Няколко основни въпроса за риболов на лефер

Модератори: Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
Аватар
Raven
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 397
Регистриран на: Вто Авг 28, 2007 1:36 pm
Местоположение: Бургас

Няколко основни въпроса за риболов на лефер

Мнение от Raven »

След като прочетох една статия за риболов на лефер на блесна си взех нещата от снимката. За сега толкова, че е края на месеца и нямам пари... по-нататък мисля да взема и по една Yo-Zuri Mag Darter и Abu Garcia Tormentor Coast
Изображение

За горното от снимката искам да попитам какво ви е мнението...
Сменил съм куката с бяла тройка №4 и съм сложил черен повод за щука за 50ст., който издържа до 7кг. Основното ми влакно е 0.25 и издържа до 7.5кг.

Основно се интересувам:
Мнението ви за блесната
Дали са надеждни тези поводи
Дали е добър размера на куката?
Последно промяна от Raven на Вто Сеп 25, 2007 2:02 pm, променено общо 2 пъти.
Toby
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 244
Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 1:13 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Toby »

Здравей Raven.Немога да видя снимката но ще ти дам някои съвет. Добри блесни за лефер са Aby Garcia Toby-20гр.;28гр ,още по добри резултати тази година има на блесните на Бай Филип (мисля че има още някоя броика при Златко) ;Robinson20гр и Alba.Относно Tormentor-a досега не съм чул някои дае хванал на него а и играта му е една вяла и излиза на повърхноста. Аз лично не бих заложил на него а инaче перфектно копие на сафрит.Влакното е добре а повод не ти трябва. Обърни внимание на пръта и макарата-това е силов риболов.Но най-важното е да го намериш, тогава почва шоуто :D :D :D Дано сам ти бил полезен.
Това е онзи!
Аватар
Raven
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 397
Регистриран на: Вто Авг 28, 2007 1:36 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Raven »

Май се усетих къде е проблема със снимката.
Сега трябва да се вижда.

Блесната е точно Aby Garcia Toby - 20гр.
Макатата е: Tubertini Sirio 3000Vi

Лагери: 4
Предавателно отношение: 5.0:1
Капацитет на шпулата: 0.235 мм - 235 м / 0.285 мм - 160 м / 0.33 мм - 110 м
Многодискова предна авансова система
Максимална теглителна сила: 5.0 кг
Тегло: 302 гр.

Не е най-здравото и за правилна игра иска ЗДРАВО! въртене но мисля че е прилична?
Toby
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 244
Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 1:13 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Toby »

Да сега се вижда. Макарата е добра. Аз съм със същата самоче 4000.Остави празното въртене, за това всички стават,слет удара е интересно :shock: :shock: :shock:
Това е онзи!
А.Христов
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 141
Регистриран на: Пон Мар 19, 2007 7:44 am
Местоположение: Варна

Мнение от А.Христов »

Здравей колега, ако ще си вземаш нещо за морски риболов на "Yo-Zuri", бих ти препоръчал това:

Изображение

Изображение

Изображение

Успех.
Аватар
Камбата
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2378
Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
Обратна връзка:

Мнение от Камбата »

Сега и от мен малко:

Пръчката ти трябва да е между 2.5 и 4м,моята лично е 3.5.Целта е при замятане да се достигне добра дистанция.Гледай да е лека и в същото време здрава пръчка,щото иначе щи са откачи ръката,или ще останеш без пръчка.Акцията да не е повече от 40-50гр.

Макарата трябва да е малка,лека и в същото време мощна и надеждна.Моята е 4+1 лагера,5.1:1.Малка шпула е добро решение,за да може да се развива по-лесно месината при замятане.300 грамовите макари са идеални.Моята е с преден аванс,но може и със заден,който както е свикнал.Авансът трябва да е ЗАТЕГНАТ ДО КРАЙ!Аз лично оставям аванса,за да не скъса при първия удар,но не е правилно.

Основното ми влакно е 0.20,но и 0.25 не е грешно,важното е да не е по-дебело,щото много малка дистанция ще постигаш при замятане.

По отношение на повода-ненужен е,лефера няма толкова голяма уста,каквато например има щуката.Най-добре е да имаш клуп на края на основното влакно,за клупа една карибка от тея телените,а за карабинката закачаш вирбела на блесната.Може и просто да я вържеш за основното влакно.Клатушките са най-популярните примамки за лефер,имат доста предимства-аеродинамична форма,по-слабо съпротивление във водата и т.н.

Размера на блесната зависи от размера на очакваната риба.Аз за малките чернокопчета ползвам блесните №1 на Алба,които са копие на Тоби/твоята/.За по-едрите чернокопчета/към 200-300гр/,каквито са най-често срещаните размери,по-добре си вземи Алба №2.За лефер и гофан/от 500гр нагоре/,вземи Алба №3,но тя има наистина мощно съпротивление във водата.Всякакви други клатушки и воблери са удачни,важното е да са с издължена форма/като на малките морски риби-цаца,хамсия и сафрид,често срещаните в менюто на зъбатия/.

За воденето на блесната няма закономерност.Понякога кълве близо до повърхността,друг път близо до дъното,експериментирай.Не прекалено бавно водене,но и непрекалено бързо.Най-често лефера удря в последните 2-3 метра преди да извадиш блесната,имай го в предвид.Понякога удря и при самото потъване на блесната,понякога и по средата на воденето,според зависи.
Редовно се случва да имаш празни удари,вероятно от малки чернокопи.Редовно се и изпускат тъкмо преди да бъдат извадени от водата.Не се кахъри.
Напоследък на мен ми се случва да се връщам капо,въпреки,че съм изпълнил горе-посочените правила,за това ти трябва и дста късмет да уцелиш мястото и времето.Най-добре е по тъмно-вечер,или рано сутрин до 30 минути след изгрев.Аз миналата година имах удар по обяд,но това беше случайност. :wink: :lol:







Най-доброто легло за чернокопа и лефера е скарата,ако стигнеш до там.Днеска излизах долу по плажа и в едно от заведенията видях порция чернокоп на скара 300гр. за 18лв.Правете си изводите за вкусовите качества на рибата. :roll:
"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж!"

- Лий Улф - 1939 г.
Toby
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 244
Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 1:13 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Toby »

Да допълня :!: При воденето на вече закачена риба не и оставяй никаква свобода.Скача над водата и доста често се откача :( Последните метри внимателно но без да спираш обирането и на края рязко изхвърляш на кея,при тетраподите е по сложно.Според горе описания метод се претполага аванса да е по натегнат,но разумно. Поне така го ловим в Бургас.Колега Камба ще ми е интересно да споделиш да ли му оставяш да ти развива аванса и самото изваждане.
Това е онзи!
Аватар
Raven
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 397
Регистриран на: Вто Авг 28, 2007 1:36 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Raven »

Тъй като вече скъсах блесната (добре че поне си я имам на снимка ;) ) Да попитам има ли съществена разлика между Alba-та и оригинала на Abu Garcia?
Аватар
stoned
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 110
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 9:59 am
Местоположение: Варна

Мнение от stoned »

Raven написа:Тъй като вече скъсах блесната (добре че поне си я имам на снимка ;) ) Да попитам има ли съществена разлика между Alba-та и оригинала на Abu Garcia?
От личен опит не мога да ти кажа, но преди време четох, колега, който явно е с повече опит казваше, че разлика няма(само в цената има де) :wink:
Аз лично съм използвал само имитацията и съм доволен, хваща си.
ЗАРИБЕН
Аватар
Камбата
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2378
Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
Обратна връзка:

Мнение от Камбата »

Първо:

Никога не оставям закачения лефер да развива аванса,защото се откача,както сам знаеш.Целта е в първия удар да се избегне скъсване,щот ако е по-голяма риба и ако ти е затегнат аванса-забрави и риба и блесна.

Второ:

В двете блесни има някаква съвсем малка разлика,която дори и аз немога да обясня.Имах преди оригиналната на Тоби и я скъсах на фарчето.Някак си по-дебела и заоблена ми изглежда,но не е някаква забележима,или значителна разлика.Албата е копие на Тоби и си хваща лефер повече от всички други примамки,така че вземай Алба №1 и №2 и почвай да дерзаеш.Да уточня,че Алба №2 е точно 14 гр с тройката,халкичките и вирбела,№1 последния път го метнах на фарчето пак и го скъсах,за това немога да кажа колко грама точно е,но мисля,че е някъде към 8-9.
"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж!"

- Лий Улф - 1939 г.
Toby
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 244
Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 1:13 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Toby »

Колега Камба бях озадачен относно аванса ,затова помолих за уточнението.Сега съм на ясно-разлики в ваденето няма. Относно разликите м/у Алба и Тоби -огъвките на Албата са по-слабо изразени откадето и идва малко по-слабата игра,но като я наложиш върху едно Тоби от същия размер лесно ще си я коригираш.Взимай смело Алба огъваи и атака :!:
Това е онзи!
Аватар
batmilen
учете се от него
учете се от него
Мнения: 4888
Регистриран на: Чет Яну 06, 2005 8:56 am
Обратна връзка:

Мнение от batmilen »

Имам 2 Торментора, за 3 години нито един удар, ще им смахна тройките и ще ги ползвам за ключодържатели.Тая година имах удари само на големи блесни на Абу Тоби 28 грама и на Бялата Тоби 20 грама. И аз си купих от Бай Филиповите блесни от Златко.Още не съм ги пробвал , при условие , че работят Тобитата.Тези блесни имат още едно качество те са от 100% неръждаема стомана, тоест са вечни.Днес ако не взима рибата на тях, утре ще посегне.затова горещо ги препоръчвам, дори това да е в памат на бай Филип, лека МУ пръст! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Аватар
Камбата
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2378
Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
Обратна връзка:

Мнение от Камбата »

Нямам идея какво представляват филиповите блесни,нито кой е самият той.Има ли от къде да намеря?
"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж!"

- Лий Улф - 1939 г.
Аватар
Краси 7650
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 256
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:03 pm

Мнение от Краси 7650 »

Миналата година бях по това време във Финландия
- хищните риби ги ловяха с (лодка)и десетина въдеци и подобни блесни
обикалящи в кръг - резултата им беше фрапаращ :wink:
Красимир от Балчик
Toby
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 244
Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 1:13 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Toby »

Kамба филиповките са точно копие на абу 2 но както каза бат Милен са от нераждавеика.Многократно сам се убеждажал в тяхната уловистост,бат Милен е свидетел юни тази година на Жезъла.Блесни имаше в магазина на Златко но мисля, че свършиха 2ките може да е останала някоя единица. Сега преди дъждовете пак те дадоха наи-добри резултати :!:
Това е онзи!
Публикувай отговор

Обратно към “Изкуствени примамки”