по голяма дистанция.

Примери:
Shimano Big Baitrunner XT-A LC Medium
Shimano Speedcast
Shimano Aero
Shimano Ultegra
или други (shimano) до 600лв

Също така ме посаветваха да търся за солена вода ,което ме изненада понеже до момента съм нямал проблем. Тъй като ще я използвам предимно за морски риболов трябва ли да е задължително за SW?
Относно LongCast макарите с издължените шпули. Логично е да се достига по голяма дистанция но дали наистина е така и колко е разликата?

Благодаря за помощта и отделеното време.
marine
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 103
Регистриран на: Вто Юли 04, 2006 8:36 am
Местоположение: Варна

Re: Помощ с избора на макара

Мнение от marine »

Здравей колега, забравил си да споменеш колко излета правиш годишно за зарган.
За пръчка нещо триколенно-3,9 - 4,2,макара бих ти препоръчал размер 4000 . Специалистите вече да кажат модели.
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Помощ с избора на макара

Мнение от rap66 »

Явно си фен на Шимано. Дистанцията от 110 м. си е добро постижение (ако е вярно) и смяната на макарата надали ще подобри дистанцията видимо. Много по важни според мен е пръчката и използвания брейд. Разликата между 0.6 и 0.4 поне при мен е 30-на метра и повече. Цитираните макари ги остави за шараните, насочи се към спининг модели като 2011 Biomaster 4000 (има подложка на шпулата за тънки брейдове), Exence S4000, S3000 (S - плитка шпула), новия 2015 Stradic , Sustain. Всички мога т да се намерят до 400 лв. Не е задължително да има SW за да става за морски риболов, всички цитирани от мен модели стават (според шимано). Но по-скоро трябва да наблегнеш на пръчката, за съжаление не знам Шимано да правят подходяща за бомбарда.
Mart1n написа: ...с най тънкия плетеняк ...
най-тънкия е 0.1 по японската номерация (0.06мм), но се съмнявам да може да се ползва за бомбарда :D
marine
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 103
Регистриран на: Вто Юли 04, 2006 8:36 am
Местоположение: Варна

Re: Помощ с избора на макара

Мнение от marine »

Значи 110 метра развито влакно и 110 метра дистанция са различни неща...но пак е доста.
Чиста дистанция на плажа. Има едни пръчки специално за бомбардис малко по широки водачи за кастинг. Иначе с мачовете не става, както и с фидерите. Тоз фидер не ти ли тежи?
ianimar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 863
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 9:57 pm
Местоположение: Варна

Re: Помощ с избора на макара

Мнение от ianimar »

като почнете с тез тистанции 100+ ми става смешно,по мойте на наблюдения по брега много рядко някой прави такъв кастинг,ако го направи то е с помоща на вятъра,аз не правя повече от 70-80м с фидер шимано айренос но с преправено връхче и пак си хващам доволно,макарата дайва фуего 3000.
Mart1n
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Съб Юни 20, 2015 9:42 am

Re: Помощ с избора на макара

Мнение от Mart1n »

Здравейте,
@marine 110 метра показва метрираното влакно след като обера боша. Пръчката тежи 260 грама и след изкаран 1 сезон с нея не бих я заменил с друга.
@ianimar прав си моя грешка е че споменах дистанция.

целта ми е да намеря най добрата макара до посочената сума за риболов с бомбарда, благодаря
Аватар
PlamenIvanov
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 214
Регистриран на: Чет Мар 29, 2012 10:21 am
Местоположение: Варна

Re: Помощ с избора на макара

Мнение от PlamenIvanov »

Mart1n написа:Здравейте приятели,
отделил съм малко парички на страна и искам да си купя нова макара, която да използвам предимно за риболов с бомбарда но не мога да взема решение коя да бъде тъй като съм изкарал само 2 сезана по морето и нямам толкова опит. Точно поради тази причина ви включвам и вас да ми помогнете с вашия опит и познания.

Модел - shimano
Цел - постигане на максимална дистанция

До края на сезон 2015 атакувах зарганите с "shimano speedmaster heavy feeder 3.96" и макара "exage 2500" с най тънкия плетеняк и достигам дистанция 110м но сега стигнах до извода че макарата не отговаря на пръчката. Искам една идея по добро редене на влакното и постигане на по голяма дистанция.

Примери:
Shimano Big Baitrunner XT-A LC Medium
Shimano Speedcast
Shimano Aero
Shimano Ultegra
или други (shimano) до 600лв

Също така ме посаветваха да търся за солена вода ,което ме изненада понеже до момента съм нямал проблем. Тъй като ще я използвам предимно за морски риболов трябва ли да е задължително за SW?
Относно LongCast макарите с издължените шпули. Логично е да се достига по голяма дистанция но дали наистина е така и колко е разликата?

Благодаря за помощта и отделеното време.
Колега имаш ЛС
Когато човек иска нещо намира начин, а когато не иска намира причина.
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици, макари и такъми”