Хамсия 2014

Модератори: emo vasilev, alekst

Аватар
shturetc
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 451
Регистриран на: Пон Окт 03, 2011 9:24 am
Местоположение: Бургас

Хамсия 2014

Мнение от shturetc »

От близо 2 месеца в пристанище Бургас (и на Изтока,и на Славянка) се взима хамсия на чепаре--кога повече-кога по-малко.
Редно е да има тема.Добре би било да я отвори някой от по-често чепарящите,ама...като миналата година се налага да я пусна аз,че той сезона и ще отмине.


Днес на 1-во КМ в късния следобед хамсията даваше сравнително добре и направихме по от кило и половина до 3 кг (според място,майсторлък,качество на чепарета и т.н.).Най-добре взимаха директните 8-ци и 9-ки!

ПП Аз директен ще ползвам след като навъртя 80 лазерника :lol: В редките случаи,когато ми се е налагало да помогна на колега и да вдигна риби на директен,все търся,по навик,да завъртя дръжката на макарата :wink:
SANTIMIR
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 341
Регистриран на: Съб Юни 12, 2010 5:12 am
Местоположение: варна

Re: Хамсия 2014

Мнение от SANTIMIR »

А чепаретата какви са , цвят ,куки ,влакно ?
Аватар
shturetc
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 451
Регистриран на: Пон Окт 03, 2011 9:24 am
Местоположение: Бургас

Re: Хамсия 2014

Мнение от shturetc »

Ще цитирам миналогодишен свой коментар с леки допълнения
=============================
моята приблизителна "рецепта" за успешен , хамсиен такъм:
-куки нр.12 (голи или максумум с 1-2 нишки ламе);
-бидем 0.16 ф.к. с дължина 3-4 см (може и сантиметър-два по-длъжко);
-отстояние между бидемите-17 см (дори 20см);
-основно влакно-0.18 м.ф.;
-тежест-20-25 гр (това за тихите води на пристанищата).
=============================
djakdjak_63
новобранец
новобранец
Мнения: 69
Регистриран на: Нед Апр 10, 2011 2:33 pm
Местоположение: Бургас

Re: Хамсия 2014

Мнение от djakdjak_63 »

За колегите от Бургас добра новина - цитат от кмета "Пак днес – една важна за поколения бургазлии тема – отварянето на достъпа до пристанището е на път да стане реалност"
Дано да стане
Аватар
shturetc
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 451
Регистриран на: Пон Окт 03, 2011 9:24 am
Местоположение: Бургас

Re: Хамсия 2014

Мнение от shturetc »

Днес поредна атака на тетраподите (Изток-Бургас) и...отново:"елате вчера".Голям карък съм. :( Навестявам порта през 2-3 дена и все предният бил уникално силен,а днешният...абе,всички знаете как е :wink:
Е,килото го минах,ама като чувам легенди за 3-4,че и 5 кила хамсия почвам да се чудя дЪл да не взема се излъжа да мина през черква да ме понакваси попа със светена вода :roll: :lol: Глупости,солената си ми е достатъчна,ама ще почна да подскачам по-честичко по тетраподите.

Правя качествено нова поправка в чепаретата си за хамсия!? Никакви бидеми 0.156,0.16,0.18 и т.н. Бидемът минимум 0.20 ф.к.,за да стърчи като детска чурка и да не се доближава и на милимунда до основното влакно! От 0.14 до 0.18 остават за далеч по капризните към дебелината на влакното сафриди.


Накрая--колега djakdjak_63,още ни едно храстче не е скастрено до паркинга на Фрегатата,камо ли да е бутнат някой камЕн.И други,ентусиазирани от вчерашното решение на общината и Порт Бургас да се осъществи пробив за свободен достъп, ми се обадиха и даже рекоха,че до петък (утре??? това звучи като петъците на Сашо Томов-Лупи :lol: ) входът ще е готов и бургазлии ще щъкаме свободно до 1-во КМ,ама аз,нЪл съм си гаден скептик,рекох:"Абсурд" (чИ то един ден трЕбЕ да кастрят храсти и дрЪвЕ,един ден да разбиват стената и няколко дена новоизлетия цимент на портите да стегне).Таааа,събитието грандиозно остава за някой следващ петък(бъдещо,несигурно събитие).Ама ние не губим кураж...До въпросния петък скакалцуваме и щурчуваме по тетраподите :wink: :drinkers:
jivko.uzunov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1580
Регистриран на: Вто Май 24, 2011 5:04 pm
Местоположение: Бургас

Re: Хамсия 2014

Мнение от jivko.uzunov »

shturetc написа: все предният бил уникално силен,а днешният...абе,всички знаете как е
Щурец,като гледам как е,по добре е да спиш там. :lol:
Да нямаш пропуснат ден...па тогава да казват-предния ден имало :rolleyes:
shturetc написа:.До въпросния петък скакалцуваме и щурчуваме по тетраподите
Апък за кой петък става въпрос и аз не разбрах :roll:
Аватар
shturetc
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 451
Регистриран на: Пон Окт 03, 2011 9:24 am
Местоположение: Бургас

Re: Хамсия 2014

Мнение от shturetc »

jivko.uzunov написа: Щурец,като гледам как е,по добре е да спиш там. :lol:
Да нямаш пропуснат ден...па тогава да казват-предния ден имало :rolleyes:
Живко,и на мен ми минават подобни,скверни мисли през главата :roll:
Стаичката за почивка на 1-во място лесно ще я пригодя,и тоалетна има,кафе-машината до мен... трябва да инсталирам едно душче (че у нас живея в банята в тези жеги,'дет се вика) и съм готов ...Пък стаята за почивка с душчето до централния вход ми иде далеч :lol:

То,до преди 2-3 години имаше едногова,дето живееше на пристанището,ама кИде зачезна тоя образ,не зная
Аватар
Borkata
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1553
Регистриран на: Вто Окт 21, 2008 5:56 pm
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Хамсия 2014

Мнение от Borkata »

Преди малко минах и през Фиш Порт и през Изтока.И на двете места имаше хора в най-голямата жега като на Фиш Порт-а бяха повече-около 8-9 човека.На Изтока,обаче вземаха по-добре.За 10-ината минути кибичене се правиха синджири от по 4-5 средни рибока.И аз имам инфо за добри килограми хамсия и като видях как си дава си е напълно възможно.Иначе,Щурчо,според мен не прави бидема по-дебел а по-къс.И тая риба си иска фин такъм :drinkers:
http://www.chepare.com/" onclick="window.open(this.href);return false; Качествени чепарета Borkata
Изображение
Аватар
shturetc
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 451
Регистриран на: Пон Окт 03, 2011 9:24 am
Местоположение: Бургас

Re: Хамсия 2014

Мнение от shturetc »

Към 17:30 ч се изтупаних на Изтока и.... гледам само двама колеги клатят чепаретата в тежко мътна вода.Стана ясно,че преди по-малко от час от Морска гара се е изнесъл поредния лайнер.
"Вчера каква риба даваше,а днес..." бяха разбиващите сърцето ми думи на единия колега.Викам си:"Пак ли вчера бе,ма'аму стара",ама разпънах такъмите за упражнение по чепаруване...да не губя тренинг--сафридено и чернокопено време наближава скоро.
Не щеш ли,на втората цигара чепарето натежа и синджиросах.Същото сториха и колегите.Опааа...и дай,и дай...за половин час направихме доста рибки.Междувременно дойдоха и други колеги,но хамсията малко разреди--взе да си се движи по стената бърже-бърже,да не се застоява (както на рибарите ни се иска) все около наш'те чепарета и по-редичко да навестява куките ни...а и по-често само по 2-3 рибки взеха да се хващат.
Крайния ми резултат,все пак,е задоволителен(задоволяващ мен за близо трите часа чепаруване)--2 кила и половина.
Послушах Борката и чепарето ,с което работех днес, бе с ф.к. 0.156 (а не,както се канех, с паламудено фи :wink: ),НО... в разрез с всички хамсиени традиции бях навързал огромните за този риболов куки н-р 9 ,разбира се нудисти. Амиии,нищо против да ги лапат нямаха рибите,когато се срещаха с чепарето ми.

:drinkers:
Аватар
shturetc
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 451
Регистриран на: Пон Окт 03, 2011 9:24 am
Местоположение: Бургас

Re: Хамсия 2014

Мнение от shturetc »

Понеже не пиша (а и колегите също) в темата,да не си речете,че хамсия няма?! Има,има-кога по-силно,кога по-слабо,но си дава всеки божи ден...и така ще е още месец.Даже смятам следващия ми коментар да бъде,когато хамсията спре да яде :wink:

ПП Ходя два поредни дена и...двата засичам Павката (бай Павел) да атакува "пътеката на смъртта"....даже вчера му помагах да се качи на двуметровото препятствие току преди Яхтеното :evil: Лошо няма,ако не идеше реч за легендарен,бургаски рибар,на 80 и кусур години,комуто,заради ПЕДЕРАСТИЯТА на ТАШЕВЦИ,МИТКОНИКОЛОВЦИ и подобни лъжливи смрадливомъдуровци,му се налага да рискува живота си,за да начеше риболовната си страст(и да хване кило-две хамсийка).
Ако някой застреля някого от тези,обещали да сторят проход на бургазлии до пристанището,но ИЗЛЪГАЛ мазно и миризливо,ще взема парЕ назаем и ще го черпя месец на корем!!!
ZULLU
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Сря Окт 09, 2013 10:29 am
Местоположение: ВАРНА

Re: Хамсия 2014

Мнение от ZULLU »

Вечер на вълнолома и на фарчето (във Варна) ,има ли все още хамсия? Че от няколко дни не съм ходил,а пък крастата трябва да се чеше че ....
карид
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1740
Регистриран на: Чет Авг 30, 2007 2:55 pm
Местоположение: Бургас

Re: Хамсия 2014

Мнение от карид »

Днеска беше мой ред да помагам на Павката и Стоян-хора на по 70+ години по пътя за източното пристанище рано в тъмното. Риба няма никаква-за два часа-две хамсии и не издържах повече и си тръгнах преди да е станало горещо.
Има и нещо положително. На тръгване видях доста предупредителни обяви, че ще подрязват дърветата в района на Фрегатата и да не паркират колите под тях, като се надявам да е във връзка с новия свободен вход в порта.
hunte
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 189
Регистриран на: Нед Сеп 05, 2010 6:19 pm
Местоположение: Бургас и по света

Re: Хамсия 2014

Мнение от hunte »

до края на септември отварят
И лошия ден в риболова е по-добре от добър ден на работа
jivko.uzunov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1580
Регистриран на: Вто Май 24, 2011 5:04 pm
Местоположение: Бургас

Re: Хамсия 2014

Мнение от jivko.uzunov »

hunte написа:до края на септември отварят
Тамън за чернокопите :rolleyes:
Аватар
shturetc
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 451
Регистриран на: Пон Окт 03, 2011 9:24 am
Местоположение: Бургас

Re: Хамсия 2014

Мнение от shturetc »

От доста време не бях ходил да си топя хамсиеното чепаре,но днес(видя ми се прилично хладничко в ранния следобед :wink: ) се самонавих и...тръгнах към тетраподите (отделно на ръка,че минути преди да нарамя такъмите,от телефонен разговор с приятелче научих,че сутринта на Зъба не е давало да пуснеш от риби).
Да,ама ден с ден и час с час не си мязат--за три часа взех три шепи с хамсия,станах вир вода и с късия ръкав и късите крачоли се намръзнах като куче на директния (духащ точно срещу 1-во КМ на Изтока) северозападен вятър.

Тялото простудено,обаче душата сгрята!!? Причината--още на отиване към любимата пътека-полоса зърнах(за сефте),че храстите между пристанищната ограда и паркинга на Фрегатата са изчезнали.Пет тополи тоже!Е,колкото и да съм скептичен по някои въпроси и теми,това недвусмислено ми подсказва,че (МОЖЕ БИ :roll: ) скоро,тъй жадувания от бургаските рибари пробив в СТЕНАТА,ще е факт!? Дай Боже!
Публикувай отговор

Обратно към “Информация за активноста на рибата по морето.”