Блесни и воблери за морето

Модератори: Димо Михалев, dobria1

Аватар
patter
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 288
Регистриран на: Вто Май 27, 2008 8:23 am
Местоположение: Варна

Блесни и воблери за морето

Мнение от patter »

Има доста написано във форума за спининг риболова в сладки води, но не намерих почити нищо за морския такъв. Ще ми бъде полезно ако споделите опит в тази насока.
Дължина на пръчките, акция, успешни и неуспешни изкуствени примамки и т.н.
БатРумен
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Вто Апр 22, 2008 11:29 am
Местоположение: Варна

Re: Блесни и воблери за морето

Мнение от БатРумен »

Колега, може би това ще ти помогне като начало:

http://www.fishing-mania.com/shared/inner.php?id=56

Наслука!
Аватар
patter
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 288
Регистриран на: Вто Май 27, 2008 8:23 am
Местоположение: Варна

Re: Блесни и воблери за морето

Мнение от patter »

БатРумен-е мерси за линка. Чел съм го преди време, но пак го прочетох. Всъщност като се замисля там наистина са описани повечето неща.

Има ли нещо по-специфично при монтажа ? Метални поводи и т.н. Някакви доказали се модели макари и пръти ? Подходящо влакно ?
БатРумен
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Вто Апр 22, 2008 11:29 am
Местоположение: Варна

Re: Блесни и воблери за морето

Мнение от БатРумен »

Не съм практикувал този вид риболов, но не съм чувал да се слагат метални поводи.
Може би специалистите по-добре ще обяснят.
Аватар
GODzillata
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 16393
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 11:12 am
Местоположение: Outta space

Re: Блесни и воблери за морето

Мнение от GODzillata »

В събота сутринта и аз паля гумите към морето, та да попитам:

1. Кога е най-удачнотото време за спининг?
2. Къде е най-удачнотото време за спининг - от брега на плажа, от някой кей или покрай скали?
3. Каква риба може да се хване на спининг и колко е голяма?
4. Смятам да си взема едно телескопче и да го ползвам за спининг или за плувка, ама има ли обаче какво да се цъка на плувка? :roll:
На риба - като на война! Fish'n'chicks! :mrgreen:
Кеч & Рилийс...в тиганааа-аха-ха-хаааа...Изображение
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: Блесни и воблери за морето

Мнение от Моряка »

БатРумен написа:Не съм практикувал този вид риболов, но не съм чувал да се слагат метални поводи.
Може би специалистите по-добре ще обяснят.
Не се слагат метални поводи,и аз така знам,но мисля,че е хубаво да има 2-3 метра фруорокарбон след блесната,щото неслучайно на лефера му се вика морски вълк.Много добро зрение има доли и нощем.

GODzillata написа:В събота сутринта и аз паля гумите към морето, та да попитам:

1. Кога е най-удачнотото време за спининг?
2. Къде е най-удачнотото време за спининг - от брега на плажа, от някой кей или покрай скали?
3. Каква риба може да се хване на спининг и колко е голяма?
4. Смятам да си взема едно телескопче и да го ползвам за спининг или за плувка, ама има ли обаче какво да се цъка на плувка? :roll:
1.Сутрин и привечер след 16 00 примерно
2.Кейове, буни ,яхтени и корабни пристани
3.Основно лефер(чернокоп-дребния)до кило
4.Може би боло към 3,50 4,00 метра за бомбарда,да хвърляш за зарган и кефалови,ако не то поне да е с тънък връх,телескопчето.На плувка евентуално по буните в тихата им част,някой тих залив-една гаца от пипер,камък и два хляба,накиснати предварително,вързана с въже мяташ и там ловиш.По-добре пиши в кой раьон да получиш по-добро инфо.
А сега де? :roll:
Аватар
Камбата
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2378
Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
Обратна връзка:

Re: Блесни и воблери за морето

Мнение от Камбата »

Номера с хляба в гацата го направихме на Шкорпиловци в реката,определено имаше резултат. :lol:

Аз за чернокоп използвам телемач с дължина 3.60м,лекичък,с акция 10-30грама. :lol:
"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж!"

- Лий Улф - 1939 г.
Аватар
GODzillata
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 16393
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 11:12 am
Местоположение: Outta space

Re: Блесни и воблери за морето

Мнение от GODzillata »

moriak1 написа:По-добре пиши в кой раьон да получиш по-добро инфо.
Албена. :?
Гледам, че има 2-3 кея там.
Не мога ли да си джиткам нормален сладководен спининг....за к'во да слагам бомбарда?
Или да си сложа чепаре?
На риба - като на война! Fish'n'chicks! :mrgreen:
Кеч & Рилийс...в тиганааа-аха-ха-хаааа...Изображение
Аватар
Камбата
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2378
Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
Обратна връзка:

Re: Блесни и воблери за морето

Мнение от Камбата »

При положение,че най-леката примамка за чернокопа е копието на Тоби на Алба Стар №1 и тежи 8грама,бомбардата е излишна.Бомбардата се слага,когато ловим с малки примамки,под 5грама,като например тумбести воблери за кефал,или въртящи блесни №00 до №2.На морето те нямат приложение.

Оригиналните Тобита №1 на Абу Гарсиа тежат 10грама.За да достигаш добра дистанция просто ти трябва дълга и мека пръчка с акция например 10-25,или 10-30грама.Монофил 0.16,0.18 ще ти върши идеална работа.
"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж!"

- Лий Улф - 1939 г.
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: Блесни и воблери за морето

Мнение от Моряка »

Ами като похвърляш за лефер и няма,а покрай теб си вземат зарган,слагай бомбардата.То като се завърти лефер всичко се изпокрива и ето ти признак да разбереш в началото още имали го.Заргана е също борбена риба и ако не си хващал, не си и усетил силата.Дърпа отвътре още и скача над водата.А и лефера по вероятно да се завърти на свечеряване.
А сега де? :roll:
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: Блесни и воблери за морето

Мнение от Моряка »

Камбата написа:Номера с хляба в гацата го направихме на Шкорпиловци в реката,определено имаше резултат. :lol:

Аз за чернокоп използвам телемач с дължина 3.60м,лекичък,с акция 10-30грама. :lol:
И да добавя за номера с хляба,че от 2-3 години се слагат и вафлени кори(има ги на Колхозния пазар на чувалите)Мисля 2 лв. килото беше.Ефекта е голям.Мислех да отворя тема за морски захранки,ама ако не е в Морски риболов ще увяхне.Нещо колегите не четат и не пишат на друго място.Имам проби и добри резултати,когато няма течение със замразени кофички от кисело мляко пълни със карантии от чистенето на риба за КАЯ.
Че да не е много спама по темата какво ще кажете за нещо като шок лидер 1-2 метра след блесната от флуорото.Аз ще пробвам при сгоден случай.
А сега де? :roll:
Аватар
Камбата
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2378
Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
Обратна връзка:

Re: Блесни и воблери за морето

Мнение от Камбата »

Въпросът с хляба не е спам,а леко бегване от основната тема.Ако искаш отвори тема,сигурен съм,че ще бъде добре разискана и всички ще имат полза.

Мисля,че от поводи няма никакъв смисъл,при положение,че използваш сравнително тънко влакно за основа,аз съм с 0.16,до 0.18.Вадил съм и дребни и средни риби.Мисълта ми е,че не рискуваш като сложиш влакно с малък диаметър.За съжаление доста често хванати риби се откачат от тройките,тва е главния проблем.
Рядко се хващат по-големи от 35-40санта.
Има и още нещо,за което немога да потвърдя,щото не ми се е случвало,но съм го чувал от доста хора.Понякога лефера нападал блесната от към вирбела и прегризвал влакното. :roll: Ако някой знае нещо,да каже.
"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж!"

- Лий Улф - 1939 г.
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: Блесни и воблери за морето

Мнение от Моряка »

Камбата написа:Въпросът с хляба не е спам,а леко бегване от основната тема.Ако искаш отвори тема,сигурен съм,че ще бъде добре разискана и всички ще имат полза.

Мисля,че от поводи няма никакъв смисъл,при положение,че използваш сравнително тънко влакно за основа,аз съм с 0.16,до 0.18.Вадил съм и дребни и средни риби.Мисълта ми е,че не рискуваш като сложиш влакно с малък диаметър.За съжаление доста често хванати риби се откачат от тройките,тва е главния проблем.
Рядко се хващат по-големи от 35-40санта.
Има и още нещо,за което немога да потвърдя,щото не ми се е случвало,но съм го чувал от доста хора.Понякога лефера нападал блесната от към вирбела и прегризвал влакното. :roll: Ако някой знае нещо,да каже.
Отварянето на тема за захранки в Морски риболов няма да е одобрено от Барута ,почти съм сигурен,а иначе съм имал слука за чернокоп вечер на плочата на 0.20 ,а колеги на 0.30 значително по-малко.Бях със замразена граца ,а те с прясна и оттам съдя(както казах лефчо много вижда)флуорокарбона ще е преимущество във всички случаи.
А сега де? :roll:
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: Блесни и воблери за морето

Мнение от Моряка »

И още нападението от към главата на блесната е ,когато се води бавно и може би 10% от случаите,а прегризването на влакното е още по-малък шанса в проценти.
А сега де? :roll:
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Блесни и воблери за морето

Мнение от КИРО »

moriak1 написа: Отварянето на тема за захранки в Морски риболов няма да е одобрено от Барута
Трай малко бе,да обмислим и други необходими теми,тогава да се излезе с предложение.Сега само помислете всички в морския,в началото на седмицата ще пуснем нова тема,там да дискутираме малко какво ни е необходимо,после ще се прави предложение на Барута.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Публикувай отговор

Обратно към “Изкуствени примамки”