Чепарета за сафрид

Модератори: Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
Аватар
dobria1
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1561
Регистриран на: Сря Юни 24, 2009 9:58 pm
Местоположение: Варна

Re: Чепарета за сафрид

Мнение от dobria1 »

Онзи ден що не спомена за боя-щях да ти отлея малко(не че ще почнеш да боядисваш) :wink:
НАЙ МИ Е ДОБРЕ ЛЯТО КАТО Е!!!
Изображение
Аватар
tiho_roev
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 823
Регистриран на: Нед Ное 02, 2008 12:09 pm
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Чепарета за сафрид

Мнение от tiho_roev »

КИРО написа:А защо не се замисляте кога идва рибата в брега?
Дали има време да мисли за менюто си,
или мисли как да не стане меню на други риби ?

В Качествените чепарета сме пуснали снимки на цветове,и колко на дълбоко се виждат.
УВ-то от няколко години си доказа ефекта,ама няма кой да си води записките май.
Писано е много и за фосфора.

Малко по-назад стана въпрос за зеленото.
Лично не го ползвам,но тук работя на дълбочини до 24м максимум.
Основно 18 - 20м.
Болата и на юг са други дълбочини,има зоопланктон който има зеленикав цвят.
Мина ми някъде в научните трудове на изследователите,но после го търсих два дена,
е не можах да го намеря - сега като видя нещо интересно,веднага в архива.

Чета много за живота на Черно море,правя си някакви мои изводи,
пробите до сега с чепаретата не са ме подвели.

Черно море е разделено на две морета - но това ще е друга тема,
като натрупам достатъчно материал. :wink:

Кире ето малко полезна информация на който му се чете разбирасе :wink:
http://www.io-bas.bg/downloads/O2-18.pdf

мисля че доста добре са описани нещата даже и за приспособилия се нов вид зоопланктон
Последно промяна от tiho_roev на Нед Яну 26, 2014 9:37 pm, променено общо 1 път.
Човек вижда , колкото знае !Човек е като самураѝски меч , или върши работа ,или е тъп.
Даѝ на умния акъл ,за да ти стане приятел . Даѝ на глупака акъл, за да те намрази .
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Чепарета за сафрид

Мнение от КИРО »

Митак,знаеш ми мнението за боядисването ве.Изображение
Тихо,чел съм го,и още десетина други такива проучвания.
И още чета,сега е момента - лятото сме на терена.Изображение
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Re: Чепарета за сафрид

Мнение от 1000n »

Моряка написа:Абе Милене тая органза както си я отрязал в опити да наподоби перо не мисля, че ще играе добре...
Не се притеснявай много добре играе! :D
Тествано е отдавна! :!:

Моряка написа: ако използваш до една четвърт само косата от органзата
Органзата, с която работя няма коса! :roll:

Моряка написа:... плюс едно косъмче перце и 2 хубави ламенца плюс 1-2 УВ ще работи май по-добре.
Тъй мисля аз, пък ти го направи и питай тогава рибите :D
Не се съмнявам в преценката ти толкова, колкото се страхувам, че ако следвам съвета ти при мене ще вземе да се получи някоя муха за сладководен риболов, а не бидем за улов на морски риби! :lol:

И все пак какви са тези УВ-ламета? Видях, че дори в магазините в София са започнали да ги продават! Та тези ламета светят щом са облъчат с УВ-лъчение ли или са нещо друго? Оставам с впечатление, че на никой не му е ясно, а просто ги използва без да знае защо! :?

И Моряк, научи ги тези колеги как да преминават органзи, пера и ламета през върха на куките, защото ми е жал да ги гледам как са им вързани чепаретата! :!:

Наслука на всички! :D
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1126
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Чепарета за сафрид

Мнение от rap66 »

Забелязвам явен уклон към изучаване на зоопланктона в черно море, та рекох и аз да попрочета ... ама те тез животинки много дребни - 0.20 - 0.5 мм. Мойте куки и те дребни - 12 номер, но все едно да боядисам Т34 като пчела примерно, и да ходя на лов за пчелояди.

И един друг въпрос ме гложди от известно време - за туй прословуто UV. Мисля си ако дойдат едни извънземни, дето не виждат нашия видим спектър и почнат да връзват мухи за хора, и някак разберат че ние (хората) виждаме в определен диапазоин на вълната - и оп хит - "ламе ВИДИМО" или съкратено VM. И после се чудят що едни ламета VM хващали, пък други не толкова. А кай да им каже че ние виждаме различно различните дължини на вълната - едно VM го виждаме зелено отровно, друго с цвят "кебапче" и т.н. Та в тоя ред на мисли дали няма "зелено", "жълто", "бенбено" UV :roll:
Аватар
dobria1
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1561
Регистриран на: Сря Юни 24, 2009 9:58 pm
Местоположение: Варна

Re: Чепарета за сафрид

Мнение от dobria1 »

1000n написа:И Моряк, научи ги тези колеги как да преминават органзи, пера и ламета през върха на куките, защото ми е жал да ги гледам как са им вързани чепаретата!

Кой казва че този метод е правилен???
1000n написа:
Моряка написа: ако използваш до една четвърт само косата от органзата
Органзата, с която работя няма коса! :roll:

ИМА ИМА просто не знаеш как да стигнеш до нея :lol: :lol: :lol:
НАЙ МИ Е ДОБРЕ ЛЯТО КАТО Е!!!
Изображение
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: Чепарета за сафрид

Мнение от Моряка »

1000n написа:
И Моряк, научи ги тези колеги
Нямам намерение никого да уча, всеки сам си решава как да вързва, то зависи как си почнал, как си свикнал и т.н. Истината е да работят чепаретата и хората да са доволни.
А за органзите, ако ги ползваш трябва

от това

Изображение

да сътвориш това

Изображение

Като е силно препоръчително и от най-тесните органзи да слагаш малко от полученото от втората снимка.

И виж в темата Качествени чепарета момчето japonimo88 какво е сътворил, трябва да стигнеш поне до неговото качество за да даваш съвети.Не знам на какво се дължи, но много си изостанал, приеми го, като градивна и позитивна критика.Един съвет от мен, прегледай основно (сега зимата) темата Качествени чепарета.Там ще намериш отговори на въпросите си, и за UV-то също.Аз поне научих някои работи от там. :D
А сега де? :roll:
Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Re: Чепарета за сафрид

Мнение от 1000n »

dobria1 написа: Кой казва че този метод е правилен???
Опитът(тестовете, фактите) и старите рибари.
Моряка написа:Нямам намерение никого да уча ...
Правилно! Дръж ги в неведение! :lol:
Моряка написа: ... Истината е да работят чепаретата и хората да са доволни.
Така, де! Аз, а и другите потребители на форума сме виждали, че твоите чепарета работят добре! :)


И защо трябва да разплитам тези органзи?
Някой тествал ли е каква е разликата между бидеми направени с разплитани органзи
и такива, които са направени с отразани парченца органза, както съм ги правил и аз?
Моряка написа:Не знам на какво се дължи, но много си изостанал, приеми го, като градивна и позитивна критика.
Ама аз никога не съм се състазавал с когото и да било! :!: :D

Аз се боря с природата, в частния случай - с рибите! И съм на олимпийския принцип - важно е участието и забавлението! :D
На мен ми е интересно, например, защо и дали едни риби се хващат на дадени цветове изкуствени примамки,
и защо пък други риби предпочитат други разцветки и т.н.? :?:

Наслука на всички! :D
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Чепарета за сафрид

Мнение от rikitikitavi »

Много се дръдлите ама истината е вече казана малко по-нагоре. Хубаво е да имате идея и как се променя цвета на храната на сафрида според силата на слънцето и бистротата на водата. Онези малки рибки хич и не искат да се открояват и правят всичко възможно да се измъкнат. За тези дето не са поглеждали във водата става дума за едни рибенца с размер 5-12мм. Цветовете в които съм ги виждал са много ама винаги се вижда страничната им линия, винаги гръбчето и коремчето са противопопложни цветове и винаги има някакъв друг цвят на страната. В тях съм виждал неоново синьо,зелено, кафяво, бяло,жълто.....
Та така.
Ама има едни моменти във водата когато се напълни морето с хайвера на мидите-едни такива топченца и всичко папа само него.
Има и един друг момент в морето дето пък едни почти жълто-оранжево-прозрачни морски бълхи са навсякъде и всички рибки само тях папат.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
ганев
новобранец
новобранец
Мнения: 35
Регистриран на: Нед Сеп 21, 2008 2:33 pm
Местоположение: Бургас

Re: Чепарета за сафрид

Мнение от ганев »

Вече не се сдържам и ще цитирам Киро
Аве 1000-рка,ти пиеш ли си редовно апчетата?
Аватар
dobria1
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1561
Регистриран на: Сря Юни 24, 2009 9:58 pm
Местоположение: Варна

Re: Чепарета за сафрид

Мнение от dobria1 »

1000n написа:
dobria1 написа: Кой казва че този метод е правилен???
Опитът(тестовете, фактите) и старите рибари.
Ти ли говориш за опит,и тестове дето виждаш морето 3-4 пъти в сезона(някой го правим в една работна седмица,без уйкенда) и не смеем да сме толкова категорични с изводите като теб(че синьото не работело примерно)
А относно старите рибари какво да коментирам те и те напреднаха и приеха новите неща(като найлонови мрежи,вместо капронените плетеняци) за разлика от теб.Няма да коментирам повече че да не обидя някой стар рибар,само ще кажа че ако едно време са имали такива материали лодките им са щели да потъват от риба.
1000n написа:И защо трябва да разплитам тези органзи?
Някой тествал ли е каква е разликата между бидеми направени с разплитани органзи
и такива, които са направени с отразани парченца органза, както съм ги правил и аз?
Никъде не е споменавано че тази тема е за риболов на клатене от брега :lol: :lol: :lol: Искаш ли да ти кажа на какво ще заприлича таз отрязана органза (дето я показваш) ако я клатиш 5-10 часа от ЛОДКАТА (непознато за теб средство) на дълбочина примерно 12-18 метра че и повече и отдолу си турнал едно 60-70 грамово олово заради течението,ще заприлича на една разплетена дамаджана или по точно казано на ГЪЗ.
тук четат и хора които имат лодки(основно такива даже) и не длъжни да ти вярват на щурите глупости

п.п.То не се издържаш вече бре що наистина не вземеш да смениш хапчетата че тез нещо не помагат
НАЙ МИ Е ДОБРЕ ЛЯТО КАТО Е!!!
Изображение
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: Чепарета за сафрид

Мнение от Моряка »

Така е Ники, за малките рибки, а който не се е гмуркал и не им е обръщал внимание, сигурно при много тихо време ги е виждал на повърхноста, на малки ята.
относно изрязването на органзата като 1000-ката съм виждал да се прави САМО при дългите чепарета за паламуд и то не точно така изрязано, и то от твърди пера и не към острието на куката, а точно обратното, и то е направено с умисъл при влаченето с лодка.
Относно старите рибари преди 1-2 години снимах едно чепаре на един дядо от времето на Караделев, има и голи куки, коментарите не от мен :D

Изображение
А сега де? :roll:
Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Re: Чепарета за сафрид

Мнение от 1000n »

Значи никой не е тествал отрязаните парченца органза съпоставени с коса от органза - тогава
ще трябва да направя и такъв експеримент! :idea:

Иначе благодаря за многото комплименти! Но не си правете труда, защото
те за мен нямат абсолютно никакво значение - само сте си изгубили времето в писане! :lol:

Наслука на всички! :D
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Чепарета за сафрид

Мнение от КИРО »

Органзата преди години още беше показана - http://www.nariba.com/forum/viewtopic.p ... 84#p550384" onclick="window.open(this.href);return false;
После я зарязахме,не върши работа както се очакваше - не си открил топлата вода де. :wink:
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
germana74
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 312
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 9:41 pm
Местоположение: Бургас

Re: Чепарета за сафрид

Мнение от germana74 »

Привет, аверчета! Привет и на теб Бати Киро, Капитане!
...Що се отнася до органзата?... За мен върши уникална работа. Има моменти в които става страшно, мека е и има страхотна игра, а съчетае ли се правилен цвят, фина тънка кука и хубав Ф-К + качествени ламета, резултатът не закъснява. Скоро и аз ще споделя с вас какво съм сътворил и ще кача снимки. Още веднъж подчертавам, че това е мое мнение. Поздрави на всички!
“Отмъщението е блюдо, което е най-добро студено”
Публикувай отговор

Обратно към “Изкуствени примамки”