Гърция - Аспровалта

Модератори: emo vasilev, alekst

unclego
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Юли 12, 2010 1:40 pm
Местоположение: София

Гърция - Аспровалта

Мнение от unclego »

Здравейте колеги, очертава ми се да изкарам празниците (22-25/09) в Гръцко, по-точно в Аспровалта.
Наясно съм с морския риболов по черноморието и съм доста добре оборудван за него, но бих искал да получа някой и друг съвет за Гърция.
  1. Та общo взето имам следните въпроси :
  2. Места за риболов :
    Някоя добра душа дето не я мързи да пусне както в тази тема някое пинче на гугълмапс с добри места за риболов ще съм преблагодарен, да не обикалям като гламав да търся.
  3. Стръв :
    Доколкото съм ровил по форума и съм говорил с колеги, вземам си солидно количество бял и за бомбардата си свиркам. Мисля че в дием фишинг видях едни "мариновани" червеи на Grauvell подобни на нашия блатен(морски) зависи от региона как им викат. Тези са в един буркан обработени с някакъв химикал и седят доста гумени и не се развалят дълго време дори и след като се отворят, а и рибата трудно ги сваля от куката (поне според продавача, който ги показваше на един колега). Някой пробвал ли ги е и дали си заслужава (не че няма да прежаля 8-9 лева, но ако не стават да не си губя времето с неподходяща стръв).
  4. Такъми :
    За дъно важат ли черноморските такъми за платерина (тия с топчетата). Принципно си ги правя и двата вида (северния/варненски модел с две куки и дълг повод на долната като чуконти и южния с трите с нормални поводи). Или да си правя някаъв друг модел.
    Чепарета, стават ли нашите купешките (това нямам нерви да го връзвам) и евентуално къде в София може да си купя подходящи.
  5. Риби :
    Има ли някоя гад от типа на нашите дракони, от която да се пазя ?
Изображение
s4etovod
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 518
Регистриран на: Пет Фев 22, 2008 12:38 pm
Местоположение: София

Re: Гърция - Аспровалта

Мнение от s4etovod »

Писано е доста по темата, но ето накратко:

1. Личи си, че с гугъл си добър и след като не те мързи :wink: - места в околностите на Аспровалта са: Устието на Струма - на левия бряг има кей (при устието един кръгъл залив), не е много далече и вливането на Ангиста в Струма, в най-левия край на залива на Аспровалта има кей, разбира се и кея на Ставрос.

2. Ако ти се дават 9 лв за маринован червей по-добре си купи Акровати направо от гръцко - струва 3,50-4 евро кутията. Белия червей е задължителен, както за бомбардата, така и за плувка. Ако хванеш зарган, режеш си парченца от него. Пилешко филе и свинска пържолка - режеш малки парченца. Задължително 2-3 кг цаца - гледай да е малки пакети, така няма да ти се скапва - вземаш колкото ти трябва. Ползваш за стръв половината цаца - тази с опашката. Препоръчвам ти да си вземеш за дъно на полиангистро за стръв сардина/сардела от БГ - замразяваш я тук и ползваш там - на полиангистро може да се хване всичко - предвиди влакно поне 0,30.

3. Може и да стават, но най-успешния метод за дъно е полиангистрото - купува се от там и струва до 2 евро. Не питай пак какво е това, а разцъкай темата за Гърция. Чепаретата стават (сафридските) стига да има пасажи - пробвай главно сутрин и вечер.

4. Има :idea: - дракони, скорпиди, това лято видях един тъп сърбин как се ободе на дракон будалата - внимавай. Най-много може да объркаш нашенския дракон и там с попче. По принцип попчета съм ловил много, ама много рядко в гръцко - та видиш ли нещо като поп по-добре го хвърли - няма да ти направи кефа и няма да ти напълни кофата. Има и едни змиорки Мугри - ловят се нощем на дъно - гърците ги е страх/гнус да ги пипат, щото им приличат на змия. Стават за ловене/папане - внимаваш замо да не те ухапят - боли, не са отровни.

най често може да хванеш зарган, кефал, сафрид, скумрия, спарос...

Успех.

И след като не бях мързелив да ти отговоря така изчерпателно, ако не пуснеш после репортаж със снимки :axe: :axe: :lol: Гледам регистриран си от 2010, - треа се Фключишшшш и момента е след като се върнеш :drinkers:
unclego
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Юли 12, 2010 1:40 pm
Местоположение: София

Re: Гърция - Аспровалта

Мнение от unclego »

Благодаря ти колега от сърце за доста подробната информация.
s4etovod написа:места в околностите на Аспровалта са: Устието на Струма - на левия бряг има кей (при устието един кръгъл залив)
За това ли става въпрос?
s4etovod написа:в най-левия край на залива на Аспровалта има кей, разбира се и кея на Ставрос.
Това е някъде след мегдана с кръчмите в посока Ставрос, доколкото си спомням. На кея на Ставрос съм ходил, ама бяхме с две жени и си представи КОЛКО багаж могат да помъкнат две каки за десет дена. Нямаше къде да сложа бутилка бира в багажника, камо ли пък въдици. Сега съм с комби и съм заплашил с рестрикции обема на багажа, ако искат голи да ходят не ми дреме, първо си качвам такъмите после всичко останало :)
s4etovod написа:най-успешния метод за дъно е полиангистрото - купува се от там и струва до 2 евро. Не питай пак какво е това, а разцъкай темата за Гърция.
Вече питах гугъла (като знаеш какви думички да го питаш става доста по-лесно).
Явно си добре запознат с района, та да те питам още нещо къде в Аспровалта да се снабдя с въпросните акровати и полиангистро :)

PS : То ще вземе да стане един гайд за района така :)
Изображение
s4etovod
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 518
Регистриран на: Пет Фев 22, 2008 12:38 pm
Местоположение: София

Re: Гърция - Аспровалта

Мнение от s4etovod »

Не, за кея си разбрал в обратната посока.
Този кей който ти споменах е в посока Кавала - рибарски кей е. Отвътре е много плитък, от външната страна един колега jamiemirror от форума сподели (някъде беше и писал), че е ловил големи заргани.

Акровати трябва да има във всеки рибарски магазин - в Аспровалта не зная, но в Ставрос от в магазина на пристанището трябва да има. Ама пак ти казвам - не е задължително!!! Ако има риба ще си начешеш крастата и с това, което може да си вземеш от тук - бял, цаца, месо, сардина - предостатъчно разнообразие от стръв.

Не ми се отваря линка за Струма, но яз не съм и ходил там - казвали са ми Петричани, че имало кей там и че ловели нощно време от много лаврак до скумрия.

Успех и пак ти напомням за репортажа :drinkers:
Последно промяна от s4etovod на Сря Сеп 14, 2011 4:37 pm, променено общо 1 път.
niki71
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 305
Регистриран на: Чет Апр 03, 2008 7:43 pm
Местоположение: София

Re: Гърция - Аспровалта

Мнение от niki71 »

Не се хвърляй на маринованите червеи не вършат работа. Аз имам нищожен опит в Гърция, но на филе от местна рибка даваше в пъти повече.
unclego
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Юли 12, 2010 1:40 pm
Местоположение: София

Re: Гърция - Аспровалта

Мнение от unclego »

s4etovod написа:Не ми се отваря линка за Струма, но яз не съм и ходил там - казвали са ми Петричани, че имало кей там и че ловели нощно време от много лаврак до скумрия.
този отваря ли се? Зелената стрелка е някакъв кръгъл залив, и в гугъла там имаше снимки на някакъв кей.
Изображение
s4etovod
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 518
Регистриран на: Пет Фев 22, 2008 12:38 pm
Местоположение: София

Re: Гърция - Аспровалта

Мнение от s4etovod »

Да, баш там трябва да е мястото! Успех...
unclego
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Юли 12, 2010 1:40 pm
Местоположение: София

Re: Гърция - Аспровалта

Мнение от unclego »

s4etovod написа:Не, за кея си разбрал в обратната посока.
Този кей който ти споменах е в посока Кавала - рибарски кей е. Отвътре е много плитък, от външната страна един колега jamiemirror от форума сподели (някъде беше и писал), че е ловил големи заргани.
Мисля че го намерих и него, тука съм ги показал и трите места.
unclego написа:Има ли някоя гад от типа на нашите дракони, от която да се пазя ?
Намерих това. Доколкото зацепих тези с име в червено са отровни. Не че дракона (бая гадове съм одрал и изял) и скорпида не ги познавам. Но може пък на някой друг да му е от полза.

Изображение

Изображение
Изображение
s4etovod
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 518
Регистриран на: Пет Фев 22, 2008 12:38 pm
Местоположение: София

Re: Гърция - Аспровалта

Мнение от s4etovod »

Брат, кефиш с тия познания по Google Maps :prayer: :drinkers:
Повече от перфектен си и имаш голям капацитет за хубави репортажи/насоки в този и други рибарски форуми.
nlbabg
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Авг 18, 2011 11:22 am

Re: Гърция - Аспровалта

Мнение от nlbabg »

Аз бях там в края на август и сега пак ще ходя по празниците другата седмица.
Ловях основно на рибарското кейче на Аспровалта. На 6 км от Аспровалта в посока Кавала - точно където си го посочил.
Ловях основно на дъно - замятах на вътре. Телескоп с водачи 3.9м. с акция 10-30, влакно 0.35, повод 0.16-0.18, 2 куки 6 морски, тежест 30 гр., стръв акробати, улов - ципура и спарос (доволно, като се има в предвид не добрата подготовка и първи морски риболов). Пробвах и с бомбарда, на воблер и чепаре, но нямах успех. Заргана беше малък, а хишника гонеше по-навътре. Пробвах и на свинско и на рапан, но пак нищо.
В Аспровалта има 3 (поне аз толкова видях) рибарски магазинчета - две на централната улица от дясно, в посока Кавала и едно в една пряка от същата страна (денем трудно се откриваха) - аз пазарувах от това в пряката. Акробата е на цена 4 евро. Има всякакъв такъм и щените на част от нещата са по-добри. В Logkari също има рибарско магазинче и нещата са малко по-евтини: червеи - 3.5 евро.
Имаше и ловящи от пража на Аспровалта - между Св. Георги и Аспровалта. Излизаха вечер, със столчетата и съответната лимонада.
Явяват се и доста делфини и риба тогава - няма.
На кея ловяха основно гърци - 90%. Българите бяха гастролиращи и не видях никой да идва два пъти.
Аз ловях преди обяд до 11 и привечер до към 9. Нощен не направих - ще пробвам сега.
Един грък ми показа, как лови нощно време. От вътрешната страна на кея, на ваглер 3+1гр и светеща ампула, с бял червей и кука 6ти номер (по 5-6 на куката). Прашка за захранване с бял червей, захранка от пръст, бял червей и консерва от сардини - забъркано и на топки във водата.
Ходих и до Ставрос, но и там никой-нищо. Българи споделиха, че само къпят червеите (всички ловящи). Пълно беше със спароси (като пирани са). Едни италианци извадиха 3 октопода за 30 минути.
На Аспровалта също пускаха за октоподи, но не видях да вадят.
Ето ти идшн списък, който аз съм си подготвил (ако се споразумеем със жената) и може да ти е от полза:
1. Телескопи 3.9м (10-30), 4м (20-50), 5м.
2. Влакно потъващо 150м 0.25, 0.20 или 0.22 и евентуално 0.30
3. Повод флуоркарбон 30м 0.12, 0.14, 0.16
4. Куки морски 2, 4, 6, 8, 10 и 16-18 речни за малки рибки за стръв
5. Тежести 30гр, 40гр и комплект за плувка
6. Бомбарди 30гр плуваща и потъваща, 15-20гр плуваща (евентуално за воблерите)
7. Воблери 1-2 бр Рапала или Зури и 1-2 лъжици
8. Ваглери 2 бр
9. Вирбели, стопери, амортесори, прашка, светулки, метални поводи, сонда, фенерче, ръкавичи, клещи, чукче, макетен нож
10. Бял червей 1 кг, цаца 1 кг, сардини 2 консерви.

Ловяха се дракони. За тях си вземи клещи с издължени човки и чукче.
На устието на струма мисля да ходя да потърся червей.
Може да се зъсечем по кейовете.
unclego
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Юли 12, 2010 1:40 pm
Местоположение: София

Re: Гърция - Аспровалта

Мнение от unclego »

s4etovod написа:Успех и пак ти напомням за репортажа :drinkers:
Няма да има репортаж за съжаление. Господинът спечелил конкурса "мъж под чехъл на годината", не можа да си получи наградата, защото жена му не го пусна да си я вземе. Човека, който ми пусна фитила да ходим ме прее**а, като естетвено ми го сервира точно един предварително :evil:
Изображение
s4etovod
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 518
Регистриран на: Пет Фев 22, 2008 12:38 pm
Местоположение: София

Re: Гърция - Аспровалта

Мнение от s4etovod »

Маааму стара...понякога става и така. Нищо, жив и здрав да си то няма да избяга :wink:

Аз другата седмица съм в отпуск и има някакъв шанс 0,01% да отскоча из околността, та поне прясно инфо да дам на стотиците тайно четящи тук и пазещи кой какво и как в Гръцко :evil: Всеки точи инфо, влачи пълни кофи и чували в БГ, гЪчи яко буркани за да има до дълбоки старини и само чат пат някой се заплесва и пуска инфо или репортаж за гръцките си рибарски подвизи :twisted:

Когато/ако пием по бира :drinkers: ще ти шопна някои работи :wink: , ама това най-рано другия месец...
nlbabg
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Авг 18, 2011 11:22 am

Re: Гърция - Аспровалта

Мнение от nlbabg »

То и моя бюджет жената го съкрати доста, но все пак ще ходя. Ако има резултат, ще постна информация.
nlbabg
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Авг 18, 2011 11:22 am

Re: Гърция - Аспровалта

Мнение от nlbabg »

Общо взето уловът този бът беше доста беден, риба почти нямаше.
Но аз съм доволен, понеже хванах това което търсех, даже и още.
Зарган имаше, по-скоро дребен отколкото задоволителен. Максимална дължина 40-50 см. Ловеше се с бомбарда и бял червей (пробвах и на акроват, но не искаше; на пилешко,,свинско и заргана не сем пробвал, понеже си дърпаше добре и на бял). Това е на кея в Аспровалта. На кея в Ставрос се беше настанил един голям кораб в петък и всички мятаха от брега - имашеоне 20-30 българи мятащи с бомбарди, но без голям успех.
С бомбардата хванах и две други рибки - лица. Не бяха много големи, но пък доа трудно се вадеха поради плоската форма на тялото им и са доста красиви. Има ги, където има много заргана, но трябва да се замята по-навътре.
Понеже времето беше доста тихо мятах с 18гр. плуваща бомбарта с основно влакно 0.18 и повод флуоркарбон на 0.16, кука морска 10.
С лъжица нямах успех за зарганата, само гонеше, но не искаше да захапе.
На дъно сутрин до към 11 часа се ловеше ципура - не много едра, със стръв морски червей. Общо взето слабо дърпаше. Гърците ломяха с нещокато хляб - както ние залагаме качамак.
Ноще риболов английски с ваглер - лавраци с тегло малко над килограм. Стръв бял червей, захранка бял червей, хляб омесен с миризливо сирене, накълцана цаца с пръст. Най-добър улов към три сутринта. Място - кея на Аспровалта. Хванах и още някакъв хищнк, но не знам как се казва.
До Струма не ходих, защото ми казаха, че е доста мътна. Вчира имаше доста хора да мятат около устието, но ги гледах доста от далеко.
unclego
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Юли 12, 2010 1:40 pm
Местоположение: София

Re: Гърция - Аспровалта

Мнение от unclego »

Е все пак ще има някакво подобие на репортаж, но не очаквайте да намерите много информация за риболов ...
След цялото кандардисване на приятеля, който ми пусна фитила да идем до Гърция, "ще дойда" - "няма да дойда", в четвъртък сутринта аз се ядосах и реших да ида сам. Минах набързо за бял червей, два хляба, цаца итн. намятках такъмите в колата, натоварих жената и хайде към Гръцко.

В България, както и можеше да се очаква трафика беше доста натоварен. Пътя след границата е нафрашкан със знаци за ремонт, не че нито на отиване, нито на връщане видях някой да прави нещо. Аз обаче реших да не изкушавам съдбата и карах като Луи Дьо Финес на темпомат със 40 и колоната отзад. След Серес на едно място имаше три полицейски коли в рамките на един километър и бяха събрали бая "клиенти".

Както и да е най-накрая се довлякох до Аспровалта. Първа спирка естествено рибаркия магазин.
Изображение
Изображение
Тука се започна с welcome to Greece. Сега ме е яд че не сетих да го снимам и вътре. На тази снимка не вижда много добре, но човека не се престараваше да работи. Влизам аз вътре и какво да видя, на щанда оставено фрапе, цигари, запалка, мобилен телефон итн. Какво да си помислиш - човека след една две минути ще се появи, поне фрапето да си пийне. Да ама не след 15 минути дремане си бих камшика и отидох да се настанявам в хотела, с идеята да оставя жената и да половя някой и друг час с наличните неща.
Изображение
И тук изведнъж нещата вместо към кротък вечерен риболов взеха да отиват към пълен катастрофопулос. Оказа се, че в хотела има силна немска група от петнайсетина човека, с които се бях засичал предишни години. И се започна едно "meine freunde", "meine bruder" като естесвено трябваше с всеки да пийна по едно от тази отрова ... Това е някакъв вид домашна ракия с билки дето я няма по магазините само "приват". Тука деня запона да приключва ...
Изображение
Германците са както е известно хора организирани и си имаха програма ... обикаляне на таверни. Естетвено всички с униформени тениски с карта на обиколката
Изображение
Малко октоподи на този стоп ...
Изображение
До тук с четвъртъка и петъка до привечер, защото снимките станаха по 500 евро всяка :)

В петък следобяд изфинтирах германците, хванах Стефанос от хотела за шофьор и хайде за риба. Отидохме първо на кея в Аспровалта
Изображение
Изображение
Вътре е доста плитко и беше пълно с дребосък, отвънка "ловяха" няколко гърци, но след като поседяхме половин час и реших да идем да видим какво става на Ставрос. Там беше акостирал голям кораб и имаше 50-60 човека, които киснеха стръвта. Никой нищо не хващаше освен един октопод. Поседяхме 3 часа, за които отразих една цъцърка и като се вмирисах на риба се предадох и реших да се отдам на милостта на германците.
Тука мисля да приключа и с петъка .. познайте защо ...

В събота станах относително рано и свивайки тайничко една бира от барчето, докато германците се кумят да закусят отидох с въдичките на плажа пред хотела.
Изображение
Мурмуритата се разхождаха на един метър от брега.
Изображение
На бомбардата епизодични заргани писалки, някой спарос, полиангистрото не помръдна цял ден. На бял даваше по-добре отколкото на акровати. Отразих и няколко мурмурита и три, които си мисля че са дребна лица. Тези ми направиха кефа как се дърпат.
Изображение
По едно време на 40-50 метра рипнаха някакви зверове колкото ръката ми. Скачаха по метър над водата и гонеха зарганите. Не обърнаха никакво внимание на жалките ми акровати. Е аз си имах зарганче за стръв и 500м много хубаво влакно 0.70, ама в София, в бързината бях забравил нещата по едричко ...
Общо взето след като котките си взеха пая след секунда невнимание остана това.
Изображение
Но пък немската група пак имаше програма ...
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Тука германците решиха да ме пробват, как съм след цял ден махане с бомбардата ...
Изображение
На другия ден малко красоти, седем бързи зарганчета сутринта, после се завъртяха делфини и рибата си би камшика. Аз последвах нейния пример и драснах към София.
Изображение
Изображение
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Информация за местата за риболов по морето”