Съвети за риболов в района на Лозенец

Модератори: emo vasilev, alekst

Публикувай отговор
Аватар
hristomitkov
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Нед Мар 29, 2009 12:48 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Съвети за риболов в района на Лозенец

Мнение от hristomitkov »

Здравейте Колеги,

преди всичко искам да ви благодаря за професиналните мнения и предоставената информация в раздела Морски риболов.

По принцим морския риболов не ми е познат, но както се очертава ще пътувам често до Лозенец и със сигурност ще се пробвам да хвана някои от морските видове.

След като се запознах с някои от техниките за морски риболов с колегата ми ще се пробваме на бомбарда и на чепаре с надеждата да хванем нещо повече от попчета.

Имам една молба към всички запалянковци на морския риболов... ако между вас има такива, които са ловили в района на Лозенец, моля за съвети и препоръки.

На картата виждам, че около Лозенец има и реки, които се вливат в морето... с радост ще приема всяко мнение свързано с риболова в и извън морето. :D

Предварително ви Благоваря
Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Re: Съвети за риболов в района на Лозенец

Мнение от 1000n »

Май, сега основно попчета могат да се ловят на морето, но до няколко седмици би трябвало да започне да се хваща карагьоз на чепаре. Аз ловя карагьоз с чепарета с куки номер 6 или 4 и основно с черна перушина. Но за да започне да се обажда карагьозът трябва още малко да се постопли водата. Сега е само 7-8 градуса. Наслука :D
Reo
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 212
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 10:43 am
Местоположение: Търговище

Re: Съвети за риболов в района на Лозенец

Мнение от Reo »

По това време наистина само попчета може да хванете в морето.Не че не може нещо друго но ще е случайно.Просто е много рано и е студена водата.Бомбардата едва ли ще даде нещо по това време.Ако искате опитайте на Маслен нос за попчета, там поне е доста дълбоко и може да хванете добри попчета.Има добри места на север от носа в посока Коракя.Там камъните са по-ниски и е по-чисто за замятане.Носете си всякаква стърв - бял червей, мида, цаца, торен червей, скарида, не се знае на какво ще зема ако въобще пипа.Иначе ако по буните ходите, може на Китен до пристна на Марината, между лодките.Под Дебелариума също има една буна която дава добре, но там е по-каменисто и трябва да целите в прозорците между камъните.Миналия април хванахме смого попчета там, между които и доста едър лихус.Може и скорпид да хванете евентуално.Реките наоколо са Китенската и Дволската на север и Велека на юг.То и за речен риболов е малко рано още, но в Китенската и Дявлската може да се хване някоя каракуда.На Велека има хубав морунаш който може да се хване също по това време, а нагоре по течението - към Бродилово или Кости може и речен кефал.По това време рибата би трябвало да налита на жива стръв предимно, вземете си бял червей.Ако в Лозенец няма отворен риболовен магазин идете до Приморско и ако не знаете къде е, питайте за магазин "Косатка".Там ще си намерите стърв и ако нещо друго ви трябва.Сетих се за още нещо, на запад от Приморско, от другата страна на главния път има една блатиста местност, която се отводнява от доста широки канали.Има добри шарани(не знам по това време дали ще кълват изобщо) и каракуда.Малко е трудно за отиване до тях обаче, трябва да се мине по пътв който е северно от Дяволската и да се пресече реката до един каптаж.После през едни свинарници се минава и има малко ходене пеш.Пък и водата е застояла не съм ял риба от там.Ловихме там веднъж и се хващаха доста шарани по кило-две, но беше през юни и ня вземахме рибата.Просто споменавам като вариант.Това се сещам за сега.Наслука, въпреки че много рано през годината сте тръгнали :)
Изображение
Аватар
hristomitkov
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Нед Мар 29, 2009 12:48 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Съвети за риболов в района на Лозенец

Мнение от hristomitkov »

Здравейте колеги,
след няколко години трупане на опит обновявам темата с актуална информация най-вече за хората, които никога не са ловили в този район, а и на морето като цяло. Конкретно става дума за риболов в село Лозенец и околните райони. Насъбра се материал и ще го разделя на няколко поста за да е по-удобно за четене.

Кога беше последния ми риболов в Лозенец?
Последния ми излет беше преди няколко дни и бях в Лозенец между 21 август и 1 септември, 2015г. От 2009г до този момент лових основно на белите скали, скалите на плажа и различни скали между Лозенец, Оазис и Арапя. Ще се фокусирам върху белите скали, защото те са ми любимо място – труднодостъпно, но много приятно за риболов.

Къде се намират белите скали в Лозенец?
Белите скали се намират между малкия неохраняем плаж (на юг от централния) и плажа на прословутото заведение Хасиенда. От скалите се виждат кея и емблематичния християнски кръст на носа до кея.
Имайте предвид, че сутрин е по-доброто време за риболов, защото вечер на плажа има партита, джетове и разни други плуващи ентусиасти. Най-удобните места за риболов от скалите са по посока на кея и ако има трафик шансовете за улов са много по-малки.

Как се стига до белите скали?
Единствения разумен начин да стигнете до удобните места за риболов е от малкия път, който е изрязан в белите скали. Този път води до малкия плаж до кея (Хасиенда). Не се минава от страната на заведението, а от към скалите. С днешна дата в края на пътя има кофи за смет и купчини водорасли – минете зад тях и се подгответе за разходка по разхвърляните от морето скални късове.

Какво трябва да знаем преди да ловим риба на скалите в Лозенец, а и по принцип?
1) Носете здрави обувки, които са закрепени добре за краката ви – носенето на джапанки и чехли са потенциална беля. Често скалите са остри и хлъзгави и е важно да стъпвате максимално сигурно. Не си струва да рискувате наранявания и падания, които могат да провалят целия ви престой на морето.
2) Придържайте се към употребата на минимален брой такъми и въдици. Цялото оборудване трябва да е компактно и удобно за пренасяне, защото на места ще ви трябва свободна ръка за да се подпрете при катерене или слизане.
3) Носете си вода. Шапка и слънчеви очила – задължително.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
hristomitkov
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Нед Мар 29, 2009 12:48 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Съвети за риболов в района на Лозенец

Мнение от hristomitkov »

Това е част 2/3 от поста за Риболова на Лозенец 2015г.

Кога да ловим на Лозенец?
Във форума има много информация за миграцията на морските видове риба и за избора на стръв. Относно риболова по морето ще обобщя: Информирайте се; Бъдете реалисти; Не се заблуждавайте, че ако знаете „точните места“ и имате супер такъми с най-подходящата стръв ще успеете, защото основния фактор за успех е времето по-което сте на морето. През последните 6 години използвах всяка възможност и правих опити за улов през месеците май, юни, юли, август, септември. Ограничавам се до лов от брега в района на Лозенец и лично за мен най-успешни са август и септември. Разбира се това е времето, в което рибата се храни активно и постепенно се придвижва от север към по-топлите южни води. За риболова от лодка условията са малко по-различни и шансовете за улов са доста по-големи, но това е друга тема. Само ще вметна, че в района на Лозенец с лодка се лови сафрид на чепаре.

Каква риба има в Лозенец и как да я уловим?
Със сигурност местните ще ви уверят, че в района има 10 вида риба, но от брега малцина успяват да хванат повече от 4-5 без да броим плевелните дребосъци. Тук ще опиша трите вида, които засякох най-често.

Платерина. На скалите около плажовете през август се лови платерина на блатен червей на дъно, с по-особен монтаж - една тежест, една или две куки с така наречените „тапички“ – коркови или стиропорени. Въпросните тапички не позволяват на куките да се закачат в скалите и дъното. Този монтаж работи отлично на скални места. Избора на стръв не е голям и блатния червей е предпочитана стръв, но не забравяйте, че риболова в известна степен е импровизация и е важно да се изпробват други варианти, като миди, парчета месо от риба, скариди и друго за което се сетите или видите от местните.

Попче. Те се ловят близо до дъното. Хванах няколко на белите скали на блатен червей, но се лови и на скарида. В моя случай –потъваща бомбарда с много бавно водене на стъвта.

Зарган. Това е любимият ми вид за хапване и за ловене. Моля не сравнявайте заргана в Гърция с този по Черноморието – Да, гръцкия е огромен спрямо нашия. Нашия зарган се лови не по-малко емоционално и подобно на по-големите си батковци прави тигели и се бори с всички сили. За да ловите зарган на Лозенец изберете месец септември. Пасажите идват през септември. Тази година успях да изловя няколко заргана в първите дни на септември, но нямаше пасажи, а по-скоро бяха отделни риби. Най-ефективния такъм за улов на зарган е бомбардата - благодаря на колегите, които са писали по темата. Определено това е риболова, който ми допада повече, защото изисква постоянна активност – търсене на места и постоянно замятане.

Няколко подсказки за бомбардата.
1) Предварително купете окомплектована бомбарда за да видите как е направен монтажа и след това направете собствен монтаж с по-качествени вирбели, влакно и куки. В магазините използват най-евтините влакна, вирбели и куки. Знам го от личен опит – след 10-15 замятания единия вирбел се разпадна на две – дефектен.
2) Носете със себе си плуваща и потъваща бомбарда – ако рибата не гони на повърхността я потърсете по-ниско. Първите заргани на белите скали се хванаха на потъваща бомбарда.
3) Носете блатен червей и поне още един вид стръв. Ако няма – хванете дребна риба и я направете на малки филета.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Последно промяна от hristomitkov на Пон Сеп 07, 2015 12:33 pm, променено общо 2 пъти.
Аватар
hristomitkov
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Нед Мар 29, 2009 12:48 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Съвети за риболов в района на Лозенец

Мнение от hristomitkov »

Това е част 3/3 от поста за риболов на Лозенец, 2015г.

Тази част съдържа най-важните съвети за прохождащите (като мен) морски риболовци. Форума е добър източник на информация, но истината е, че всеки от по-опитните риболовци прави самостоятелни проучвания на място и отделя от времето си за разговори с местни и преминаващи риболовци, за наблюдение и анализ. Мненията във форума дават базова информация, а подхода и успеха зависят от индивидуалните ни качества и умения. Ако сте на брега и не кълве - не си губете времето и използвайте времето за разузнаване. В тази връзка няма да сбъркате ако се придържате към няколко основни съвета. Те са валидни за всяко ново място за риболов.
  • 1) Никога не е излишно да имате бинокъл под ръка. Наблюдавайте и събирайте информация от разстояние.
    2) Бъдете любезни, разговаряйте с местните и с преминаващите риболовци. Местните не пропускат да си правят шеги с туристите особено ако се вземат твърде на сериозно. Не блъфирайте, че сте наясно с нещата. Дори да сте любезни не вярвайте на всеки и сравнявайте информацията. В заведенията за хранене може да се получи добра информация.
    3) Подгответе се добре, защото когато кълве няма време за ходене до магазина или квартирата.
Желая ви успех и се надявам, че ще ме допълните за риболова на Лозенец
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Последно промяна от hristomitkov на Пон Сеп 07, 2015 12:27 pm, променено общо 1 път.
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Съвети за риболов в района на Лозенец

Мнение от КИРО »

Поклон за написаното.
Личния опит е най-добрия учител. :wink:
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Публикувай отговор

Обратно към “Информация за местата за риболов по морето”