За кая на плувка

Модератори: emo vasilev, alekst

Аватар
Златев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1192
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 2:10 pm
Местоположение: Варна

За кая на плувка

Мнение от Златев »

Много колеги бързат да закрият преди забраната. Аз бързах да открия. Кое? Каята, разбира се.
След късна уговорка на няколко бири, в шест часа сутринта на Лазаров ден установих с все още гуреливи очи, че нямам ни едно такъмче, ни една вързана кука! Възлова част от снаряжението ми пък беше останало при баща ми след последния ни съвместен излет. Май нямаше да мога да закрия калкана... Разполагах с два телескопа 7 и 6 метра, ролка 0,25 и кутийка с каяджиски куки. Какво повече ми трябваше? Нещо от кутията с речните такъми!
Започна едно трескаво връзване на куки, разредено с глътки горещо кафе. Имах няколко минути да заформя и по един-два такъма. И понеже съм си плувкарче по призвание, изимпровизирах някаква измислица, която се чудех дали няма да се окаже пълно фиаско?
И така – в първите свежи минути на осмия час на дванадесетия ден на четвърти месец на две хиляди и четиринадесетото лето от Новата човешка ера, аз и аверчето Наско спряхме над буната в Балчик.
Морето беше огледало, леко накъдряно от слабия североизточен вятър. Слънцето изпълваше въздуха, а свежите солени пари действаха като кофеин!
Бистрата вода разкриваше плетеница от камъни, водорасли и пясък покрай кея.
Имаше само един колега, който вече записваше трета бройка за деня.
Силно ентусиазирани разпънахме и се заехме с това, за което бяхме дошли – ден сред вълните, изпълнен с ласките на слънчевия вятър.
Скоро и сефтето на кая за годината ни споходи!
Излизаха дребни до средни стронгилчета. Търсих ги на скарида и парченце солен гюмюш. Наско започна на бяла мида и при него рибите следваха почти една след друга.
Кълването беше с леко почукване и повличане, като задържаше плувката на 3-4 см под повърхността. Празните кълването бяха много. Нямаше ги стръвните резки „отнасяния”. Моята импровизация се оказа доста успешна! 4 грама плувка, крайна верижка от 4 съчми през 3-4 см и над тях – 20см подов с кука. Така можех да облавям дъното около камъните с до 25-30 см разлика в дълбочината, без да се притеснявам от закачане. На този такъм имах само едно закачане и то – без късане.
Наско търсеше песъчливите полянки пред камъните в бистрата вода и там подаваше мидата. Рибките бяха мудни и малко претенциозни.
Все пак не бяхме капо. До към двет и малко имах няколко рибки, както и не лош лихнус на гюмюш.
Предната вечер убеждавах Наско, че имам и скарида, и гюмюш. Нямаше нужда да обикаля за бяла мида... Колко греших? Скаридата само я помирисваха и се отказваха, а бялата мида си я хапваха с кеф!
А кефът да ловиш кая в тихото до буната на леко такъмче на плувка /леко за този тип риболов/ е страхотен! Дори дребните рибки се борят и носят приятни риболовни емоции.
Имаше и по някой хубав стронгил. Имаше и върнати обратно дребосъци.
В каратки серии от по 3-4 рибки, търсене и 2-3 бири, дойде и ранният следобед. След последната „дащна градинка” решихме да потеглим към Варна, като се отбием на Панорама за бърза проба.
Точно на време – летен порой ни съпроводи по почти целия път, както и поредната бира в ръката ми...
На панорама имаше няколко колеги, завити в якетата си, обърнали гръб на вятъра. Сезонът не е започнал, спокойно е, пречиствателната не шуми, няма го и гадният, блудкав цвят на водата. Самотен булдозер заравнява пясъка на плажа отсреща.
Тук стронгилите бяха по-едри и взимаха по-смело. По-добрата стръв пак беше мидата, като гюмюша и скаридата също бяха атакувани, но почти без успех. И все пак това не беше „панорамската” кая от юношеските ни спомени...
Постепенно кълването замря и към пет събрахме.
Одухани от морския вятър, понапечени от ранното априлско слънце, приятно уморени от шетането по кея...
Приличен старт на каяджийския сезон, съчетан с един не лош плувкарски риболов в чудесна компания!

ПП
Равносметката беше около 40 рибки, с три хубави стронгила, един лихнус, няколко средни рибки и дребосък. Всички бяха с готов хайвер, т.е. ако се затопли през седмицата бързо, мачът ще е светкавичен. Ще трябват редовни проби, за да не я изтърва и тази година.

А сега и по някоя снимка от сефтето до... дъното на кофата!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
balyk
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 543
Регистриран на: Съб Окт 10, 2009 10:26 am
Местоположение: Варна

Re: За кая на плувка

Мнение от balyk »

Страхотен репортаж! Благодаря че сподели и успешна риболовна 2014! :smt023
jivko.uzunov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1580
Регистриран на: Вто Май 24, 2011 5:04 pm
Местоположение: Бургас

Re: За кая на плувка

Мнение от jivko.uzunov »

Добро откриване-Златев!!! :smt023
Аватар
blindman
новобранец
новобранец
Мнения: 24
Регистриран на: Сря Окт 03, 2012 3:55 pm
Местоположение: София

Re: За кая на плувка

Мнение от blindman »

Като прочетох "За кая на плувка" и си казах: "Това само са варненските джекита" :D И се оказах прав!
Евала за излета, който сте направили с Наско и за хубавия репортаж!
Поздрави и успешен сезон :)
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14812
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: За кая на плувка

Мнение от G.Petkov »

Много увлекателен разказ на Златев :D !
А и аз имам слабост към риболова на плувка :wink: !

Морето на снимките изглежда вече оптимистично - дано да идва и лятото :D !
Аватар
недялко радков
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 359
Регистриран на: Вто Мар 01, 2011 8:57 am
Местоположение: Варна

Re: За кая на плувка

Мнение от недялко радков »

Поздравления за чудесния репортаж!И на мен риболова на кая на плувка ми е от любимите,емоциите са повече,пък и рибата е по-доверчива на плувка.
Ако за 2 седмици спрете алкохола и сте на диета ще разберете,че сте загубили 14 дни!
Аватар
Златев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1192
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 2:10 pm
Местоположение: Варна

Re: За кая на плувка

Мнение от Златев »

Благодаря за хубавите думи, да ви се връщат! ;)

Джаксън! Радвам се и тук да се срещнем!
Жоро, и ние чакаме лятото още от края му миналата година!
Колега Недялко, определено на плувка е по-податлива! Не се плаши от оловото, съпротивлението на линията е много по-малко, можеш по-спокойно да я изчакаш да се "назландисва" на стръвта.
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: За кая на плувка

Мнение от КИРО »

Добър риболов - еваларка.
От лодка няма как да стане на плувка - амааааа,айде да не се кося.... :D
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
Златев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1192
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 2:10 pm
Местоположение: Варна

Re: За кая на плувка

Мнение от Златев »

Недей се коси! :D
Аз от лодка дори не съм и пробвал! :D
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Аватар
devesil4o
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 138
Регистриран на: Пон Сеп 03, 2007 10:51 am
Местоположение: Варна

Re: За кая на плувка

Мнение от devesil4o »

Подвихте ми кюшето :D Отивам да стягам пушката!
Бяла мида продават ли някъъде?
Мечката се мие ,чисти
във потоците сребристи
има ли за тебе пречка
да постъпваш като мечка
Аватар
Златев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1192
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 2:10 pm
Местоположение: Варна

Re: За кая на плувка

Мнение от Златев »

devesil4o написа:Бяла мида продават ли някъъде?
Да, в почти всеки рибарски магазин. ;) Режеш на лентички и закачаш.
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
tonypm
новобранец
новобранец
Мнения: 33
Регистриран на: Чет Окт 10, 2013 10:36 am

Re: За кая на плувка

Мнение от tonypm »

Колега Златев, ако ми позволиш да досадя малко... ама за аджамия като мен, ако може по-подробно (като за проЗД:)) да ми опишеш последователността в монтажа! Ще съм благодарен!
Аватар
Златев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1192
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 2:10 pm
Местоположение: Варна

Re: За кая на плувка

Мнение от Златев »

За плувкарското такъмче отдолу нагоре:
- верижка от 4 съчми през 3-4см. Цялата верижка става около 10-12 см;
- над най горната - повод около 15-20 см, според дължината верижката, кука N10, морска, бяла, мека;
- плувка 4 грама;

За стандартния дънен монтаж - крайно олово около 20-30 гр, според въдицата, на около 10 см от него 15 см повод с кука. Над нея може да се монтира и втора.

Ако не звучи много разбираемо, довечера ще го снимам. ;)
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
tonypm
новобранец
новобранец
Мнения: 33
Регистриран на: Чет Окт 10, 2013 10:36 am

Re: За кая на плувка

Мнение от tonypm »

Тенк ю вери мач! Ама и снимката няма да откажа (не е "на живот и смърт")... плувката фиксирана или подвижна?
starcho
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1495
Регистриран на: Съб Фев 07, 2009 7:58 pm

Re: За кая на плувка

Мнение от starcho »

Много приятен е то риболов,може със всякаква плувка и интересното е че засичане не е нужно-стръвта играе и настървява рибока.
Публикувай отговор

Обратно към “Морски риболовни излети.”