DAIWA AQUALITE POWER FLOAT- Пръчка за зарган ?

Модератори: Димо Михалев, dobria1

Шримпа
новобранец
новобранец
Мнения: 38
Регистриран на: Вто Мар 11, 2014 2:08 pm
Местоположение: София/Бургас

DAIWA AQUALITE POWER FLOAT- Пръчка за зарган ?

Мнение от Шримпа »

Здравейте.

Опитвам се да си избера пръчка за зарган/илария. След много четене се спрях на този модел(и най-вече, че мога да го видя на живо)
http://www.gerlinger.de/daiwa-steckrute ... ower-float. Дължина 420 см

Тук има някакво бегло описание на български
http://www.masterfishing.bg/product/326 ... AtUw8P8HAQ

Видях я на живо в магазин. Потръсках я. Водачите са 9 и не са малки, Първия даже си е голям. Бомбардите които ще използвам са 25- 30 гр.
Въпросите са :
1) Става ли пръчката за море, или е само за сладка вода ?
2) Водачите позволяват ли използването на плетено влакно?

Благодаря предварително :)
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: DAIWA AQUALITE POWER FLOAT- Пръчка за зарган ?

Мнение от Митко Кирилов »

Колега,
Фен съм на Дайва продуктите, но за посочената въдица ме смущава полу-параболичната акция?
В посочения от теб сайт, според мен, има специално проектирани пръчки за бомбарда и внимание заслужават:
1, Balzer Steckrute Diablo Wawe Sbiro 50 gr. 3.95 m
2. Dam Steckirute Trout System PTS Distance 50 gr. 3.90 m
За съжаление не съм ги пробвал, но се порови във форума за отзиви и мнения. Посочените въдици имат необходимата акция,
не е проблем да се ползват с плетено, а посочената дължина е достатъчна.
Желая ти успех в избора !
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
bgRaptor
новобранец
новобранец
Мнения: 35
Регистриран на: Пет Мар 07, 2008 6:17 pm

Re: DAIWA AQUALITE POWER FLOAT- Пръчка за зарган ?

Мнение от bgRaptor »

Здравей колега, имам въпросната въдица и я ползвам за риболов на големи риби. Имам едни приятели, които я ползват за дунавски скумрии на чепаре и с каст мастер отдолу. Но използваме само монофили. Иначе е с СИК водачи, така че би трябвало да позволява плетеняк. Надявам се да съм ти бил полезен
Аватар
biserkehayov
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 278
Регистриран на: Сря Юни 08, 2011 9:33 am

Re: DAIWA AQUALITE POWER FLOAT- Пръчка за зарган ?

Мнение от biserkehayov »

Привет, колега! и аз от декември миналата година имам същата въдица и то с дължина 4,20 м., макар че търсех 3,90 м.
Идеята ми беше една идея по-лека въдица, но и тази си я харесвам. За сега само на чепаре за сафрид с олова 40-50 гр. Бомбардата още не съм я пробвал, но и аз затова си я взех, за да заместя Екзорито, което счупих. Колегата Кирилов също така ти е дал добри предложения от същия сайт.
Мой приятел вече две-три години лови с ДАМ-а и е много доволен, но на мен лично този модел не ми допада, но освен него познавам още няколко варненски рибари с този модел на ДАм и си го ползват и за чепаре, бомбарда и плувка!
Иначе с Дайвата си вдигам сафридите отма и добра за мен дистанция правя дори с евтиното плетено влакно. Набелязъл съм си няколко размера плетеняк за другите шпули и ще пробвам с по-тънак размер на бомбарда как е пръчката скоро и може пак да пиша, но пък и ти самия както каза магазина ти е наблизо. Иди до там и потръскай модела, усети го и ако ти допада скачай. Универсална пръчка няма, както вече знаеш, така че подбирай внимателно, според нуждите и бюджета!
поздрави и успех!
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: DAIWA AQUALITE POWER FLOAT- Пръчка за зарган ?

Мнение от Митко Кирилов »

Да добавя към написаното по-горе: "истинската" зарганска въдица трябва да е с бърз строя, т.е. след хвърлянето на бомбардата и започване на воденето да се гъне приблизително на 1/6 от дължината си и да следва влакното. Това позволява бързо засичане когато се усети почукването . Зарганите са с тегло до 200-250 гр и не е необходим полу-параболичен строй, за да ги обезсилва при ваденето!Другото важно нещо е теглото, триколенните пръчки са достатъчно здрави и колкото по-малко тегло имат, толкова повече няма да се усеща умора от продължителното бомбардиране .Посочените въдици са предназначени за улов на морска пъстърва и са проектирани за достигане на далечни дистанции.
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Шримпа
новобранец
новобранец
Мнения: 38
Регистриран на: Вто Мар 11, 2014 2:08 pm
Местоположение: София/Бургас

Re: DAIWA AQUALITE POWER FLOAT- Пръчка за зарган ?

Мнение от Шримпа »

Благодаря за отговорите.
Отворих темата, заради мнението на продавача в магазина.
Според него : "DAIWA AQUALITE POWER FLOAT е идеална шаранджийска пръчка. Бомбарда от 25- 30 грама ще я счупи. Отделно нямало как с тая пръчка да се постигне някаква дистанция. Морската вода ще скапе и водачите и самата пръчка..... " .край на цитата.

Аз занемях тотално. Но понеже не съм разбирач по зарганските пръчки, затова и питам тук.

Предложи ми телемач с акция 80 грама на Мавер. Той щял да ми свърши работа за зарган.
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: DAIWA AQUALITE POWER FLOAT- Пръчка за зарган ?

Мнение от Митко Кирилов »

За пръчка с акция над 50 гр. ЗАБРАВИ!За кефалови и може би за сафрид да става, но за зарган-НЕ!
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Аватар
Kodjito75
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 821
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 9:29 am
Местоположение: Варна

Re: DAIWA AQUALITE POWER FLOAT- Пръчка за зарган ?

Мнение от Kodjito75 »

Купувай дайвата няма да съжеляваш.
Аз от два месеца лова с нея на бомбарда и съм много доволен ловя с плетено и нямам ядове.
Моята е 390 и смятам че е по стегната от 420 защото съм ги държал и двете но ти си решаваш!
Замятам с 35 гр бомбарди и нямам ядове.
Дамът е много лигав .
ianimar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 863
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 9:57 pm
Местоположение: Варна

Re: DAIWA AQUALITE POWER FLOAT- Пръчка за зарган ?

Мнение от ianimar »

послухай Коджито 3.90 е по добре,а продавача ...............
Шримпа
новобранец
новобранец
Мнения: 38
Регистриран на: Вто Мар 11, 2014 2:08 pm
Местоположение: София/Бургас

Re: DAIWA AQUALITE POWER FLOAT- Пръчка за зарган ?

Мнение от Шримпа »

Другата която ме изкушава е Berkley Steckrute Trouttec Professionnal Länge 3,90m Wurfgewicht 20-60g
http://www.gerlinger.de/berkley-steckru ... fessionnal. Обаче тъпото е ,че няма от къде да я подрусам. А и не знам дали няма да претърпи някакви поражения при доставка. Вярвам че немеца ще се постарае в опаковането, обаче за Габко не съм много сигурен.
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: DAIWA AQUALITE POWER FLOAT- Пръчка за зарган ?

Мнение от Митко Кирилов »

Както писах, нямам опит с три коленните пръчки, но и от мен препоръка: довери се на Коджито!
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: DAIWA AQUALITE POWER FLOAT- Пръчка за зарган ?

Мнение от rap66 »

Всичките цитирани съм ги имал, имам или съм ловил с тях. Баклито е твърда за сафридите и илариите, къса им устата, за зарганите няма проблем. Още повече че зарган не се засича, щом опита, се спира и се чака да глътне, след което си го вадиш спокойно както можеш. Заргана като бялата първо убива, после гълта, поне това съм виждал по клипове. Аз лично съм си избрал ДАМа като лек и евтин вариант, имам го от 3 г. и ловя само с него всичко що се лови от брега. Поръчвал съм поне 20-на пръчки от Германия през Габко и всички пристигнаха здрави.



34-та секунда.
Шримпа
новобранец
новобранец
Мнения: 38
Регистриран на: Вто Мар 11, 2014 2:08 pm
Местоположение: София/Бургас

Re: DAIWA AQUALITE POWER FLOAT- Пръчка за зарган ?

Мнение от Шримпа »

Благодаря за отговорите на всички :). Тъкмо се реших за пръчка 3.90 и се оказа че няма налична и ще трябва да чакам 1 месец. Обаче както е казал поета ... сърце юнашко не трае... Така че си взех DAIWA AQUALITE POWER FLOAT на 420 мм.
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: DAIWA AQUALITE POWER FLOAT- Пръчка за зарган ?

Мнение от Митко Кирилов »

Честито Колега!
Сега остава да я пробваш и да я"почувстваш"-всяка пръчка си има своите особености, динамика, еластичност и строй.Те са постоянна величина и ти трябва да се нагодиш къмтях, за да изстискаш максимума от нея!
С пожелания за успех и много хубави уловени риби!
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Шримпа
новобранец
новобранец
Мнения: 38
Регистриран на: Вто Мар 11, 2014 2:08 pm
Местоположение: София/Бургас

Re: DAIWA AQUALITE POWER FLOAT- Пръчка за зарган ?

Мнение от Шримпа »

Митко Кирилов написа:Честито Колега!
Сега остава да я пробваш и да я"почувстваш"-всяка пръчка си има своите особености, динамика, еластичност и строй.Те са постоянна величина и ти трябва да се нагодиш къмтях, за да изстискаш максимума от нея!
С пожелания за успех и много хубави уловени риби!

Благодаря :)
Прав си за 'усещането ' за всяка пръчка. Първия риболов с тази пръчка си беше меко казано странен. За мен тази пръчка си е доста стегната, като усещане на засичане и водене на риба. Може би е поради факта, че повечето ми предни пръчки са били с по-малка акция и по-параболичен строй. Но после нещата си дойдоха на мястото :) Честно казано не успях да я сефтосам със зарган, но лових чернокоп. Чернокопи по 18-20, и един лефер 32 см.... ами в пръчката се усеща много мощ. Засича отлично, рибата се води някак си сигурно, върха почти не се огъва,цялата пръчка поема усилието. При вадене никакво замисляне, а все пак чернокопа си е доста борбена риба.Изобщо вече не съжалявам че не си взех 390 см. Почти е сигурно, че щеше да ми дойде твърда. Явно си падам(по класификацията на колегите) по по-лигавите пръчки, но просто ми харесва пръта да ми играе в ръцете и да се усеща всяко потрепване на рибата. Та така.

Още веднъж благодаря на всички за мненията по темата. Дано и аз съм бил полезен с моето скромно мнение.
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици, макари и такъми”